Skytte- och resultatstatistik
Fredrik Gustafsson

Vallebygdens Pistolskytteförening, Valle PSF
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=19

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältBanaTotalt
Antal tävlingar:17239211
Antal starter:28643329
Antal olika klasser:13821
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:391150

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältBanaTotalt
Antal olika vapengrupper:535
Antal starter i grupp A:947101
Antal starter i grupp B:14923
Antal starter i grupp C:12027147
Antal starter i grupp R:56056
Antal starter i grupp IPSC:202
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältBanaTotalt
Avlossade skott:13728170015428
  ...varav i grupp A:45123304842
  ...varav i grupp B:6723851057
  ...varav i grupp C:57609856745
  ...varav i grupp R:268802688
  ...varav i grupp IPSC:96096
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Guldserier grupp A:--*00
Silverserier grupp A:--*11
Bronsserier grupp A:--*1919
Guldserier grupp B:--*33
Silverserier grupp B:--*2626
Bronsserier grupp B:--*6060
Guldserier grupp C:--*3737
Silverserier grupp C:--*8585
Bronsserier grupp C:--*151151
Guldserier grupp R:--*00
Silverserier grupp R:--*00
Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A. För vapengrupp IPSC beräknas aldrig fordringar då denna grupp inte ingår i nationella grenar.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 Valles Sommarprecision 32024-06-29C2Valle PSF
 Valles Sommarprecision 22024-06-01B2, C2Valle PSF
 KM C/B Fält2024-05-11B3, C3Valle PSF
 Kretsmästerskap C/B Fält 20242024-05-04B3, C3Valle PSF
 Skaraborgspokalen 22024-04-20C3Valle PSF
 Grovcupen 12024-04-13A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 12024-04-06A3, C3Valle PSF
 Banträning 12024-03-02C3Valle PSF
 3an CUP 32024-02-17A3, B3Valle PSF
 3an CUP 22024-02-10B3Valle PSF
 3an CUP 12024-02-03B3Valle PSF
 Julklappen2023-12-09C3Valle PSF
 KM Fält A R2023-10-28A3, R3Valle PSF
 Kretsmästerskap R2023-10-14R3Valle PSF
 Grovcup 42023-10-07A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 42023-09-23A3, C3Valle PSF
 Farfars Precision2023-09-16C3Valle PSF
 Spezialfälten2023-09-09A3, C3Valle PSF
 KM Bana A2023-09-02A3Valle PSF
 Grovcup 32023-08-26A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 32023-08-19C3, C3*Valle PSF
 KM Bana B2023-06-17B2Valle PSF
 KM Bana C2023-06-10C2Valle PSF
 Grovcup 22023-06-03A3, R3Valle PSF
 KM Fält C B2023-05-20B3, C3Valle PSF
 Fältpokalen 22023-05-13C3Valle PSF
 Roggans Specialfält2023-04-29A3, R3Valle PSF
 Grovcup 12023-04-15A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 12023-03-25A3, C3Valle PSF
 3an CUP 32023-02-11OpticsValle PSF
 3an CUP 22023-02-04C3, OpticsValle PSF
 3an CUP 12023-01-28C3Valle PSF
 Julklappen2022-12-10C3Valle PSF
 Höstfält 12022-10-15A3, C3Valle PSF
 Grovcup 42022-10-08A3, R3Valle PSF
 KM Bana B2022-10-01B2Valle PSF
 Fältpokalen 42022-09-17C3Valle PSF
 KM Fält A R2022-09-03A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 32022-08-27C3, R3Valle PSF
 Farfars Precision2022-08-20C3Valle PSF
 Grovcup 22022-06-11A3, R3Valle PSF
 KM Bana A2022-05-28A2Valle PSF
 KM Bana C2022-05-14C3Valle PSF
 Påskasmällen2022-04-09C3Valle PSF
 KM Fält C B2022-04-02B3, C3Valle PSF
 Pokalen 12022-03-26C3Valle PSF
 Fältpokalen 22022-03-19C3Valle PSF
 Annorlundafälten2022-03-12A3, C3Valle PSF
 Fältpokalen 12022-03-05A3, C3Valle PSF
 3an Cup 32022-02-12C3Valle PSF
 3an Cup 22022-02-05A3, C3Valle PSF
 3an Cup 12022-01-29C3Valle PSF
 Julklappen2021-12-11C3Valle PSF
 Höstfält 32021-11-13A3, B3Valle PSF
 KM Fält A R2021-10-30A3, R3Valle PSF
 Höstfält 12021-10-16A3, C3Valle PSF
 KM Fält C B2021-09-04B3, C3Valle PSF
 Farfars Precision2021-08-28C3Valle PSF
 Grefven Speziale I2021-08-21C3Valle PSF
  KM Fält C B2020-11-07B3, C3Valle PSF
 Höstpokalen2020-10-24A3, C3Valle PSF
 Fältpokalen 42020-09-05C3Valle PSF
 KM Fält A R2020-08-29A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 32020-08-21A3, C3Valle PSF
 Farfars Precision2020-08-15C2Valle PSF
 KM Bana B2020-06-13B2Valle PSF
 Grovcup 22020-05-23A3, R3Valle PSF
 Kortisen Fält2020-05-02A3, C3Valle PSF
 Innertian2020-04-25B2Valle PSF
 KM Bana A2020-04-18A2Valle PSF
 Påskasmällen2020-04-04C3Valle PSF
 Grovcup 12020-03-28A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 22020-03-21A3, C3Valle PSF
 Fältpokalen 12020-03-07A3, C3Valle PSF
 3an Cup 32020-02-08A3, C3Valle PSF
 3an Cup 22020-02-01A3, C3Valle PSF
 3an Cup 12020-01-25A3, C3Valle PSF
 Julklappen2019-12-07C3Valle PSF
 KM Fält C-B2019-10-26B3, C3Valle PSF
 Grovcup 42019-10-19A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 42019-10-12C3, R3Valle PSF
 Höstpokalen2019-09-21C3, R3Valle PSF
 Grovcup 32019-08-31A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 32019-08-24C3, R3Valle PSF
 Farfars Precision2019-08-17C2Valle PSF
 KM Bana A2019-06-15A2Valle PSF
 Fältpokalen 22019-05-25A3, C3Valle PSF
 Grovcup 22019-05-18A3, R3Valle PSF
 Kretsmästerskap C-B Fält2019-05-04B3, C3Valle PSF
 Skaraborgspokalen 22019-04-06C3Valle PSF
 KM Bana B2019-03-23B2Valle PSF
 Grovcup 12019-03-09A3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 12019-03-02A3, C3Valle PSF
 3an CUP 32019-02-02A3, R3Valle PSF
 3an CUP 22019-01-26A3, R3Valle PSF
 Julklappen2018-12-08C2Valle PSF
 KM Bana A2018-11-10A2Valle PSF
 Grovcup 42018-10-27R2, R2*Valle PSF
 Poängfält 32018-10-13C2Valle PSF
 Grovcup 32018-10-06A2, R2Valle PSF
 Höstpokalen2018-09-29A2, C2Valle PSF
 KM Fält C-B2018-09-22B2, C2Valle PSF
 Farfars Precision2018-09-08C2Valle PSF
 KM Bana B2018-06-30B2Valle PSF
 Grovcup 22018-06-16A2, R2Valle PSF
 KM Bana C2018-06-09C2Valle PSF
 Fältpokalen 22018-05-19C2Valle PSF
 KM Fält A-R2018-04-28A2, R2Valle PSF
 Poängfält 22018-04-14A2Valle PSF
 Grovcup 12018-04-07A2, R2Valle PSF
 Påskasmällen2018-03-24C2Valle PSF
 Fältpokalen 12018-03-10C2, R2Valle PSF
 3an CUP 32018-02-24A2, R2Valle PSF
 3an CUP 22018-02-10A2, R2Valle PSF
 3an CUP 12018-02-03A2Valle PSF
 Grefvepoängen 22018-01-27C2, R2Valle PSF
 Julklappen2017-12-09C1Valle PSF
 Fältpokalen 42017-10-21C1Valle PSF
 Grovcup 42017-10-14A1, R1Valle PSF
 Höstpokalen2017-09-30C1Valle PSF
 Fältpokalen 32017-09-16C1, R2Valle PSF
 Grovcup 32017-09-09A1, R1Valle PSF
 KM Bana A B2017-09-02A1, B1Valle PSF
 Farfars Precision2017-08-26C1Valle PSF
 Speedshooting2017-08-19A1, C1Valle PSF
 Sommarträning 52017-08-04C1Valle PSF
 KM Fält A,R2017-06-17A1, R1Valle PSF
 Grovcup 22017-06-10A1, R1Valle PSF
 KM Bana C2017-05-27C1Valle PSF
 Hasses Poängfält2017-05-20A1*, C1Valle PSF
 Fältpokalen 22017-05-06C1*, C1Valle PSF
 Grovcup 12017-04-22A1, R1Valle PSF
 Påskasmällen2017-04-08C1Valle PSF
 Bana C,B,A2017-04-01C1Valle PSF
 Poängfält 22017-03-25A1, C1Valle PSF
 Fältpokalen 12017-03-11C1, R1Valle PSF
 Poängfält 12017-03-04A1, C1Valle PSF
 Enhandspoängen2017-02-25C1, R1Valle PSF
 3an CUP 32017-02-11A1Valle PSF
 3an CUP 22017-02-04A1Valle PSF
 3an CUP 12017-01-28A1Valle PSF
 Grefvepoängen 22017-01-21C1, R1Valle PSF
 Grefvepoängen 12017-01-14C1Valle PSF
 Julklappen2016-12-03C1Valle PSF
 KM Mörkret2016-11-19A1, C1Valle PSF
 Algervikspuffen2016-11-12C1, R1Valle PSF
 Grovcup 42016-10-15A1, R1Valle PSF
 Improvisatören Fält2016-10-08A1Valle PSF
 Höstpokalen2016-10-01C1, R1*, R1Valle PSF
 Fältpokalen 32016-09-24C1, R1Valle PSF
 KM Fält C-B2016-09-17B1, C1Valle PSF
 Grovcup 32016-09-10A1, R1Valle PSF
 Farfars Precision2016-08-27C1Valle PSF
 Speedshooting Kickoff2016-08-20A1, C1Valle PSF
 KM Fält A-R2016-06-18A1Valle PSF
 Vallefejden 22016-06-11C1Valle PSF
 Grovcup 22016-06-04A1, R1Valle PSF
 KM Bana C2016-05-28C1Valle PSF
 Hasses Poängfält2016-05-21C1, R1Valle PSF
 Grovcup 12016-04-30A1, R1Valle PSF
 Vallefejden 12016-04-16B1, C1Valle PSF
 Påskasmällen 20162016-03-19C1*, C1Valle PSF
 Poängfält 22016-03-12C1, C1*Valle PSF
 Poängfält 12016-03-05C1Valle PSF
 3an CUP 32016-02-20A1, C1Valle PSF
 3an CUP 22016-02-13A1, C1Valle PSF
 3an CUP 12016-02-06A1, C1Valle PSF
 Januaricup 22016-01-23A1, C1Valle PSF
 Januaricup 12016-01-16A1, C1Valle PSF
 Julklappen2015-12-05C1Valle PSF
 Novembercup 32015-11-28A1, C1Valle PSF
 Novembercup 22015-11-21C1Valle PSF
 Grovcup 42015-11-07A1Valle PSF
 KM Mörker2015-10-24A1, C1Valle PSF
 Fältpokalen 42015-10-17C1Valle PSF
 Fältpokalen 32015-10-10C1Valle PSF
 KM Fält A-R, C-B2015-09-26A1, C1Valle PSF
 Grovcup 32015-09-19A1Valle PSF
 Höstpokalen 12015-08-29A1, C1Valle PSF
 KM Bana C, B, A2015-08-22A1, C1Valle PSF
 Farfars Precision2015-08-15C1Valle PSF
 Speedshooting2015-08-08A1*, A1Valle PSF
 KM Duell2015-06-13C1Valle PSF
 Grovcup 22015-06-06A1, R2Valle PSF
 Fältpokalen 22015-05-30A1*, C1Valle PSF
 Grovcup 12015-04-18A1Valle PSF
 Fältpokalen 12015-04-11C1Valle PSF
 Påskasmällen2015-04-04C1Valle PSF
 Poängfält 22015-03-14C1Valle PSF
 Poängfält 12015-03-07C1Valle PSF
 Februaricup 42015-02-28C1Valle PSF
 Februaricup 32015-02-21C1Valle PSF
 Februaricup 22015-02-14A1, R1Valle PSF
 Fältskjutning2015-01-31C1Valle PSF
 Januaricup 42015-01-24A1, C1Valle PSF
 Januaricup 32015-01-17A1, C1Valle PSF
 Januaricup 22015-01-10A1, C1Valle PSF
 Januaricup 12015-01-03A1, C1Valle PSF
 Poängfält 22014-11-16C1Valle PSF
 Poängfält 12014-11-09A1, C1Valle PSF
 Grovcup 42014-10-25A1, R1Valle PSF
 Fältpokalen 42014-10-18C1Valle PSF
 Grovcup 32014-09-27C1*Valle PSF
 Höstpokalen2014-09-06C1Valle PSF
 KM Bana A2014-08-30C1*Valle PSF
 KM Bana C2014-08-23C1Valle PSF
 Farfars Precision2014-08-16C1Valle PSF
 KM Duell2014-06-14C1Valle PSF
 KM Fält C-B2014-05-24C1Valle PSF
 Grovcup 22014-05-17A1, C1*Valle PSF
 Fältpokalen 22014-05-10C1Valle PSF
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



Valles Sommarprecision 3 2024-06-29
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
 
9 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 2st B- och 8st C-starter.
Det avlossades totalt 500st skott fördelat på 100st B- och 400st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=455

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 422 (39, 44, 44, 44, 38, 44, 40, 45, 41, 43)
2 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 391 (43, 44, 45, 42, 43, 46, 0, 39, 44, 45)
3 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 378 (34, 35, 39, 40, 39, 40, 42, 36, 39, 34)
4 C1 Aron Landenmark Valle PSF 370 (41, 32, 38, 37, 40, 39, 31, 39, 37, 36)
5 C1 Johannes Van Der Wijk Valle PSF 338 (35, 36, 38, 24, 35, 33, 38, 37, 28, 34)
6 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 308 (30, 34, 37, 24, 36, 33, 26, 30, 32, 26)
7 C1 Linus Blennstedt Valle PSF 308 (25, 23, 32, 31, 30, 29, 38, 30, 34, 36)
8 C2 Marthin Andersson Valle PSF 258 (43, 39, 44, 42, 45, 45, 0, 0, 0, 0)

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 B2 JH Valle PSF 372 (44, 41, 35, 31, 35, 41, 33, 40, 38, 34)
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 118 (38, 43, 37, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Valles Sommarprecision 2 2024-06-01
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
7 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 12 st starter varav 8 var tävlingsvarv och 4st träningsvarv
Dessa fördelades på 1st B- och 11st C-starter.
Det avlossades totalt 360st skott fördelat på 30st B- och 330st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=451

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 254 (43, 44, 47, 46, 33, 41, 0, 0, 0, 0)
2 C1 Henrik Harms Valle PSF 239 (44, 35, 45, 41, 33, 41, 0, 0, 0, 0)
3 C1 Torbjörn Lindholm Valle PSF 214 (42, 38, 33, 33, 40, 28, 0, 0, 0, 0)
4 C1 Viktor Malmqvist Valle PSF 198 (27, 29, 37, 23, 41, 41, 0, 0, 0, 0)
5 C1 Marcus Björkhammer Valle PSF 179 (26, 37, 29, 27, 28, 32, 0, 0, 0, 0)
6 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 175 (36, 24, 29, 32, 19, 35, 0, 0, 0, 0)
7 C1 Linus Blennstedt Valle PSF 150 (29, 16, 31, 27, 21, 26, 0, 0, 0, 0)

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 B2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 210 (40, 30, 39, 35, 39, 27)
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Henrik Harms Valle PSF 242 (41, 45, 36, 40, 41, 39)
2 C1 Marcus Björkhammer Valle PSF 203 (33, 28, 25, 35, 40, 42)
3 C1 Viktor Malmqvist Valle PSF 200 (34, 35, 29, 30, 38, 34)
4 C1 Linus Blennstedt Valle PSF 130 (21, 26, 25, 11, 25, 22)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM C/B Fält 2024-05-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 84 för tävlingen.
 
21 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 33 st starter varav 29 var tävlingsvarv och 4st träningsvarv
Dessa fördelades på 13st B- och 20st C-starter.
Det avlossades totalt 1584st skott fördelat på 624st B- och 960st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=449

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 84 (48/36) 20p
2 C3 Marthin Andersson Valle PSF 81 (46/35) 8p
3 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 78 (43/35) 11p
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 77 (44/33) 15p
5 C1 Eino Toivainen Valle PSF 75 (43/32) 13p
6 C2 Rickard Johansson Valle PSF 74 (42/32) 12p
7 C1 Aron Landenmark Valle PSF 70 (39/31) 12p
8 C2 Tomas Monsén Valle PSF 66 (38/28) 6p
9 C1 Marcus Björkhammer Valle PSF 62 (35/27) 12p
10 C1 Torbjörn Lindholm Valle PSF 57 (32/25) 14p
11 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 57 (31/26) 3p
12 C1 Viktor Malmqvist Valle PSF 54 (30/24) 10p
13 C1 Stefan Suto Valle PSF 53 (29/24) 11p
14 C1 Marcus Pettersson Valle PSF 51 (31/20) 6p
14 C2 Jerker Lindström Valle PSF 51 (28/23) 6p
15**
16 C1 Anders Friedländer Valle PSF 47 (27/20) 6p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Marthin Andersson Valle PSF 80 (46/34) 16p
2 (2)* B3 Klas Svensson Valle PSF 80 (46/34) 21p
3 B3 JH Valle PSF 74 (42/32) 8p
4 B2 Rickard Johansson Valle PSF 68 (39/29) 17p
5 B1 Aron Landenmark Valle PSF 68 (38/30) 6p
6 B1 Eino Toivainen Valle PSF 64 (36/28) 9p
7 B1 Christoffer Andersson Valle PSF 64 (36/28) 6p
8 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 62 (35/27) 7p
9 B2 Magnus Kihlström Valle PSF 60 (32/28) 15p
10 B3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 58 (36/22) 20p
11 B2 Tomas Monsén Valle PSF 53 (32/21) 7p
12 B2 RJ Valle PSF 36 (21/15) 8p
13 B1 Carl-Johan Bonander Valle PSF 16 (10/6) 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Torbjörn Lindholm Valle PSF 64 (36/28) 9p
2 C1 Marcus Björkhammer Valle PSF 63 (36/27) 16p
3 C1 Marcus Pettersson Valle PSF 63 (36/27) 8p
4 C1 Viktor Malmqvist Valle PSF 52 (29/23) 11p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Kretsmästerskap C/B Fält 2024 2024-05-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
53 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 85 st starter.
Dessa fördelades på 36st B- och 49st C-starter.
Det avlossades totalt 4080st skott fördelat på 1728st B- och 2352st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=447

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/30 20p S
2 (2)* C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 48/29 15p S
3 (3)* C3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/36 21p S
4 (4)* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/36 12p S
5 (5)* C3 Jakob Dahl Skövde SPSK 48/31 17p S
6 (6)* C3 Emil Bergman P4IF 48/29 27p S
7 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/36 22p S
8 C3 Greger Meeks Mariestad PK 47/35 19p B
9 C3 Anders Lindell P4IF 47/33 23p B
10 C3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 47/33 21p B
11 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/32 22p B
12 C3 Daniel Bergman P4IF 47/29 22p B
13 C3 Richard Goos Lidköpings PSF 46/35 10p B
14 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/34 16p B
15 C3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 46/34 12p B
16 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/32 16p B
17 C3 Marthin Andersson Valle PSF 46/31 7p B
18 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/29 18p B
19 C3 Klas Svensson P4IF 46/29 17p B
20 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 46/28 20p B
21 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 45/35 20p
22 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/34 20p
23 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/32 13p
24 VetY Leif Johansson Mariestad PK 45/29 15p
25 C1 Peter Johansson Mariestad PK 44/35 21p
26 C2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 44/33 19p
27 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 44/33 14p
28 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/29 17p
29 C3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/32 19p
30 C2 Mikael Fredin Mariestad PK 43/32 11p
31 C2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 43/29 21p
32 C2 Rickard Johansson Valle PSF 43/28 13p
33 C3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 43/26 6p
34 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 42/30 20p
35 C1 Eino Toivainen Valle PSF 42/29 15p
36 D2 Anna Pettersson Mariestad PK 41/30 17p
37 Jun Märta Pettersson Mariestad PK 40/30 9p
38 C2 Marcus Färén Mariestad PK 39/28 13p
39 C2 Mattias Holmberg P4IF 39/27 17p
40 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/27 7p
41 C1 Erik Bjerkaas Skövde SPSK 38/29 8p
42 C2 Jerker Lindström Valle PSF 38/25 15p
43 D2 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 37/25 10p
44 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 36/27 5p
45 C2 Tommy Jonasson PK Hjorten 34/21 1p
46 C1 Marcus Von Knorring Mariestad PK 30/26 13p
47 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 30/22 21p
48 C1 Johan Ottosson Skövde SPSK 26/19 13p
49 C1 Anders Friedländer Valle PSF 17/14 3p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/26 33p S
2 (2)* B3 Anders Lindell P4IF 48/25 35p S
3 (3)* B3 Jakob Dahl Skövde SPSK 48/29 25p S
4 (4)* B3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/23 30p S
5 B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/29 10p B
6 B3 Anton Fräs Lidköpings PSF 47/25 7p B
7 B3 Klas Svensson P4IF 47/23 33p B
8 B3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 46/35 8p B
9 B3 Carl-Johan Runström Sandhems PSK 46/24 23p B
10 B3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 46/23 15p B
11 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/34 22p B
12 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/30 28p B
13 B3 Daniel Bergman P4IF 45/23 26p B
14 B2 Rickard Johansson Valle PSF 45/23 23p B
15 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/33 18p
16 B3 Marthin Andersson Valle PSF 44/28 16p
17 B3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/24 25p
18 B3 Per Wikman Lidköpings PSF 44/23 23p
19 B1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 43/23 27p
20 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/23 20p
21 B3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 40/25 23p
22 B2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 40/23 21p
23 B2 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 39/24 2p
24 B3 JH Valle PSF 39/23 19p
25 B3 Richard Goos Lidköpings PSF 38/24 11p
26 B2 Tomas Monsén Valle PSF 37/24 14p
27 B3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 37/23 19p
28 B3 Emil Bergman P4IF 37/22 24p
29 B2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 37/22 20p
30 B2 Mattias Holmberg P4IF 36/22 4p
31 B2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 34/22 15p
32 B2 Tommy Jonasson PK Hjorten 31/18 4p
33 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 30/23 16p
34 B1 Eino Toivainen Valle PSF 28/21 28p
35 B2 Per Nilsson P4IF 19/15 0p
36 B2 Fredrik Andersson P4IF 16/14 6p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Skaraborgspokalen 2 2024-04-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
64 st skyttar från 12 föreningar deltog och sköt tillsammans 110 st starter.
Dessa fördelades på 19st A-, 6st B-, 62st C- och 23st R-starter.
Det avlossades totalt 5280st skott fördelat på 912st A-, 288st B-, 2976st C- och 1104st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=442

