Skytte- och resultatstatistik
Leif Johansson

Mariestad Pistolklubb, Mariestad PK
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=124

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältBanaTotalt
Antal tävlingar:20020
Antal starter:20020
Antal olika klasser:303
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:000

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältBanaTotalt
Antal olika vapengrupper:101
Antal starter i grupp A:000
Antal starter i grupp B:000
Antal starter i grupp C:20020
Antal starter i grupp R:000
Antal starter i grupp IPSC:000
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältBanaTotalt
Avlossade skott:9600960
  ...varav i grupp A:000
  ...varav i grupp B:000
  ...varav i grupp C:9600960
  ...varav i grupp R:000
  ...varav i grupp IPSC:000
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Guldserier grupp A:--*00
Silverserier grupp A:--*00
Bronsserier grupp A:--*00
Guldserier grupp B:--*00
Silverserier grupp B:--*00
Bronsserier grupp B:--*00
Guldserier grupp C:--*00
Silverserier grupp C:--*00
Bronsserier grupp C:--*00
Guldserier grupp R:--*00
Silverserier grupp R:--*00
Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A. För vapengrupp IPSC beräknas aldrig fordringar då denna grupp inte ingår i nationella grenar.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 Pokalen 42023-10-14VetYValle PSF
 3an CUP 32023-02-11VetYValle PSF
 3an CUP 22023-02-04VetYValle PSF
 3an CUP 12023-01-28VetYValle PSF
 Pokalen 12022-03-26C3Valle PSF
 3an Cup 32022-02-12C3Valle PSF
 3an Cup 22022-02-05C3Valle PSF
 3an Cup 12022-01-29C3Valle PSF
 3an Cup 32020-02-08C3Valle PSF
 3an Cup 22020-02-01C3Valle PSF
 3an Cup 12020-01-25C3Valle PSF
 Kretsmästerskap C-B Fält2019-05-04C3Valle PSF
 Skaraborgspokalen 22019-04-06C3Valle PSF
 3an CUP 32019-02-02C3Valle PSF
 3an CUP 22019-01-26C3Valle PSF
 3an CUP 22018-02-10C3Valle PSF
 3an CUP 12017-01-28C3Valle PSF
 3an CUP 22016-02-13C3Valle PSF
 Tranknallen2015-04-26C2Valle PSF
 Skaraborgspokalen 42014-10-04C2Valle PSF
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



Pokalen 4 2023-10-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
54 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 54 st starter.
Dessa fördelades på 54st C-starter.
Det avlossades totalt 2592st skott fördelat på 2592st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=430

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 80 (47/33) 13p S
2 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 78 (46/32) 17p B
3 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 77 (45/32) 15p B
4 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 75 (44/31) 9p
5 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 74 (43/31) 3p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 68 (41/27) 9p
7 C1 Daniel Barkman Sandhems PSK 67 (39/28) 17p
8 C1 Rickard Johansson Valle PSF 65 (39/26) 14p
9 C1 Erik Bjerkaas Skövde SPSK 65 (39/26) 2p
10 C1 Jonatan Backman Skövde SPSK 59 (35/24) 8p
11 C1 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 50 (33/17) 12p
12 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 49 (29/20) 5p
13 C1 Adnan Mehmeti Falköpings SSK 36 (21/15) 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Mattias Wallander Falköpings SSK 77 (45/32) 16p B
2 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 76 (45/31) 16p
3 C2 Roland Davidsson Töreboda PSK 76 (44/32) 13p
4 C2 Marcus Färén Mariestad PK 75 (44/31) 13p
5 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 75 (44/31) 11p
6 C2 Marthin Andersson Valle PSF 75 (44/31) 8p
7 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 67 (40/27) 15p
8 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 64 (38/26) 11p
9 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 64 (38/26) 3p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 43 (26/17) 8p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 82 (48/34) 16p S
1 C3 Anders Lindell P4IF 82 (48/34) 16p S
2**
3 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 82 (48/34) 14p S
4 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 82 (48/34) 11p S
5 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 81 (47/34) 16p S
6 C3 Klas Svensson P4IF 80 (47/33) 16p S
7 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 80 (47/33) 15p S
8 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 80 (47/33) 14p S
8 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 80 (47/33) 14p S
9**
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 79 (46/33) 10p B
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 78 (46/32) 17p B
12 C3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 78 (46/32) 14p B
12 C3 Jonas Lakhall P4IF 78 (45/33) 14p B
13**
14 C3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 77 (46/31) 16p B
15 C3 Jan Rask Mariestad PK 77 (45/32) 8p B
16 C3 Daniel Bergman P4IF 76 (44/32) 19p
17 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 74 (43/31) 15p
18 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 72 (43/29) 13p
19 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 70 (41/29) 16p
20 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 70 (41/29) 11p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 79 (46/33) 15p B
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 61 (36/25) 3p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 65 (39/26) 15p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 76 (45/31) 12p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 71 (42/29) 15p
2 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 66 (39/27) 7p
3 VetÄ Christer Björnberg Falköpings SSK 66 (40/26) 6p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 76 (44/32) 4p
2 VetY Leif Johansson Mariestad PK 75 (44/31) 12p
3 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 48 (28/20) 4p
4 VetY Tommy Svahn P4IF 31 (17/14) 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2023-02-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tredje och sista deltävlingen 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
58 st skyttar från 13 föreningar deltog och sköt tillsammans 112 st starter.
Dessa fördelades på 33st A-, 3st B-, 52st C-, 21st R- och 3st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5376st skott fördelat på 1584st A-, 144st B-, 2496st C-, 1008st R- och 144st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=413

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 15p S
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/32 12p S
3 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/32 17p S
4 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/32 14p S
5 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 17p S
6 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/31 15p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/31 15p S
7**
8 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 47/31 14p S
9 C3 Klas Svensson P4IF 47/31 11p S
10 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/31 8p S
11 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/31 17p B
12 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/31 15p B
13 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 46/30 14p B
14 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 46/30 11p B
15 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 46/30 10p B
16 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/30 9p B
17 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/30 7p B
18 C2 Sondre Stölen Vedum PSK 46/29 10p B
19 C2 Martin Sohlberg P4IF 45/31 19p
20 C3 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/31 14p
21 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 45/31 12p
22 C1 Niklas Ekstrand Habo PK 45/30 15p
23 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 44/32 13p
24 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/30 13p
25 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/30 11p
26 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/30 9p
27 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 44/29 11p
28 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/30 13p
28 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 43/30 13p
29**
30 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 43/29 17p
31 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/29 16p
32 VetY Leif Johansson Mariestad PK 43/28 6p
33 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/30 15p
34 C2 Marcus Färén Mariestad PK 42/29 8p
35 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 42/29 6p
36 C2 Jakob Dahl Skövde SPSK 42/28 13p
37 C2 Johan Strand P4IF 42/26 7p
38 C1 Mattias Holmberg P4IF 42/24 6p
39 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 41/29 6p
40 C2 Johan Josefsson P4IF 40/24 16p
41 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/25 7p
42 C1 Eino Toivainen Valle PSF 38/27 12p
43 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 37/27 16p
44 C1 Stefan Suto Valle PSF 36/26 11p
45 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 36/26 8p
46 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 32/23 4p
47 D2 Marina Rask Mariestad PK 32/21 5p
48 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 30/21 6p
49 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 27/17 2p
50 VetY Tommy Svahn P4IF 26/20 3p
51 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 19/18 3p
52 D1 Heidi Nilsson Falköpings SSK 11/9 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/31 8p S
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 44/30 12p S
3 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/27 11p S
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/29 9p B
5 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 42/29 7p B
6 A2 Jakob Dahl Skövde SPSK 41/29 9p B
7 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 41/26 14p B
8 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/25 5p B
9 A2 Johan Josefsson P4IF 41/24 8p B
10 A3 Fredrik Andersson Mariestad PK 40/25 8p B
11 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 40/25 6p B
12 A2 Martin Sohlberg P4IF 39/26 14p
13 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 38/27 11p
14 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 38/26 10p
15 A3 Stefan Östman Mariestad PK 38/26 4p
16 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 37/27 17p
17 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 37/27 9p
18 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 36/27 7p
19 A3 JH Valle PSF 36/25 5p
20 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 35/28 8p
21 A1 Mattias Holmberg P4IF 35/24 8p
22 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 30/20 7p
23 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 29/25 2p
24 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 29/19 4p
25 A3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 29/18 4p
26 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/20 3p
27 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 25/24 2p
28 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 25/18 9p
29 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 21/17 0p
30 A2 Marcus Färén Mariestad PK 20/17 0p
31 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 17/15 1p
32 A2 Tommy Svahn P4IF 16/14 0p
33 A2 Börje Wester P4IF 7/6 1p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 9p S
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/32 8p S
3 R3 Klas Svensson Valle PSF 46/32 17p B
4 R1 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/31 13p B
5 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 45/29 12p B
6 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/31 8p B
7 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 43/30 13p B
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/28 17p
9 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/28 15p
10 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/25 9p
11 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/29 2p
12 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/28 12p
13 R2 Martin Sohlberg P4IF 39/31 12p
14 R3 Greger Meeks Mariestad PK 35/25 2p
15 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 35/23 6p
16 R1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 34/25 1p
17 R3 Daniel Bergman P4IF 34/21 2p
18 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 33/25 11p
19 R2 Gunnar Svensson P4IF 33/23 6p
20 R1 Niklas Ekstrand Habo PK 31/22 7p
21 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 19/14 1p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 48/32 14p B
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 46/32 14p
3 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 32/22 2p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/26 7p
2 Optics Klas Svensson Valle PSF 41/22 15p
3 Optics Gunnar Svensson P4IF 11/7 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2023-02-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Andra av tre deltävlingar 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
58 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 110 st starter.
Dessa fördelades på 34st A-, 3st B-, 52st C-, 18st R- och 3st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5280st skott fördelat på 1632st A-, 144st B-, 2496st C-, 864st R- och 144st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=410