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Martin Rundqvist Sandhems PSK 45/31 17p
2 C1 Eino Toivainen Valle PSF 44/30 14p
3 C1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 42/30 22p
4 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 38/28 10p
5 C1 Abgar Ölaf P4IF 33/25 1p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/33 25p S
2 C2 Rickard Johansson Valle PSF 46/32 23p B
3 C2 Mattias Wallander Falköpings SSK 46/32 13p B
4 C2 Mikael Fredin Mariestad PK 45/32 18p
5 C2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 45/32 17p
6 C2 Marcus Färén Mariestad PK 45/31 8p
7 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 45/30 19p
8 C2 Martin Carlson Tidaholm PSK 44/32 20p
9 C2 Linus Janzon Kaflås PSK 44/31 18p
10 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 44/30 15p
10 C2 Johan Josefsson P4IF 44/30 15p
11**
12 C2 Peter Nilsson Grästorps PSK 44/30 14p
13 C2 Christian Norling Grästorps PSK 43/29 13p
14 C2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 40/28 7p
15 C2 Roland Davidsson Töreboda PSK 39/27 0p
16 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 38/29 17p
17 C2 Tommy Jonasson PK Hjorten 37/24 10p
18 C2 Anders Jonasson-Beltin Lidköpings PSF 37/23 6p
19 C2 Gunnar Svensson P4IF 30/19 6p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jakob Dahl Skövde SPSK 48/33 26p S
2 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/33 25p S
3 C3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 48/33 24p S
4 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 48/33 23p S
4 C3 Anders Lindell P4IF 48/33 23p S
5**
6 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/33 22p S
6 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/33 22p S
7**
8 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 48/33 21p S
9 C3 Richard Goos Lidköpings PSF 48/33 19p S
10 C3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/33 16p S
11 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 20p B
12 C3 Klas Svensson P4IF 47/32 25p B
13 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 46/33 23p B
14 C3 Jonas Lakhall P4IF 46/32 25p B
15 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/32 16p B
16 C3 Alen Bandic Mariestad PK 45/32 19p
17 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/31 20p
18 C3 Greger Meeks Mariestad PK 45/31 12p
19 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 45/30 20p
20 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/30 18p
21 C3 Marthin Andersson Valle PSF 42/30 11p
22 C3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 26/19 20p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sari Hevosaho Kaflås PSK 14/12 15p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 44/27 18p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 40/27 14p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 43/30 21p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 43/31 13p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 46/30 16p B
2 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/31 20p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 48/33 21p S
2 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 47/33 19p B
3 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 47/32 21p B
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 44/31 19p
5 VetY Leif Johansson Mariestad PK 44/29 18p
6 VetY Stefan Storm Tidaholm PSK 37/26 11p
7 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 36/25 7p
8 VetY Tommy Svahn P4IF 30/23 9p
9 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 28/23 0p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 40/28 9p
2 A1 Eino Toivainen Valle PSF 33/27 10p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Rickard Johansson Valle PSF 46/33 17p S
2 A2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 41/28 22p B
3 A2 Per Arnlund Kaflås PSK 41/24 14p B
4 A2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 39/27 15p
5 A2 Martin Carlson Tidaholm PSK 37/28 6p
6 A2 Roland Davidsson Töreboda PSK 35/29 8p
7 A2 Johan Josefsson P4IF 34/24 6p
8 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 28/23 8p
9 A2 Christian Norling Grästorps PSK 28/21 11p
10 A2 Tommy Svahn P4IF 20/16 0p
11 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 13/12 5p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 46/33 15p S
2 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/32 21p S
3 A3 Anders Lindell P4IF 45/28 19p B
4 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/32 18p B
5 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 40/29 11p
6 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 40/28 7p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 36/27 12p
2 R1 Abgar Ölaf P4IF 19/16 5p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 45/31 15p B
2 R2 Peter Nilsson Grästorps PSK 44/32 14p
3 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 39/30 7p
4 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 33/23 7p
5 R2 Tommy Jonasson PK Hjorten 30/20 6p
6 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 28/20 6p
7 R2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 25/20 6p
8 R2 Gunnar Svensson P4IF 20/16 3p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/33 26p S
2 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 23p S
3 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/33 15p S
4 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/33 12p B
5 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 47/32 12p B
6 R3 Jonas Lakhall P4IF 47/31 13p B
7 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 45/32 15p B
8 R3 Jan Rask Mariestad PK 42/30 11p
9 R3 Alen Bandic Mariestad PK 41/21 12p
10 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 39/29 17p
11 R3 Richard Goos Lidköpings PSF 38/29 12p
12 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 38/27 21p
13 R3 Greger Meeks Mariestad PK 33/25 8p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 39/27 16p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Jakob Dahl Skövde SPSK 48/33 22p B
2 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/33 19p B
3 B3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/32 25p B
4 B3 Anton Fräs Lidköpings PSF 45/31 21p
5 B3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 45/31 17p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcupen 1 2024-04-13
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Daniel Johansson
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
18 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 29 st starter varav 27 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 11st A-, 1st B-, 9st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 1392st skott fördelat på 528st A-, 48st B-, 432st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=444

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/31 15p
2 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 45/27 16p
3 C1 Torbjörn Lindholm Valle PSF 37/26 10p
4 C1 Viktor Malmqvist Valle PSF 35/19 9p
5 C1 Aron Landenmark Valle PSF 34/24 9p
6 C1 Johannes Van Der Wijk Valle PSF 34/22 5p
7 C1 Marcus Björkhammer Valle PSF 32/17 5p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 48/31 23p
2 A2 Rickard Johansson Valle PSF 46/29 22p
3 A3 JH Valle PSF 45/28 16p
4 A1 Eino Toivainen Valle PSF 42/25 19p
5 A3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 42/23 14p
6 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/26 23p
7 A2 RJ Valle PSF 38/25 9p
8 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 37/23 6p
9 A2 Daniel Johansson Valle PSF 27/17 13p
10 A1 Carl-Johan Bonander Valle PSF 18/14 2p
11 A2 Gunnar Svensson P4IF 10/10 1p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 48/32 24p
2 R3 JH Valle PSF 46/30 22p
3 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 45/29 20p
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/24 17p
5 R2 Tomas Monsén Valle PSF 42/27 13p
6 R1 Eino Toivainen Valle PSF 39/27 18p
7 R2 Daniel Johansson Valle PSF 37/24 16p
8 R2 Gunnar Svensson P4IF 33/22 6p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 30/21 9p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Torbjörn Lindholm Valle PSF 43/23 12p
2 C1 Viktor Malmqvist Valle PSF 38/21 14p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 1 2024-04-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 35 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/35
 
9 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 17 st starter varav 16 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 5st A-, 10st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 816st skott fördelat på 240st A-, 480st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=443

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 48/35 67p
2 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/34 59p
3 C3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 46/33 64p
4 C2 Rickard Johansson Valle PSF 45/34 69p
5 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 44/32 57p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 42/33 52p
7 C1 Torbjörn Lindholm Valle PSF 40/32 52p
8 C2 Gunnar Svensson P4IF 30/25 36p
9 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 29/24 37p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Rickard Johansson Valle PSF 48/35 50p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/33 49p
3 A1 Eino Toivainen Valle PSF 38/29 50p
4 A2 Mats Dahlstedt Valle PSF 36/28 32p
5 A3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 36/25 47p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 48/35 52p
2 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/26 34p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Torbjörn Lindholm Valle PSF 40/31 26p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Banträning 1 2024-03-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
4 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 5 st starter.
Dessa fördelades på 1st A-, 3st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 100st skott fördelat på 20st A-, 60st C- och 20st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=439

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 362 (41, 39, 43, 42, 38, 38, 39, 44, 38)
2 C1 Johannes Van Der Wijk Valle PSF 331 (34, 32, 38, 42, 39, 33, 38, 41, 34)
3 C3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 268 (44, 47, 45, 42, 42, 48, 0, 0, 0)

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 A3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 132 (42, 44, 46, 0)

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 R2 Eino Toivainen Valle PSF 98 (15, 23, 31, 29)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2024-02-17
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tredje och sista deltävlingen
Banan bestod av 31 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/31
 
65 st skyttar från 13 föreningar deltog och sköt tillsammans 121 st starter.
Dessa fördelades på 29st A-, 6st B-, 59st C- och 27st R-starter.
Det avlossades totalt 5808st skott fördelat på 1392st A-, 288st B-, 2832st C- och 1296st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=438

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/31 17p S
2 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/31 15p S
2 C3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 48/31 15p S
3**
4 C3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/31 14p S
4 VetY Crister Larsson Mariestad PK 48/31 14p S
5**
6 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 47/31 18p S
7 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/31 15p S
8 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/31 12p S
8 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 12p S
9**
10 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 47/30 13p S
11 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/30 11p S
11 C2 Niklas Ekstrand Habo PK 47/30 11p S
12**
13 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/31 15p B
14 C3 JH Valle PSF 46/31 13p B
15 C3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/31 11p B
16 C2 Martin Sohlberg P4IF 46/31 9p B
17 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/30 16p B
18 VetY Leif Johansson Mariestad PK 46/30 13p B
19 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/29 17p B
20 C1 Eino Toivainen Valle PSF 45/31 11p
21 C2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 45/30 14p
21 C1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 45/30 14p
22**
23 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 45/30 11p
23 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/30 11p
23 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 45/30 11p
24**
25**
26 C2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 45/30 10p
27 C2 Martin Carlson Tidaholm PSK 45/30 9p
28 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/29 17p
29 C1 Peter Johansson Mariestad PK 45/29 15p
30 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/31 13p
31 C2 David Wallberg Tidaholm PSK 44/30 13p
31 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/30 13p
32**
33 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 44/30 11p
34 C3 Bertil Lindskog UPK 44/29 11p
35 C3 Greger Meeks Mariestad PK 44/29 9p
36 C3 Alen Bandic Mariestad PK 44/28 6p
37 C3 Klas Svensson Valle PSF 44/27 15p
38 C3 Sondre Stölen Vedum PSK 43/30 11p
39 C3 Daniel Bergman P4IF 42/29 11p
40 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 42/28 14p
41 C3 Marthin Andersson Valle PSF 42/27 15p
42 C1 Anders Blom Mariestad PK 41/23 10p
43 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/27 2p
44 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 40/26 10p
45 D2 Beatrice Lovén UPK 38/26 14p
46 C2 Peter Nilsson Grästorps PSK 38/24 18p
47 C2 Christian Norling Grästorps PSK 35/24 9p
48 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 34/26 7p
49 C2 Anders Jonasson-Beltin Lidköpings PSF 34/22 8p
50 D1 Evelina Lindroth Tidaholm PSK 33/23 8p
51 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 32/20 7p
52 C1 Eszter Nagy Mariestad PK 29/24 7p
53 D1 Camilla Blom Mariestad PK 29/19 5p
54 C2 Johannes Svensson Kling Tidaholm PSK 26/21 10p
55 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/21 2p
56 VetY Peter Hasselblad Tidaholm PSK 22/17 8p
57 C2 Gunnar Svensson P4IF 22/16 1p
58 C2 Tommy Jonasson PK Hjorten 20/17 0p
59 D2 Marina Rask Mariestad PK 19/13 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/30 10p S
2 A3 Sondre Stölen Vedum PSK 45/29 13p S
3 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 45/29 10p S
4 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/29 9p B
5 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 44/29 8p B
6 A3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/30 13p B
7 A3 Henrik Wirén Vedum PSK 43/30 6p B
8 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 43/28 7p B
9 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 43/27 15p B
10 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 42/29 10p
11 A3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 42/29 6p
12 A2 Per Karlsson Finspångs PSK 42/28 8p
13 A3 Daniel Bergman P4IF 42/27 7p
14 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 40/28 6p
15 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 39/27 10p
16 A2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/26 7p
16 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 39/26 7p
17**
18 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 38/26 7p
19 A1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 37/27 12p
20 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/25 9p
21 A2 David Wallberg Tidaholm PSK 35/26 4p
22 A1 Eino Toivainen Valle PSF 35/24 10p
23 A2 Martin Carlson Tidaholm PSK 34/24 13p
24 A2 Martin Sohlberg P4IF 33/25 6p
25 A2 Christian Norling Grästorps PSK 32/22 11p
26 A2 Peter Nilsson Grästorps PSK 31/24 10p
27 A2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 30/22 9p
28 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 23/18 8p
29 A3 Alen Bandic Mariestad PK 19/15 7p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/31 16p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 17p S
3 R3 Anton Fräs Lidköpings PSF 47/31 15p S
4 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 46/31 13p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/29 14p B
6 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/30 9p B
7 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/30 7p B
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/29 13p B
9 R2 Niklas Ekstrand Habo PK 43/28 5p B
10 R2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 42/28 12p
11 R3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 42/28 10p
12 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/28 9p
13 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/28 10p
14 R2 Peter Nilsson Grästorps PSK 40/29 14p
15 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/27 11p
16 R2 Martin Sohlberg P4IF 39/28 8p
17 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/26 11p
18 R2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 37/26 2p
19 R3 Greger Meeks Mariestad PK 35/27 6p
20 R2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 32/24 3p
21 R1 Eino Toivainen Valle PSF 30/24 11p
22 R2 Tommy Jonasson PK Hjorten 27/21 7p
23 R2 Johannes Svensson Kling Tidaholm PSK 25/20 0p
24 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/19 3p
25 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/20 10p
26 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/18 2p
27 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 11/8 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 46/31 14p B
2 B3 Marthin Andersson Valle PSF 46/30 7p B
3 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/30 9p
4 B3 Jan Rask Mariestad PK 43/29 9p
5 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/25 10p
6 B3 Jonas Lakhall P4IF 2/2 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2024-02-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Andra av tre deltävlingar
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
60 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt sammanlagt 115 st starter varav 114 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 29st A-, 5st B-, 56st C- och 25st R-starter.
Det avlossades totalt 5520st skott fördelat på 1392st A-, 240st B-, 2688st C- och 1200st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=437

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/29 19p S
2 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/29 17p S
3 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/29 16p S
4 C3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/29 15p S
5 C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/29 21p S
6 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/28 20p S
7 C3 Nina Olofsson Laxå SKF 47/28 15p S
7 C3 Klas Svensson P4IF 47/28 15p S
8**
9 C3 Jakob Dahl Skövde SPSK 47/27 20p S
10 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/29 18p B
11 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/29 15p B
12 C3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 46/29 13p B
12 C3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 46/29 13p B
13**
14 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 46/28 17p B
15 C1 Eino Toivainen Valle PSF 46/28 16p B
16 C3 Daniel Bergman P4IF 46/28 12p B
17 C2 Mattias Holmberg P4IF 46/26 9p B
18 C1 Peter Johansson Mariestad PK 45/29 23p B
19 VetY Crister Larsson Mariestad PK 45/29 20p B
20 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/28 21p B
21 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/28 13p B
22 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/27 21p B
23 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/29 19p
24 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/29 12p
25 C2 Rickard Johansson Valle PSF 44/28 14p
26 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 44/24 15p
27 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/28 12p
28 C3 JH Valle PSF 43/27 21p
29 VetY Leif Johansson Mariestad PK 43/27 18p
30 C2 Christian Norling Grästorps PSK 43/25 14p
31 C3 Richard Goos Lidköpings PSF 42/28 18p
32 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/28 16p
33 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 42/27 12p
34 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 42/26 12p
35 C2 David Wallberg Tidaholm PSK 41/27 10p
36 C3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 41/26 19p
37 C3 Jonas Lakhall P4IF 41/26 15p
38 D2 Marina Rask Mariestad PK 40/27 9p
39 D1 Camilla Blom Mariestad PK 40/25 21p
40 C3 Sondre Stölen Vedum PSK 40/25 10p
41 C2 Fredrik Brufors Vedum PSK 40/24 15p
42 C3 Greger Meeks Mariestad PK 40/23 14p
43 C2 Martin Sohlberg P4IF 39/26 13p
44 C1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 39/25 12p
45 C1 Anders Blom Mariestad PK 38/26 11p
46 D1 Evelina Lindroth Tidaholm PSK 36/24 6p
47 C2 Anders Jonasson-Beltin Lidköpings PSF 35/24 14p
48 C2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 35/24 7p
49 C2 Tommy Jonasson PK Hjorten 34/21 11p
50 C2 Gunnar Svensson P4IF 33/25 3p
51 C1 Eszter Nagy Mariestad PK 33/19 4p
52 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 30/21 20p
53 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 28/21 3p
54 C1 Abgar Ölaf P4IF 28/20 1p
55 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 17/13 10p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/29 17p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/28 17p S
3 A3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 46/28 14p S
4 A2 Rickard Johansson Valle PSF 45/28 16p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 44/29 19p B
6 A3 Sondre Stölen Vedum PSK 44/28 13p B
7 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 44/28 12p B
8 A3 Henrik Wirén Vedum PSK 43/29 16p B
9 A3 Jakob Dahl Skövde SPSK 43/27 17p B
10 A3 Jonas Lakhall P4IF 43/27 16p B
11 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 42/28 12p
12 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 40/28 10p
13 A1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 40/26 11p
14 A3 Marthin Andersson Valle PSF 39/25 9p
15 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 38/26 14p
16 A3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 38/25 11p
17 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 37/26 15p
18 A3 Richard Goos Lidköpings PSF 37/24 14p
19 A2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 37/22 9p
20 A2 Mattias Holmberg P4IF 37/20 15p
21 A2 Christian Norling Grästorps PSK 36/23 15p
22 A2 David Wallberg Tidaholm PSK 33/22 17p
23 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 31/22 15p
24 A3 Per Wikman Lidköpings PSF 31/20 9p
25 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 29/22 12p
26 A1 Eino Toivainen Valle PSF 29/19 16p
27 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 26/21 12p
28 A2 Martin Sohlberg P4IF 26/18 12p
29 A2 Fredrik Brufors Vedum PSK 16/13 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/29 22p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 20p S
3 R3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/29 14p S
4 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/28 15p B
5 R3 Jonas Lakhall P4IF 45/29 15p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/29 15p B
6**
7 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 45/28 14p B
8 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/28 19p B
9 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 43/28 16p
10 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 43/28 13p
11 R2 Martin Sohlberg P4IF 42/27 16p
12 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 40/26 10p
13 R3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 38/26 13p
14 R3 Greger Meeks Mariestad PK 38/25 13p
15 R2 Tommy Jonasson PK Hjorten 35/22 5p
16 R1 Eino Toivainen Valle PSF 33/22 11p
17 R3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 33/22 5p
18 R3 Richard Goos Lidköpings PSF 32/23 14p
19 R2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 31/23 7p
20 R2 Gunnar Svensson P4IF 28/22 7p
21 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 27/18 2p
22 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/19 5p
23 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 22/18 5p
24 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 19/16 0p
25 R2 Marina Rask Mariestad PK 3/3 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 48/29 18p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 47/29 17p
3 B3 Jan Rask Mariestad PK 45/28 22p
4 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/24 11p
5 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 21/16 5p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Nina Olofsson Laxå SKF 43/28 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2024-02-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Första av tre deltävlingar
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
66 st skyttar från 12 föreningar deltog och sköt tillsammans 117 st starter.
Dessa fördelades på 30st A-, 4st B-, 59st C- och 24st R-starter.
Det avlossades totalt 5616st skott fördelat på 1440st A-, 192st B-, 2832st C- och 1152st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=436

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 48/29 21p S
2 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/29 18p S
2 C3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/29 18p S
3**
4 C3 Scott Dance UPK 48/29 15p S
5 C3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 48/29 6p S
6 C2 Peter Nilsson Grästorps PSK 47/29 18p S
7 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/29 12p S
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/29 7p S
9 C2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/28 17p S
10 C3 JH Valle PSF 47/28 16p S
11 C3 Robert Karlsson UPK 46/29 21p B
12 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 46/29 20p B
13 C3 Klas Svensson P4IF 46/29 16p B
14 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/29 14p B
15 C2 Martin Sohlberg P4IF 46/28 21p B
16 C3 Daniel Bergman P4IF 46/28 13p B
17 C3 Richard Goos Lidköpings PSF 46/28 8p B
18 C3 Jakob Dahl Skövde SPSK 45/29 21p B
19 VetY Crister Larsson Mariestad PK 45/29 18p B
20 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/29 15p B
21 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 45/29 8p B
22 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 45/28 17p B
23 C2 Christian Norling Grästorps PSK 45/28 16p B
24 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 45/28 6p B
25 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/27 13p B
26 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/29 15p
27 VetY Leif Johansson Mariestad PK 44/28 13p
27 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/28 13p
28**
29 C2 Rickard Johansson Valle PSF 44/28 10p
30 C1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 44/27 17p
31 C3 Alen Bandic Mariestad PK 44/27 16p
32 C2 Johan Josefsson P4IF 43/29 4p
33 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/28 16p
34 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/28 13p
35 C2 Martin Carlson Tidaholm PSK 43/28 11p
36 C2 Johan Strand P4IF 43/28 5p
37 C2 Ingemar Gustafsson Horns SF 43/27 9p
38 D2 Marina Rask Mariestad PK 43/26 6p
39 C1 Peter Johansson Mariestad PK 42/28 14p
40 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 41/29 15p
41 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/28 23p
42 C1 Eino Toivainen Valle PSF 41/28 11p
43 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/24 10p
44 C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 40/26 5p
45 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/25 10p
46 C2 Dan Lundqvist UPK 39/26 14p
47 D1 Camilla Blom Mariestad PK 37/27 10p
48 C2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 36/25 7p
49 D1 Eszter Nagy Mariestad PK 36/24 6p
50 D1 Evelina Lindroth Tidaholm PSK 35/25 12p
51 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 34/25 8p
52 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 34/21 13p
53 C1 Anders Blom Mariestad PK 28/17 10p
54 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/21 6p
55 C2 Johannes Svensson Kling Tidaholm PSK 25/19 5p
56 C1 Marcus Von Knorring Mariestad PK 24/17 11p
57 C2 Gunnar Svensson P4IF 21/18 7p
58 VetY Tommy Svahn P4IF 19/15 0p
59 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 18/16 7p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/29 12p S
2 A2 Per Karlsson Finspångs PSK 47/29 16p S
3 A3 Daniel Bergman P4IF 46/28 19p S
4 A2 Rickard Johansson Valle PSF 45/29 18p B
5 A3 Scott Dance UPK 45/29 12p B
6 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/29 14p B
7 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 44/28 21p B
8 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 44/28 16p B
9 A3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 43/28 23p B
10 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 41/29 9p B
11 A3 Robert Karlsson UPK 41/28 13p B
12 A3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 41/27 10p B
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 41/26 15p B
14 A2 Peter Nilsson Grästorps PSK 40/27 13p
15 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 39/25 11p
16 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 38/26 12p
17 A3 Jakob Dahl Skövde SPSK 36/23 13p
18 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 34/25 9p
19 A2 Martin Sohlberg P4IF 33/24 10p
20 A2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 33/23 9p
21 A2 Christian Norling Grästorps PSK 31/21 13p
22 A2 Martin Carlson Tidaholm PSK 31/21 10p
23 A2 Mattias Holmberg P4IF 30/26 4p
24 A1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 30/24 11p
25 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 30/19 11p
26 A3 Alen Bandic Mariestad PK 29/18 4p
27 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 27/21 9p
28 A2 Johan Josefsson P4IF 25/19 7p
29 A2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 17/14 2p
30 A2 Tommy Svahn P4IF 12/11 7p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 15p S
2 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/29 22p S
3 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/28 18p S
4 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 46/29 11p B
5 R3 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/28 21p B
6 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/28 15p B
7 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 45/28 15p B
8 R2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 44/28 16p B
9 R2 Martin Sohlberg P4IF 44/27 18p B
10 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/28 17p
11 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 42/27 14p
12 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 41/28 9p
13 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 41/27 10p
14 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/28 8p
15 R2 Dan Lundqvist UPK 40/27 12p
16 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/24 11p
17 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/25 16p
17 R2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 39/25 16p
18**
19 R2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 39/25 5p
20 R1 Eino Toivainen Valle PSF 36/25 11p
21 R2 Gunnar Svensson P4IF 27/22 3p
22 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 10p
23 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/18 3p
24 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 20/16 11p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/26 18p B
2 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/26 15p
3 B3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 17p
4 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 18/13 4p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2023-12-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 38 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/38
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 13 st starter.
Dessa fördelades på 13st C-starter.
Det avlossades totalt 624st skott fördelat på 624st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=435

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Klas Svensson Valle PSF 48/38 0p
2 (2)* C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/38 0p
3 (3)* C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 48/38 0p
4 C3 JH Valle PSF 47/37 0p
5 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 46/35 0p
6 (6)* C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 45/35 0p
7 (7)* C1 Aron Landenmark Valle PSF 45/35 0p
8 C1 Magnus Knutsson Valle PSF 43/31 0p
9 C1 Eino Toivainen Valle PSF 42/35 0p
10 C3 Tomas Monsén Valle PSF 40/33 0p
11 C1 Carl-Johan Håkansson Valle PSF 36/24 0p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 30/24 0p
13 C1 Anders Friedländer Valle PSF 24/23 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A R 2023-10-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/34
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 20 st starter varav 19 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 8st A-, 4st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 960st skott fördelat på 384st A-, 192st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=432

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48/34 13p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/31 9p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 42/30 12p
4 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 32/26 4p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 47/25 17p
2 A3 JH Valle PSF 46/26 15p
3 A2 Marthin Andersson Valle PSF 45/29 10p
4 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/24 6p
5 A1 Rickard Johansson Valle PSF 40/25 9p
6 A2 Tony Martinovic Valle PSF 40/23 11p
7 A1 Eino Toivainen Valle PSF 30/22 2p
8 A2 Gunnar Svensson P4IF 21/17 5p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 48/27 15p
2 R3 JH Valle PSF 45/25 16p
3 R2 Marthin Andersson Valle PSF 43/27 8p
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/25 7p
5 R2 Eino Toivainen Valle PSF 37/24 11p
6 R2 RJ Valle PSF 32/24 10p
7 R2 Gunnar Svensson P4IF 31/22 11p
 

Grupp R (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 RJ Valle PSF 39/24 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Kretsmästerskap R 2023-10-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
36 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 36 st starter.
Dessa fördelades på 36st R-starter.
Det avlossades totalt 1728st skott fördelat på 1728st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=431

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 80 (47/33) 15p S
2 (2)* R3 Klas Svensson P4IF 78 (46/32) 13p S
3 (3)* R3 Anders Norgren Grästorps PSK 78 (46/32) 19p S
4 R3 Jonas Lakhall P4IF 78 (46/32) 15p S
5 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 78 (45/33) 10p S
6 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 77 (45/32) 16p B
7 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 77 (44/33) 15p B
8 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 77 (45/32) 11p B
9 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 75 (44/31) 13p B
10 R3 Jan Rask Mariestad PK 74 (43/31) 15p B
11 R3 Anders Lindell P4IF 74 (44/30) 13p B
12 R3 Michael Thersthol Skövde SPSK 72 (43/29) 17p B
13 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 72 (42/30) 10p B
14 R2 Marthin Andersson Valle PSF 72 (42/30) 7p B
15 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 71 (42/29) 14p
16 R3 JH Valle PSF 71 (42/29) 5p
17 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 70 (42/28) 14p
17 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 70 (41/29) 14p
18**
19 R3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 70 (41/29) 12p
20 R1 David Wallberg Tidaholm PSK 69 (40/29) 15p
21 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 69 (40/29) 7p
22 R1 Richard Goos Lidköpings PSF 69 (40/29) 5p
23 R3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 68 (39/29) 9p
24 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 62 (36/26) 6p
25 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 60 (40/20) 8p
26 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 60 (35/25) 5p
27 R2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 59 (34/25) 8p
28 R3 Daniel Bergman P4IF 56 (32/24) 7p
29 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 54 (33/21) 5p
30 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 53 (31/22) 9p
31 R1 Eino Toivainen Valle PSF 48 (29/19) 7p
32 R1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 46 (26/20) 9p
33 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 46 (28/18) 4p
34 R3 Philip Stöckel Mariestad PK 44 (23/21) 4p
35 R2 Gunnar Svensson P4IF 42 (24/18) 0p
36 R2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 37 (24/13) 5p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^

Lagresultat Grupp R
Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Lagnamn/Skytt Klubb Resultat Poäng
1 P4 IF P4IF 230 (136/94) 41p
(R3) Jonas LakhallP4IF78 (46/32)15p
(R3) Klas SvenssonP4IF78 (46/32)13p
(R3) Anders LindellP4IF74 (44/30)13p
2 Grästorps PSK Grästorps PSK 206 (121/85) 41p
(R3) Anders NorgrenGrästorps PSK78 (46/32)19p
(R3) Henrik SärehagGrästorps PSK75 (44/31)13p
(R2) Lennart LindbergGrästorps PSK53 (31/22)9p
3 Vallebygdens PSF Valle PSF 191 (113/78) 19p
(R2) Marthin AnderssonValle PSF72 (42/30)7p
(R3) JHValle PSF71 (42/29)5p
(R1) Eino ToivainenValle PSF48 (29/19)7p
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 4 2023-10-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Aron Landenmark
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 19 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 5st C- och 5st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 432st A-, 240st C- och 240st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=429

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 47/28 51p
2 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 46/28 52p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 42/27 37p
4 C1 Johannes Van Der Wijk Valle PSF 36/23 18p
5 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 36/21 32p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 48/22 44p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/22 39p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 44/24 36p
4 A3 JH Valle PSF 43/25 51p
5 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 42/24 39p
6 A1 Christoffer Andersson Valle PSF 41/22 30p
7 A1 Eino Toivainen Valle PSF 32/18 37p
8 A1 Aron Landenmark Valle PSF 26/16 23p
9 A2 Gunnar Svensson P4IF 15/11 13p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 47/25 56p
2 R3 JH Valle PSF 44/24 36p
3 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/19 21p
4 R1 Eino Toivainen Valle PSF 30/20 41p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 30/16 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 4 2023-09-23
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Rickard Johansson
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 80 för tävlingen.
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 18 st starter varav 16 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 14st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 144st A-, 672st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=428

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 80 (48/32) 13p
2 C3 Tomas Monsén Valle PSF 80 (48/32) 11p
3 C3 JH Valle PSF 78 (47/31) 13p
4 C3 Klas Svensson P4IF 77 (46/31) 20p
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 75 (44/31) 13p
6 C2 Jerker Lindström Valle PSF 75 (45/30) 4p
7 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 74 (44/30) 10p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 73 (43/30) 25p
9 C2 Tony Martinovic Valle PSF 65 (39/26) 11p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 60 (35/25) 9p
11 C1 Casper Andersson Valle PSF 60 (37/23) 7p
12 C1 Johannes Van Der Wijk Valle PSF 56 (33/23) 9p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 78 (47/31) 17p
2 A1 Rickard Johansson Valle PSF 72 (43/29) 14p
3 A1 Eino Toivainen Valle PSF 66 (39/27) 15p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Tomas Monsén Valle PSF 76 (46/30) 6p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 75 (44/31) 13p
2 C1 Casper Andersson Valle PSF 62 (37/25) 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Farfars Precision 2023-09-16
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare RJ
 
8 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 8 st starter.
Dessa fördelades på 8st C-starter.
Det avlossades totalt 480st skott fördelat på 480st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=427

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 281 (53, 53, 60, 58, 57, 0, 0, 0, 0, 0)
2 C3 Tomas Monsén Valle PSF 268 (49, 52, 56, 55, 56, 0, 0, 0, 0, 0)
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 261 (48, 51, 48, 59, 55, 0, 0, 0, 0, 0)
4 C2 Rickard Johansson Valle PSF 242 (48, 51, 48, 38, 57, 0, 0, 0, 0, 0)
5 C2 RJ Valle PSF 220 (44, 50, 40, 42, 44, 0, 0, 0, 0, 0)
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 204 (48, 39, 29, 38, 50, 0, 0, 0, 0, 0)
7 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 193 (40, 40, 40, 33, 40, 0, 0, 0, 0, 0)
8 C1 Johannes Van Der Wijk Valle PSF 178 (20, 37, 37, 35, 49, 0, 0, 0, 0, 0)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Spezialfälten 2023-09-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 40 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 88 för tävlingen.
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 15 st starter.
Dessa fördelades på 5st A-, 1st B-, 6st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 720st skott fördelat på 240st A-, 48st B-, 288st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=426

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 88 (48/40) 26p
2 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 88 (48/40) 22p
3 C3 Tomas Monsén Valle PSF 88 (48/40) 19p
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 86 (47/39) 24p
5 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 70 (38/32) 9p
6 VetY Gunnar Svensson P4IF 60 (33/27) 14p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 78 (43/35) 19p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 75 (42/33) 12p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 68 (39/29) 12p
4 A2 RJ Valle PSF 65 (41/24) 14p
5 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 63 (43/20) 8p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Tomas Monsén Valle PSF 83 (45/38) 22p
2 R3 JH Valle PSF 83 (45/38) 19p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 48 (26/22) 6p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 86 (47/39) 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana A 2023-09-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
 
11 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 11 st starter varav 4 var tävlingsvarv och 7st träningsvarv
Dessa fördelades på 4st A-, 6st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 550st skott fördelat på 200st A-, 300st C- och 50st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=425

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 414 (40, 43, 40, 41, 46, 41, 38, 38, 45, 42)
2 A2 Rickard Johansson Valle PSF 384 (37, 40, 45, 36, 35, 41, 41, 36, 32, 41)
3 A3 JH Valle PSF 350 (34, 38, 33, 44, 30, 35, 38, 38, 24, 36)
4 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 236 (9, 25, 31, 35, 25, 21, 34, 29, 10, 17)
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C3 Tomas Monsén Valle PSF 411 (35, 43, 40, 42, 46, 44, 42, 41, 40, 38)
2 C2 Aron Landenmark Valle PSF 358 (27, 43, 32, 37, 34, 39, 34, 45, 33, 34)
3 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 260 (26, 21, 31, 33, 9, 32, 15, 26, 37, 30)
4 C1 Johannes Van Der Wijk Valle PSF 252 (30, 25, 23, 10, 24, 26, 16, 29, 33, 36)
5 C1 Samuel Brodén Valle PSF 81 (13, 1, 16, 12, 28, 0, 3, 0, 3, 5)
6 C1 Albin Arvidsson Valle PSF 69 (3, 0, 13, 6, 21, 5, 11, 4, 4, 2)
 

Grupp R (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 R1 Eino Toivainen Valle PSF 218 (23, 29, 13, 26, 28, 10, 13, 20, 23, 33)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 3 2023-08-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 21 st starter varav 20 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 9st A-, 5st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 1008st skott fördelat på 432st A-, 240st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=424

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48/29 15p
2 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 40/26 8p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 37/23 1p
4 C1 Eino Toivainen Valle PSF 36/28 11p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 47/27 16p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/24 10p
3 A1 Rickard Johansson Valle PSF 44/28 12p
4 A2 Marthin Andersson Valle PSF 42/26 11p
5 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41/26 14p
6 A3 JH Valle PSF 41/25 15p
7 A2 Mats Dahlstedt Valle PSF 41/24 11p
8 A2 Tony Martinovic Valle PSF 38/23 8p
9 A2 Gunnar Svensson P4IF 18/16 5p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 47/25 11p
2 R2 Marthin Andersson Valle PSF 45/28 16p
3 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/27 14p
4 R3 JH Valle PSF 44/27 12p
5 R1 Eino Toivainen Valle PSF 40/24 11p
6 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 38/22 7p
7 R2 Gunnar Svensson P4IF 26/19 4p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 43/27 16p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 3 2023-08-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Åsa Dahlstedt
Banan bestod av 31 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 79 för tävlingen.
 
9 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 15 st starter varav 14 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 4st A-, 9st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 720st skott fördelat på 192st A-, 432st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=423

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 76 (46/30) 76p
2 C2 Jerker Lindström Valle PSF 75 (47/28) 66p
3 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 75 (45/30) 61p
4 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 75 (44/31) 59p
5 C3 JH Valle PSF 74 (45/29) 74p
6 C3 Tomas Monsén Valle PSF 74 (45/29) 65p
7 C1 Eino Toivainen Valle PSF 69 (41/28) 60p
8 C1 Aron Landenmark Valle PSF 60 (36/24) 46p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tony Martinovic Valle PSF 67 (42/25) 60p
2 A3 JH Valle PSF 65 (41/24) 59p
3 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 64 (40/24) 69p
4 A2 Mats Dahlstedt Valle PSF 61 (36/25) 45p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Tomas Monsén Valle PSF 71 (44/27) 62p
2 R1 Eino Toivainen Valle PSF 56 (35/21) 47p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 79 (48/31) 77p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana B 2023-06-17
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
4 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 4 st starter.
Dessa fördelades på 2st B- och 2st C-starter.
Det avlossades totalt 200st skott fördelat på 100st B- och 100st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=422

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Aron Landenmark Valle PSF 369 (40, 26, 33, 39, 36, 43, 33, 42, 42, 35)
2 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 247 (18, 18, 37, 27, 35, 35, 22, 13, 22, 20)

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 B2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 412 (45, 40, 44, 43, 42, 40, 39, 40, 38, 41)
2 B2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 353 (35, 36, 39, 36, 33, 40, 38, 25, 34, 37)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana C 2023-06-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Klas Svensson
 
8 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 8 st starter.
Dessa fördelades på 8st C-starter.
Det avlossades totalt 400st skott fördelat på 400st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=421

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 457 (46, 46, 46, 45, 43, 48, 46, 48, 45, 44)
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 423 (44, 42, 41, 41, 43, 38, 44, 43, 45, 42)
3 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 394 (39, 34, 36, 43, 42, 40, 40, 36, 45, 39)
4 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 380 (36, 39, 35, 38, 39, 41, 38, 34, 41, 39)
5 C1 Eino Toivainen Valle PSF 379 (34, 40, 36, 39, 41, 37, 40, 40, 34, 38)
6 C1 Aron Landenmark Valle PSF 358 (37, 37, 28, 40, 31, 39, 39, 39, 29, 39)
7 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 349 (36, 31, 33, 29, 43, 36, 37, 28, 35, 41)
8 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 249 (36, 19, 30, 28, 20, 28, 19, 23, 25, 21)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 2 2023-06-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Daniel Johansson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/34
 
11 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 20 st starter varav 18 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 8st A-, 6st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 960st skott fördelat på 384st A-, 288st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=420

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 47/33 12p
2 C1 Eino Toivainen Valle PSF 42/31 17p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 36/28 18p
4 C1 William Brickell Valle PSF 28/17 6p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 47/33 19p
2 A2 Jerker Lindström Valle PSF 42/28 18p
3 A3 JH Valle PSF 42/25 13p
4 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/24 12p
5 A2 RJ Valle PSF 37/26 21p
6 A2 Daniel Johansson Valle PSF 30/18 6p
7 A2 Tony Martinovic Valle PSF 24/12 4p
8 A1 Per Bergman Valle PSF 12/10 4p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 46/33 17p
2 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/30 23p
3 R3 JH Valle PSF 43/25 20p
4 R2 RJ Valle PSF 39/26 18p
5 R2 Daniel Johansson Valle PSF 36/22 11p
6 R1 Per Bergman Valle PSF 32/16 2p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 42/30 19p
2 C1 Eino Toivainen Valle PSF 40/29 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C B 2023-05-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare JH
Banan bestod av 41 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 89 för tävlingen.
 
18 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 30 st starter varav 27 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 9st B-, 20st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 1440st skott fördelat på 432st B-, 960st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=419

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 88 (48/40) 0p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 87 (47/40) 0p
3 C1 Rickard Johansson Valle PSF 86 (46/40) 0p
4 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 85 (45/40) 0p
5 C2 Jerker Lindström Valle PSF 83 (45/38) 0p
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 82 (45/37) 0p
6 C3 Klas Svensson Valle PSF 82 (44/38) 0p
7**
8 C2 Marthin Andersson Valle PSF 80 (43/37) 1p
9 C1 Eino Toivainen Valle PSF 80 (43/37) 0p
10 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 75 (40/35) 0p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 59 (32/27) 0p
11 C1 Aron Landenmark Valle PSF 59 (32/27) 0p
12**
13 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 53 (27/26) 0p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 52 (28/24) 0p
15 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 50 (26/24) 0p
16 C1 William Brickell Valle PSF 43 (25/18) 0p
17 C1 Albin Karlsson Valle PSF 16 (8/8) 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 RJ Valle PSF 42 (24/18) 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson Valle PSF 89 (48/41) 0p
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 84 (45/39) 0p
3 B3 JH Valle PSF 70 (37/33) 0p
4 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 65 (37/28) 0p
5 B2 Daniel Johansson Valle PSF 61 (33/28) 0p
6 B2 Mats Dahlstedt Valle PSF 48 (26/22) 1p
7 B2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48 (26/22) 0p
8 B2 RJ Valle PSF 44 (25/19) 0p
9 B2 Gunnar Svensson P4IF 36 (18/18) 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 78 (42/36) 0p
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 78 (42/36) 0p
2**
3 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 38 (23/15) 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 2 2023-05-13
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 38 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 86 för tävlingen.
 
10 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 10st C-starter.
Det avlossades totalt 480st skott fördelat på 480st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=418

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 78 (43/35) 25p
2 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 75 (42/33) 13p
3 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 72 (41/31) 27p
4 C2 Jerker Lindström Valle PSF 63 (37/26) 22p
5 C1 Stefan Suto Valle PSF 62 (35/27) 17p
6 C1 Aron Landenmark Valle PSF 51 (29/22) 25p
7 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 48 (29/19) 14p
8 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 40 (25/15) 17p
9 C1 William Brickell Valle PSF 35 (21/14) 24p
10 C1 Albin Karlsson Valle PSF 28 (17/11) 12p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Roggans Specialfält 2023-04-29
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
Banan bestod av 24 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/24
 
10 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 18 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 7st A-, 5st B-, 4st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 336st A-, 240st B-, 192st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=416

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 45/24 0p
2 C3 Tomas Monsén Valle PSF 42/21 0p
3 C1 Stefan Suto Valle PSF 35/18 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/21 0p
2 A3 JH Valle PSF 42/23 0p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 42/22 0p
4 A2 RJ Valle PSF 40/22 0p
5 A1 Tobias Leijon Valle PSF 35/18 0p
6 A1 Per Bergman Valle PSF 32/17 0p
7 A1 Morgan Malmros Valle PSF 31/12 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Tomas Monsén Valle PSF 39/23 0p
2 R2 Daniel Johansson Valle PSF 39/17 0p
3 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 30/13 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 36/18 0p
2 B1 Morgan Malmros Valle PSF 33/15 0p
3 B1 Per Bergman Valle PSF 28/14 0p
4 B2 Daniel Johansson Valle PSF 28/12 0p
5 B1 Tobias Leijon Valle PSF 24/15 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Stefan Suto Valle PSF 34/17 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 1 2023-04-15
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jerker Lindström
Banan bestod av 30 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/30
 
13 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 20 st starter varav 19 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 7st A-, 6st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 960st skott fördelat på 336st A-, 288st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=415

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Rickard Johansson Valle PSF 46/29 22p
2 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 43/27 20p
3 C1 Stefan Suto Valle PSF 31/22 18p
4 C1 David Johansson Valle PSF 28/18 3p
5 C1 Albin Karlsson Valle PSF 14/13 5p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 46/29 13p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 15p
3 A2 RJ Valle PSF 43/28 19p
4 A2 Tony Martinovic Valle PSF 41/28 20p
5 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41/25 2p
6 A2 Mats Dahlstedt Valle PSF 38/17 6p
7 A1 Rickard Johansson Valle PSF 35/22 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Tomas Monsén Valle PSF 47/30 25p
2 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/28 21p
3 R3 JH Valle PSF 43/27 14p
4 R2 Mats Dahlstedt Valle PSF 43/25 3p
5 R2 Daniel Johansson Valle PSF 39/25 17p
6 R2 RJ Valle PSF 35/22 4p
7 R2 Johnny Ericsson Valle PSF 32/19 3p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Stefan Suto Valle PSF 38/26 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 1 2023-03-25
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/37
 
8 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 11 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 8st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 528st skott fördelat på 96st A-, 384st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=414

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 47/35 9p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 46/36 10p
3 C3 Klas Svensson Valle PSF 45/34 9p
4 C1 Rickard Johansson Valle PSF 43/32 3p
5 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/32 11p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 41/32 10p
7 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 29/25 4p
8 C1 Aron Landenmark Valle PSF 26/23 5p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/28 2p
2 A1 Rickard Johansson Valle PSF 29/25 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 46/36 11p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2023-02-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tredje och sista deltävlingen 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
58 st skyttar från 13 föreningar deltog och sköt tillsammans 112 st starter.
Dessa fördelades på 33st A-, 3st B-, 52st C-, 21st R- och 3st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5376st skott fördelat på 1584st A-, 144st B-, 2496st C-, 1008st R- och 144st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=413

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 15p S
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/32 12p S
3 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/32 17p S
4 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/32 14p S
5 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 17p S
6 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/31 15p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/31 15p S
7**
8 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 47/31 14p S
9 C3 Klas Svensson P4IF 47/31 11p S
10 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/31 8p S
11 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/31 17p B
12 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/31 15p B
13 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 46/30 14p B
14 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 46/30 11p B
15 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 46/30 10p B
16 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/30 9p B
17 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/30 7p B
18 C2 Sondre Stölen Vedum PSK 46/29 10p B
19 C2 Martin Sohlberg P4IF 45/31 19p
20 C3 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/31 14p
21 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 45/31 12p
22 C1 Niklas Ekstrand Habo PK 45/30 15p
23 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 44/32 13p
24 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/30 13p
25 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/30 11p
26 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/30 9p
27 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 44/29 11p
28 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/30 13p
28 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 43/30 13p
29**
30 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 43/29 17p
31 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/29 16p
32 VetY Leif Johansson Mariestad PK 43/28 6p
33 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/30 15p
34 C2 Marcus Färén Mariestad PK 42/29 8p
35 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 42/29 6p
36 C2 Jakob Dahl Skövde SPSK 42/28 13p
37 C2 Johan Strand P4IF 42/26 7p
38 C1 Mattias Holmberg P4IF 42/24 6p
39 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 41/29 6p
40 C2 Johan Josefsson P4IF 40/24 16p
41 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/25 7p
42 C1 Eino Toivainen Valle PSF 38/27 12p
43 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 37/27 16p
44 C1 Stefan Suto Valle PSF 36/26 11p
45 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 36/26 8p
46 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 32/23 4p
47 D2 Marina Rask Mariestad PK 32/21 5p
48 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 30/21 6p
49 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 27/17 2p
50 VetY Tommy Svahn P4IF 26/20 3p
51 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 19/18 3p
52 D1 Heidi Nilsson Falköpings SSK 11/9 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/31 8p S
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 44/30 12p S
3 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/27 11p S
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/29 9p B
5 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 42/29 7p B
6 A2 Jakob Dahl Skövde SPSK 41/29 9p B
7 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 41/26 14p B
8 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/25 5p B
9 A2 Johan Josefsson P4IF 41/24 8p B
10 A3 Fredrik Andersson Mariestad PK 40/25 8p B
11 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 40/25 6p B
12 A2 Martin Sohlberg P4IF 39/26 14p
13 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 38/27 11p
14 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 38/26 10p
15 A3 Stefan Östman Mariestad PK 38/26 4p
16 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 37/27 17p
17 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 37/27 9p
18 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 36/27 7p
19 A3 JH Valle PSF 36/25 5p
20 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 35/28 8p
21 A1 Mattias Holmberg P4IF 35/24 8p
22 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 30/20 7p
23 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 29/25 2p
24 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 29/19 4p
25 A3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 29/18 4p
26 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/20 3p
27 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 25/24 2p
28 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 25/18 9p
29 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 21/17 0p
30 A2 Marcus Färén Mariestad PK 20/17 0p
31 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 17/15 1p
32 A2 Tommy Svahn P4IF 16/14 0p
33 A2 Börje Wester P4IF 7/6 1p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 9p S
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/32 8p S
3 R3 Klas Svensson Valle PSF 46/32 17p B
4 R1 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/31 13p B
5 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 45/29 12p B
6 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/31 8p B
7 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 43/30 13p B
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/28 17p
9 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/28 15p
10 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/25 9p
11 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/29 2p
12 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/28 12p
13 R2 Martin Sohlberg P4IF 39/31 12p
14 R3 Greger Meeks Mariestad PK 35/25 2p
15 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 35/23 6p
16 R1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 34/25 1p
17 R3 Daniel Bergman P4IF 34/21 2p
18 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 33/25 11p
19 R2 Gunnar Svensson P4IF 33/23 6p
20 R1 Niklas Ekstrand Habo PK 31/22 7p
21 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 19/14 1p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 48/32 14p B
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 46/32 14p
3 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 32/22 2p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/26 7p
2 Optics Klas Svensson Valle PSF 41/22 15p
3 Optics Gunnar Svensson P4IF 11/7 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2023-02-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Andra av tre deltävlingar 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
58 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 110 st starter.
Dessa fördelades på 34st A-, 3st B-, 52st C-, 18st R- och 3st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5280st skott fördelat på 1632st A-, 144st B-, 2496st C-, 864st R- och 144st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=410