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 17p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/32 16p S
2 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 16p S
3**
4 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 15p S
5 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 14p S
5 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 48/32 14p S
5 C3 Daniel Bergman P4IF 48/32 14p S
6**
7**
8 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/32 13p S
8 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/32 13p S
9**
10 C1 Mattias Holmberg P4IF 48/25 7p S
11 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/32 15p B
12 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 47/32 9p B
13 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/31 16p B
14 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/32 11p B
15 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/32 9p B
16 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/30 10p B
17 C3 JH Valle PSF 46/29 11p B
18 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/30 14p
19 C1 Rickard Johansson Valle PSF 45/29 9p
20 C3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/31 9p
21 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 44/30 19p
22 C3 Emil Bergman P4IF 44/30 15p
22 C2 Tommi Lund P4IF 44/30 15p
23**
24 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 44/30 9p
25 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/29 11p
26 VetY Leif Johansson Mariestad PK 44/29 8p
27 C2 Jakob Dahl Skövde SPSK 44/25 14p
28 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/25 13p
29 C2 Johan Strand P4IF 43/29 17p
30 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/29 16p
31 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 43/29 9p
32 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/27 16p
33 C2 Marcus Färén Mariestad PK 43/27 12p
34 C3 Tomas Monsén Valle PSF 43/27 10p
35 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 42/28 11p
36 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 42/28 9p
37 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 41/30 10p
38 C2 Johan Josefsson P4IF 41/29 13p
39 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 41/28 9p
40 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/26 11p
41 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 40/29 13p
42 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 40/27 6p
43 C1 Eino Toivainen Valle PSF 39/28 4p
44 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/26 15p
45 C2 Anders Blom Mariestad PK 39/26 12p
46 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 37/27 11p
47 C2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 35/25 12p
48 D1 Camilla Blom Mariestad PK 35/23 13p
49 C1 Stefan Suto Valle PSF 30/23 3p
50 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 5p
51 VetY Tommy Svahn P4IF 21/17 3p
52 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 18/15 1p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 47/32 12p S
2 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/30 16p S
3 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/31 13p S
4 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 45/31 7p S
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/30 14p S
6 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/30 13p S
7 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/30 12p S
8 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 13p S
9 A2 Jakob Dahl Skövde SPSK 45/25 12p S
10 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/30 13p B
11 A3 Stefan Östman Mariestad PK 43/29 12p B
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/28 13p B
13 A2 Johan Josefsson P4IF 43/28 7p B
14 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 7p
15 A1 Mattias Holmberg P4IF 39/25 7p
16 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 38/28 6p
17 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/28 11p
18 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 36/25 8p
19 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 36/24 12p
20 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 35/27 11p
21 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 35/25 8p
22 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 35/25 4p
23 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 34/22 6p
24 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 32/24 16p
25 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 6p
26 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 30/22 4p
27 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 27/20 0p
28 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 24/18 0p
29 A2 Marcus Färén Mariestad PK 24/17 0p
30 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 19/15 4p
31 A2 Tommy Svahn P4IF 19/15 1p
32 A2 Tommi Lund P4IF 18/14 0p
33 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 15/14 3p
34 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 2/1 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/32 13p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 48/32 12p S
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/31 15p B
4 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/32 15p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/31 10p B
6 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 45/31 17p B
7 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/31 15p
8 R1 Anton Fräs Lidköpings PSF 44/30 12p
9 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/27 5p
10 R2 Tommi Lund P4IF 40/30 9p
11 R3 JH Valle PSF 38/25 7p
12 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 8p
13 R1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/28 11p
14 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 36/24 6p
15 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 28/22 7p
16 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/19 2p
17 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 20/14 4p
18 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 13/11 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Jakob Dahl Skövde SPSK 47/25 9p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/30 13p
3 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 35/28 9p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Klas Svensson Valle PSF 37/22 3p
2 Optics Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/22 10p
3 Optics Gunnar Svensson P4IF 25/20 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2023-01-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Första av tre deltävlingar 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
61 st skyttar från 15 föreningar deltog och sköt tillsammans 117 st starter.
Dessa fördelades på 34st A-, 5st B-, 56st C-, 20st R- och 2st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5616st skott fördelat på 1632st A-, 240st B-, 2688st C-, 960st R- och 96st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=408

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/32 0p S
1 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/32 0p S
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 0p S
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 0p S
1 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 48/32 0p S
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/32 0p S
2**
3**
4**
5**
6**
7 C3 Klas Svensson P4IF 48/31 0p S
8 C3 Daniel Bergman P4IF 48/26 0p S
9 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/32 0p B
9 C3 Mikael Larsson F16 PK 47/32 0p B
10**
11 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 47/31 0p B
11 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 0p B
11 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/31 0p B
12**
13**
14 C3 JH Valle PSF 46/32 0p B
15 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 46/31 0p B
15 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 46/31 0p B
15 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/31 0p B
16**
17**
18 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 46/28 0p B
19 (1)* C2 Martin Sohlberg P4IF 45/30 0p
20 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 45/31 0p
20 VetY Leif Johansson Mariestad PK 45/31 0p
21**
22 C3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 45/30 0p
23 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/29 0p
24 C3 Tomas Monsén Valle PSF 45/25 0p
25 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 44/31 0p
25 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/31 0p
26**
27 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/30 0p
28 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/29 0p
29 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 44/26 0p
30 (2)* C2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/30 0p
31 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/31 0p
32 C3 Stefan Östman Mariestad PK 43/30 0p
33 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/29 0p
33 C3 Jan Rask Mariestad PK 43/29 0p
34**
35 C1 Mattias Holmberg P4IF 42/24 0p
36 (3)* C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 41/28 0p
37 (4)* C2 Sondre Stölen Vedum PSK 41/28 0p
38 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 41/30 0p
39 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 41/27 0p
40 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 41/25 0p
40 C2 Marcus Färén Mariestad PK 41/25 0p
41**
42 C2 Tommi Lund P4IF 40/30 0p
43 C1 Niklas Ekstrand Habo PK 40/28 0p
44 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/27 0p
45 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 38/27 0p
46 C2 Tomas Johansson Södra Dals PSF 36/22 0p
47 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 35/28 0p
48 C1 Eino Toivainen Valle PSF 35/25 0p
49 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 34/24 0p
50 C1 Stefan Suto Valle PSF 34/23 0p
51 C1 Thomas Karlström Valle PSF 33/24 0p
52 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 33/20 0p
53 C2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 28/22 0p
54 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 24/20 0p
55 VetY Tommy Svahn P4IF 14/13 0p
56 D1 Heidi Nilsson Falköpings SSK 6/5 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Mikael Larsson F16 PK 48/32 0p S
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 0p S
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 0p S
1 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/32 0p S
2**
3**
4**
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/31 0p B
6 A3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 45/28 0p B
7 A3 Daniel Bergman P4IF 45/26 0p B
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/28 0p B
9 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 44/27 0p B
10 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/29 0p B
11 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 42/30 0p B
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/26 0p B
13 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/24 0p B
13 A3 JH Valle PSF 42/24 0p B
14**
15 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 41/31 0p
16 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/29 0p
17 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/28 0p
18 A1 Mattias Holmberg P4IF 40/24 0p
19 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 39/27 0p
20 A2 Martin Sohlberg P4IF 39/25 0p
21 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 38/30 0p
22 A3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 37/26 0p
22 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 37/26 0p
23**
24 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 35/25 0p
25 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 31/23 0p
26 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 30/22 0p
27 A2 Tommi Lund P4IF 30/21 0p
28 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 29/24 0p
29 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 29/23 0p
29 A2 Marcus Färén Mariestad PK 29/23 0p
30**
31 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 25/22 0p
32 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 21/19 0p
33 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 20/18 0p
34 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 20/16 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 0p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 47/32 0p S
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/29 0p S
4 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 47/26 0p S
5 R3 Mikael Larsson F16 PK 46/31 0p B
5 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 46/31 0p B
6**
7 R3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 46/30 0p B
8 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/28 0p
9 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 43/30 0p
10 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/31 0p
11 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 41/29 0p
12 R2 Tommi Lund P4IF 41/26 0p
13 R1 Niklas Ekstrand Habo PK 39/30 0p
14 R2 Martin Sohlberg P4IF 38/28 0p
15 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/27 0p
16 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 37/26 0p
17 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/24 0p
18 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 31/21 0p
19 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 27/21 0p
20 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/17 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/32 0p B
2 B3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/31 0p
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 35/25 0p
4 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/21 0p
5 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 25/21 0p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Martin Nilsson P4IF 36/26 0p
2 Optics Gunnar Svensson P4IF 23/18 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Pokalen 1 2022-03-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 35 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/35
 
71 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 113 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 4st B-, 69st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 5424st skott fördelat på 1200st A-, 192st B-, 3312st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=392