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 17p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/32 16p S
2 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 16p S
3**
4 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 15p S
5 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 14p S
5 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 48/32 14p S
5 C3 Daniel Bergman P4IF 48/32 14p S
6**
7**
8 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/32 13p S
8 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/32 13p S
9**
10 C1 Mattias Holmberg P4IF 48/25 7p S
11 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/32 15p B
12 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 47/32 9p B
13 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/31 16p B
14 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/32 11p B
15 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/32 9p B
16 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/30 10p B
17 C3 JH Valle PSF 46/29 11p B
18 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/30 14p
19 C1 Rickard Johansson Valle PSF 45/29 9p
20 C3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/31 9p
21 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 44/30 19p
22 C3 Emil Bergman P4IF 44/30 15p
22 C2 Tommi Lund P4IF 44/30 15p
23**
24 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 44/30 9p
25 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/29 11p
26 VetY Leif Johansson Mariestad PK 44/29 8p
27 C2 Jakob Dahl Skövde SPSK 44/25 14p
28 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/25 13p
29 C2 Johan Strand P4IF 43/29 17p
30 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/29 16p
31 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 43/29 9p
32 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/27 16p
33 C2 Marcus Färén Mariestad PK 43/27 12p
34 C3 Tomas Monsén Valle PSF 43/27 10p
35 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 42/28 11p
36 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 42/28 9p
37 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 41/30 10p
38 C2 Johan Josefsson P4IF 41/29 13p
39 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 41/28 9p
40 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/26 11p
41 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 40/29 13p
42 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 40/27 6p
43 C1 Eino Toivainen Valle PSF 39/28 4p
44 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/26 15p
45 C2 Anders Blom Mariestad PK 39/26 12p
46 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 37/27 11p
47 C2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 35/25 12p
48 D1 Camilla Blom Mariestad PK 35/23 13p
49 C1 Stefan Suto Valle PSF 30/23 3p
50 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 5p
51 VetY Tommy Svahn P4IF 21/17 3p
52 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 18/15 1p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 47/32 12p S
2 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/30 16p S
3 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/31 13p S
4 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 45/31 7p S
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/30 14p S
6 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/30 13p S
7 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/30 12p S
8 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 13p S
9 A2 Jakob Dahl Skövde SPSK 45/25 12p S
10 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/30 13p B
11 A3 Stefan Östman Mariestad PK 43/29 12p B
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/28 13p B
13 A2 Johan Josefsson P4IF 43/28 7p B
14 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 7p
15 A1 Mattias Holmberg P4IF 39/25 7p
16 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 38/28 6p
17 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/28 11p
18 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 36/25 8p
19 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 36/24 12p
20 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 35/27 11p
21 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 35/25 8p
22 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 35/25 4p
23 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 34/22 6p
24 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 32/24 16p
25 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 6p
26 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 30/22 4p
27 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 27/20 0p
28 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 24/18 0p
29 A2 Marcus Färén Mariestad PK 24/17 0p
30 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 19/15 4p
31 A2 Tommy Svahn P4IF 19/15 1p
32 A2 Tommi Lund P4IF 18/14 0p
33 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 15/14 3p
34 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 2/1 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/32 13p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 48/32 12p S
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/31 15p B
4 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/32 15p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/31 10p B
6 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 45/31 17p B
7 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/31 15p
8 R1 Anton Fräs Lidköpings PSF 44/30 12p
9 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/27 5p
10 R2 Tommi Lund P4IF 40/30 9p
11 R3 JH Valle PSF 38/25 7p
12 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 8p
13 R1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/28 11p
14 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 36/24 6p
15 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 28/22 7p
16 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/19 2p
17 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 20/14 4p
18 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 13/11 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Jakob Dahl Skövde SPSK 47/25 9p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/30 13p
3 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 35/28 9p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Klas Svensson Valle PSF 37/22 3p
2 Optics Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/22 10p
3 Optics Gunnar Svensson P4IF 25/20 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2023-01-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Första av tre deltävlingar 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
61 st skyttar från 15 föreningar deltog och sköt tillsammans 117 st starter.
Dessa fördelades på 34st A-, 5st B-, 56st C-, 20st R- och 2st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5616st skott fördelat på 1632st A-, 240st B-, 2688st C-, 960st R- och 96st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=408

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/32 0p S
1 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/32 0p S
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 0p S
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 0p S
1 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 48/32 0p S
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/32 0p S
2**
3**
4**
5**
6**
7 C3 Klas Svensson P4IF 48/31 0p S
8 C3 Daniel Bergman P4IF 48/26 0p S
9 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/32 0p B
9 C3 Mikael Larsson F16 PK 47/32 0p B
10**
11 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 47/31 0p B
11 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 0p B
11 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/31 0p B
12**
13**
14 C3 JH Valle PSF 46/32 0p B
15 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 46/31 0p B
15 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 46/31 0p B
15 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/31 0p B
16**
17**
18 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 46/28 0p B
19 (1)* C2 Martin Sohlberg P4IF 45/30 0p
20 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 45/31 0p
20 VetY Leif Johansson Mariestad PK 45/31 0p
21**
22 C3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 45/30 0p
23 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/29 0p
24 C3 Tomas Monsén Valle PSF 45/25 0p
25 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 44/31 0p
25 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/31 0p
26**
27 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/30 0p
28 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/29 0p
29 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 44/26 0p
30 (2)* C2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/30 0p
31 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/31 0p
32 C3 Stefan Östman Mariestad PK 43/30 0p
33 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/29 0p
33 C3 Jan Rask Mariestad PK 43/29 0p
34**
35 C1 Mattias Holmberg P4IF 42/24 0p
36 (3)* C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 41/28 0p
37 (4)* C2 Sondre Stölen Vedum PSK 41/28 0p
38 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 41/30 0p
39 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 41/27 0p
40 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 41/25 0p
40 C2 Marcus Färén Mariestad PK 41/25 0p
41**
42 C2 Tommi Lund P4IF 40/30 0p
43 C1 Niklas Ekstrand Habo PK 40/28 0p
44 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/27 0p
45 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 38/27 0p
46 C2 Tomas Johansson Södra Dals PSF 36/22 0p
47 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 35/28 0p
48 C1 Eino Toivainen Valle PSF 35/25 0p
49 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 34/24 0p
50 C1 Stefan Suto Valle PSF 34/23 0p
51 C1 Thomas Karlström Valle PSF 33/24 0p
52 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 33/20 0p
53 C2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 28/22 0p
54 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 24/20 0p
55 VetY Tommy Svahn P4IF 14/13 0p
56 D1 Heidi Nilsson Falköpings SSK 6/5 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Mikael Larsson F16 PK 48/32 0p S
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 0p S
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 0p S
1 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/32 0p S
2**
3**
4**
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/31 0p B
6 A3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 45/28 0p B
7 A3 Daniel Bergman P4IF 45/26 0p B
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/28 0p B
9 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 44/27 0p B
10 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/29 0p B
11 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 42/30 0p B
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/26 0p B
13 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/24 0p B
13 A3 JH Valle PSF 42/24 0p B
14**
15 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 41/31 0p
16 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/29 0p
17 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/28 0p
18 A1 Mattias Holmberg P4IF 40/24 0p
19 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 39/27 0p
20 A2 Martin Sohlberg P4IF 39/25 0p
21 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 38/30 0p
22 A3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 37/26 0p
22 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 37/26 0p
23**
24 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 35/25 0p
25 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 31/23 0p
26 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 30/22 0p
27 A2 Tommi Lund P4IF 30/21 0p
28 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 29/24 0p
29 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 29/23 0p
29 A2 Marcus Färén Mariestad PK 29/23 0p
30**
31 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 25/22 0p
32 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 21/19 0p
33 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 20/18 0p
34 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 20/16 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 0p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 47/32 0p S
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/29 0p S
4 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 47/26 0p S
5 R3 Mikael Larsson F16 PK 46/31 0p B
5 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 46/31 0p B
6**
7 R3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 46/30 0p B
8 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/28 0p
9 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 43/30 0p
10 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/31 0p
11 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 41/29 0p
12 R2 Tommi Lund P4IF 41/26 0p
13 R1 Niklas Ekstrand Habo PK 39/30 0p
14 R2 Martin Sohlberg P4IF 38/28 0p
15 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/27 0p
16 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 37/26 0p
17 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/24 0p
18 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 31/21 0p
19 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 27/21 0p
20 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/17 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/32 0p B
2 B3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/31 0p
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 35/25 0p
4 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/21 0p
5 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 25/21 0p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Martin Nilsson P4IF 36/26 0p
2 Optics Gunnar Svensson P4IF 23/18 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2022-12-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 40 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/40
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 10st C-starter.
Det avlossades totalt 480st skott fördelat på 480st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=407

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 48/40 10p
2 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/39 10p
2 C3 Klas Svensson P4IF 47/39 10p
3**
4 C3 Tomas Monsén Valle PSF 47/39 0p
5 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 46/38 0p
6 C3 JH Valle PSF 45/38 0p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/37 10p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 41/35 0p
9 C2 Tony Martinovic Valle PSF 30/25 0p
10 C1 Anders Friedländer Valle PSF 24/18 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Höstfält 1 2022-10-15
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare William Brickell
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
15 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 22 st starter varav 19 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 4st A-, 15st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 1056st skott fördelat på 192st A-, 720st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=406

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48/29 26p
2 C3 Klas Svensson Valle PSF 48/29 20p
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/29 21p
4 C3 JH Valle PSF 47/28 25p
5 C1 Eino Toivainen Valle PSF 47/27 15p
6 C1 Rickard Johansson Valle PSF 46/27 21p
7 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 41/27 16p
8 C2 Tony Martinovic Valle PSF 41/26 11p
9 C1 Niklas Örtendahl Valle PSF 39/22 10p
10 C2 Daniel Johansson Valle PSF 34/20 7p
11 C1 Jonas Karlsson Valle PSF 27/17 9p
12 C1 Elin Ajnestål Valle PSF 23/14 2p
13 C1 Anders Friedländer Valle PSF 17/16 2p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Christoffer Andersson Valle PSF 43/25 22p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/22 9p
3 A1 Dennis Lindqvist Valle PSF 18/12 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 48/29 25p
2 R3 JH Valle PSF 43/21 18p
3 R1 William Brickell Valle PSF 22/13 7p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Niklas Örtendahl Valle PSF 41/22 20p
2 C1 Elin Ajnestål Valle PSF 18/14 5p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Dennis Lindqvist Valle PSF 21/15 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 4 2022-10-08
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
Banan bestod av 40 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/40
 
9 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 13 st starter.
Dessa fördelades på 7st A-, 2st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 624st skott fördelat på 336st A-, 96st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=405

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 26/22 13p
2 C1 Elin Ajnestål Valle PSF 19/14 6p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 48/39 45p
2 A2 Tony Martinovic Valle PSF 43/35 41p
3 A2 RJ Valle PSF 36/31 33p
4 A3 JH Valle PSF 36/28 42p
5 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/27 8p
6 A1 Niklas Örtendahl Valle PSF 27/21 14p
7 A2 Gunnar Svensson P4IF 16/11 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/38 43p
2 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/38 38p
3 R3 JH Valle PSF 42/32 37p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 21/19 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana B 2022-10-01
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Klas Svensson
 
11 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 11 st starter.
Dessa fördelades på 5st B- och 6st C-starter.
Det avlossades totalt 550st skott fördelat på 250st B- och 300st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=404

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Rickard Johansson Valle PSF 436 (47, 36, 46, 44, 43, 45, 45, 42, 46, 42)
2 C1 William Brickell Valle PSF 373 (36, 42, 33, 39, 38, 38, 42, 32, 36, 37)
3 C1 Jonas Karlsson Valle PSF 361 (21, 30, 32, 39, 40, 38, 41, 41, 40, 39)
4 C1 Aron Landenmark Valle PSF 360 (40, 37, 32, 37, 37, 37, 32, 38, 26, 44)
5 C1 Thomas Karlström Valle PSF 335 (28, 35, 30, 37, 28, 36, 30, 41, 36, 34)
6 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 301 (32, 28, 30, 29, 28, 40, 30, 26, 28, 30)

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 B3 Klas Svensson Valle PSF 450 (44, 46, 46, 45, 42, 45, 48, 45, 46, 43)
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 410 (36, 40, 41, 38, 43, 45, 39, 45, 43, 40)
3 B2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 396 (35, 42, 38, 42, 45, 45, 40, 38, 38, 33)
4 B2 JH Valle PSF 343 (23, 34, 36, 37, 33, 35, 35, 33, 39, 38)
5 B1 Eino Toivainen Valle PSF 305 (36, 23, 35, 35, 32, 24, 35, 37, 21, 27)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 4 2022-09-17
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Daniel Johansson
Banan bestod av 30 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/30
 
7 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 7 st starter.
Dessa fördelades på 7st C-starter.
Det avlossades totalt 336st skott fördelat på 336st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=402

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 48/28 42p
2 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/30 34p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 45/29 30p
4 C2 Tony Martinovic Valle PSF 43/29 34p
5 C1 William Brickell Valle PSF 42/25 31p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 41/27 23p
7 C2 Daniel Johansson Valle PSF 40/23 28p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A R 2022-09-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Andreas Lundgren
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 23 st starter varav 22 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 9st A-, 8st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 1104st skott fördelat på 432st A-, 384st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=401

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Rickard Johansson Valle PSF 47/28 19p
2 C1 Eino Toivainen Valle PSF 44/26 22p
3 C1 Stefan Suto Valle PSF 42/28 7p
4 C1 Aron Landenmark Valle PSF 41/26 14p
5 C1 William Brickell Valle PSF 37/26 14p
6 VetÄ Hans Hallbäck Valle PSF 37/23 15p
7 C2 Gunnar Svensson P4IF 34/24 11p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 47/29 24p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/27 10p
3 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 42/27 14p
4 A3 JH Valle PSF 40/26 17p
5 A2 Tony Martinovic Valle PSF 39/26 10p
6 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 37/25 12p
7 A2 Marthin Andersson Valle PSF 37/25 4p
8 A2 Jesper Jennerholm P4IF 34/23 16p
9 A2 Daniel Johansson Valle PSF 28/21 10p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* R3 Klas Svensson Valle PSF 48/29 24p
2 (2)* R3 JH Valle PSF 45/27 16p
3 (3)* R2 Marthin Andersson Valle PSF 42/26 14p
4 (4)* R2 Daniel Johansson Valle PSF 42/26 13p
5 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/23 2p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 19/15 2p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 William Brickell Valle PSF 43/25 14p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 3 2022-08-27
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 14 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 10st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 672st skott fördelat på 96st A-, 480st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=400

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48/32 27p
2 C3 Klas Svensson P4IF 47/31 32p
3 C3 JH Valle PSF 46/31 27p
4 C3 Tomas Monsén Valle PSF 45/31 28p
5 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/31 21p
6 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/31 22p
7 C1 Eino Toivainen Valle PSF 34/24 12p
8 VetÄ Hans Hallbäck Valle PSF 30/25 10p
9 C2 Gunnar Svensson P4IF 26/18 11p
10 C1 Jonas Karlsson Valle PSF 23/19 6p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 48/32 31p
2 A2 Tony Martinovic Valle PSF 42/29 17p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/29 27p
2 R2 Gunnar Svensson P4IF 34/26 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Farfars Precision 2022-08-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Hans Hallbäck
 
10 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 10st C-starter.
Det avlossades totalt 300st skott fördelat på 300st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=399

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 274 (56, 53, 53, 55, 57)
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 273 (55, 50, 56, 56, 56)
3 C3 JH Valle PSF 271 (49, 55, 54, 54, 59)
4 C2 Daniel Johansson Valle PSF 260 (52, 53, 55, 46, 54)
5 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 249 (51, 47, 51, 51, 49)
6 C3 Tomas Monsén Valle PSF 223 (41, 47, 39, 50, 46)
7 C1 Aron Landenmark Valle PSF 217 (48, 45, 48, 38, 38)
8 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 217 (30, 43, 42, 50, 52)
9 C1 Eino Toivainen Valle PSF 192 (33, 39, 38, 47, 35)
10 C1 William Brickell Valle PSF 116 (18, 21, 24, 25, 28)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 2 2022-06-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Åsa Dahlstedt
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 80 för tävlingen.
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 18 st starter.
Dessa fördelades på 7st A-, 1st B-, 4st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 336st A-, 48st B-, 192st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=398

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 74 (45/29) 25p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 73 (44/29) 26p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 63 (38/25) 12p
4 VetY Gunnar Svensson P4IF 53 (30/23) 11p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 78 (47/31) 29p
2 A3 JH Valle PSF 76 (45/31) 30p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 73 (43/30) 23p
4 A2 Marthin Andersson Valle PSF 70 (41/29) 18p
5 A2 Mats Dahlstedt Valle PSF 67 (40/27) 20p
6 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 62 (37/25) 17p
7 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 54 (34/20) 15p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 78 (47/31) 30p
2 R3 Tomas Monsén Valle PSF 76 (46/30) 26p
3 R3 JH Valle PSF 74 (43/31) 24p
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 72 (43/29) 26p
5 R2 Mats Dahlstedt Valle PSF 69 (41/28) 19p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 56 (34/22) 22p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marthin Andersson Valle PSF 77 (45/32) 27p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana A 2022-05-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Klas Svensson
 
7 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 7 st starter.
Dessa fördelades på 3st A- och 4st C-starter.
Det avlossades totalt 350st skott fördelat på 150st A- och 200st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=397

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Rickard Johansson Valle PSF 437 (46, 40, 44, 45, 39, 46, 45, 45, 46, 41)
2 C1 Aron Landenmark Valle PSF 349 (37, 31, 25, 41, 33, 34, 34, 38, 39, 37)
3 C1 Eino Toivainen Valle PSF 267 (22, 24, 35, 29, 27, 27, 35, 21, 24, 23)
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 253 (39, 45, 44, 46, 42, 37, 0, 0, 0, 0)

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 450 (42, 45, 41, 45, 46, 48, 48, 44, 47, 44)
2 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 421 (38, 45, 43, 42, 43, 43, 45, 40, 41, 41)
3 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 269 (24, 37, 25, 21, 14, 27, 29, 25, 33, 34)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana C 2022-05-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Klas Svensson
 
10 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 10st C-starter.
Det avlossades totalt 500st skott fördelat på 500st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=395

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1* C3 Klas Svensson Valle PSF 463 (48, 44, 47, 45, 48, 48, 46, 46, 45, 46)
2* C3 Tomas Monsén Valle PSF 444 (41, 44, 45, 44, 45, 46, 43, 47, 45, 44)
3* C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 422 (45, 42, 40, 44, 37, 43, 45, 41, 42, 43)
4* C2 Jerker Lindström Valle PSF 418 (46, 42, 42, 46, 39, 42, 37, 38, 45, 41)
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 418 (40, 36, 44, 42, 40, 45, 43, 46, 41, 41)
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 409 (35, 42, 43, 39, 43, 46, 43, 35, 40, 43)
7 C3 JH Valle PSF 395 (40, 29, 41, 43, 38, 40, 44, 39, 44, 37)
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 394 (36, 44, 46, 39, 40, 35, 39, 43, 30, 42)
9 C1 Aron Landenmark Valle PSF 366 (31, 42, 19, 46, 36, 37, 38, 36, 40, 41)
10 C1 Eino Toivainen Valle PSF 269 (28, 26, 31, 33, 34, 26, 20, 21, 26, 24)
* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens förutsättningar.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Påskasmällen 2022-04-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 7 stationer. Detta ger ett maxresultat av 42/37
 
9 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 9 st starter.
Dessa fördelades på 9st C-starter.
Det avlossades totalt 432st skott fördelat på 432st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=394

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 63/32 37p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 58/34 26p
3 C3 JH Valle PSF 57/33 32p
4 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 54/34 34p
5 C3 Tomas Monsén Valle PSF 53/33 34p
6 C1 Jack Wedebrand Valle PSF 50/26 22p
7 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 49/30 16p
8 C1 Anette Wedebrand Valle PSF 43/25 41p
9 C1 Eino Toivainen Valle PSF 41/25 20p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C B 2022-04-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
Banan bestod av 40 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/40
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 16 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 6st B-, 12st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 288st B-, 576st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=393

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 47/32 45p
2 C3 JH Valle PSF 46/36 42p
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/31 33p
4 C2 Marthin Andersson Valle PSF 43/32 35p
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 41/31 36p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 29/24 32p
7 Jun Johan Andersson Valle PSF 21/16 12p
8 C1 Aron Landenmark Valle PSF 19/17 6p
9 C2 Gunnar Svensson P4IF 13/11 9p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Jesper Jennerholm P4IF 36/32 39p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson Valle PSF 47/32 48p
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 45/38 37p
3 B3 JH Valle PSF 32/26 26p
4 B2 Jesper Jennerholm P4IF 30/29 17p
5 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 26/19 6p
6 B2 Gunnar Svensson P4IF 19/18 16p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 35/29 35p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 35/28 41p
3 Jun Johan Andersson Valle PSF 28/25 33p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Pokalen 1 2022-03-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 35 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/35
 
71 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 113 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 4st B-, 69st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 5424st skott fördelat på 1200st A-, 192st B-, 3312st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=392

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 45/32 49p B
2 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 42/31 55p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 37/24 46p
4 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 29/23 36p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Henrik Wirén Vedum PSK 48/35 56p S
2 C2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/34 56p S
3 C2 Johan Josefsson P4IF 44/34 55p
4 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 44/31 56p
5 C2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 43/33 40p
6 C2 Mattias Karlsson Sandhems PSK 41/32 24p
7 C2 Marthin Andersson Valle PSF 40/29 46p
8 C2 Martin Sohlberg P4IF 39/32 48p
9 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 38/29 38p
10 C2 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 38/28 29p
11 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/27 57p
12 C2 Jerker Lindström Valle PSF 37/26 2p
13 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 36/29 35p
14 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 35/30 37p
15 C2 Johan Strand P4IF 35/28 34p
16 C2 Alf Engström Sandhems PSK 32/27 36p
17 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/23 23p
18 C2 Tommy Svahn P4IF 25/21 50p
19 C2 Gunnar Svensson P4IF 19/18 9p
20 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 17/12 40p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/35 61p S
2 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 48/35 54p S
3 C3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
4 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/35 49p S
5 C3 Emil Bergman P4IF 47/34 58p S
6 C3 JH Valle PSF 46/35 54p B
7 C3 Daniel Bergman P4IF 46/34 56p B
8 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/34 45p B
9 C3 Greger Meeks Mariestad PK 45/34 53p B
10 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 45/34 45p B
11 C3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 45/32 59p B
12 C3 Crister Larsson Mariestad PK 45/32 51p B
13 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/35 59p
14 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/34 55p
15 C3 Mikael Fredin Mariestad PK 44/32 56p
16 C3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 43/32 55p
17 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/31 47p
18 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 42/30 53p
19 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/29 54p
20 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/29 31p
21 C3 Tomas Monsén Valle PSF 39/29 19p
22 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/28 50p
23 C3 Stefan Östman Mariestad PK 38/30 50p
24 C3 Tommi Lund P4IF 35/28 21p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Anna Pettersson Mariestad PK 45/33 47p B
2 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 45/32 55p B
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 42/32 41p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/32 48p
5 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 35/29 48p
6 D2 Marina Rask Mariestad PK 13/11 14p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Märta Pettersson Mariestad PK 43/33 51p
2 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 31/23 29p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 48/34 55p S
2 (2)* VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 46/35 55p B
3 (3)* VetÄ Ove Holmberg Tidaholm PSK 46/31 56p B
4 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/34 52p B
5 (4)* VetÄ Christer Björnberg Sandhems PSK 39/29 37p
6 (5)* VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/27 37p
7 (6)* VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 35/26 34p
8 (7)* VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 33/26 36p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 46/35 50p B
2 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 46/34 37p B
3 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 42/32 55p
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 32/29 30p
5 VetY Stefan Storm Tidaholm PSK 27/25 13p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 38/25 53p B
2 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 37/28 23p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/30 34p
4 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 20/15 43p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Strand P4IF 39/30 51p B
2 A2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 37/29 45p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 32/29 27p
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 32/24 45p
5 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 31/27 16p
6 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 31/21 37p
7 A2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 29/22 58p
8 A2 Martin Sohlberg P4IF 25/21 27p
9 A2 Alen Bandic Mariestad PK 22/17 9p
10 A2 Tommy Svahn P4IF 15/12 1p
11 A2 Börje Wester P4IF 14/13 11p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 45/34 47p S
2 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 45/33 55p S
3 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 41/28 45p B
4 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/31 48p B
4 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/31 48p B
5**
6 A3 Stefan Östman Mariestad PK 38/29 45p B
7 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 37/26 50p
8 A3 Jan Rask Mariestad PK 31/26 4p
9 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 25/20 32p
10 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 24/21 40p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 40/31 53p
2 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 37/28 51p
3 R2 Martin Sohlberg P4IF 35/29 50p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 34/26 32p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/21 42p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
2 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/34 57p B
3 R3 Anders Lindell P4IF 44/31 55p B
4 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 56p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 42/32 55p B
6 R3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 42/31 57p B
7 R3 Tommi Lund P4IF 38/29 52p
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/28 45p
9 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 35/27 31p
10 R3 Daniel Bergman P4IF 32/24 47p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/21 50p
2 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 26/24 2p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 62p B
2 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 40/30 51p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 2 2022-03-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
Banan bestod av 44 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/44
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 23 st starter varav 22 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 5st A-, 15st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 1104st skott fördelat på 240st A-, 720st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=391

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/43 37p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 46/42 36p
3 C3 Tomas Monsén Valle PSF 46/39 39p
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/30 42p
5 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 45/34 42p
6 C2 Jerker Lindström Valle PSF 44/37 25p
7 C3 JH Valle PSF 43/33 39p
8 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 43/31 25p
9 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/35 24p
10 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 39/29 13p
11 Jun Johan Andersson Valle PSF 37/20 16p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 36/21 9p
13 C1 Aron Landenmark Valle PSF 31/17 6p
14 C1 Eino Toivainen Valle PSF 30/21 26p
15 C2 Gunnar Svensson P4IF 26/22 7p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 48/44 39p
2 A1 Rickard Johansson Valle PSF 44/26 23p
3 A3 JH Valle PSF 43/29 31p
4 A2 RJ Valle PSF 37/27 19p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Tomas Monsén Valle PSF 44/35 32p
2 R2 Daniel Johansson Valle PSF 42/22 14p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 36/20 16p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 RJ Valle PSF 36/18 16p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Annorlundafälten 2022-03-12
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 28 figurer fördelat på 7 stationer. Detta ger ett maxresultat av 42/28
 
17 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 29 st starter varav 26 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 8st A-, 15st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 1392st skott fördelat på 384st A-, 720st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=390

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/28 0p
1 C3 JH Valle PSF 48/28 0p
2**
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/27 0p
4 C1 Eino Toivainen Valle PSF 46/27 0p
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 45/27 0p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 45/26 0p
7 C3 Tomas Monsén Valle PSF 44/27 0p
8 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 42/24 0p
9 C2 Johan Strand P4IF 42/23 0p
10 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 38/22 0p
11 C2 Tommy Svahn P4IF 37/21 0p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 35/21 0p
13 C1 William Brickell Valle PSF 24/15 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 45/25 0p
2 A2 RJ Valle PSF 40/23 0p
3 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 31/18 0p
4 A1 Morgan Malmros Valle PSF 31/16 0p
5 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 30/15 0p
6 A1 Per Bergman Valle PSF 26/14 0p
7 A1 Patrik Bergqvist Valle PSF 23/12 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/28 0p
2 R1 Morgan Malmros Valle PSF 43/22 0p
3 R3 Tomas Monsén Valle PSF 40/21 0p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 30/15 0p
5 R1 Per Bergman Valle PSF 26/17 0p
6 R1 Patrik Bergqvist Valle PSF 25/14 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 37/22 0p
2 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 36/20 0p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 RJ Valle PSF 33/18 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 1 2022-03-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 22 st starter varav 18 var tävlingsvarv och 4st träningsvarv
Dessa fördelades på 1st A-, 17st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 1056st skott fördelat på 48st A-, 816st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=389

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/36 0p
2 C3 JH Valle PSF 47/33 0p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 47/31 0p
4 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 43/32 0p
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 43/31 0p
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/30 0p
7 C2 Daniel Johansson Valle PSF 38/27 0p
8 C1 Thomas Karlström Valle PSF 33/20 0p
9 C1 William Brickell Valle PSF 25/22 0p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 25/16 0p
11 C1 Eino Toivainen Valle PSF 24/19 0p
12 C2 Thomas Hellman Valle PSF 21/16 0p
13 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 1/1 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/25 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/36 0p
2 R3 JH Valle PSF 45/31 0p
3 R2 Daniel Johansson Valle PSF 34/25 0p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/20 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Rickard Johansson Valle PSF 43/30 0p
2 C1 Thomas Karlström Valle PSF 41/24 0p
3 C1 Eino Toivainen Valle PSF 37/26 0p
4 C1 William Brickell Valle PSF 27/19 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 3 2022-02-12
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/37
 
43 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt tillsammans 74 st starter.
Dessa fördelades på 19st A-, 40st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 3552st skott fördelat på 912st A-, 1920st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=388

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Mattias Holmberg P4IF 45/32 15p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/31 12p
3 C1 Martin Sohlberg P4IF 41/34 11p
4 C1 Elias Berggren Mariestad PK 40/28 5p
5 C1 Thomas Karlström Valle PSF 38/31 8p
6 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 37/29 9p
7 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 36/26 3p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 34/26 4p
9 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 32/24 0p
10 C1 Göran Adamsson Mariestad PK 29/23 3p
11 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 25/21 1p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/35 22p
2 C2 Jens Johansson P4IF 43/34 10p
3 C2 Alen Bandic Mariestad PK 43/29 12p
4 C2 Johan Josefsson P4IF 40/31 10p
5 C2 Björn Arvidsson Laxå SKF 39/31 10p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/37 19p S
2 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/37 16p S
3 C3 Daniel Bergman P4IF 48/37 13p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/37 20p B
5 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/37 17p B
5 C3 Klas Svensson P4IF 47/37 17p B
6**
7 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/37 11p B
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/37 7p B
9 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 46/36 11p B
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/35 14p B
11 C3 Greger Meeks Mariestad PK 46/35 12p B
12 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/35 10p B
13 C3 JH Valle PSF 46/34 10p B
14 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/31 15p B
15 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 45/34 13p
16 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/33 15p
17 C3 Stefan Östman Mariestad PK 40/31 8p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/37 18p S
2 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/33 13p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/32 7p
4 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 39/29 16p
5 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 35/27 8p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 37/30 9p
2 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 33/23 7p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 34/26 5p
2 A1 Martin Sohlberg P4IF 31/24 8p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/34 6p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 44/34 7p B
3 A2 Johan Josefsson P4IF 40/30 14p
4 A2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 26/25 8p
5 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 8p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/37 18p S
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/35 15p S
3 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/36 9p B
4 A3 JH Valle PSF 45/34 13p B
5 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/35 10p B
6 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 44/34 12p B
7 A3 Emil Bergman P4IF 42/33 0p
8 A3 Daniel Bergman P4IF 42/32 11p
9 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/28 5p
10 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 38/30 11p
11 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/30 2p
12 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 19/17 5p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Martin Sohlberg P4IF 41/32 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/36 10p
2 R2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/35 4p
3 R2 Pether Gustafsson P4IF 41/32 13p
4 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 36/27 7p
5 R2 Fredrik Andersson Mariestad PK 34/26 12p
6 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 30/26 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/37 17p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/36 10p B
3 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/36 16p B
4 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/35 18p B
5 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/35 16p B
6 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/35 8p
7 R3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 8p
8 R3 Greger Meeks Mariestad PK 34/27 7p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 2 2022-02-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
51 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt tillsammans 91 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 2st B-, 47st C- och 17st R-starter.
Det avlossades totalt 4368st skott fördelat på 1200st A-, 96st B-, 2256st C- och 816st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=387

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/31 8p B
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/33 12p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 40/32 6p
4 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 39/31 13p
5 C1 Elias Berggren Mariestad PK 39/26 7p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 36/24 11p
7 C1 Göran Adamsson Mariestad PK 35/26 2p
8 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 31/22 3p
9 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 30/24 0p
10 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 30/23 0p
11 C1 Martin Sohlberg P4IF 30/22 9p
12 C1 Thomas Karlström Valle PSF 28/16 0p
13 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 20/17 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 48/36 19p S
2 C2 Jens Johansson P4IF 46/35 13p S
3 C2 Björn Arvidsson Laxå SKF 46/35 11p S
4 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/35 11p B
5 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/35 13p B
6 C2 Johan Josefsson P4IF 43/33 7p B
7 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 41/31 13p
8 C2 Johan Strand P4IF 39/30 9p
9 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/29 5p
10 C2 Tommy Svahn P4IF 31/25 3p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/21 1p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 47/36 16p S
2 C3 Klas Svensson P4IF 47/36 14p S
3 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/36 20p S
4 C3 Daniel Bergman P4IF 46/35 15p S
5 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/35 7p S
6 C3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 46/34 15p S
7 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 45/34 13p B
8 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/33 12p B
9 C3 JH Valle PSF 44/33 7p B
10 C3 Emil Bergman P4IF 43/36 14p B
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/32 16p B
12 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/32 10p B
13 C3 Jan Rask Mariestad PK 41/30 7p
14 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/28 17p
15 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/32 10p
16 C3 Stefan Östman Mariestad PK 37/27 11p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 43/33 10p B
2 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 41/32 6p
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 39/32 10p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 29/23 13p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 40/30 7p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/29 7p
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/22 4p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 34/27 9p
2 A1 Martin Sohlberg P4IF 33/26 8p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 30/25 6p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 46/34 11p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 44/35 5p B
3 A2 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/33 13p B
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 42/32 9p
5 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 38/32 8p
6 A2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 37/28 6p
7 A2 Johan Strand P4IF 34/29 3p
8 A2 Tommy Svahn P4IF 25/18 2p
9 A2 Johan Josefsson P4IF 21/18 2p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 48/36 19p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 A3 Daniel Bergman P4IF 47/34 8p S
4 A3 Klas Svensson P4IF 46/32 15p B
5 A3 Crister Larsson Mariestad PK 45/35 16p B
6 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/32 12p
7 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 7p
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 41/32 6p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/29 3p
10 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 39/31 4p
11 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/29 10p
12 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 35/29 6p
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 18/16 0p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Martin Sohlberg P4IF 41/30 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/36 12p B
2 R2 Pether Gustafsson P4IF 45/35 10p B
3 R2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 41/31 13p
4 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/31 7p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/25 3p
6 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 25/19 6p
7 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/22 5p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/35 12p S
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 R3 Klas Svensson P4IF 46/34 18p B
4 R3 Tommi Lund P4IF 40/33 9p
5 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 38/29 6p
6 R3 Jan Rask Mariestad PK 37/31 2p
7 R3 JH Valle PSF 36/30 8p
8 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 34/30 7p
9 R3 Greger Meeks Mariestad PK 33/28 6p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/36 18p
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/33 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 1 2022-01-29
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/37
 
39 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 65 st starter varav 64 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 3st B-, 36st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3120st skott fördelat på 720st A-, 144st B-, 1728st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=386

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Thomas Karlström Valle PSF 41/32 0p
2 C1 Mattias Holmberg P4IF 40/30 0p
3 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 37/27 0p
4 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 33/27 0p
5 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 33/26 0p
6 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 32/25 0p
7 C1 Eino Toivainen Valle PSF 28/24 0p
8 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 26/18 0p
9 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 24/17 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommy Susi Tidaholm PSK 46/36 0p B
2 C2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 45/35 0p B
3 C2 Jens Johansson P4IF 43/33 0p
4 C2 Johan Strand P4IF 37/28 0p
5 C2 Johan Josefsson P4IF 35/28 0p
6 C2 Gunnar Svensson P4IF 26/20 0p
7 C2 Tommy Svahn P4IF 22/19 0p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/37 0p S
1 C3 Emil Bergman P4IF 48/37 0p S
2**
3 C3 Daniel Bergman P4IF 47/36 0p S
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/35 0p S
5 C3 Klas Svensson P4IF 46/36 0p B
6 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/35 0p B
7 C3 JH Valle PSF 45/35 0p B
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/34 0p B
8 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/34 0p B
9**
10 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/32 0p
11 C3 Leif Johansson Mariestad PK 42/32 0p
11 C3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 0p
12**
13 C3 Tommi Lund P4IF 40/33 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/33 0p
2 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 36/28 0p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 35/26 0p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 30/23 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 41/31 0p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/20 0p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 36/27 0p
2 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 25/24 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/33 0p B
2 A2 Johan Josefsson P4IF 31/25 0p
3 A2 Johan Strand P4IF 30/22 0p
4 A2 Tommy Svahn P4IF 14/12 0p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/34 0p S
1 A3 Daniel Bergman P4IF 45/34 0p S
2**
3 A3 Emil Bergman P4IF 44/34 0p B
4 A3 Crister Larsson Mariestad PK 43/33 0p B
5 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 40/34 0p
6 A3 JH Valle PSF 40/31 0p
7 A3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 36/27 0p
8 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 35/28 0p
9 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 27/21 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 40/30 0p
2 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 33/24 0p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/20 0p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/35 0p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 46/36 0p B
3 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/32 0p B
4 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 43/33 0p
5 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/32 0p
6 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/33 0p
7 R3 Jan Rask Mariestad PK 38/33 0p
8 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 22/18 0p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 23/19 0p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/37 0p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/35 0p
 

Klass D2 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 38/29 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2021-12-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
18 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 18 st starter.
Dessa fördelades på 18st C-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 864st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=385

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 20p
2 C3 JH Valle PSF 45/30 11p
3 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 45/27 22p
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/28 13p
5 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/27 7p
6 C2 Jack Wedebrand Valle PSF 42/31 18p
7 C2 Marthin Andersson Valle PSF 42/27 11p
8 D1 Anette Wedebrand Valle PSF 41/28 9p
9 C2 Tomas Monsén Valle PSF 41/28 7p
10 C1 Eino Toivainen Valle PSF 40/24 12p
11 C1 Bill Wedebrand Valle PSF 39/25 8p
12 C1 Thomas Karlström Valle PSF 38/27 13p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 36/25 3p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/25 4p
15 C1 Jesper Wedebrand Valle PSF 34/24 9p
16 C2 Gunnar Svensson P4IF 31/18 4p
17 C1 William Brickell Valle PSF 30/21 3p
18 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 19/14 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Höstfält 3 2021-11-13
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
16 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt sammanlagt 30 st starter varav 28 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 7st A-, 3st B-, 13st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 1440st skott fördelat på 336st A-, 144st B-, 624st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=384

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 48/32 18p
2 C3 Jan Rask Mariestad PK 48/32 14p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 47/31 9p
4 C3 JH Valle PSF 47/28 16p
5 C3 Greger Meeks Mariestad PK 46/31 13p
6 D2 Marina Rask Mariestad PK 46/24 17p
7 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 40/25 16p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 39/22 7p
9 C1 Thomas Karlström Valle PSF 37/19 13p
10 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 37/18 10p
11 VetY Gunnar Svensson P4IF 36/19 7p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/28 17p
2 A3 Jan Rask Mariestad PK 43/28 11p
3 A3 JH Valle PSF 42/20 16p
4 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/17 0p
5 A2 RJ Valle PSF 33/16 5p
6 A1 Patrik Bergqvist Valle PSF 21/13 1p
7 A1 Per Bergman Valle PSF 18/14 1p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 48/32 11p
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 43/28 8p
3 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/27 7p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/17 7p
5 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 27/21 9p
6 R1 Per Bergman Valle PSF 18/9 0p
7 R1 Patrik Bergqvist Valle PSF 16/9 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marthin Andersson Valle PSF 46/31 11p
2 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 30/18 5p
3 B2 RJ Valle PSF 18/11 3p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Thomas Karlström Valle PSF 42/24 0p
2 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 35/18 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A R 2021-10-30
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Mats Dahlstedt
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/34
 
14 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 22 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 5st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 1056st skott fördelat på 432st A-, 240st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=383

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 46/33 10p
2 C1 Olivia Olsson Valle PSF 44/32 8p
3 C1 Thomas Karlström Valle PSF 39/28 11p
4 C2 Anette Wedebrand Valle PSF 39/25 5p
5 Jun Johan Andersson Valle PSF 30/20 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* A3 Klas Svensson Valle PSF 45/25 6p
2 (2)* A2 Marthin Andersson Valle PSF 45/28 4p
3 (3)* A3 JH Valle PSF 45/27 13p
4 A1 Mats Dahlstedt Valle PSF 41/26 2p
5 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/23 7p
6 A2 Jerker Lindström Valle PSF 40/25 12p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 38/23 4p
8 A2 Daniel Johansson Valle PSF 34/25 9p
9 A1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 29/21 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* R3 Klas Svensson Valle PSF 47/30 12p
2 (2)* R3 JH Valle PSF 44/27 6p
3 (3)* R2 Marthin Andersson Valle PSF 42/26 7p
4 (4)* R2 Daniel Johansson Valle PSF 42/26 6p
5 R2 Tomas Monsén Valle PSF 41/25 8p
6 R1 Mats Dahlstedt Valle PSF 39/24 4p
7 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/22 2p
8 R2 Johnny Ericsson Valle PSF 31/23 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Höstfält 1 2021-10-16
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
Banan bestod av 30 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/30
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 21 st starter varav 20 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 12st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 1008st skott fördelat på 144st A-, 576st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=381

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/29 27p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 46/29 18p
3 C3 JH Valle PSF 46/28 13p
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 15p
5 C3 Klas Svensson Valle PSF 45/28 15p
6 C3 Jan Rask Mariestad PK 43/28 14p
7 D2 Marina Rask Mariestad PK 42/27 18p
8 C1 Rickard Johansson Valle PSF 39/26 20p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/19 8p
10 C1 Eino Toivainen Valle PSF 33/19 10p
11 C1 William Brickell Valle PSF 26/19 10p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 36/22 17p
2 A2 RJ Valle PSF 35/24 18p
3 A1 Morgan Malmros Valle PSF 29/21 7p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 47/30 26p
2 R3 Jan Rask Mariestad PK 45/29 22p
3 R3 JH Valle PSF 43/29 25p
4 R2 Daniel Johansson Valle PSF 43/26 22p
5 R1 Morgan Malmros Valle PSF 35/25 19p
6 R2 RJ Valle PSF 28/19 14p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 36/20 12p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C B 2021-09-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 24 st starter varav 21 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 6st B- och 18st C-starter.
Det avlossades totalt 1152st skott fördelat på 288st B- och 864st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=378

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 JH Valle PSF 47/26 0p
2 (2)* C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 0p
3 (3)* C3 Klas Svensson P4IF 46/29 0p
4 (4)* C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/25 0p
5 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 44/29 0p
6 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 42/28 0p
7 C1 Rickard Johansson Valle PSF 39/28 0p
8 C1 Andreas Linde Valle PSF 39/26 0p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 39/26 0p
9**
10 C2 Jerker Lindström Valle PSF 39/25 0p
11 C2 Daniel Johansson Valle PSF 38/27 0p
12 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 36/28 0p
13 C1 Stefan Suto Valle PSF 30/22 0p
14 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 29/19 0p
15 C1 William Brickell Valle PSF 24/16 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Klas Svensson P4IF 47/27 0p
2 (2)* B2 Tomas Monsén Valle PSF 37/24 0p
3 (3)* B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/21 0p
4 B3 JH Valle PSF 35/20 0p
5 B2 Daniel Johansson Valle PSF 31/23 0p
6 B2 Jerker Lindström Valle PSF 21/17 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 42/23 0p
2 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 36/22 0p
3 C1 Lars Edgren Valle PSF 29/19 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Farfars Precision 2021-08-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Hans Hallbäck
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 12 st starter.
Dessa fördelades på 12st C-starter.
Det avlossades totalt 360st skott fördelat på 360st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=377

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 284 (56, 58, 57, 55, 58)
2 C3 Klas Svensson P4IF 282 (57, 57, 52, 58, 58)
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 272 (51, 51, 54, 58, 58)
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 265 (52, 53, 54, 52, 54)
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 255 (53, 43, 53, 52, 54)
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 255 (47, 50, 46, 58, 54)
7 C3 JH Valle PSF 252 (52, 51, 47, 51, 51)
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 246 (39, 51, 53, 46, 57)
9 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 239 (48, 45, 45, 49, 52)
10 C2 Magnus Kihlström Valle PSF 226 (46, 46, 44, 46, 44)
11 C1 William Brickell Valle PSF 225 (46, 55, 49, 45, 30)
12 C2 RJ Valle PSF 200 (28, 43, 37, 49, 43)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grefven Speziale I 2021-08-21
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 42 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 90 för tävlingen.
 
15 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 24 st starter varav 23 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 6st A-, 12st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 1152st skott fördelat på 288st A-, 576st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=376

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 84 (47/37) 14p
2 C3 JH Valle PSF 82 (44/38) 7p
3 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 81 (44/37) 8p
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 81 (43/38) 5p
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 76 (42/34) 8p
6 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 73 (39/34) 4p
7 C1 William Brickell Valle PSF 64 (37/27) 5p
8 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 61 (35/26) 8p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 54 (35/19) 7p
10 C1 Anders Larsson Valle PSF 48 (33/15) 0p
11 C1 Henrik Söderström Valle PSF 38 (29/9) 20p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mats Dahlstedt Valle PSF 79 (42/37) 9p
2 A3 JH Valle PSF 65 (37/28) 9p
3 A1 Morgan Malmros Valle PSF 62 (35/27) 4p
4 A2 RJ Valle PSF 59 (41/18) 0p
5 A1 Per Bergman Valle PSF 36 (23/13) 0p
6 A1 William Brickell Valle PSF 30 (16/14) 5p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 87 (47/40) 13p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 74 (40/34) 0p
3 R2 Daniel Johansson Valle PSF 70 (43/27) 2p
4 R2 RJ Valle PSF 60 (36/24) 1p
5 R1 Morgan Malmros Valle PSF 45 (28/17) 9p
6 R1 Per Bergman Valle PSF 31 (23/8) 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 80 (43/37) 7p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C B 2020-11-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Alf-Ole Engesvik
Banan bestod av 35 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/35
 
13 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 23 st starter varav 21 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 12st B- och 11st C-starter.
Det avlossades totalt 1104st skott fördelat på 576st B- och 528st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=375

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Klas Svensson Valle PSF 48/31 15p
2 (2)* C2 Jerker Lindström Valle PSF 48/31 12p
3 (3)* C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/30 11p
4 (4)* C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/31 12p
5 C3 JH Valle PSF 46/29 8p
6 C1 Andreas Ewaldsson Valle PSF 45/31 16p
7 C3 Marthin Andersson Valle PSF 45/28 10p
8 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/34 15p
9 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/31 10p
10 C2 Daniel Johansson Valle PSF 41/26 9p
11 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 37/24 7p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson Valle PSF 48/30 16p
2 B3 JH Valle PSF 47/30 15p
3 B2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/29 14p
4 B3 Marthin Andersson Valle PSF 45/27 6p
5 B2 RJ Valle PSF 43/31 6p
6 B2 Daniel Johansson Valle PSF 41/24 4p
7 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/26 14p
8 B2 Jerker Lindström Valle PSF 37/23 12p
9 B1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 32/22 4p
10 B1 Morgan Malmros Valle PSF 28/19 1p
 

Grupp B (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Morgan Malmros Valle PSF 44/29 10p
2 B2 RJ Valle PSF 33/22 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Höstpokalen 2020-10-24
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Åsa Dahlstedt
Banan bestod av 38 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 86 för tävlingen.
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 22 st starter varav 21 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 4st A-, 3st B-, 12st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 1056st skott fördelat på 192st A-, 144st B-, 576st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=374

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 84 (47/37) 9p
2 C3 Marthin Andersson Valle PSF 84 (47/37) 6p
3 C3 JH Valle PSF 82 (48/34) 8p
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 81 (46/35) 12p
5 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 80 (45/35) 15p
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 79 (45/34) 16p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 77 (43/34) 4p
8 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 75 (43/32) 5p
9 C1 William Brickell Valle PSF 73 (39/34) 3p
10 C1 Stefan Suto Valle PSF 64 (38/26) 4p
11 C1 Carl Suto Valle PSF 50 (30/20) 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 70 (44/26) 6p
2 A2 RJ Valle PSF 64 (39/25) 7p
3 A2 Daniel Johansson Valle PSF 54 (34/20) 7p
4 A1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 42 (30/12) 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 86 (48/38) 18p
2 R3 JH Valle PSF 80 (47/33) 11p
3 R2 Tomas Monsén Valle PSF 76 (44/32) 15p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Marthin Andersson Valle PSF 84 (47/37) 16p
2 B2 RJ Valle PSF 58 (38/20) 5p
3 B2 Daniel Johansson Valle PSF 53 (37/16) 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 William Brickell Valle PSF 71 (44/27) 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 4 2020-09-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 38 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/38
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 19 st starter.
Dessa fördelades på 4st A-, 1st B-, 13st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 192st A-, 48st B-, 624st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=372

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 47/36 46p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/30 38p
3 C3 JH Valle PSF 47/29 37p
4 C2 Martin Algervik Valle PSF 44/32 40p
5 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/26 38p
6 C2 Tomas Monsén Valle PSF 43/28 37p
7 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 43/27 33p
8 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 41/29 24p
9 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 40/27 30p
10 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 39/30 31p
11 C2 Daniel Johansson Valle PSF 36/26 22p
12 C1 Andreas Linde Valle PSF 33/25 19p
13 C1 William Brickell Valle PSF 30/21 19p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 46/27 46p
2 A2 RJ Valle PSF 41/24 28p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 40/23 36p
4 A2 Gunnar Svensson P4IF 34/24 28p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 47/29 37p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Svensson P4IF 34/22 25p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A R 2020-08-29
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Andreas Lundgren
Banan bestod av 28 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/28
 
18 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 28 st starter varav 26 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 13st A-, 1st B-, 6st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 1344st skott fördelat på 624st A-, 48st B-, 288st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=370

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Stefan Suto Valle PSF 48/28 24p
2 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48/28 19p
3 C1 Andreas Ewaldsson Valle PSF 44/27 10p
4 C1 William Brickell Valle PSF 35/24 12p
5 C1 Andreas Linde Valle PSF 33/21 17p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Marthin Andersson Valle PSF 47/28 19p
2 A3 Klas Svensson Valle PSF 45/26 14p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 43/26 19p
4 A3 JH Valle PSF 42/26 16p
5 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 42/25 17p
6 A2 Jimmy Mård Valle PSF 41/25 14p
7 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 40/22 18p
8 A1 Mats Dahlstedt Valle PSF 36/23 0p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/23 10p
10 A2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 12p
11 A2 RJ Valle PSF 31/21 5p
12 A2 Daniel Johansson Valle PSF 29/19 6p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* R3 Klas Svensson Valle PSF 48/28 25p
2 (2)* R2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/26 19p
3 (3)* R3 Marthin Andersson Valle PSF 46/27 17p
4 R3 JH Valle PSF 45/27 16p
5 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/27 12p
6 R2 Johnny Ericsson Valle PSF 39/24 17p
7 R2 Daniel Johansson Valle PSF 35/24 11p
8 R2 RJ Valle PSF 33/19 1p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Svensson P4IF 28/19 3p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 William Brickell Valle PSF 30/18 10p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/28 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 3 2020-08-21
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 39 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 87 för tävlingen.
 