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 45/32 49p B
2 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 42/31 55p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 37/24 46p
4 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 29/23 36p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Henrik Wirén Vedum PSK 48/35 56p S
2 C2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/34 56p S
3 C2 Johan Josefsson P4IF 44/34 55p
4 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 44/31 56p
5 C2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 43/33 40p
6 C2 Mattias Karlsson Sandhems PSK 41/32 24p
7 C2 Marthin Andersson Valle PSF 40/29 46p
8 C2 Martin Sohlberg P4IF 39/32 48p
9 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 38/29 38p
10 C2 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 38/28 29p
11 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/27 57p
12 C2 Jerker Lindström Valle PSF 37/26 2p
13 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 36/29 35p
14 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 35/30 37p
15 C2 Johan Strand P4IF 35/28 34p
16 C2 Alf Engström Sandhems PSK 32/27 36p
17 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/23 23p
18 C2 Tommy Svahn P4IF 25/21 50p
19 C2 Gunnar Svensson P4IF 19/18 9p
20 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 17/12 40p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/35 61p S
2 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 48/35 54p S
3 C3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
4 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/35 49p S
5 C3 Emil Bergman P4IF 47/34 58p S
6 C3 JH Valle PSF 46/35 54p B
7 C3 Daniel Bergman P4IF 46/34 56p B
8 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/34 45p B
9 C3 Greger Meeks Mariestad PK 45/34 53p B
10 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 45/34 45p B
11 C3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 45/32 59p B
12 C3 Christer Larsson Mariestad PK 45/32 51p B
13 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/35 59p
14 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/34 55p
15 C3 Mikael Fredin Mariestad PK 44/32 56p
16 C3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 43/32 55p
17 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/31 47p
18 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 42/30 53p
19 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/29 54p
20 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/29 31p
21 C3 Tomas Monsén Valle PSF 39/29 19p
22 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/28 50p
23 C3 Stefan Östman Mariestad PK 38/30 50p
24 C3 Tommi Lund P4IF 35/28 21p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Anna Pettersson Mariestad PK 45/33 47p B
2 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 45/32 55p B
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 42/32 41p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/32 48p
5 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 35/29 48p
6 D2 Marina Rask Mariestad PK 13/11 14p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Märta Pettersson Mariestad PK 43/33 51p
2 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 31/23 29p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 48/34 55p S
2 (2)* VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 46/35 55p B
3 (3)* VetÄ Ove Holmberg Tidaholm PSK 46/31 56p B
4 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/34 52p B
5 (4)* VetÄ Christer Björnberg Sandhems PSK 39/29 37p
6 (5)* VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/27 37p
7 (6)* VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 35/26 34p
8 (7)* VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 33/26 36p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 46/35 50p B
2 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 46/34 37p B
3 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 42/32 55p
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 32/29 30p
5 VetY Stefan Storm Tidaholm PSK 27/25 13p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 38/25 53p B
2 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 37/28 23p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/30 34p
4 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 20/15 43p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Strand P4IF 39/30 51p B
2 A2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 37/29 45p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 32/29 27p
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 32/24 45p
5 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 31/27 16p
6 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 31/21 37p
7 A2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 29/22 58p
8 A2 Martin Sohlberg P4IF 25/21 27p
9 A2 Alen Bandic Mariestad PK 22/17 9p
10 A2 Tommy Svahn P4IF 15/12 1p
11 A2 Börje Wester P4IF 14/13 11p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 45/34 47p S
2 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 45/33 55p S
3 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 41/28 45p B
4 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/31 48p B
4 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/31 48p B
5**
6 A3 Stefan Östman Mariestad PK 38/29 45p B
7 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 37/26 50p
8 A3 Jan Rask Mariestad PK 31/26 4p
9 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 25/20 32p
10 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 24/21 40p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 40/31 53p
2 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 37/28 51p
3 R2 Martin Sohlberg P4IF 35/29 50p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 34/26 32p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/21 42p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
2 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/34 57p B
3 R3 Anders Lindell P4IF 44/31 55p B
4 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 56p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 42/32 55p B
6 R3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 42/31 57p B
7 R3 Tommi Lund P4IF 38/29 52p
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/28 45p
9 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 35/27 31p
10 R3 Daniel Bergman P4IF 32/24 47p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/21 50p
2 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 26/24 2p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 62p B
2 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 40/30 51p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 3 2022-02-12
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/37
 
43 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt tillsammans 74 st starter.
Dessa fördelades på 19st A-, 40st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 3552st skott fördelat på 912st A-, 1920st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=388

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Mattias Holmberg P4IF 45/32 15p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/31 12p
3 C1 Martin Sohlberg P4IF 41/34 11p
4 C1 Elias Berggren Mariestad PK 40/28 5p
5 C1 Thomas Karlström Valle PSF 38/31 8p
6 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 37/29 9p
7 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 36/26 3p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 34/26 4p
9 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 32/24 0p
10 C1 Göran Adamsson Mariestad PK 29/23 3p
11 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 25/21 1p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/35 22p
2 C2 Jens Johansson P4IF 43/34 10p
3 C2 Alen Bandic Mariestad PK 43/29 12p
4 C2 Johan Josefsson P4IF 40/31 10p
5 C2 Björn Arvidsson Laxå SKF 39/31 10p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/37 19p S
2 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/37 16p S
3 C3 Daniel Bergman P4IF 48/37 13p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/37 20p B
5 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/37 17p B
5 C3 Klas Svensson P4IF 47/37 17p B
6**
7 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/37 11p B
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/37 7p B
9 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 46/36 11p B
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/35 14p B
11 C3 Greger Meeks Mariestad PK 46/35 12p B
12 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/35 10p B
13 C3 JH Valle PSF 46/34 10p B
14 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/31 15p B
15 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 45/34 13p
16 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/33 15p
17 C3 Stefan Östman Mariestad PK 40/31 8p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/37 18p S
2 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/33 13p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/32 7p
4 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 39/29 16p
5 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 35/27 8p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 37/30 9p
2 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 33/23 7p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 34/26 5p
2 A1 Martin Sohlberg P4IF 31/24 8p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/34 6p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 44/34 7p B
3 A2 Johan Josefsson P4IF 40/30 14p
4 A2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 26/25 8p
5 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 8p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/37 18p S
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/35 15p S
3 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/36 9p B
4 A3 JH Valle PSF 45/34 13p B
5 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/35 10p B
6 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 44/34 12p B
7 A3 Emil Bergman P4IF 42/33 0p
8 A3 Daniel Bergman P4IF 42/32 11p
9 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/28 5p
10 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 38/30 11p
11 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/30 2p
12 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 19/17 5p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Martin Sohlberg P4IF 41/32 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/36 10p
2 R2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/35 4p
3 R2 Pether Gustafsson P4IF 41/32 13p
4 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 36/27 7p
5 R2 Fredrik Andersson Mariestad PK 34/26 12p
6 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 30/26 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/37 17p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/36 10p B
3 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/36 16p B
4 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/35 18p B
5 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/35 16p B
6 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/35 8p
7 R3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 8p
8 R3 Greger Meeks Mariestad PK 34/27 7p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 2 2022-02-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
51 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt tillsammans 91 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 2st B-, 47st C- och 17st R-starter.
Det avlossades totalt 4368st skott fördelat på 1200st A-, 96st B-, 2256st C- och 816st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=387

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/31 8p B
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/33 12p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 40/32 6p
4 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 39/31 13p
5 C1 Elias Berggren Mariestad PK 39/26 7p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 36/24 11p
7 C1 Göran Adamsson Mariestad PK 35/26 2p
8 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 31/22 3p
9 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 30/24 0p
10 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 30/23 0p
11 C1 Martin Sohlberg P4IF 30/22 9p
12 C1 Thomas Karlström Valle PSF 28/16 0p
13 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 20/17 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 48/36 19p S
2 C2 Jens Johansson P4IF 46/35 13p S
3 C2 Björn Arvidsson Laxå SKF 46/35 11p S
4 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/35 11p B
5 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/35 13p B
6 C2 Johan Josefsson P4IF 43/33 7p B
7 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 41/31 13p
8 C2 Johan Strand P4IF 39/30 9p
9 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/29 5p
10 C2 Tommy Svahn P4IF 31/25 3p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/21 1p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 47/36 16p S
2 C3 Klas Svensson P4IF 47/36 14p S
3 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/36 20p S
4 C3 Daniel Bergman P4IF 46/35 15p S
5 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/35 7p S
6 C3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 46/34 15p S
7 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 45/34 13p B
8 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/33 12p B
9 C3 JH Valle PSF 44/33 7p B
10 C3 Emil Bergman P4IF 43/36 14p B
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/32 16p B
12 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/32 10p B
13 C3 Jan Rask Mariestad PK 41/30 7p
14 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/28 17p
15 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/32 10p
16 C3 Stefan Östman Mariestad PK 37/27 11p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 43/33 10p B
2 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 41/32 6p
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 39/32 10p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 29/23 13p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 40/30 7p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/29 7p
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/22 4p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 34/27 9p
2 A1 Martin Sohlberg P4IF 33/26 8p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 30/25 6p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 46/34 11p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 44/35 5p B
3 A2 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/33 13p B
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 42/32 9p
5 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 38/32 8p
6 A2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 37/28 6p
7 A2 Johan Strand P4IF 34/29 3p
8 A2 Tommy Svahn P4IF 25/18 2p
9 A2 Johan Josefsson P4IF 21/18 2p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 48/36 19p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 A3 Daniel Bergman P4IF 47/34 8p S
4 A3 Klas Svensson P4IF 46/32 15p B
5 A3 Christer Larsson Mariestad PK 45/35 16p B
6 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/32 12p
7 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 7p
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 41/32 6p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/29 3p
10 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 39/31 4p
11 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/29 10p
12 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 35/29 6p
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 18/16 0p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Martin Sohlberg P4IF 41/30 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/36 12p B
2 R2 Pether Gustafsson P4IF 45/35 10p B
3 R2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 41/31 13p
4 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/31 7p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/25 3p
6 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 25/19 6p
7 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/22 5p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/35 12p S
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 R3 Klas Svensson P4IF 46/34 18p B
4 R3 Tommi Lund P4IF 40/33 9p
5 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 38/29 6p
6 R3 Jan Rask Mariestad PK 37/31 2p
7 R3 JH Valle PSF 36/30 8p
8 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 34/30 7p
9 R3 Greger Meeks Mariestad PK 33/28 6p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/36 18p
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/33 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 1 2022-01-29
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/37
 
39 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 65 st starter varav 64 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 3st B-, 36st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3120st skott fördelat på 720st A-, 144st B-, 1728st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=386

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Thomas Karlström Valle PSF 41/32 0p
2 C1 Mattias Holmberg P4IF 40/30 0p
3 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 37/27 0p
4 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 33/27 0p
5 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 33/26 0p
6 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 32/25 0p
7 C1 Eino Toivainen Valle PSF 28/24 0p
8 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 26/18 0p
9 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 24/17 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommy Susi Tidaholm PSK 46/36 0p B
2 C2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 45/35 0p B
3 C2 Jens Johansson P4IF 43/33 0p
4 C2 Johan Strand P4IF 37/28 0p
5 C2 Johan Josefsson P4IF 35/28 0p
6 C2 Gunnar Svensson P4IF 26/20 0p
7 C2 Tommy Svahn P4IF 22/19 0p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/37 0p S
1 C3 Emil Bergman P4IF 48/37 0p S
2**
3 C3 Daniel Bergman P4IF 47/36 0p S
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/35 0p S
5 C3 Klas Svensson P4IF 46/36 0p B
6 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/35 0p B
7 C3 JH Valle PSF 45/35 0p B
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/34 0p B
8 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/34 0p B
9**
10 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/32 0p
11 C3 Leif Johansson Mariestad PK 42/32 0p
11 C3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 0p
12**
13 C3 Tommi Lund P4IF 40/33 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/33 0p
2 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 36/28 0p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 35/26 0p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 30/23 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 41/31 0p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/20 0p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 36/27 0p
2 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 25/24 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/33 0p B
2 A2 Johan Josefsson P4IF 31/25 0p
3 A2 Johan Strand P4IF 30/22 0p
4 A2 Tommy Svahn P4IF 14/12 0p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/34 0p S
1 A3 Daniel Bergman P4IF 45/34 0p S
2**
3 A3 Emil Bergman P4IF 44/34 0p B
4 A3 Christer Larsson Mariestad PK 43/33 0p B
5 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 40/34 0p
6 A3 JH Valle PSF 40/31 0p
7 A3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 36/27 0p
8 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 35/28 0p
9 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 27/21 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 40/30 0p
2 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 33/24 0p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/20 0p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/35 0p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 46/36 0p B
3 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/32 0p B
4 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 43/33 0p
5 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/32 0p
6 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/33 0p
7 R3 Jan Rask Mariestad PK 38/33 0p
8 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 22/18 0p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 23/19 0p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/37 0p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/35 0p
 

Klass D2 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 38/29 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 3 2020-02-08
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
48 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 90 st starter.
Dessa fördelades på 26st A-, 5st B-, 46st C- och 13st R-starter.
Det avlossades totalt 4320st skott fördelat på 1248st A-, 240st B-, 2208st C- och 624st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=356

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Daniel Augustsson Lidköpings PSF 43/31 26p
2 C1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 42/32 16p
3 C1 Marcus Färén Mariestad PK 41/23 24p
4 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 40/30 25p
5 C1 Anton Tropp Mariestad PK 40/25 30p
6 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 39/29 17p
7 C1 Alen Bandic Mariestad PK 36/25 22p
8 C1 Johan Strand P4IF 35/27 26p
9 C1 Tommy Svahn P4IF 33/28 17p
10 C1 Andreas Linde Valle PSF 33/24 14p
11 C1 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 33/23 8p
12 C1 Tobias Sjönnebring Mariestad PK 28/21 13p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Greger Meeks Mariestad PK 48/33 29p S
2 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 47/32 29p S
3 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 45/32 25p B
4 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 45/31 34p B
5 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 44/32 28p
6 C2 Martin Algervik Valle PSF 44/32 22p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 44/32 21p
8 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 44/32 20p
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 43/29 19p
10 C2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 42/28 18p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 41/28 14p
12 C2 Björn Olsson Mariestad PK 39/27 23p
13 C2 Marcus Alsing Grästorps PSK 39/26 19p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 36p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/33 33p S
3 C3 Daniel Bergman P4IF 48/33 31p S
4 C3 Klas Svensson P4IF 47/33 29p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/33 29p S
5**
6 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/32 31p S
7 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 47/32 28p S
8 C3 Leif Johansson Mariestad PK 47/32 23p S
9 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/28 22p B
10 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 44/32 27p
11 C3 Stefan Östman Mariestad PK 44/31 28p
12 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 43/30 27p
13 C3 JH Valle PSF 43/27 25p
14 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 40/27 17p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 33/22 8p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/29 21p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 40/30 23p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/32 23p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 34/24 30p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 34/21 9p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 45/31 14p B

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Tobias Sjönnebring Mariestad PK 34/29 19p
2 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 30/23 7p
3 A1 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 30/22 10p
4 A1 Marcus Färén Mariestad PK 29/20 17p
5 A1 Johan Strand P4IF 28/23 7p
6 A1 Tommy Susi Tidaholm PSK 20/15 10p
7 A1 Tommy Svahn P4IF 18/12 1p
8 A1 Alen Bandic Mariestad PK 17/12 13p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 47/32 27p S
2 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/28 11p
3 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 37/25 19p
4 A2 Björn Olsson Mariestad PK 34/24 11p
5 A2 Marcus Alsing Grästorps PSK 33/25 11p
6 A2 Johan Josefsson P4IF 29/21 6p
7 A2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 25/18 26p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Daniel Bergman P4IF 47/32 26p S
2 A3 Anders Lindell P4IF 46/33 30p B
3 A3 Christer Larsson Mariestad PK 46/32 28p B
4 A3 Emil Bergman P4IF 46/32 27p B
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/32 20p B
6 A3 Stefan Johansson Falköpings SSK 45/30 29p B
7 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 42/28 14p B
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/28 14p
9 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 23p
10 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 36/25 18p
11 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 30/24 20p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Anton Tropp Mariestad PK 42/24 24p B
2 R1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 23/19 7p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 39/27 17p
2 R2 Greger Meeks Mariestad PK 39/26 12p
3 R2 Mats Lindgren Mariestad PK 38/25 21p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/25 17p
5 R2 Martin Algervik Valle PSF 32/23 9p
6 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 27/20 5p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/33 31p S
2 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/32 31p B
3 R3 Jan Rask Mariestad PK 43/29 30p B
4 R3 JH Valle PSF 41/24 26p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 38/30 18p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marcus Alsing Grästorps PSK 43/29 23p
2 B2 Marina Rask Mariestad PK 41/27 23p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/33 29p B
2 B3 Christer Larsson Mariestad PK 46/32 21p B
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/32 26p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 2 2020-02-01
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
52 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 98 st starter varav 97 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 26st A-, 6st B-, 49st C- och 17st R-starter.
Det avlossades totalt 4704st skott fördelat på 1248st A-, 288st B-, 2352st C- och 816st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=354

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 46/32 33p B
2 C1 Anton Tropp Mariestad PK 45/27 29p B
3 C1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 44/31 24p
4 C1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 40/26 28p
5 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 36/26 27p
6 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 36/25 15p
7 C1 Alen Bandic Mariestad PK 36/25 10p
8 C1 Johan Strand P4IF 36/23 15p
9 C1 Tommy Svahn P4IF 34/26 21p
10 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 34/23 14p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 45/31 30p B
2 C2 Johan Josefsson P4IF 44/32 25p
3 C2 Greger Meeks Mariestad PK 42/31 13p
4 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 42/29 27p
5 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 42/29 23p
6 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 42/28 22p
7 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 39/28 27p
8 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 38/28 18p
9 C2 Petri Rajala Laxå SKF 38/27 21p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 35/26 22p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 33/27 17p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 31/23 10p
13 C2 Björn Olsson Mariestad PK 31/21 20p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Daniel Bergman P4IF 47/33 30p S
2 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 28p S
3 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 47/33 26p S
4 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/33 25p S
4 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 25p S
5**
6 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 47/32 29p S
7 C3 Emil Bergman P4IF 47/32 26p S
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/32 26p B
9 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 46/32 20p B
10 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 46/31 27p B
11 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/31 22p B
12 C3 Simon Folke Tidaholm PSK 45/30 28p B
13 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/28 22p B
14 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/31 20p
15 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/29 29p
16 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 42/28 29p
17 C3 JH Valle PSF 40/31 21p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 42/29 24p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 32/23 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 42/30 27p
2 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/26 33p
3 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/25 19p
4 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 34/22 22p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 45/30 21p B
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/22 11p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 19p B
2 A1 Johan Strand P4IF 33/24 12p
3 A1 Tommy Susi Tidaholm PSK 29/22 11p
4 A1 Alen Bandic Mariestad PK 25/20 17p
5 A1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 19/17 9p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Petri Rajala Laxå SKF 34/22 8p
2 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 33/22 24p
3 A2 Björn Olsson Mariestad PK 33/22 7p
4 A2 Johan Josefsson P4IF 32/21 16p
5 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 30/25 8p
6 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 29/22 9p
7 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/18 14p
8 A2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 23/14 11p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Stefan Johansson Falköpings SSK 48/33 26p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/28 21p S
3 A3 Christer Larsson Mariestad PK 47/32 31p B
4 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/31 30p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 45/31 17p B
6 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 44/30 13p B
7 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 16p B
8 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 41/29 12p
9 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 40/27 24p
10 A3 Simon Folke Tidaholm PSK 39/27 11p
11 A3 Emil Bergman P4IF 38/26 18p
12 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 31/21 15p
13 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 20/13 15p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Anton Tropp Mariestad PK 41/24 16p
2 R1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 25/20 8p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Greger Meeks Mariestad PK 45/31 23p B
2 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 43/26 30p B
3 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 39/31 17p
4 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 38/30 21p
5 R2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 38/26 15p
6 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 36/24 18p
7 R2 Gunnar Svensson P4IF 31/26 14p
8 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 29/20 7p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Simon Folke Tidaholm PSK 48/33 28p S
2 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 47/32 24p B
3 R3 Christer Larsson Mariestad PK 47/31 31p B
4 R3 Jan Rask Mariestad PK 43/30 25p B
5 R3 JH Valle PSF 43/26 23p B
6 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 39/27 19p
7 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 37/26 19p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 39/27 18p
2 B2 Marina Rask Mariestad PK 38/28 15p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 28p B
2 B3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/32 24p B
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/31 34p
4 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/30 33p
 