15 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 23 st starter varav 21 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 16st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 1104st skott fördelat på 144st A-, 768st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=369

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 85 (47/38) 21p
2 C3 Marthin Andersson Valle PSF 83 (45/38) 19p
3 C3 JH Valle PSF 80 (43/37) 14p
4 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 77 (44/33) 19p
5 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 73 (45/28) 17p
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 71 (42/29) 19p
7 C1 Andreas Ewaldsson Valle PSF 64 (41/23) 13p
8 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 64 (36/28) 0p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 50 (36/14) 16p
10 C1 Hans Deldin Valle PSF 50 (29/21) 9p
11 C1 Stefan Suto Valle PSF 49 (31/18) 3p
12 C1 Andreas Linde Valle PSF 39 (22/17) 23p
13 C1 William Brickell Valle PSF 38 (21/17) 5p
14 C1 Carl Suto Valle PSF 34 (22/12) 15p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 58 (35/23) 2p
2 A1 Mats Dahlstedt Valle PSF 50 (29/21) 9p
3 A2 RJ Valle PSF 47 (31/16) 6p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 87 (48/39) 21p
2 R3 JH Valle PSF 68 (38/30) 17p
3 R2 Daniel Johansson Valle PSF 36 (26/10) 1p
4 R1 William Brickell Valle PSF 24 (13/11) 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 76 (42/34) 15p
2 C1 Hans Deldin Valle PSF 38 (22/16) 7p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Farfars Precision 2020-08-15
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Johnny Ericsson
 
9 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 9 st starter.
Dessa fördelades på 9st C-starter.
Det avlossades totalt 324st skott fördelat på 324st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=368

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 337 (56, 54, 57, 54, 57, 59)
2 C2 JH Valle PSF 331 (56, 50, 60, 54, 59, 52)
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 326 (56, 56, 52, 57, 54, 51)
4 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 318 (51, 53, 52, 48, 57, 57)
5 C2 Daniel Johansson Valle PSF 308 (53, 53, 52, 42, 49, 59)
6 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 276 (44, 45, 47, 52, 37, 51)
7 C1 Stefan Suto Valle PSF 275 (48, 48, 39, 41, 50, 49)
8 C2 RJ Valle PSF 261 (36, 34, 39, 51, 46, 55)
9 C1 Carl Suto Valle PSF 118 (23, 5, 38, 19, 15, 18)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana B 2020-06-13
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
 
8 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 8 st starter.
Dessa fördelades på 5st B- och 3st C-starter.
Det avlossades totalt 400st skott fördelat på 250st B- och 150st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=367

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Andreas Ewaldsson Valle PSF 396 (39, 38, 43, 41, 44, 42, 42, 37, 41, 29)
2 C1 Stefan Suto Valle PSF 315 (37, 36, 34, 41, 13, 42, 35, 42, 35, 0)
3 C1 Carl Suto Valle PSF 240 (18, 14, 20, 32, 35, 28, 15, 27, 36, 15)

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 B2 Marthin Andersson Valle PSF 428 (45, 46, 39, 45, 44, 45, 46, 40, 42, 36)
2 B2 JH Valle PSF 387 (37, 35, 42, 43, 45, 36, 35, 38, 41, 35)
3 B2 Andreas Lundgren Valle PSF 375 (32, 38, 40, 35, 37, 39, 39, 46, 35, 34)
4 B2 Johnny Ericsson Valle PSF 317 (16, 27, 32, 34, 30, 37, 34, 35, 41, 31)
5 B2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 302 (29, 29, 22, 25, 31, 30, 40, 33, 34, 29)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 2 2020-05-23
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jerker Lindström
Banan bestod av 30 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/30
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 20 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 1st B-, 3st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 960st skott fördelat på 432st A-, 48st B-, 144st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=366

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 46/24 29p
2 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 46/21 28p
3 C1 William Brickell Valle PSF 40/24 26p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tomas Monsén Valle PSF 45/23 32p
2 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 45/23 18p
3 A3 Klas Svensson Valle PSF 45/21 25p
4 A1 Mats Dahlstedt Valle PSF 41/24 35p
5 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 40/21 17p
6 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/17 16p
7 A2 Jerker Lindström Valle PSF 38/20 21p
8 A2 Daniel Johansson Valle PSF 31/19 9p
9 A1 William Brickell Valle PSF 10/5 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 48/25 34p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 47/25 36p
3 R3 JH Valle PSF 45/21 25p
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/24 28p
5 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 42/22 25p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/16 8p
7 R2 Daniel Johansson Valle PSF 24/15 13p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Svensson P4IF 28/19 10p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Kortisen Fält 2020-05-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
7 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 9 st starter.
Dessa fördelades på 1st A-, 7st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 432st skott fördelat på 48st A-, 336st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=364

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 47/34 0p
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/34 0p
2**
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/30 0p
4 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 43/26 0p
5 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 41/23 0p
6 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 35/25 0p
7 C1 Andreas Linde Valle PSF 33/26 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/29 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 43/29 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Innertian 2020-04-25
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
9 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 13 st starter varav 11 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st B- och 10st C-starter.
Det avlossades totalt 260st skott fördelat på 60st B- och 200st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=363

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 221 (42, 46, 42, 44, 47)
2 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 218 (44, 42, 43, 44, 45)
3 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 216 (43, 46, 38, 47, 42)
4 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 214 (45, 44, 44, 42, 39)
5 C2 JH Valle PSF 207 (46, 42, 37, 47, 35)
6 C1 William Brickell Valle PSF 181 (38, 33, 33, 38, 39)
7 C1 Stefan Suto Valle PSF 145 (40, 32, 17, 32, 24)
8 C1 Carl Suto Valle PSF 136 (35, 29, 25, 20, 27)

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 B2 JH Valle PSF 191 (37, 39, 41, 35, 39)
2 B2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 171 (39, 40, 37, 30, 25)
3 B1 Mats Dahlstedt Valle PSF 101 (36, 33, 32, 0)
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 221 (45, 45, 41, 43, 47)
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 215 (43, 38, 46, 45, 43)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana A 2020-04-18
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Klas Svensson
 
12 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 12 st starter varav 5 var tävlingsvarv och 7st träningsvarv
Dessa fördelades på 5st A- och 7st C-starter.
Det avlossades totalt 600st skott fördelat på 250st A- och 350st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=362

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 454 (46, 47, 42, 48, 44, 46, 46, 45, 46, 44)
2 A2 Marthin Andersson Valle PSF 372 (36, 36, 41, 42, 41, 42, 33, 30, 32, 39)
3 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 371 (37, 36, 40, 26, 35, 38, 30, 40, 41, 48)
4 A2 Jerker Lindström Valle PSF 343 (27, 28, 33, 35, 41, 37, 32, 41, 29, 40)
5 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 267 (33, 31, 19, 17, 18, 32, 34, 31, 26, 26)
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 458 (46, 47, 44, 44, 47, 44, 45, 45, 48, 48)
2 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 449 (45, 45, 41, 47, 43, 44, 45, 44, 45, 50)
3 C2 JH Valle PSF 430 (42, 45, 44, 45, 42, 41, 43, 46, 38, 44)
4 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 417 (42, 38, 44, 42, 37, 40, 44, 42, 44, 44)
5 C1 Stefan Suto Valle PSF 327 (29, 25, 31, 42, 37, 39, 32, 17, 37, 38)
6 C1 William Brickell Valle PSF 324 (29, 26, 26, 38, 36, 25, 34, 45, 33, 32)
7 C1 Carl Suto Valle PSF 287 (4, 23, 25, 40, 33, 31, 35, 36, 25, 35)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Påskasmällen 2020-04-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
10 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 10st C-starter.
Det avlossades totalt 480st skott fördelat på 480st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=361

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 48/32 15p
2 C3 JH Valle PSF 48/25 15p
3 C3 Marthin Andersson Valle PSF 47/32 11p
4 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/29 10p
5 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 44/30 14p
6 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 43/28 12p
7 C1 Stefan Suto Valle PSF 43/26 15p
8 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/25 7p
9 C1 William Brickell Valle PSF 25/18 5p
10 C1 Carl Suto Valle PSF 25/17 7p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 1 2020-03-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
Banan bestod av 35 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/35
 
14 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 18 st starter varav 17 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 8st A-, 6st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 384st A-, 288st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=360

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/27 3p
2 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/32 16p
3 C1 Lars Edgren Valle PSF 33/25 9p
4 C1 William Brickell Valle PSF 32/24 4p
5 C1 Stefan Suto Valle PSF 29/22 8p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 45/22 18p
2 A3 Marthin Andersson Valle PSF 42/29 18p
3 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/22 10p
4 A2 Jerker Lindström Valle PSF 40/28 12p
5 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 39/28 9p
6 A2 Jimmy Mård Valle PSF 38/24 11p
7 A3 JH Valle PSF 32/20 10p
8 A2 RJ Valle PSF 19/14 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 46/33 16p
2 R3 JH Valle PSF 40/23 8p
3 R2 RJ Valle PSF 35/24 8p
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/20 9p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Carl Suto Valle PSF 12/9 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 2 2020-03-21
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 30 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/30
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 17 st starter varav 15 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 2st A-, 1st B-, 13st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 816st skott fördelat på 96st A-, 48st B-, 624st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=359

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 47/29 25p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/29 19p
3 C3 JH Valle PSF 46/30 22p
4 C3 Marthin Andersson Valle PSF 45/28 19p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 43/26 17p
6 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 42/27 15p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 41/27 10p
8 C1 Stefan Suto Valle PSF 41/23 17p
9 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/25 14p
10 C1 Lars Edgren Valle PSF 30/20 13p
11 C1 William Brickell Valle PSF 27/20 8p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 47/29 24p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/24 9p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 42/28 21p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Marthin Andersson Valle PSF 44/28 14p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/28 21p
2 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 43/27 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 1 2020-03-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jimmy Mård
Banan bestod av 31 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/31
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 17 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 2st A-, 16st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 96st A-, 768st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=358

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 47/29 22p
2 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 46/26 15p
3 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 45/26 2p
4 C3 JH Valle PSF 45/22 0p
5 C3 Marthin Andersson Valle PSF 44/29 7p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 44/28 17p
7 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 43/29 17p
8 C2 Jerker Lindström Valle PSF 43/24 1p
9 C2 Jimmy Mård Valle PSF 38/20 0p
10 C2 Tony Martinovic Valle PSF 35/19 3p
11 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 34/20 3p
12 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/19 13p
13 C1 Anna Ernius Ferraz Valle PSF 22/17 9p
14 C1 Tommy Carlsson Valle PSF 7/6 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 39/22 19p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/19 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 45/28 10p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/25 7p
2 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 33/24 7p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 3 2020-02-08
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
48 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 90 st starter.
Dessa fördelades på 26st A-, 5st B-, 46st C- och 13st R-starter.
Det avlossades totalt 4320st skott fördelat på 1248st A-, 240st B-, 2208st C- och 624st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=356

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Daniel Augustsson Lidköpings PSF 43/31 26p
2 C1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 42/32 16p
3 C1 Marcus Färén Mariestad PK 41/23 24p
4 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 40/30 25p
5 C1 Anton Tropp Mariestad PK 40/25 30p
6 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 39/29 17p
7 C1 Alen Bandic Mariestad PK 36/25 22p
8 C1 Johan Strand P4IF 35/27 26p
9 C1 Tommy Svahn P4IF 33/28 17p
10 C1 Andreas Linde Valle PSF 33/24 14p
11 C1 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 33/23 8p
12 C1 Tobias Sjönnebring Mariestad PK 28/21 13p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Greger Meeks Mariestad PK 48/33 29p S
2 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 47/32 29p S
3 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 45/32 25p B
4 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 45/31 34p B
5 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 44/32 28p
6 C2 Martin Algervik Valle PSF 44/32 22p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 44/32 21p
8 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 44/32 20p
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 43/29 19p
10 C2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 42/28 18p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 41/28 14p
12 C2 Björn Olsson Mariestad PK 39/27 23p
13 C2 Marcus Alsing Grästorps PSK 39/26 19p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 36p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/33 33p S
3 C3 Daniel Bergman P4IF 48/33 31p S
4 C3 Klas Svensson P4IF 47/33 29p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/33 29p S
5**
6 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/32 31p S
7 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 47/32 28p S
8 C3 Leif Johansson Mariestad PK 47/32 23p S
9 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/28 22p B
10 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 44/32 27p
11 C3 Stefan Östman Mariestad PK 44/31 28p
12 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 43/30 27p
13 C3 JH Valle PSF 43/27 25p
14 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 40/27 17p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 33/22 8p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/29 21p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 40/30 23p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/32 23p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 34/24 30p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 34/21 9p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 45/31 14p B

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Tobias Sjönnebring Mariestad PK 34/29 19p
2 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 30/23 7p
3 A1 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 30/22 10p
4 A1 Marcus Färén Mariestad PK 29/20 17p
5 A1 Johan Strand P4IF 28/23 7p
6 A1 Tommy Susi Tidaholm PSK 20/15 10p
7 A1 Tommy Svahn P4IF 18/12 1p
8 A1 Alen Bandic Mariestad PK 17/12 13p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 47/32 27p S
2 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/28 11p
3 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 37/25 19p
4 A2 Björn Olsson Mariestad PK 34/24 11p
5 A2 Marcus Alsing Grästorps PSK 33/25 11p
6 A2 Johan Josefsson P4IF 29/21 6p
7 A2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 25/18 26p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Daniel Bergman P4IF 47/32 26p S
2 A3 Anders Lindell P4IF 46/33 30p B
3 A3 Crister Larsson Mariestad PK 46/32 28p B
4 A3 Emil Bergman P4IF 46/32 27p B
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/32 20p B
6 A3 Stefan Johansson Falköpings SSK 45/30 29p B
7 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 42/28 14p B
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/28 14p
9 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 23p
10 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 36/25 18p
11 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 30/24 20p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Anton Tropp Mariestad PK 42/24 24p B
2 R1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 23/19 7p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 39/27 17p
2 R2 Greger Meeks Mariestad PK 39/26 12p
3 R2 Mats Lindgren Mariestad PK 38/25 21p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/25 17p
5 R2 Martin Algervik Valle PSF 32/23 9p
6 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 27/20 5p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/33 31p S
2 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/32 31p B
3 R3 Jan Rask Mariestad PK 43/29 30p B
4 R3 JH Valle PSF 41/24 26p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 38/30 18p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marcus Alsing Grästorps PSK 43/29 23p
2 B2 Marina Rask Mariestad PK 41/27 23p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/33 29p B
2 B3 Crister Larsson Mariestad PK 46/32 21p B
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/32 26p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 2 2020-02-01
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
52 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 98 st starter varav 97 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 26st A-, 6st B-, 49st C- och 17st R-starter.
Det avlossades totalt 4704st skott fördelat på 1248st A-, 288st B-, 2352st C- och 816st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=354

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 46/32 33p B
2 C1 Anton Tropp Mariestad PK 45/27 29p B
3 C1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 44/31 24p
4 C1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 40/26 28p
5 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 36/26 27p
6 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 36/25 15p
7 C1 Alen Bandic Mariestad PK 36/25 10p
8 C1 Johan Strand P4IF 36/23 15p
9 C1 Tommy Svahn P4IF 34/26 21p
10 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 34/23 14p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 45/31 30p B
2 C2 Johan Josefsson P4IF 44/32 25p
3 C2 Greger Meeks Mariestad PK 42/31 13p
4 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 42/29 27p
5 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 42/29 23p
6 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 42/28 22p
7 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 39/28 27p
8 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 38/28 18p
9 C2 Petri Rajala Laxå SKF 38/27 21p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 35/26 22p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 33/27 17p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 31/23 10p
13 C2 Björn Olsson Mariestad PK 31/21 20p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Daniel Bergman P4IF 47/33 30p S
2 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 28p S
3 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 47/33 26p S
4 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/33 25p S
4 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 25p S
5**
6 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 47/32 29p S
7 C3 Emil Bergman P4IF 47/32 26p S
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/32 26p B
9 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 46/32 20p B
10 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 46/31 27p B
11 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/31 22p B
12 C3 Simon Folke Tidaholm PSK 45/30 28p B
13 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/28 22p B
14 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/31 20p
15 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/29 29p
16 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 42/28 29p
17 C3 JH Valle PSF 40/31 21p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 42/29 24p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 32/23 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 42/30 27p
2 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/26 33p
3 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/25 19p
4 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 34/22 22p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 45/30 21p B
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/22 11p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 19p B
2 A1 Johan Strand P4IF 33/24 12p
3 A1 Tommy Susi Tidaholm PSK 29/22 11p
4 A1 Alen Bandic Mariestad PK 25/20 17p
5 A1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 19/17 9p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Petri Rajala Laxå SKF 34/22 8p
2 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 33/22 24p
3 A2 Björn Olsson Mariestad PK 33/22 7p
4 A2 Johan Josefsson P4IF 32/21 16p
5 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 30/25 8p
6 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 29/22 9p
7 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/18 14p
8 A2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 23/14 11p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Stefan Johansson Falköpings SSK 48/33 26p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/28 21p S
3 A3 Crister Larsson Mariestad PK 47/32 31p B
4 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/31 30p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 45/31 17p B
6 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 44/30 13p B
7 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 16p B
8 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 41/29 12p
9 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 40/27 24p
10 A3 Simon Folke Tidaholm PSK 39/27 11p
11 A3 Emil Bergman P4IF 38/26 18p
12 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 31/21 15p
13 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 20/13 15p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Anton Tropp Mariestad PK 41/24 16p
2 R1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 25/20 8p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Greger Meeks Mariestad PK 45/31 23p B
2 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 43/26 30p B
3 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 39/31 17p
4 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 38/30 21p
5 R2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 38/26 15p
6 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 36/24 18p
7 R2 Gunnar Svensson P4IF 31/26 14p
8 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 29/20 7p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Simon Folke Tidaholm PSK 48/33 28p S
2 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 47/32 24p B
3 R3 Crister Larsson Mariestad PK 47/31 31p B
4 R3 Jan Rask Mariestad PK 43/30 25p B
5 R3 JH Valle PSF 43/26 23p B
6 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 39/27 19p
7 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 37/26 19p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 39/27 18p
2 B2 Marina Rask Mariestad PK 38/28 15p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 28p B
2 B3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/32 24p B
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/31 34p
4 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/30 33p
 

Klass C1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 37/27 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 1 2020-01-25
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
53 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 96 st starter.
Dessa fördelades på 24st A-, 5st B-, 52st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 4608st skott fördelat på 1152st A-, 240st B-, 2496st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=352

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/33 21p B
2 C1 Daniel Augustsson Lidköpings PSF 44/31 23p B
3 C1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 43/31 19p
4 C1 Anton Tropp Mariestad PK 43/27 24p
5 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/29 22p
6 C1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 38/27 20p
7 C1 Alen Bandic Mariestad PK 38/23 16p
8 C1 Johan Strand P4IF 37/25 20p
9 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 37/24 24p
10 C1 Tommy Svahn P4IF 33/23 15p
11 C1 Johan Sundkler Lidköpings PSF 31/19 10p
12 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 28/24 12p
13 C1 William Brickell Valle PSF 24/19 12p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 47/33 30p S
2 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 47/33 17p S
3 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 47/32 20p S
4 C2 Per Wikman Lidköpings PSF 45/31 21p B
5 C2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 44/30 25p B
6 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 43/29 24p
7 C2 Petri Rajala Laxå SKF 41/29 17p
8 C2 Johan Josefsson P4IF 40/28 19p
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 40/28 17p
10 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 39/26 26p
11 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 39/26 23p
12 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 38/26 19p
13 C2 Björn Olsson Mariestad PK 35/25 11p
14 C2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 34/23 16p
15 C2 Marcus Alsing Grästorps PSK 29/21 10p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/33 32p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/33 30p S
2 C3 Emil Bergman P4IF 48/33 30p S
3**
4 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 48/33 22p S
5 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 47/33 31p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/33 30p S
7 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 29p S
8 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/31 19p B
9 C3 Jonas Lakhall P4IF 45/29 18p B
10 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/32 27p B
11 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 20p B
12 C3 Marthin Andersson Valle PSF 44/29 30p B
13 C3 Simon Folke Tidaholm PSK 43/31 26p
14 C3 JH Valle PSF 43/30 21p
15 C3 Crister Larsson Mariestad PK 43/29 36p
16 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 43/28 25p
17 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 21p
18 C3 Tommi Lund P4IF 17/11 9p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 39/27 11p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 35/23 16p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/33 25p B
2 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 32/20 17p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 44/31 27p B
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 20p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 36/27 6p
2 A1 Alen Bandic Mariestad PK 29/21 19p
3 A1 Johan Strand P4IF 27/17 13p
4 A1 Tommy Susi Tidaholm PSK 26/22 10p
5 A1 Tommy Svahn P4IF 23/21 13p
6 A1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 23/17 5p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 41/32 18p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 37/25 20p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 36/25 15p
4 A2 Petri Rajala Laxå SKF 33/24 15p
5 A2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 31/24 17p
6 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 12p
7 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 31/18 18p
8 A2 Marcus Alsing Grästorps PSK 27/19 14p
9 A2 Björn Olsson Mariestad PK 25/19 15p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Crister Larsson Mariestad PK 47/33 28p S
2 A3 Daniel Bergman P4IF 47/32 32p S
3 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/32 25p B
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 46/31 24p B
5 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/33 20p B
6 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 41/30 14p B
7 A3 Simon Folke Tidaholm PSK 40/30 18p B
8 A3 Emil Bergman P4IF 39/29 16p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/25 8p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Anton Tropp Mariestad PK 40/24 17p
2 R1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 28/21 6p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 39/29 11p
2 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 35/25 15p
3 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 33/27 16p
4 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 25/21 6p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/33 29p S
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/33 29p S
2**
3 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 22p B
4 R3 JH Valle PSF 47/31 19p B
5 R3 Jan Rask Mariestad PK 45/31 24p B
6 R3 Jonas Lakhall P4IF 43/27 26p
7 R3 Tommi Lund P4IF 38/27 5p
8 R3 Philip Stöckel Mariestad PK 35/26 15p
9 R3 Simon Folke Tidaholm PSK 32/25 13p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marina Rask Mariestad PK 37/29 17p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 35p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 47/32 32p
3 B3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/32 24p
4 B3 Marthin Andersson Valle PSF 46/30 19p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2019-12-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Hans Hallbäck
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 12 st starter.
Dessa fördelades på 12st C-starter.
Det avlossades totalt 576st skott fördelat på 576st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=351

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 46/31 11p
2 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/30 17p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 44/31 24p
4 C3 Klas Svensson P4IF 44/31 23p
5 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 44/30 13p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 43/28 16p
7 C2 RJ Valle PSF 41/28 18p
8 C2 Martin Algervik Valle PSF 41/26 14p
9 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41/26 11p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 37/28 14p
11 C1 William Brickell Valle PSF 27/19 12p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 23/18 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C-B 2019-10-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Johan Albertsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
15 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 21 st starter varav 18 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 7st B- och 14st C-starter.
Det avlossades totalt 1008st skott fördelat på 336st B- och 672st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=350

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Klas Svensson Valle PSF 47/21 9p
2 (2)* C2 Hans Hallbäck Valle PSF 47/21 9p
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/22 6p
4 C2 Jerker Lindström Valle PSF 45/20 5p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 44/23 6p
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/23 2p
7 C1 Johan Albertsson Valle PSF 43/19 5p
8 C3 JH Valle PSF 41/24 8p
9 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 41/24 4p
10 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 39/18 5p
11 C1 Andreas Linde Valle PSF 36/23 3p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 33/20 2p
13 C1 William Brickell Valle PSF 23/14 3p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson Valle PSF 47/21 9p
2 B2 Tomas Monsén Valle PSF 40/22 3p
3 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/18 4p
4 B2 RJ Valle PSF 31/18 3p
5 B2 Daniel Johansson Valle PSF 31/17 1p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Gunnar Svensson P4IF 36/18 3p
 

Grupp B (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 32/18 7p
2 B2 Gunnar Svensson P4IF 29/17 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 4 2019-10-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JG
Banan bestod av 27 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/27
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 22 st starter varav 21 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 9st A-, 6st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 1056st skott fördelat på 432st A-, 288st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=349

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 46/26 17p
2 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 44/24 4p
3 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 38/23 3p
4 C1 William Brickell Valle PSF 27/19 10p
5 C1 Andreas Linde Valle PSF 22/17 3p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 41/25 17p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 36/21 18p
3 A2 RJ Valle PSF 34/21 9p
4 A2 Tomas Monsén Valle PSF 34/20 16p
5 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 32/21 18p
6 A3 JH Valle PSF 31/20 16p
7 A2 Daniel Johansson Valle PSF 25/18 7p
8 A1 Adrian Lahovary Valle PSF 18/9 6p
9 A1 William Brickell Valle PSF 4/4 2p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/26 8p
2 R3 JH Valle PSF 41/24 20p
3 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 40/24 17p
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/22 18p
5 R2 RJ Valle PSF 35/21 15p
6 R2 Tomas Monsén Valle PSF 32/20 17p
7 R2 Daniel Johansson Valle PSF 32/18 13p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 30/22 9p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 4 2019-10-12
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 18 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 1st B-, 12st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 48st B-, 576st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=348

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/30 35p
2 C3 Klas Svensson P4IF 46/30 24p
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/28 16p
4 C3 JH Valle PSF 44/27 35p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 43/28 35p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 40/27 25p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 40/24 34p
8 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 40/24 26p
9 C1 Stefan Suto Valle PSF 37/27 32p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/23 16p
11 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 31/23 0p
12 C1 William Brickell Valle PSF 21/12 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 34p
2 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 34p
3 R2 Tomas Monsén Valle PSF 44/28 36p
4 R3 JH Valle PSF 41/26 26p
5 R2 RJ Valle PSF 34/26 8p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/22 7p
 

Grupp B (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 39/19 24p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Höstpokalen 2019-09-21
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Alf-Ole Engesvik
Banan bestod av 28 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 76 för tävlingen.
 
10 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 13 st starter varav 12 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 1st A-, 10st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 624st skott fördelat på 48st A-, 480st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=345

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marthin Andersson Valle PSF 72 (46/26) 22p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 71 (48/23) 23p
3 C3 JH Valle PSF 70 (45/25) 14p
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 70 (44/26) 11p
5 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 63 (39/24) 15p
6 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 58 (37/21) 14p
7 C1 Stefan Suto Valle PSF 50 (32/18) 13p
8 C1 Andreas Linde Valle PSF 44 (29/15) 11p
9 C1 William Brickell Valle PSF 34 (22/12) 5p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 63 (40/23) 18p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Jimmy Mård Valle PSF 68 (43/25) 21p
2 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 62 (38/24) 5p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 William Brickell Valle PSF 32 (19/13) 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 3 2019-08-31
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 38 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 86 för tävlingen.
 
14 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 20 st starter varav 19 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 10st A-, 5st C- och 5st R-starter.
Det avlossades totalt 960st skott fördelat på 480st A-, 240st C- och 240st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=340

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 68 (37/31) 17p
2 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 66 (38/28) 18p
3 C1 Andreas Linde Valle PSF 52 (27/25) 24p
4 C1 William Brickell Valle PSF 46 (26/20) 22p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 76 (41/35) 32p
2 A2 Jimmy Mård Valle PSF 72 (39/33) 22p
3 A3 JH Valle PSF 70 (39/31) 36p
4 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 69 (38/31) 17p
5 A2 Tony Martinovic Valle PSF 62 (34/28) 34p
6 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 61 (35/26) 13p
7 A2 Martin Algervik Valle PSF 60 (33/27) 25p
8 A2 RJ Valle PSF 46 (28/18) 14p
9 A1 Stefan Suto Valle PSF 35 (19/16) 7p
10 A1 William Brickell Valle PSF 22 (12/10) 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 JH Valle PSF 83 (46/37) 24p
2 R2 RJ Valle PSF 71 (42/29) 23p
3 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 63 (34/29) 31p
4 R2 Martin Algervik Valle PSF 46 (25/21) 0p
5 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43 (25/18) 23p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 63 (34/29) 30p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 3 2019-08-24
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
12 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 17 st starter varav 16 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 12st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 816st skott fördelat på 144st A-, 576st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=339

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 48/36 49p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/35 49p
3 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 46/35 49p
4 C3 JH Valle PSF 46/34 55p
5 C3 Marthin Andersson Valle PSF 46/34 53p
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/32 55p
7 C1 Andreas Linde Valle PSF 44/29 53p
8 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 43/31 51p
9 C1 Stefan Suto Valle PSF 41/31 44p
10 C1 Eino Toivainen Valle PSF 31/23 6p
11 C1 William Brickell Valle PSF 23/19 33p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 41/32 27p
2 A3 JH Valle PSF 39/29 31p
3 A1 William Brickell Valle PSF 6/5 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 41/29 52p
2 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/25 53p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 41/30 49p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Farfars Precision 2019-08-17
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Hans Hallbäck
 
9 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 9 st starter.
Dessa fördelades på 1st A-, 1st B-, 6st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 270st skott fördelat på 30st A-, 30st B-, 180st C- och 30st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=338

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 266 (52, 54, 51, 52, 57)
2 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 259 (54, 47, 55, 52, 51)
3 C2 JH Valle PSF 259 (50, 48, 50, 56, 55)
4 C1 Andreas Linde Valle PSF 253 (47, 46, 56, 56, 48)
5 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 240 (46, 51, 54, 51, 38)
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 238 (55, 41, 48, 51, 43)

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 A2 Marthin Andersson Valle PSF 230 (44, 53, 48, 39, 46)

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 208 (42, 54, 41, 37, 34)

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 B2 RJ Valle PSF 119 (11, 29, 24, 39, 16)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana A 2019-06-15
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
13 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 13 st starter varav 7 var tävlingsvarv och 6st träningsvarv
Dessa fördelades på 7st A- och 6st C-starter.
Det avlossades totalt 650st skott fördelat på 350st A- och 300st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=333

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 360 (31, 37, 36, 28, 39, 35, 40, 35, 42, 37)
2 A2 JH Valle PSF 353 (35, 38, 40, 35, 41, 26, 33, 38, 32, 35)
3 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 352 (21, 30, 32, 30, 39, 43, 44, 35, 42, 36)
4 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 273 (28, 29, 28, 18, 29, 22, 23, 32, 28, 36)
5 A2 Jerker Lindström Valle PSF 257 (4, 30, 23, 34, 33, 25, 25, 10, 43, 30)
6 A2 Martin Algervik Valle PSF 231 (30, 29, 27, 30, 19, 18, 23, 21, 12, 22)
7 A2 RJ Valle PSF 197 (31, 5, 26, 8, 23, 20, 38, 22, 10, 14)
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 428 (43, 41, 39, 43, 45, 39, 47, 44, 43, 44)
2 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 388 (28, 38, 37, 40, 39, 41, 46, 41, 38, 40)
3 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 371 (32, 41, 32, 33, 37, 38, 38, 40, 41, 39)
4 C1 Stefan Suto Valle PSF 307 (14, 23, 27, 33, 40, 31, 27, 35, 37, 40)
5 C1 William Brickell Valle PSF 282 (21, 25, 30, 26, 30, 35, 32, 26, 33, 24)
6 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 158 (11, 17, 14, 15, 25, 22, 6, 14, 11, 23)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 2 2019-05-25
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 17 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 13st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 144st A-, 624st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=329

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Jerker Lindström Valle PSF 48/29 22p
2 C3 Klas Svensson P4IF 46/27 36p
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 29p
4 C3 Marthin Andersson Valle PSF 45/29 28p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 45/29 27p
6 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 44/28 26p
7 C3 JH Valle PSF 44/25 32p
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 39/24 25p
9 C2 Gunnar Svensson P4IF 29/20 16p
10 C1 Andreas Linde Valle PSF 26/20 7p
11 C1 William Brickell Valle PSF 18/13 17p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/25 12p
2 A3 JH Valle PSF 41/24 20p
3 A2 Daniel Johansson Valle PSF 28/22 14p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 32p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 45/28 30p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 24/15 24p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 William Brickell Valle PSF 29/20 6p
2 C1 Andreas Linde Valle PSF 25/19 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 2 2019-05-18
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jerker Lindström
Banan bestod av 27 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/27
 
11 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 18 st starter varav 17 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 8st A-, 4st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 384st A-, 192st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=327

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41/24 49p
2 C1 William Brickell Valle PSF 37/22 43p
3 C1 Andreas Linde Valle PSF 31/19 40p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 43/26 37p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/24 36p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 41/27 28p
4 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 41/24 46p
5 A2 Jerker Lindström Valle PSF 40/22 37p
6 A2 Martin Algervik Valle PSF 36/24 36p
7 A2 RJ Valle PSF 35/21 41p
8 A1 William Brickell Valle PSF 4/4 7p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Martin Algervik Valle PSF 46/26 35p
2 R2 RJ Valle PSF 44/27 42p
3 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/26 47p
4 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/25 49p
5 R3 JH Valle PSF 43/25 46p
6 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 39/24 40p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 44/26 39p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /customers/6/8/2/vpsf.se/httpd.www/REA/_func_lag.php on line 157
Kretsmästerskap C-B Fält 2019-05-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Kretsmästerskap C+B Fält, Skaraborgs Pistolskyttekrets
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/34
 
41 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 63 st starter.
Dessa fördelades på 23st B- och 40st C-starter.
Det avlossades totalt 3024st skott fördelat på 1104st B- och 1920st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=324

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 20p
2 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 42/30 16p
3 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 40/27 15p
4 C1 Marcus Alsing Grästorps PSK 31/20 9p
5 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 20/15 7p
6 C1 Jari-Pekka Jaatinen Mariestad PK 15/11 18p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Jerker Lindström Valle PSF 45/31 22p
2 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 36/26 13p
3 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 19/14 3p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/34 23p S
2 (2)* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 21p S
3 (3)* C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/32 16p S
4 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/34 15p S
5 C3 Anders Lindell P4IF 47/33 27p S
6 C3 Emil Bergman P4IF 47/32 21p S
7 C3 Marthin Andersson Valle PSF 47/31 23p S
8 C3 Klas Svensson P4IF 47/29 24p S
9 C3 Daniel Bergman P4IF 46/30 20p B
10 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 46/28 21p B
11 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 45/32 16p
12 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/30 28p
13 C3 JH Valle PSF 45/30 19p
14 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/30 17p
15 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/29 22p
16 C3 Gary Wade P4IF 44/32 15p
17 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 44/31 19p
18 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 20p
19 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 41/30 19p
20 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 41/25 18p
21 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/26 16p
22 C3 Tommi Lund P4IF 1/1 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/29 19p
2 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 34/24 17p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 47/33 20p S

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 47/32 20p S
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 42/30 14p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 6/2 0p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 47/33 20p S
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/29 18p
3 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 36/27 13p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Marcus Alsing Grästorps PSK 32/25 4p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 43/29 10p
2 B2 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 41/31 17p
3 B2 Marina Rask Mariestad PK 33/24 11p
4 B2 RJ Valle PSF 32/22 6p
5 B2 Stefan Storm Tidaholm PSK 24/18 7p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 13p S
2 (2)* B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 48/30 25p S
3 (3)* B3 Anders Lindell P4IF 48/33 24p S
4 B3 Klas Svensson P4IF 47/29 25p B
5 B3 Anders Grimling Lidköpings PSF 46/33 17p B
6 B3 Gary Wade P4IF 46/32 17p B
7 B3 Tommi Lund P4IF 45/32 18p B
8 B3 Jan Rask Mariestad PK 45/32 13p B
9 B3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 44/29 8p
10 B3 Emil Bergman P4IF 43/31 16p
11 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/31 17p
12 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/27 20p
12 B3 Daniel Bergman P4IF 40/27 20p
13**
14 B3 JH Valle PSF 38/26 10p
15 B3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/26 15p
16 B3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 33/22 0p
17 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 30/23 7p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^

Lagresultat Grupp B
Grovkalibrig pistol, övriga
# Lagnamn/Skytt Klubb Resultat Poäng
1 P4IF Lag 1 B P4IF 140/94 67p
(B3) Anders LindellP4IF48/3324p
(B3) Klas SvenssonP4IF47/2925p
(B3) Tommi LundP4IF45/3218p
2 P4IF Lag 2 B P4IF 129/90 53p
(B3) Gary WadeP4IF46/3217p
(B3) Emil BergmanP4IF43/3116p
(B3) Daniel BergmanP4IF40/2720p
3 Grästorp B Grästorps PSK 121/89 34p
(B3) Anders NorgrenGrästorps PSK48/3313p
(B3) Henrik SärehagGrästorps PSK41/3117p
(B1) Marcus AlsingGrästorps PSK32/254p
4 Valle PSF B Valle PSF 100/71 23p
(B3) JHValle PSF38/2610p
(B2) RJValle PSF32/226p
(B3) Fredrik GustafssonValle PSF30/237p
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Skaraborgspokalen 2 2019-04-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tävlingen är en deltävling i Skaraborgspokalen som avgörs i 4 deltävlingar arrangerade av olika av kretsens medlemsklubbar under året.
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
56 st skyttar från 10 föreningar deltog och sköt tillsammans 74 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 2st B-, 55st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 3552st skott fördelat på 432st A-, 96st B-, 2640st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=311

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Carl Jansson Mariestad PK 78 (46/32) 51p B
2 C1 Mattias Wallander Falköpings SSK 78 (46/32) 46p B
3 C1 Anton Tropp Mariestad PK 77 (45/32) 30p
4 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 76 (44/32) 38p
5 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 74 (43/31) 46p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 59 (35/24) 17p
7 C1 Tommy Svahn P4IF 53 (33/20) 37p
8 C1 Johan Strand P4IF 40 (25/15) 26p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 77 (45/32) 47p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 77 (46/31) 33p
3 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 76 (45/31) 34p
4 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 73 (43/30) 39p
5 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 70 (41/29) 39p
6 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 70 (41/29) 27p
7 C2 Jerker Lindström Valle PSF 66 (39/27) 7p
8 C2 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 65 (38/27) 43p
9 C2 Alen Ovcina Tidaholm PSK 59 (35/24) 45p
10 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 59 (33/26) 29p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 42 (25/17) 20p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 82 (48/34) 50p S
2 (2)* C3 Klas Svensson P4IF 82 (48/34) 49p S
3 (2)* C3 Anders Lindell P4IF 82 (48/34) 49p S
4 (4)* C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 82 (48/34) 48p S
5 (5)* C3 Stefan Östman Mariestad PK 80 (47/33) 52p S
6 (6)* C3 Jan Rask Mariestad PK 80 (47/33) 51p S
7 (7)* C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 80 (47/33) 48p S
8 (8)* C3 Daniel Bergman P4IF 80 (47/33) 47p S
9 (9)* C3 Leif Johansson Mariestad PK 79 (46/33) 37p B
10 (10)* C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 79 (46/33) 34p B
11 (11)* C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 79 (46/33) 31p B
12 (12)* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 78 (45/33) 40p B
13 (13)* C3 Tommi Lund P4IF 78 (46/32) 40p B
14 (14)* C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 78 (46/32) 38p B
15 (15)* C3 Marthin Andersson Valle PSF 78 (45/33) 42p B
16 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 76 (44/32) 33p
17 C3 Greger Meeks Mariestad PK 76 (44/32) 30p
18 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 75 (44/31) 39p
19 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 74 (43/31) 47p
20 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 73 (43/30) 32p
21 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 61 (35/26) 24p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41 (25/16) 7p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 64 (36/28) 22p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 62 (35/27) 35p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 62 (40/22) 23p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 79 (46/33) 47p B

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Josefine Möller Mariestad PK 61 (39/22) 38p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 82 (48/34) 48p S
2 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 76 (45/31) 39p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 75 (44/31) 42p
4 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 72 (43/29) 34p
5 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 59 (36/23) 28p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 74 (43/31) 40p
2 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 73 (43/30) 24p
3 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 72 (43/29) 47p
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 60 (34/26) 13p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Carl Jansson Mariestad PK 69 (40/29) 31p
2 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 68 (40/28) 33p
3 A1 Tommy Svahn P4IF 49 (29/20) 23p
4 A1 Johan Strand P4IF 47 (29/18) 14p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 78 (46/32) 49p S
2 A2 RJ Valle PSF 46 (27/19) 9p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 77 (45/32) 45p B
2 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 72 (42/30) 26p B
3 A3 Daniel Bergman P4IF 63 (37/26) 39p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Alen Ovcina Tidaholm PSK 65 (36/29) 22p
2 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 61 (36/25) 22p
3 R2 Stefan Storm Tidaholm PSK 60 (35/25) 20p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 57 (34/23) 31p
5 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 57 (35/22) 17p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 79 (46/33) 27p B
2 R3 Anders Lindell P4IF 77 (45/32) 31p B
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 60 (36/24) 53p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 78 (45/33) 42p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 80 (47/33) 45p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana B 2019-03-23
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Klas Svensson
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 12 st starter varav 11 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 11st B- och 1st C-starter.
Det avlossades totalt 600st skott fördelat på 550st B- och 50st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=310

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1* B3 Klas Svensson P4IF 443 (48, 46, 45, 42, 47, 42, 40, 45, 45, 43)
2* B2 Marthin Andersson Valle PSF 443 (42, 44, 45, 42, 48, 47, 47, 44, 41, 43)
3 B2 Magnus Kihlström Valle PSF 406 (35, 39, 39, 46, 41, 48, 40, 43, 43, 32)
4 B2 JG Valle PSF 400 (41, 42, 39, 39, 42, 40, 42, 43, 38, 34)
5 B2 Tomas Monsén Valle PSF 364 (33, 27, 43, 37, 44, 40, 24, 46, 43, 27)
6 B2 Andreas Lundgren Valle PSF 357 (30, 37, 36, 31, 36, 39, 42, 41, 32, 33)
7 B2 RJ Valle PSF 355 (38, 35, 40, 33, 29, 40, 33, 34, 36, 37)
8 B2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 340 (29, 27, 46, 34, 37, 41, 37, 15, 36, 38)
9 B2 Johnny Ericsson Valle PSF 330 (32, 34, 25, 32, 41, 34, 34, 33, 25, 40)
10 B2 JH Valle PSF 328 (35, 45, 31, 22, 34, 33, 26, 29, 43, 30)
11 B2 Daniel Johansson Valle PSF 326 (31, 27, 32, 36, 45, 31, 36, 29, 29, 30)
* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens förutsättningar.
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 281 (23, 21, 35, 25, 29, 25, 31, 38, 17, 37)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 1 2019-03-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jimmy Mård
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 26 st starter.
Dessa fördelades på 12st A-, 3st B-, 2st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 1248st skott fördelat på 576st A-, 144st B-, 96st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=308

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41/24 0p
2 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 39/24 1p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 46/32 3p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/22 0p
3 A3 Klas Svensson P4IF 46/21 0p
4 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 45/22 1p
5 A3 Marthin Andersson Valle PSF 43/29 3p
6 A2 Tony Martinovic Valle PSF 43/24 3p
7 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 42/19 0p
8 A2 RJ Valle PSF 40/24 5p
9 A3 JH Valle PSF 37/21 0p
10 A2 Martin Algervik Valle PSF 35/23 0p
11 A1 Johan Albertsson Valle PSF 34/22 0p
12 A2 Daniel Johansson Valle PSF 31/21 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 46/32 7p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 43/26 6p
3 R2 RJ Valle PSF 42/22 2p
4 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 42/20 0p
5 R3 JH Valle PSF 39/21 0p
6 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/19 0p
7 R2 Daniel Johansson Valle PSF 35/20 3p
8 R2 Jimmy Mård Valle PSF 33/17 0p
9 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 32/22 6p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Marthin Andersson Valle PSF 46/34 6p
2 B2 Jimmy Mård Valle PSF 44/29 0p
3 B2 Andreas Lundgren Valle PSF 44/21 2p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 1 2019-03-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 16 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 1st B-, 10st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 96st A-, 48st B-, 480st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=309

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 46/30 9p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/27 18p
3 C3 Klas Svensson P4IF 43/29 14p
4 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 41/27 5p
5 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/24 12p
6 C2 Jerker Lindström Valle PSF 39/25 7p
7 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 33/21 6p
8 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/18 7p
9 C1 Ronny Börjesson Valle PSF 23/13 0p
10 C1 Jenny Danhage Valle PSF 15/11 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 39/25 3p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/27 10p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 45/29 12p
2 R2 RJ Valle PSF 33/25 7p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 18/15 1p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 30/21 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2019-02-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
34 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 63 st starter varav 62 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 19st A-, 3st B-, 30st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3024st skott fördelat på 912st A-, 144st B-, 1440st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=303

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/34 13p S
2 C1 Anton Tropp Mariestad PK 48/28 2p S
3 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 47/33 12p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 9p S
5 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/33 6p B
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 15p B
7 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/30 12p B
8 C3 Stefan Östman Mariestad PK 45/32 14p B
9 C3 JH Valle PSF 44/32 6p B
10 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 12p B
11 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 44/30 6p B
12 C1 Tim Trygg P4IF 44/25 15p B
13 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 9p
14 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/29 5p
15 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 42/31 10p
16 C3 Jonas Lakhall P4IF 42/29 16p
17 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 42/27 0p
18 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 41/28 10p
19 C3 Jan Rask Mariestad PK 40/32 11p
20 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/30 10p
21 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 40/28 7p
22 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 7p
23 C3 Greger Meeks Mariestad PK 39/27 10p
24 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/27 5p
25 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 36/25 8p
26 C1 Tommy Svahn P4IF 34/21 7p
27 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 33/24 6p
28 C2 Gunnar Svensson P4IF 31/21 0p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 25/17 2p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/33 12p S
2 A3 Klas Svensson P4IF 47/26 10p S
3 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/27 7p B
4 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/33 13p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 3p B
6 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/29 11p B
7 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/26 3p B
8 A3 Tommi Lund P4IF 41/30 8p
8 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 41/30 8p
9**
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 41/27 5p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/27 0p
12 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/26 9p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 4p
14 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 38/28 11p
15 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/26 11p
16 A3 JH Valle PSF 33/19 0p
17 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/22 0p
18 A1 Tommy Svahn P4IF 26/17 3p
19 A2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 18/14 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/34 8p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 45/32 10p B
3 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 5p B
4 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/26 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/28 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/23 5p
7 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 4p
8 R2 Gunnar Svensson P4IF 26/16 3p
9 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/15 1p
10 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 12/7 0p
11 R3 Daniel Bergman P4IF 11/7 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Jonas Lakhall P4IF 46/29 13p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 39/30 6p
3 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 30/23 2p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/31 13p B