Klass C1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 37/27 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 1 2020-01-25
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
53 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 96 st starter.
Dessa fördelades på 24st A-, 5st B-, 52st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 4608st skott fördelat på 1152st A-, 240st B-, 2496st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=352

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/33 21p B
2 C1 Daniel Augustsson Lidköpings PSF 44/31 23p B
3 C1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 43/31 19p
4 C1 Anton Tropp Mariestad PK 43/27 24p
5 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/29 22p
6 C1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 38/27 20p
7 C1 Alen Bandic Mariestad PK 38/23 16p
8 C1 Johan Strand P4IF 37/25 20p
9 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 37/24 24p
10 C1 Tommy Svahn P4IF 33/23 15p
11 C1 Johan Sundkler Lidköpings PSF 31/19 10p
12 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 28/24 12p
13 C1 William Brickell Valle PSF 24/19 12p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 47/33 30p S
2 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 47/33 17p S
3 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 47/32 20p S
4 C2 Per Wikman Lidköpings PSF 45/31 21p B
5 C2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 44/30 25p B
6 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 43/29 24p
7 C2 Petri Rajala Laxå SKF 41/29 17p
8 C2 Johan Josefsson P4IF 40/28 19p
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 40/28 17p
10 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 39/26 26p
11 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 39/26 23p
12 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 38/26 19p
13 C2 Björn Olsson Mariestad PK 35/25 11p
14 C2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 34/23 16p
15 C2 Marcus Alsing Grästorps PSK 29/21 10p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/33 32p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/33 30p S
2 C3 Emil Bergman P4IF 48/33 30p S
3**
4 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 48/33 22p S
5 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 47/33 31p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/33 30p S
7 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 29p S
8 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/31 19p B
9 C3 Jonas Lakhall P4IF 45/29 18p B
10 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/32 27p B
11 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 20p B
12 C3 Marthin Andersson Valle PSF 44/29 30p B
13 C3 Simon Folke Tidaholm PSK 43/31 26p
14 C3 JH Valle PSF 43/30 21p
15 C3 Christer Larsson Mariestad PK 43/29 36p
16 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 43/28 25p
17 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 21p
18 C3 Tommi Lund P4IF 17/11 9p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 39/27 11p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 35/23 16p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/33 25p B
2 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 32/20 17p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 44/31 27p B
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 20p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 36/27 6p
2 A1 Alen Bandic Mariestad PK 29/21 19p
3 A1 Johan Strand P4IF 27/17 13p
4 A1 Tommy Susi Tidaholm PSK 26/22 10p
5 A1 Tommy Svahn P4IF 23/21 13p
6 A1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 23/17 5p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 41/32 18p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 37/25 20p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 36/25 15p
4 A2 Petri Rajala Laxå SKF 33/24 15p
5 A2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 31/24 17p
6 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 12p
7 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 31/18 18p
8 A2 Marcus Alsing Grästorps PSK 27/19 14p
9 A2 Björn Olsson Mariestad PK 25/19 15p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 47/33 28p S
2 A3 Daniel Bergman P4IF 47/32 32p S
3 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/32 25p B
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 46/31 24p B
5 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/33 20p B
6 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 41/30 14p B
7 A3 Simon Folke Tidaholm PSK 40/30 18p B
8 A3 Emil Bergman P4IF 39/29 16p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/25 8p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Anton Tropp Mariestad PK 40/24 17p
2 R1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 28/21 6p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 39/29 11p
2 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 35/25 15p
3 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 33/27 16p
4 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 25/21 6p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/33 29p S
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/33 29p S
2**
3 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 22p B
4 R3 JH Valle PSF 47/31 19p B
5 R3 Jan Rask Mariestad PK 45/31 24p B
6 R3 Jonas Lakhall P4IF 43/27 26p
7 R3 Tommi Lund P4IF 38/27 5p
8 R3 Philip Stöckel Mariestad PK 35/26 15p
9 R3 Simon Folke Tidaholm PSK 32/25 13p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marina Rask Mariestad PK 37/29 17p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 35p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 47/32 32p
3 B3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/32 24p
4 B3 Marthin Andersson Valle PSF 46/30 19p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /customers/6/8/2/vpsf.se/httpd.www/REA/_func_lag.php on line 157 Warning: Undefined variable $LagResultat in /customers/6/8/2/vpsf.se/httpd.www/REA/_func_lag.php on line 166
Kretsmästerskap C-B Fält 2019-05-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Kretsmästerskap C+B Fält, Skaraborgs Pistolskyttekrets
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/34
 
41 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 63 st starter.
Dessa fördelades på 23st B- och 40st C-starter.
Det avlossades totalt 3024st skott fördelat på 1104st B- och 1920st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=324

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 20p
2 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 42/30 16p
3 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 40/27 15p
4 C1 Marcus Alsing Grästorps PSK 31/20 9p
5 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 20/15 7p
6 C1 Jari-Pekka Jaatinen Mariestad PK 15/11 18p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Jerker Lindström Valle PSF 45/31 22p
2 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 36/26 13p
3 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 19/14 3p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/34 23p S
2 (2)* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 21p S
3 (3)* C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/32 16p S
4 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/34 15p S
5 C3 Anders Lindell P4IF 47/33 27p S
6 C3 Emil Bergman P4IF 47/32 21p S
7 C3 Marthin Andersson Valle PSF 47/31 23p S
8 C3 Klas Svensson P4IF 47/29 24p S
9 C3 Daniel Bergman P4IF 46/30 20p B
10 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 46/28 21p B
11 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 45/32 16p
12 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/30 28p
13 C3 JH Valle PSF 45/30 19p
14 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/30 17p
15 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/29 22p
16 C3 Gary Wade P4IF 44/32 15p
17 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 44/31 19p
18 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 20p
19 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 41/30 19p
20 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 41/25 18p
21 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/26 16p
22 C3 Tommi Lund P4IF 1/1 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/29 19p
2 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 34/24 17p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 47/33 20p S

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 47/32 20p S
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 42/30 14p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 6/2 0p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 47/33 20p S
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/29 18p
3 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 36/27 13p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Marcus Alsing Grästorps PSK 32/25 4p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 43/29 10p
2 B2 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 41/31 17p
3 B2 Marina Rask Mariestad PK 33/24 11p
4 B2 RJ Valle PSF 32/22 6p
5 B2 Stefan Storm Tidaholm PSK 24/18 7p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 13p S
2 (2)* B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 48/30 25p S
3 (3)* B3 Anders Lindell P4IF 48/33 24p S
4 B3 Klas Svensson P4IF 47/29 25p B
5 B3 Anders Grimling Lidköpings PSF 46/33 17p B
6 B3 Gary Wade P4IF 46/32 17p B
7 B3 Tommi Lund P4IF 45/32 18p B
8 B3 Jan Rask Mariestad PK 45/32 13p B
9 B3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 44/29 8p
10 B3 Emil Bergman P4IF 43/31 16p
11 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/31 17p
12 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/27 20p
12 B3 Daniel Bergman P4IF 40/27 20p
13**
14 B3 JH Valle PSF 38/26 10p
15 B3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/26 15p
16 B3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 33/22 0p
17 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 30/23 7p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^

Lagresultat Grupp C
Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Lagnamn/Skytt Klubb Resultat Poäng
1 P4IF Lag 1 C P4IF 141/94 72p
(C3) Anders LindellP4IF47/3327p
(C3) Emil BergmanP4IF47/3221p
(C3) Klas SvenssonP4IF47/2924p
2 Valle PSF C Valle PSF 137/90 64p
(C3) Marthin AnderssonValle PSF47/3123p
(C3) JHValle PSF45/3019p
(C3) Fredrik GustafssonValle PSF45/2922p
3 Grästorp C Grästorps PSK 130/93 49p
(C3) Henrik SärehagGrästorps PSK47/3415p
(C3) Anders NorgrenGrästorps PSK47/3221p
(VetY) Lennart NilssonGrästorps PSK36/2713p
4 P4IF Lag 2 C P4IF 91/63 35p
(C3) Daniel BergmanP4IF46/3020p
(C3) Gary WadeP4IF44/3215p
(C3) Tommi LundP4IF1/10p

Lagresultat Grupp B
Grovkalibrig pistol, övriga
# Lagnamn/Skytt Klubb Resultat Poäng
1 P4IF Lag 1 B P4IF 140/94 67p
(B3) Anders LindellP4IF48/3324p
(B3) Klas SvenssonP4IF47/2925p
(B3) Tommi LundP4IF45/3218p
2 P4IF Lag 2 B P4IF 129/90 53p
(B3) Gary WadeP4IF46/3217p
(B3) Emil BergmanP4IF43/3116p
(B3) Daniel BergmanP4IF40/2720p
3 Grästorp B Grästorps PSK 121/89 34p
(B3) Anders NorgrenGrästorps PSK48/3313p
(B3) Henrik SärehagGrästorps PSK41/3117p
(B1) Marcus AlsingGrästorps PSK32/254p
4 Valle PSF B Valle PSF 100/71 23p
(B3) JHValle PSF38/2610p
(B2) RJValle PSF32/226p
(B3) Fredrik GustafssonValle PSF30/237p
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Skaraborgspokalen 2 2019-04-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tävlingen är en deltävling i Skaraborgspokalen som avgörs i 4 deltävlingar arrangerade av olika av kretsens medlemsklubbar under året.
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
56 st skyttar från 10 föreningar deltog och sköt tillsammans 74 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 2st B-, 55st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 3552st skott fördelat på 432st A-, 96st B-, 2640st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=311

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Carl Jansson Mariestad PK 78 (46/32) 51p B
2 C1 Mattias Wallander Falköpings SSK 78 (46/32) 46p B
3 C1 Anton Tropp Mariestad PK 77 (45/32) 30p
4 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 76 (44/32) 38p
5 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 74 (43/31) 46p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 59 (35/24) 17p
7 C1 Tommy Svahn P4IF 53 (33/20) 37p
8 C1 Johan Strand P4IF 40 (25/15) 26p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 77 (45/32) 47p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 77 (46/31) 33p
3 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 76 (45/31) 34p
4 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 73 (43/30) 39p
5 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 70 (41/29) 39p
6 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 70 (41/29) 27p
7 C2 Jerker Lindström Valle PSF 66 (39/27) 7p
8 C2 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 65 (38/27) 43p
9 C2 Alen Ovcina Tidaholm PSK 59 (35/24) 45p
10 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 59 (33/26) 29p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 42 (25/17) 20p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 82 (48/34) 50p S
2 (2)* C3 Klas Svensson P4IF 82 (48/34) 49p S
3 (2)* C3 Anders Lindell P4IF 82 (48/34) 49p S
4 (4)* C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 82 (48/34) 48p S
5 (5)* C3 Stefan Östman Mariestad PK 80 (47/33) 52p S
6 (6)* C3 Jan Rask Mariestad PK 80 (47/33) 51p S
7 (7)* C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 80 (47/33) 48p S
8 (8)* C3 Daniel Bergman P4IF 80 (47/33) 47p S
9 (9)* C3 Leif Johansson Mariestad PK 79 (46/33) 37p B
10 (10)* C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 79 (46/33) 34p B
11 (11)* C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 79 (46/33) 31p B
12 (12)* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 78 (45/33) 40p B
13 (13)* C3 Tommi Lund P4IF 78 (46/32) 40p B
14 (14)* C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 78 (46/32) 38p B
15 (15)* C3 Marthin Andersson Valle PSF 78 (45/33) 42p B
16 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 76 (44/32) 33p
17 C3 Greger Meeks Mariestad PK 76 (44/32) 30p
18 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 75 (44/31) 39p
19 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 74 (43/31) 47p
20 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 73 (43/30) 32p
21 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 61 (35/26) 24p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41 (25/16) 7p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 64 (36/28) 22p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 62 (35/27) 35p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 62 (40/22) 23p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 79 (46/33) 47p B

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Josefine Möller Mariestad PK 61 (39/22) 38p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 82 (48/34) 48p S
2 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 76 (45/31) 39p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 75 (44/31) 42p
4 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 72 (43/29) 34p
5 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 59 (36/23) 28p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 74 (43/31) 40p
2 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 73 (43/30) 24p
3 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 72 (43/29) 47p
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 60 (34/26) 13p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Carl Jansson Mariestad PK 69 (40/29) 31p
2 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 68 (40/28) 33p
3 A1 Tommy Svahn P4IF 49 (29/20) 23p
4 A1 Johan Strand P4IF 47 (29/18) 14p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 78 (46/32) 49p S
2 A2 RJ Valle PSF 46 (27/19) 9p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 77 (45/32) 45p B
2 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 72 (42/30) 26p B
3 A3 Daniel Bergman P4IF 63 (37/26) 39p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Alen Ovcina Tidaholm PSK 65 (36/29) 22p
2 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 61 (36/25) 22p
3 R2 Stefan Storm Tidaholm PSK 60 (35/25) 20p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 57 (34/23) 31p
5 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 57 (35/22) 17p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 79 (46/33) 27p B
2 R3 Anders Lindell P4IF 77 (45/32) 31p B
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 60 (36/24) 53p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 78 (45/33) 42p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 80 (47/33) 45p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2019-02-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
34 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 63 st starter varav 62 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 19st A-, 3st B-, 30st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3024st skott fördelat på 912st A-, 144st B-, 1440st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=303

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/34 13p S
2 C1 Anton Tropp Mariestad PK 48/28 2p S
3 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 47/33 12p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 9p S
5 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/33 6p B
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 15p B
7 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/30 12p B
8 C3 Stefan Östman Mariestad PK 45/32 14p B
9 C3 JH Valle PSF 44/32 6p B
10 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 12p B
11 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 44/30 6p B
12 C1 Tim Trygg P4IF 44/25 15p B
13 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 9p
14 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/29 5p
15 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 42/31 10p
16 C3 Jonas Lakhall P4IF 42/29 16p
17 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 42/27 0p
18 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 41/28 10p
19 C3 Jan Rask Mariestad PK 40/32 11p
20 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/30 10p
21 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 40/28 7p
22 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 7p
23 C3 Greger Meeks Mariestad PK 39/27 10p
24 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/27 5p
25 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 36/25 8p
26 C1 Tommy Svahn P4IF 34/21 7p
27 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 33/24 6p
28 C2 Gunnar Svensson P4IF 31/21 0p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 25/17 2p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/33 12p S
2 A3 Klas Svensson P4IF 47/26 10p S
3 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/27 7p B
4 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/33 13p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 3p B
6 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/29 11p B
7 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/26 3p B
8 A3 Tommi Lund P4IF 41/30 8p
8 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 41/30 8p
9**
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 41/27 5p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/27 0p
12 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/26 9p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 4p
14 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 38/28 11p
15 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/26 11p
16 A3 JH Valle PSF 33/19 0p
17 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/22 0p
18 A1 Tommy Svahn P4IF 26/17 3p
19 A2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 18/14 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/34 8p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 45/32 10p B
3 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 5p B
4 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/26 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/28 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/23 5p
7 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 4p
8 R2 Gunnar Svensson P4IF 26/16 3p
9 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/15 1p
10 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 12/7 0p
11 R3 Daniel Bergman P4IF 11/7 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Jonas Lakhall P4IF 46/29 13p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 39/30 6p
3 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 30/23 2p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/31 13p B

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2019-01-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
36 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt tillsammans 61 st starter.
Dessa fördelades på 14st A-, 3st B-, 32st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 2928st skott fördelat på 672st A-, 144st B-, 1536st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=302

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 48/34 14p S
2 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/34 8p S
3 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/33 14p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/33 12p S
5 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/33 9p S
6 C3 Klas Svensson P4IF 46/33 14p B
7 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/33 10p B
8 C3 Marthin Andersson Valle PSF 46/32 5p B
9 C3 Jonas Lakhall P4IF 46/31 11p B
10 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 10p B
11 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/31 13p
12 C3 JH Valle PSF 44/30 15p
13 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/30 9p
14 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 43/29 4p
15 C2 Fredrik Westermark Mariestad PK 43/23 11p
16 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 15p
17 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/29 13p
18 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/30 7p
19 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 40/30 12p
20 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 40/26 3p
21 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 38/25 8p
22 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 37/27 8p
23 C1 Tim Trygg P4IF 37/24 0p
24 C1 Johan Strand P4IF 37/23 11p
25 Jun Josefine Möller Mariestad PK 37/23 5p
26 C2 Björn Olsson Mariestad PK 36/25 10p
27 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 35/25 8p
28 C1 Anton Tropp Mariestad PK 34/20 4p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 33/23 6p
30 C1 Tommy Svahn P4IF 32/20 6p
31 C1 Stefan Svensson Tidaholm PSK 29/23 2p
32 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 29/18 6p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/26 5p S
2 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/31 10p B
3 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 9p B
4 A3 Emil Bergman P4IF 43/29 10p B
5 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 41/30 8p
6 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 39/29 11p
7 A3 JH Valle PSF 39/26 9p
8 A3 Daniel Bergman P4IF 39/24 7p
9 A3 Tommi Lund P4IF 37/25 7p
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 37/22 0p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 33/22 4p
12 A2 Björn Olsson Mariestad PK 29/23 0p
13 A1 Tommy Svahn P4IF 29/21 7p
14 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 25/20 8p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 9p S
2 R3 Jonas Lakhall P4IF 45/30 9p B
3 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/30 12p B
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/26 3p B
5 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/24 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 37/23 0p
7 R3 Daniel Bergman P4IF 36/27 11p
8 R3 Greger Meeks Mariestad PK 36/25 8p
9 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 35/21 3p
10 R2 RJ Valle PSF 32/23 11p
11 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/17 4p
12 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 19/16 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 46/27 2p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 45/32 5p
3 B3 Jonas Lakhall P4IF 44/28 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2018-02-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
33 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 49 st starter varav 48 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 10st A-, 1st B-, 31st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 2352st skott fördelat på 480st A-, 48st B-, 1488st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=264

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Kim Lundqvist Mariestad PK 47/28 16p
2 C3 Daniel Bergman P4IF 47/28 12p
3 C3 Emil Bergman P4IF 47/27 13p
4 C3 Leif Johansson Mariestad PK 47/26 11p
5 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 46/27 16p
6 C3 Klas Svensson P4IF 46/27 14p
7 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 8p
8 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/26 17p
9 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 45/27 13p
10 C1 JH Valle PSF 45/26 16p
11 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 44/26 6p
12 C1 Stefan Östman Mariestad PK 43/27 12p
13 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 43/26 14p
14 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 43/24 17p
15 C2 Morgan Lindgren Mariestad PK 42/26 2p
16 C1 Greger Meeks Mariestad PK 42/23 9p
17 C2 Tony Martinovic Valle PSF 42/22 12p
18 C2 Johan Josefsson P4IF 41/24 15p
19 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 8p
20 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/23 8p
21 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/26 7p
22 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 36/23 13p
23 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 36/23 0p
24 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 35/24 5p
25 C2 Daniel Johansson Valle PSF 34/27 12p
26 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 34/20 13p
27 D1 Marina Rask Mariestad PK 32/19 13p
28 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 27/16 0p
29 C1 Tommy Svahn P4IF 23/13 0p
30 C1 Pertti Terho Valle PSF 22/16 3p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 46/27 13p
2 A1 JH Valle PSF 44/25 13p
3 A3 Emil Bergman P4IF 42/25 16p
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/25 8p
5 A3 Daniel Bergman P4IF 42/22 12p
6 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 38/23 18p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 35/20 14p
8 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/20 12p
9 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 32/17 3p
10 A2 Johan Josefsson P4IF 31/18 4p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/27 19p
2 R3 Christer Larsson Mariestad PK 48/27 16p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/24 7p
4 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/23 12p
5 R2 Tomas Monsén Valle PSF 42/23 10p
6 R2 Daniel Johansson Valle PSF 34/19 7p
7 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 30/19 9p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 48/26 16p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Pertti Terho Valle PSF 40/20 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2017-01-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
42 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt sammanlagt 71 st starter varav 68 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 14st A-, 4st B-, 38st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 3408st skott fördelat på 672st A-, 192st B-, 1824st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=219

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 48/29 0p
2 C1 Stefan Östman Mariestad PK 47/29 0p
3 C1 Christian Söderberg P4IF 46/27 1p
4 C1 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/27 1p
5 C1 Greger Meeks Mariestad PK 45/27 0p
6 C1 JH Valle PSF 41/22 0p
7 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 40/24 1p
8 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 25/19 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/29 2p
2 C2 Tommi Lund P4IF 48/29 0p
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/29 0p
4 C2 PM Valle PSF 47/28 1p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/28 0p
5 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/28 0p
6**
7 C2 Martin Algervik Valle PSF 46/28 1p
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 45/26 0p
9 C2 Johan Josefsson P4IF 43/25 0p
10 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 42/28 1p
11 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 41/25 0p
12 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 40/24 0p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 39/28 1p
14 C2 Lars Andersson Vedum PSK 39/27 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jan Rask Mariestad PK 48/29 1p
2 C3 Daniel Bergman P4IF 47/29 0p
2 C3 Emil Bergman P4IF 47/29 0p
3**
4 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/28 2p
5 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 46/29 1p
6 C3 Leif Johansson Mariestad PK 46/28 1p
7 C3 Klas Svensson P4IF 45/29 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Marina Rask Mariestad PK 41/28 0p
2 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 38/23 0p
3 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 29/14 0p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Theng Vedum PSK 41/22 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 44/27 0p
2 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 36/26 0p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JG Valle PSF 45/28 0p
2 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/25 0p
3 A1 Greger Meeks Mariestad PK 44/26 1p
4 A1 Sebastian Strid Mariestad PK 43/26 0p
5 A1 Christian Söderberg P4IF 34/25 0p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 34/17 0p
7 A1 Sofia Lindgren Mariestad PK 18/13 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Martin Algervik Valle PSF 45/26 0p
2 A2 PM Valle PSF 44/26 0p
2 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 44/26 0p
3**
4 A2 Jimmy Mård Valle PSF 44/25 0p
5 A2 Tommi Lund P4IF 40/25 0p
6 A2 Johan Josefsson P4IF 35/22 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 35/22 0p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 39/24 1p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Daniel Johansson Valle PSF 46/28 0p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 45/26 0p
3 R2 Magnus Boman Mariestad PK 44/26 1p
4 R2 Jimmy Mård Valle PSF 43/26 0p
5 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 43/24 0p
6 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 41/24 1p
7 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 40/22 0p
8 R2 Lars Andersson Vedum PSK 38/22 0p
9 R2 Agneta Theng Vedum PSK 35/22 0p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/29 1p
2 R3 Klas Svensson P4IF 47/28 1p
2 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/28 1p
3**
4 R3 Daniel Bergman P4IF 46/28 0p
5 R3 Jan Rask Mariestad PK 46/27 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 45/26 1p
1 B1 Marina Rask Mariestad PK 45/26 1p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 45/22 0p
2 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 32/18 0p
 

Klass C1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/28 0p
2 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 42/24 0p
3 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 36/24 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2016-02-13
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
47 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt sammanlagt 73 st starter varav 67 var tävlingsvarv och 6st träningsvarv
Dessa fördelades på 16st A-, 2st B-, 45st C- och 10st R-starter.
Det avlossades totalt 3504st skott fördelat på 768st A-, 96st B-, 2160st C- och 480st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=79

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 52/26 48p
2 C1 JG Valle PSF 52/18 52p
3 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 49/31 47p
4 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 48/18 56p
5 C1 Marco Krans Valle PSF 47/23 34p
6 C1 Adam Larsson Falköpings SSK 47/17 48p
7 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 46/17 47p
8 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 42/24 42p
9 C1 Maria Lundin Skövde SPSK 41/23 52p
10 C1 Greger Meeks Mariestad PK 39/23 50p
11 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 36/21 53p
12 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 36/20 30p
13 C1 Carl-Henric Bergqvist Mariestad PK 35/16 51p
14 C1 Johan Leverin Vedum PSK 32/17 36p
15 C1 Albin Arvidsson Valle PSF 32/16 28p
16 C1 Martin Olsson Vedum PSK 21/12 27p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Marthin Andersson Valle PSF 52/28 57p
2 C2 PM Valle PSF 52/27 54p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 51/30 50p
4 C2 Jan Ellström Vedum PSK 49/27 53p
5 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 48/21 56p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 47/20 54p
7 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 44/20 55p
8 C2 Henrik Andersson Vedum PSK 43/27 35p
9 C2 Henrik Lundin Skövde SPSK 43/25 53p
10 C2 Martin Algervik Valle PSF 43/21 42p
11 C2 Lars Andersson Vedum PSK 37/18 0p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jan Rask Mariestad PK 53/31 56p
2 C3 Tommi Lund P4IF 52/30 56p
3 C3 Leif Johansson Mariestad PK 52/28 55p
4 C3 Klas Svensson P4IF 52/27 54p
5 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 50/28 58p
6 C3 Daniel Bergman P4IF 49/27 56p

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 44/20 45p
2 D1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 41/17 55p
3 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 26/11 51p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Theng Vedum PSK 40/21 23p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 50/28 59p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 47/19 50p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/16 42p
2 A1 JG Valle PSF 39/17 49p
3 A1 Philip Stöckel Mariestad PK 27/19 40p
4 A1 Maria Lundin Skövde SPSK 27/17 41p
5 A1 Martin Olsson Vedum PSK 21/15 32p
6 A1 Johan Leverin Vedum PSK 20/12 41p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 PM Valle PSF 45/22 54p
2 A2 Tony Martinovic Valle PSF 38/21 51p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 38/19 52p
4 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 35/19 31p
5 A2 Henrik Andersson Vedum PSK 27/16 35p
6 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 27/14 25p
7 A2 Bengt Thiger Lidköpings PSF 7/7 8p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Urban Johansson Töreboda PSK 45/26 50p
2 A3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 41/24 37p
3 A3 Jan Rask Mariestad PK 38/23 54p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Magnus Boman Mariestad PK 47/21 49p
2 R2 Martin Algervik Valle PSF 44/22 51p
3 R2 Agneta Theng Vedum PSK 39/22 28p
4 R2 Tomas Monsén Valle PSF 39/19 45p
5 R2 Henrik Lundin Skövde SPSK 38/23 35p
6 R2 Lars Andersson Vedum PSK 38/19 32p
7 R2 Jan Ellström Vedum PSK 37/18 27p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 52/24 55p
2 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 43/25 55p
3 R3 Daniel Bergman P4IF 35/22 53p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 39/14 51p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 41/22 49p
 

Klass C1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 47/25 58p
2 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 41/21 52p
3 C1 Greger Meeks Mariestad PK 38/30 56p
 

Klass C2 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 49/26 56p
 

Klass D1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 39/18 51p
2 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 22/12 48p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Tranknallen 2015-04-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
83 st skyttar från 23 föreningar deltog och sköt tillsammans 161 st starter.
Dessa fördelades på 32st A-, 13st B-, 76st C- och 40st R-starter.
Det avlossades totalt 7728st skott fördelat på 1536st A-, 624st B-, 3648st C- och 1920st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=120

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 42/27 36p
2 C1 Morgan Lindgren Mariestad PK 41/28 24p
3 C1 Mattias Henrysson Mölndals SF 41/26 38p
4 C1 Simon Jander Örebro PSSK 40/29 31p
5 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 39/28 19p
6 C1 Martin Nilsson P4IF 36/26 25p
7 C1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 36/25 27p
8 C1 Björn Olsson Mariestad PK 33/20 24p
9 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 30/22 14p
9 C1 Mark Frost Lidköpings PSF 30/22 14p
10**
11 C1 Daniel Berggren Örgryte PK 29/20 14p
12 C1 Magnus Sundblad P4IF 27/22 11p
13 C1 Elina Andersson Skövde SPSK 25/21 12p
14 C1 Henrik Lundin Skövde SPSK 25/20 8p
15 C1 Alen Ovcina Tidaholm PSK 19/17 6p
16 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 3/2 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Torbjörn Johansson Arvika PK 46/31 35p B
2 C2 Leif Johansson Mariestad PK 44/28 35p
3 C2 Erik Johansson P4IF 43/28 40p
4 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 39/28 34p
5 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 38/29 18p
6 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 38/26 24p
7 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 38/25 29p
8 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 35/26 31p
9 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 32/24 18p
10 C2 Roland Nordin Göteborgs PSSK 32/21 25p
11 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 30/22 15p
12 C2 Johan Josefsson P4IF 29/21 21p
13 C2 Allan Jepsen Töreboda PSK 29/19 8p
14 C2 Lars Karlberg Töreboda PSK 22/17 12p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Åke Nordin Borås FOK 48/32 46p S
2 C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/32 42p S
3 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 41p S
4 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 47p S
5 C3 Rikard Alvén Mölndals SF 47/32 40p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/32 39p S
7 C3 Christer Larsson Mariestad PK 47/31 45p S
8 C3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 43p S
9 C3 Morgan Hielm Nyköpings PK 46/32 31p B
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/31 38p B
11 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/31 37p B
12 C3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 46/31 35p B
13 C3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 46/30 42p B
14 C3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 46/30 35p B
15 C3 Claes Nilsson Mölndals SF 45/31 39p B
16 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/31 30p B
17 C3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 45/30 40p B
18 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/30 38p B
19 C3 Daniel Jander Örebro PSSK 45/29 46p B
20 C3 Michael Holm Örebro PSSK 44/30 36p
21 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/30 33p
22 C3 Karl Hansson Sollebrunns PK 43/32 43p
23 C3 Jan Lövgren Hallsbergs PK 43/29 36p
24 C3 Emil Bergman P4IF 43/28 46p
25 C3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 42/27 41p
26 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 41/29 34p
27 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/28 25p
28 C3 Per-Inge Berggren Örgryte PK 40/27 28p
29 C3 Jonas Olsson Sollebrunns PK 39/29 30p
30 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/23 35p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Helena Linell Vårgårda PSK 44/29 34p
2 D2 Tara Merdini Mölndals SF 43/30 33p
3 D2 Nina Smidefors Mölndals SF 40/28 43p
4 D2 Åsa Grip Göteborgs PSSK 40/26 33p
5 D2 Agneta Theng Vedum PSK 32/26 13p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Marie Brunsson Örgryte PK 47/32 36p S
2 D3 Linda Gåård Trollhättans PK 46/31 38p B
3 D3 Marie Björk Mölndals SF 45/31 26p B

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/32 43p S
2 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 47/31 36p S

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/32 46p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 38/26 34p
3 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 27/18 16p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 48/32 50p S
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 46/31 34p B
3 VetY Åke Samuelsson Örgryte PK 34/24 30p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 40/27 28p
2 A1 Mikael Arnerwik P4IF 37/24 28p
3 A1 Martin Nilsson P4IF 33/25 23p
4 A1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 21/17 12p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommi Lund P4IF 43/29 31p B
2 A2 Erik Johansson P4IF 42/28 30p B
3 A2 Torbjörn Johansson Arvika PK 35/24 20p
4 A2 Urban Johansson Töreboda PSK 30/24 18p
5 A2 Johan Josefsson P4IF 30/20 9p
6 A2 Tara Merdini Mölndals SF 29/22 18p
7 A2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 26/24 6p
8 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 25/19 21p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Åke Nordin Borås FOK 48/32 43p S
2 A3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 47/31 39p S
3 A3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 46/31 41p S
3 A3 Martin Rehn Tidaholm PSK 46/31 41p S
4**
5 A3 Christer Larsson Mariestad PK 45/31 32p B
6 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/29 42p B
7 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/27 40p B
8 A3 Gary Wade P4IF 42/29 35p B
9 A3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 42/28 29p B
10 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 40/26 39p
11 A3 Jan Rask Mariestad PK 39/25 25p
12 A3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 38/26 28p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 37/20 27p
14 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 36/20 15p
15 A3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 33/22 15p
16 A3 Jan Lövgren Hallsbergs PK 32/24 23p
17 A3 Claes Nilsson Mölndals SF 32/22 8p
18 A3 Emil Bergman P4IF 31/22 25p
19 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 25/18 18p
20 A3 Marie Björk Mölndals SF 25/17 23p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Mark Frost Lidköpings PSF 29/22 13p
2 R1 Henrik Lundin Skövde SPSK 24/17 24p
3 R1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 20/16 16p
4 R1 Philip Stöckel Mariestad PK 12/10 11p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Torbjörn Andersson Arvika PK 42/29 32p
2 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 38/25 24p
3 R2 Rasmus Storm Tidaholm PSK 37/26 27p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 36/24 29p
5 R2 Roland Nordin Göteborgs PSSK 35/22 35p
6 R2 Agneta Theng Vedum PSK 32/22 27p
7 R2 Tara Merdini Mölndals SF 30/22 34p
8 R2 Henrik Vang Tidaholm PSK 28/17 16p
9 R2 Nina Smidefors Mölndals SF 27/21 9p
10 R2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 27/20 21p
11 R2 Stefan Storm Tidaholm PSK 26/17 15p
12 R2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 20/16 3p
13 R2 Åsa Grip Göteborgs PSSK 19/15 9p
14 R2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 18/15 9p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Martin Rehn Tidaholm PSK 48/32 40p S
2 R3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 48/32 32p S
3 R3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 45p S
4 R3 Klas Svensson P4IF 47/28 44p S
5 R3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 47/27 33p S
6 R3 Per-Inge Berggren Örgryte PK 46/30 43p B
7 R3 Michael Holm Örebro PSSK 46/30 36p B
8 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/30 43p B
9 R3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 45/29 32p B
10 R3 Rikard Alvén Mölndals SF 44/30 39p B
11 R3 Linda Gåård Trollhättans PK 44/26 35p B
12 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 43/29 38p B
13 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 43/28 32p B
14 R3 Marie Brunsson Örgryte PK 39/26 22p
15 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 38/26 29p
16 R3 Daniel Bergman P4IF 37/30 22p
17 R3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 37/27 21p
18 R3 Åke Samuelsson Örgryte PK 37/26 25p
19 R3 Jonas Olsson Sollebrunns PK 36/26 30p
20 R3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/25 22p
21 R3 Marie Björk Mölndals SF 31/23 14p
22 R3 Karl Hansson Sollebrunns PK 25/23 16p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Erik Johansson P4IF 46/30 42p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 48/32 43p S
2 B3 Daniel Jander Örebro PSSK 48/32 39p S
3 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 55p B
4 B3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 42p B
5 B3 Christer Larsson Mariestad PK 47/31 40p B
6 B3 Rikard Alvén Mölndals SF 46/30 45p
7 B3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/29 44p
8 B3 Michael Holm Örebro PSSK 44/29 42p
9 B3 Linda Gåård Trollhättans PK 43/28 32p
10 B3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/27 39p
11 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/25 38p
12 B3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 36/25 40p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Skaraborgspokalen 4 2014-10-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
61 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 61 st starter.
Dessa fördelades på 61st C-starter.
Det avlossades totalt 2928st skott fördelat på 2928st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=105

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Morgan Lindgren Mariestad PK 45/28 30p
2 C1 Mikael Arnerwik P4IF 43/29 29p
3 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 43/29 26p
4 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 27p
5 C1 Alf Engström Sandhems PSK 38/25 23p
6 C1 Johan Josefsson P4IF 38/24 31p
7 C1 Henrik Vang Tidaholm PSK 37/25 30p
8 C1 Stefan Storm Tidaholm PSK 37/24 29p
9 C1 Martin Nilsson P4IF 37/24 21p
10 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 33/19 31p
11 C1 Stefan Heberlein P4IF 30/21 20p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Johan Modigh P4IF 48/31 47p S
2 C2 Kent Eriksson Sandhems PSK 48/31 45p S
3 C2 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/31 40p S
4 C2 Jerker Lindström Valle PSF 47/31 39p B
5 C2 Per Wikman Lidköpings PSF 47/30 44p B
6 C2 Marthin Andersson Valle PSF 45/30 39p
7 C2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/29 32p
8 C2 Leif Johansson Mariestad PK 45/28 32p
9 C2 Andreas Granander Skövde SPSK 45/28 31p
10 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 44/28 35p
11 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 43/29 33p
12 C2 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/27 24p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/27 26p
14 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 41/26 31p
15 C2 Bengt Larsson Falköpings SSK 39/27 30p
16 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 39/26 28p
17 C2 Lars Fredell Lidköpings PSF 37/25 24p
18 C2 Thomas Farrell P4IF 34/24 19p
19 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 31/21 29p
20 C2 Gunnar Svensson P4IF 23/17 21p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/31 51p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/31 46p S
3 C3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 48/31 45p S
4 C3 Christer Larsson Mariestad PK 48/31 43p S
5 C3 Joakim Nilsson Töreboda PSK 47/31 40p B
6 C3 Carl-Johan Runström Sandhems PSK 47/30 41p B
7 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 47/30 40p B
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/31 39p B
9 C3 Gary Wade P4IF 46/30 40p B
10 C3 Marcus Nohlberg P4IF 46/30 39p B
11 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/30 42p
12 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/28 36p
13 C3 Martin Rehn Tidaholm PSK 44/27 33p
14 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 40/26 30p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Viktoria Eriksson Sandhems PSK 45/30 36p
2 D2 Agneta Theng Vedum PSK 44/29 31p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 47/30 38p B

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/31 49p S
2 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 46/30 50p B

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/30 34p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 44/27 37p
3 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 42/27 23p
4 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 34/21 14p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Ove Holmberg Tidaholm PSK 47/30 40p B
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/30 39p B
3 VetY Lars Carlsson P4IF 46/31 39p B
4 VetY Christer Björnberg Falköpings SSK 41/27 35p
5 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 39/26 26p
6 VetY Börje Wester P4IF 28/20 19p
7 VetY Kenneth Persson Mariestad PK 19/11 2p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF


REA Resultatportal - Utvecklas av Grefven Heavy Industries för VPSF