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2019-01-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
36 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt tillsammans 61 st starter.
Dessa fördelades på 14st A-, 3st B-, 32st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 2928st skott fördelat på 672st A-, 144st B-, 1536st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=302

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 48/34 14p S
2 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/34 8p S
3 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/33 14p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/33 12p S
5 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/33 9p S
6 C3 Klas Svensson P4IF 46/33 14p B
7 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/33 10p B
8 C3 Marthin Andersson Valle PSF 46/32 5p B
9 C3 Jonas Lakhall P4IF 46/31 11p B
10 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 10p B
11 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/31 13p
12 C3 JH Valle PSF 44/30 15p
13 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/30 9p
14 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 43/29 4p
15 C2 Fredrik Westermark Mariestad PK 43/23 11p
16 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 15p
17 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/29 13p
18 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/30 7p
19 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 40/30 12p
20 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 40/26 3p
21 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 38/25 8p
22 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 37/27 8p
23 C1 Tim Trygg P4IF 37/24 0p
24 C1 Johan Strand P4IF 37/23 11p
25 Jun Josefine Möller Mariestad PK 37/23 5p
26 C2 Björn Olsson Mariestad PK 36/25 10p
27 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 35/25 8p
28 C1 Anton Tropp Mariestad PK 34/20 4p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 33/23 6p
30 C1 Tommy Svahn P4IF 32/20 6p
31 C1 Stefan Svensson Tidaholm PSK 29/23 2p
32 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 29/18 6p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/26 5p S
2 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/31 10p B
3 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 9p B
4 A3 Emil Bergman P4IF 43/29 10p B
5 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 41/30 8p
6 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 39/29 11p
7 A3 JH Valle PSF 39/26 9p
8 A3 Daniel Bergman P4IF 39/24 7p
9 A3 Tommi Lund P4IF 37/25 7p
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 37/22 0p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 33/22 4p
12 A2 Björn Olsson Mariestad PK 29/23 0p
13 A1 Tommy Svahn P4IF 29/21 7p
14 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 25/20 8p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 9p S
2 R3 Jonas Lakhall P4IF 45/30 9p B
3 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/30 12p B
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/26 3p B
5 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/24 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 37/23 0p
7 R3 Daniel Bergman P4IF 36/27 11p
8 R3 Greger Meeks Mariestad PK 36/25 8p
9 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 35/21 3p
10 R2 RJ Valle PSF 32/23 11p
11 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/17 4p
12 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 19/16 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 46/27 2p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 45/32 5p
3 B3 Jonas Lakhall P4IF 44/28 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2018-12-08
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 10st C-starter.
Det avlossades totalt 480st skott fördelat på 480st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=300

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 54/33 11p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 50/32 5p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 49/31 15p
4 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/26 16p
5 C1 JH Valle PSF 45/29 11p
6 C2 Gunnar Svensson P4IF 41/27 12p
7 C2 RJ Valle PSF 40/23 11p
8 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 39/26 7p
9 C1 Johan Albertsson Valle PSF 38/28 9p
10 C1 Eino Toivainen Valle PSF 31/20 9p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana A 2018-11-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
3 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 3 st starter.
Dessa fördelades på 3st A-starter.
Det avlossades totalt 150st skott fördelat på 150st A-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=299

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 A2 JH Valle PSF 365 (36, 37, 33, 43, 39, 30, 36, 31, 41, 39)
2 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 266 (16, 32, 34, 24, 28, 16, 21, 32, 30, 33)
3 A2 RJ Valle PSF 264 (32, 10, 27, 21, 30, 30, 20, 38, 38, 18)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 4 2018-10-27
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
9 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 16 st starter varav 13 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 6st A-, 2st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 288st A-, 96st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=298

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 47/30 0p
2 A3 Marthin Andersson Valle PSF 45/30 0p
3 A1 JH Valle PSF 45/29 0p
4 A2 Jimmy Mård Valle PSF 43/28 0p
5 A2 Tomas Monsén Valle PSF 42/23 0p
6 A2 RJ Valle PSF 40/26 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 0p
2 R1 JH Valle PSF 46/30 0p
3 R2 Tomas Monsén Valle PSF 45/26 0p
4 R2 RJ Valle PSF 37/25 0p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/22 0p
5 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 32/22 0p
6**
7 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 30/21 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 46/31 0p
2 C2 Gunnar Svensson P4IF 36/22 0p
 

Grupp R (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/23 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Poängfält 3 2018-10-13
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Johan Albertsson
 
9 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 13 st starter varav 11 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 4st A-, 1st B-, 7st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 624st skott fördelat på 192st A-, 48st B-, 336st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=296

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 JH Valle PSF 81 (48/33) 4p
2 C3 Marthin Andersson Valle PSF 77 (46/31) 4p
3 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 77 (46/31) 1p
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 68 (40/28) 3p
5 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 61 (38/23) 2p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Marthin Andersson Valle PSF 74 (44/30) 4p
2 A1 JH Valle PSF 74 (44/30) 2p
3 A2 Jimmy Mård Valle PSF 61 (35/26) 4p
4 A1 Johan Albertsson Valle PSF 43 (26/17) 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 59 (35/24) 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Jimmy Mård Valle PSF 69 (40/29) 3p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 66 (41/25) 0p
2 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 55 (33/22) 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 3 2018-10-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Johnny Ericsson
 
9 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 14 st starter varav 9 var tävlingsvarv och 5st träningsvarv
Dessa fördelades på 6st A-, 1st B-, 4st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 672st skott fördelat på 288st A-, 48st B-, 192st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=295

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 69 (45/24) 49p
2 A2 Jimmy Mård Valle PSF 65 (41/24) 40p
3 A1 JH Valle PSF 63 (42/21) 48p
4 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 61 (41/20) 31p
5 A2 Jerker Lindström Valle PSF 61 (42/19) 26p
6 A1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 28 (21/7) 16p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 61 (41/20) 46p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 60 (41/19) 34p
3 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 60 (39/21) 13p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 JH Valle PSF 75 (48/27) 42p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 70 (45/25) 54p
3 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 68 (44/24) 42p
4 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 49 (36/13) 39p
 

Grupp B (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Andreas Lundgren Valle PSF 66 (42/24) 46p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Höstpokalen 2018-09-29
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
 
5 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 8 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 5st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 384st skott fördelat på 96st A-, 240st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=294

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 48/25 22p
2 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 44/24 20p
3 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/23 13p
4 C2 Jimmy Mård Valle PSF 40/22 8p
5 C1 Johan Albertsson Valle PSF 40/21 19p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 42/24 20p
2 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/18 10p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 45/23 19p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C-B 2018-09-22
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Alf-Ole Engesvik
 
10 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt sammanlagt 16 st starter varav 15 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 5st B- och 11st C-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 240st B- och 528st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=290

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Marthin Andersson Valle PSF 82 (47/35) 26p
2 (2)* C2 Andreas Lundgren Valle PSF 81 (46/35) 19p
3 (3)* C3 Klas Svensson Valle PSF 80 (46/34) 15p
4 (4)* C2 JG Valle PSF 80 (47/33) 26p
5 C1 JH Valle PSF 77 (45/32) 9p
6 C2 Jerker Lindström Valle PSF 72 (43/29) 16p
7 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 72 (45/27) 7p
8 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 70 (42/28) 13p
9 C2 Jimmy Mård Valle PSF 63 (37/26) 8p
10 C1 Eino Toivainen Valle PSF 49 (30/19) 8p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Marthin Andersson Valle PSF 81 (46/35) 17p
2 (2)* B3 Klas Svensson Valle PSF 80 (46/34) 20p
3 (3)* B1 JH Valle PSF 80 (46/34) 13p
4 B2 Jimmy Mård Valle PSF 72 (41/31) 15p
5 B2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 58 (35/23) 6p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 77 (46/31) 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Farfars Precision 2018-09-08
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Hans Hallbäck
 
6 st skyttar från 1 föreningar deltog och sköt tillsammans 6 st starter.
Dessa fördelades på 1st A- och 5st C-starter.
Det avlossades totalt 180st skott fördelat på 30st A- och 150st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=288

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 269 (55, 54, 51, 52, 57)
2 C1 JH Valle PSF 260 (52, 56, 48, 52, 52)
3 C2 RJ Valle PSF 248 (54, 53, 41, 51, 49)
4 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 232 (49, 49, 31, 52, 51)
5 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 202 (49, 35, 38, 48, 32)

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 A3 Marthin Andersson Valle PSF 192 (44, 41, 31, 40, 36)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana B 2018-06-30
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Klas Svensson
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 13 st starter varav 11 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 11st B- och 2st C-starter.
Det avlossades totalt 650st skott fördelat på 550st B- och 100st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=284

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1* B3 Klas Svensson P4IF 448 (44, 43, 46, 43, 44, 45, 46, 44, 45, 48)
2* B3 Marthin Andersson Valle PSF 421 (41, 43, 43, 43, 42, 37, 44, 45, 41, 42)
3* B2 Magnus Kihlström Valle PSF 398 (36, 35, 39, 46, 43, 43, 37, 44, 39, 36)
4* B2 Jimmy Mård Valle PSF 367 (35, 39, 35, 39, 32, 33, 42, 39, 35, 38)
5* B2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 363 (40, 28, 43, 33, 38, 41, 36, 33, 37, 34)
6* B2 Tomas Monsén Valle PSF 345 (41, 38, 41, 31, 44, 36, 31, 22, 21, 40)
7* B1 JH Valle PSF 345 (42, 36, 28, 31, 39, 32, 38, 36, 37, 26)
8 B2 Andreas Lundgren Valle PSF 321 (30, 39, 26, 41, 33, 25, 32, 30, 36, 29)
9 B2 Martin Algervik Valle PSF 300 (31, 36, 32, 30, 21, 31, 32, 31, 25, 31)
10 B2 RJ Valle PSF 297 (31, 17, 38, 32, 32, 30, 30, 23, 38, 26)
11 B1 Johan Albertsson Valle PSF 292 (29, 28, 28, 37, 18, 32, 34, 27, 29, 30)
* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens förutsättningar.
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C1 Lars Edgren Valle PSF 380 (39, 38, 38, 35, 39, 41, 39, 36, 37, 38)
2 C1 Pertti Terho Valle PSF 357 (27, 32, 32, 39, 40, 36, 40, 37, 37, 37)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 2 2018-06-16
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Klas Svensson
 
17 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 24 st starter varav 22 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 13st A-, 1st B-, 2st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 1152st skott fördelat på 624st A-, 48st B-, 96st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=280

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/28 16p
2 A2 Jimmy Mård Valle PSF 45/28 17p
3 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 44/29 17p
4 A3 Klas Svensson P4IF 43/25 19p
5 A3 Marthin Andersson Valle PSF 40/27 17p
6 A2 JG Valle PSF 40/25 14p
7 A1 JH Valle PSF 37/24 6p
8 A2 RJ Valle PSF 36/24 15p
9 A2 Tony Martinovic Valle PSF 36/24 13p
10 A2 Martin Algervik Valle PSF 35/26 14p
11 A2 Tomas Monsén Valle PSF 34/26 20p
12 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 32/22 14p
13 A1 Johan Albertsson Valle PSF 27/20 12p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 21p
2 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/26 16p
3 R1 JH Valle PSF 45/29 11p
4 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 42/26 8p
5 R2 Tomas Monsén Valle PSF 40/26 18p
6 R2 Martin Algervik Valle PSF 39/26 12p
7 R2 RJ Valle PSF 37/25 14p
8 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 33/25 9p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Johan Albertsson Valle PSF 24/20 6p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Lars Edgren Valle PSF 42/30 9p
2 C1 Eino Toivainen Valle PSF 42/25 14p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Bana C 2018-06-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Klas Svensson
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 16 st starter varav 15 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 1st B- och 15st C-starter.
Det avlossades totalt 800st skott fördelat på 50st B- och 750st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=279

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1* C3 Klas Svensson P4IF 456 (46, 46, 45, 48, 47, 43, 43, 46, 44, 48)
2* C3 Marthin Andersson Valle PSF 429 (46, 38, 39, 47, 42, 40, 43, 42, 45, 47)
3* C2 Andreas Lundgren Valle PSF 417 (44, 41, 40, 42, 41, 45, 40, 39, 42, 43)
4* C2 JG Valle PSF 415 (42, 33, 44, 40, 38, 43, 47, 44, 44, 40)
5* C2 Jerker Lindström Valle PSF 408 (41, 42, 40, 42, 41, 38, 42, 44, 36, 42)
6* C2 Tomas Monsén Valle PSF 402 (36, 43, 33, 44, 43, 40, 44, 47, 41, 31)
7* C1 JH Valle PSF 394 (31, 39, 42, 46, 37, 38, 38, 38, 41, 44)
8* C2 Magnus Kihlström Valle PSF 387 (28, 40, 41, 34, 42, 34, 39, 44, 41, 44)
9* C2 Johnny Ericsson Valle PSF 382 (42, 35, 35, 41, 43, 34, 38, 39, 39, 36)
10* C1 Johan Albertsson Valle PSF 374 (38, 35, 43, 40, 39, 33, 35, 40, 35, 36)
11* C2 Martin Algervik Valle PSF 361 (27, 32, 34, 34, 33, 32, 47, 39, 41, 42)
12* C2 Hans Hallbäck Valle PSF 354 (31, 39, 28, 27, 34, 45, 34, 35, 43, 38)
13* C1 Pertti Terho Valle PSF 354 (33, 40, 26, 39, 37, 43, 33, 34, 35, 34)
14 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 316 (27, 40, 35, 28, 35, 28, 24, 28, 39, 32)
15 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 300 (31, 27, 34, 29, 26, 39, 34, 23, 24, 33)
* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens förutsättningar.
 

Grupp B (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 B2 RJ Valle PSF 288 (34, 33, 31, 32, 32, 30, 36, 13, 22, 25)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 2 2018-05-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Andreas Lundgren
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 13 st starter varav 11 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 2st A- och 11st C-starter.
Det avlossades totalt 624st skott fördelat på 96st A- och 528st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=278

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/29 21p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/28 14p
3 C1 JH Valle PSF 46/29 19p
4 C3 Marthin Andersson Valle PSF 46/28 16p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 42/26 12p
6 C2 Jerker Lindström Valle PSF 42/25 16p
7 C2 Martin Algervik Valle PSF 39/27 12p
8 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/25 11p
9 C1 Pertti Terho Valle PSF 34/25 12p
10 C1 Lars Edgren Valle PSF 34/25 2p
11 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 29/20 9p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Marthin Andersson Valle PSF 40/26 15p
2 A1 JH Valle PSF 38/26 19p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A-R 2018-04-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jerker Lindström
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 26 st starter varav 23 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 14st A-, 2st C- och 10st R-starter.
Det avlossades totalt 1248st skott fördelat på 672st A-, 96st C- och 480st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=275

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* A3 Marthin Andersson Valle PSF 47/27 22p
2 (2)* A2 JG Valle PSF 47/26 13p
3 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 13p
4 A2 Jimmy Mård Valle PSF 45/24 15p
5 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 44/27 14p
6 A3 Klas Svensson P4IF 44/26 15p
7 A2 Jerker Lindström Valle PSF 44/24 8p
8 A2 Tony Martinovic Valle PSF 43/24 10p
9 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 41/24 12p
10 A2 PM Valle PSF 40/25 19p
11 A1 JH Valle PSF 40/24 15p
12 A2 Daniel Johansson Valle PSF 38/24 13p
13 A2 Martin Algervik Valle PSF 33/23 10p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/27 20p
2 R3 Marthin Andersson Valle PSF 47/27 16p
3 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 18p
4 R2 Tomas Monsén Valle PSF 45/25 10p
5 R2 PM Valle PSF 43/24 13p
6 R2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 40/23 16p
7 R2 Martin Algervik Valle PSF 38/24 15p
8 R2 Daniel Johansson Valle PSF 36/25 16p
9 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 35/24 12p
10 R2 Gunnar Svensson P4IF 31/20 9p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 19p
2 C2 Gunnar Svensson P4IF 40/24 7p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JH Valle PSF 45/26 14p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Poängfält 2 2018-04-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Alf-Ole Engesvik
 
13 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt tillsammans 16 st starter.
Dessa fördelades på 3st A-, 10st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 144st A-, 480st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=272

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marthin Andersson Valle PSF 87 (48/39) 20p
2 C3 Klas Svensson P4IF 83 (46/37) 22p
3 C1 JH Valle PSF 79 (44/35) 22p
4 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 78 (43/35) 19p
5 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 77 (43/34) 19p
6 C2 JG Valle PSF 73 (41/32) 18p
7 C1 Johan Albertsson Valle PSF 69 (38/31) 13p
8 C2 Arne Jogesäter Valle PSF 64 (38/26) 16p
9 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 63 (36/27) 17p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 55 (33/22) 17p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 80 (45/35) 15p
2 A1 JH Valle PSF 75 (42/33) 16p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 65 (39/26) 15p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 87 (48/39) 24p
2 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 81 (46/35) 20p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 46 (27/19) 12p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 1 2018-04-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 24 st starter varav 23 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 11st A-, 1st B-, 4st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 1152st skott fördelat på 528st A-, 48st B-, 192st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=270

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 48/25 31p
2 C1 JH Valle PSF 40/22 24p
3 C1 Hans Deldin Valle PSF 34/17 19p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 45/19 26p
2 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 43/22 34p
3 A1 JH Valle PSF 42/21 17p
4 A2 Tony Martinovic Valle PSF 42/20 24p
5 A2 JG Valle PSF 40/21 23p
6 A2 Jimmy Mård Valle PSF 40/19 19p
7 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/20 26p
8 A2 RJ Valle PSF 33/16 26p
9 A1 Arne Jogesäter Valle PSF 30/19 14p
10 A3 Marthin Andersson Valle PSF 26/15 20p
11 A2 Daniel Johansson Valle PSF 25/14 24p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/26 37p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 47/23 14p
3 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/23 29p
4 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/20 23p
5 R2 Martin Algervik Valle PSF 34/21 16p
6 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 33/21 19p
7 R2 Daniel Johansson Valle PSF 33/19 10p
8 R2 RJ Valle PSF 32/18 21p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Jimmy Mård Valle PSF 41/21 21p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Hans Deldin Valle PSF 35/19 14p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Påskasmällen 2018-03-24
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Johan Albertsson
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 13 st starter.
Dessa fördelades på 13st C-starter.
Det avlossades totalt 624st skott fördelat på 624st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=269

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 48/27 20p
2 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 48/27 19p
3 C3 Klas Svensson P4IF 47/27 22p
4 C3 Marthin Andersson Valle PSF 47/27 18p
5 C1 JH Valle PSF 47/26 25p
6 C2 Tony Martinovic Valle PSF 45/26 21p
7 C2 JG Valle PSF 44/27 21p
8 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/23 23p
9 C1 Marco Krans Valle PSF 41/25 16p
10 C1 Johan Albertsson Valle PSF 39/26 19p
11 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 39/23 16p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 33/15 15p
13 C1 Arne Jogesäter Valle PSF 29/17 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 1 2018-03-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
 
19 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 23 st starter varav 22 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 2st A-, 18st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 1104st skott fördelat på 96st A-, 864st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=268

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marthin Andersson Valle PSF 48/29 39p
2 C3 Klas Svensson P4IF 48/28 39p
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/29 45p
4 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/29 41p
5 C1 JH Valle PSF 47/29 40p
6 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/24 37p
7 C2 JG Valle PSF 44/27 44p
8 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 43/25 27p
9 C1 Marco Krans Valle PSF 42/26 28p
10 C2 Tony Martinovic Valle PSF 42/25 39p
11 C1 Arne Jogesäter Valle PSF 39/24 28p
12 C1 Johan Albertsson Valle PSF 38/25 31p
13 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 38/24 28p
14 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 37/23 21p
15 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/20 39p
16 C1 Pertti Terho Valle PSF 32/18 23p
17 C1 Magnus Hessel Valle PSF 30/20 13p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JH Valle PSF 42/28 31p
2 A2 RJ Valle PSF 31/19 20p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 43p
2 R2 Daniel Johansson Valle PSF 41/26 20p
3 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/25 27p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Lars Edgren Valle PSF 35/22 31p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2018-02-24
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
27 st skyttar från 5 föreningar deltog och sköt tillsammans 39 st starter.
Dessa fördelades på 8st A-, 1st B-, 24st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 1872st skott fördelat på 384st A-, 48st B-, 1152st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=266

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/23 17p
2 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/27 19p
3 C3 Marthin Andersson Valle PSF 47/26 16p
4 C3 Daniel Bergman P4IF 46/27 13p
5 C3 Emil Bergman P4IF 46/26 15p
6 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 46/21 17p
7 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 45/27 15p
7 C1 Stefan Östman Mariestad PK 45/27 15p
8**
9 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 45/27 13p
10 C1 JH Valle PSF 45/26 14p
11 C2 Morgan Lindgren Mariestad PK 44/26 10p
12 C2 Greger Meeks Mariestad PK 42/26 17p
13 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 42/26 7p
14 C1 Kim Lundqvist Mariestad PK 41/23 5p
15 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 40/27 13p
16 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 40/24 15p
17 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 38/24 12p
18 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 38/21 8p
19 C1 Fredrik Westermark Mariestad PK 37/24 0p
20 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 37/22 4p
21 C1 Marco Krans Valle PSF 37/20 11p
22 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/13 10p
23 C2 Arne Jogesäter Valle PSF 22/13 5p
24 C1 Tommy Svahn P4IF 21/16 8p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 44/26 17p
2 A1 JH Valle PSF 44/24 13p
3 A2 Jimmy Mård Valle PSF 43/25 19p
4 A3 Daniel Bergman P4IF 43/24 5p
5 A2 RJ Valle PSF 42/22 13p
6 A3 Emil Bergman P4IF 40/24 3p
7 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/21 14p
8 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 31/18 6p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 45/25 14p
2 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/22 13p
3 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 39/23 12p
4 R2 Morgan Lindgren Mariestad PK 38/23 7p
5 R2 Daniel Johansson Valle PSF 37/20 2p
6 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 30/19 9p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 24/15 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2018-02-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
33 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 49 st starter varav 48 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 10st A-, 1st B-, 31st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 2352st skott fördelat på 480st A-, 48st B-, 1488st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=264

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Kim Lundqvist Mariestad PK 47/28 16p
2 C3 Daniel Bergman P4IF 47/28 12p
3 C3 Emil Bergman P4IF 47/27 13p
4 C3 Leif Johansson Mariestad PK 47/26 11p
5 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 46/27 16p
6 C3 Klas Svensson P4IF 46/27 14p
7 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 8p
8 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/26 17p
9 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 45/27 13p
10 C1 JH Valle PSF 45/26 16p
11 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 44/26 6p
12 C1 Stefan Östman Mariestad PK 43/27 12p
13 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 43/26 14p
14 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 43/24 17p
15 C2 Morgan Lindgren Mariestad PK 42/26 2p
16 C1 Greger Meeks Mariestad PK 42/23 9p
17 C2 Tony Martinovic Valle PSF 42/22 12p
18 C2 Johan Josefsson P4IF 41/24 15p
19 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 8p
20 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/23 8p
21 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/26 7p
22 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 36/23 13p
23 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 36/23 0p
24 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 35/24 5p
25 C2 Daniel Johansson Valle PSF 34/27 12p
26 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 34/20 13p
27 D1 Marina Rask Mariestad PK 32/19 13p
28 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 27/16 0p
29 C1 Tommy Svahn P4IF 23/13 0p
30 C1 Pertti Terho Valle PSF 22/16 3p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Crister Larsson Mariestad PK 46/27 13p
2 A1 JH Valle PSF 44/25 13p
3 A3 Emil Bergman P4IF 42/25 16p
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/25 8p
5 A3 Daniel Bergman P4IF 42/22 12p
6 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 38/23 18p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 35/20 14p
8 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/20 12p
9 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 32/17 3p
10 A2 Johan Josefsson P4IF 31/18 4p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/27 19p
2 R3 Crister Larsson Mariestad PK 48/27 16p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/24 7p
4 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/23 12p
5 R2 Tomas Monsén Valle PSF 42/23 10p
6 R2 Daniel Johansson Valle PSF 34/19 7p
7 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 30/19 9p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 48/26 16p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Pertti Terho Valle PSF 40/20 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2018-02-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
24 st skyttar från 4 föreningar deltog och sköt tillsammans 35 st starter.
Dessa fördelades på 10st A-, 2st B-, 21st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 1680st skott fördelat på 480st A-, 96st B-, 1008st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=263

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm