Skytte- och resultatstatistik
Lars-Göran Berggren

Mariestad Pistolklubb, Mariestad PK
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=34

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältskjutningBanskjutningTotalt
Antal tävlingar:13013
Antal starter:24024
Antal olika klasser:303
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:000

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältskjutningBanskjutningTotalt
Antal olika vapengrupper:303
Antal starter i grupp A:10010
Antal starter i grupp B:202
Antal starter i grupp C:12012
Antal starter i grupp R:000
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältskjutningBanskjutningTotalt
Antal avlossade skott:6720672
  ...varav i grupp A:4800480
  ...varav i grupp B:96096
  ...varav i grupp C:5760576
  ...varav i grupp R:000
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Antal Guldserier grupp A:--*00
Antal Silverserier grupp A:--*00
Antal Bronsserier grupp A:--*00
Antal Guldserier grupp B:--*00
Antal Silverserier grupp B:--*00
Antal Bronsserier grupp B:--*00
Antal Guldserier grupp C:--*00
Antal Silverserier grupp C:--*00
Antal Bronsserier grupp C:--*00
Antal Guldserier grupp R:--*00
Antal Silverserier grupp R:--*00
Antal Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 3an CUP 32019-02-02A3, C3Valle PSF
 3an CUP 22018-02-10A3, C3Valle PSF
 3an CUP 12018-02-03A3, C3Valle PSF
 Grefvepoängen 22018-01-27A3, C3Valle PSF
 3an CUP 32016-02-20C3Valle PSF
 Tranknallen2015-04-26A3, B3, C3Valle PSF
 Poängfält 12015-03-07A3, C3Valle PSF
 Februaricup 42015-02-28B3, C3Valle PSF
 Februaricup 12015-02-07A3, C3Valle PSF
 Januaricup 42015-01-24A3, C3Valle PSF
 Skaraborgspokalen 42014-10-04C3Valle PSF
 Kretsmästerskap A2014-10-04A3Valle PSF
 Tranknallen 20132013-04-07A3, C3Valle PSF
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



Till början av sidan!
3an CUP 3, 2019-02-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
34 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 63 st starter varav 62 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 19st A-, 3st B-, 30st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3024st skott fördelat på 912st A-, 144st B-, 1440st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=303

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/34 13p S
2 C1 Anton Tropp Mariestad PK 48/28 2p S
3 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 47/33 12p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 9p S
5 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/33 6p B
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 15p B
7 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/30 12p B
8 C3 Stefan Östman Mariestad PK 45/32 14p B
9 C3 JH Valle PSF 44/32 6p B
10 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 12p B
11 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 44/30 6p B
12 C1 Tim Trygg P4IF 44/25 15p B
13 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 9p
14 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/29 5p
15 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 42/31 10p
16 C3 Jonas Lakhall P4IF 42/29 16p
17 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 42/27 0p
18 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 41/28 10p
19 C3 Jan Rask Mariestad PK 40/32 11p
20 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/30 10p
21 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 40/28 7p
22 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 7p
23 C3 Greger Meeks Mariestad PK 39/27 10p
24 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/27 5p
25 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 36/25 8p
26 C1 Tommy Svahn P4IF 34/21 7p
27 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 33/24 6p
28 C2 Gunnar Svensson P4IF 31/21 0p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 25/17 2p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/33 12p S
2 A3 Klas Svensson P4IF 47/26 10p S
3 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/27 7p B
4 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/33 13p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 3p B
6 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/29 11p B
7 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/26 3p B
8 A3 Tommi Lund P4IF 41/30 8p
8 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 41/30 8p
9**
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 41/27 5p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/27 0p
12 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/26 9p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 4p
14 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 38/28 11p
15 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/26 11p
16 A3 JH Valle PSF 33/19 0p
17 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/22 0p
18 A1 Tommy Svahn P4IF 26/17 3p
19 A2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 18/14 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/34 8p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 45/32 10p B
3 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 5p B
4 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/26 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/28 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/23 5p
7 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 4p
8 R2 Gunnar Svensson P4IF 26/16 3p
9 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/15 1p
10 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 12/7 0p
11 R3 Daniel Bergman P4IF 11/7 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Jonas Lakhall P4IF 46/29 13p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 39/30 6p
3 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 30/23 2p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/31 13p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
3an CUP 2, 2018-02-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
33 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 49 st starter varav 48 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 10st A-, 1st B-, 31st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 2352st skott fördelat på 480st A-, 48st B-, 1488st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=264

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Kim Lundqvist Mariestad PK 47/28 16p
2 C3 Daniel Bergman P4IF 47/28 12p
3 C3 Emil Bergman P4IF 47/27 13p
4 C3 Leif Johansson Mariestad PK 47/26 11p
5 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 46/27 16p
6 C3 Klas Svensson P4IF 46/27 14p
7 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 8p
8 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/26 17p
9 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 45/27 13p
10 C1 JH Valle PSF 45/26 16p
11 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 44/26 6p
12 C1 Stefan Östman Mariestad PK 43/27 12p
13 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 43/26 14p
14 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 43/24 17p
15 C2 Morgan Lindgren Mariestad PK 42/26 2p
16 C1 Greger Meeks Mariestad PK 42/23 9p
17 C2 Tony Martinovic Valle PSF 42/22 12p
18 C2 Johan Josefsson P4IF 41/24 15p
19 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 8p
20 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/23 8p
21 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/26 7p
22 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 36/23 13p
23 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 36/23 0p
24 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 35/24 5p
25 C2 Daniel Johansson Valle PSF 34/27 12p
26 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 34/20 13p
27 D1 Marina Rask Mariestad PK 32/19 13p
28 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 27/16 0p
29 C1 Tommy Svahn P4IF 23/13 0p
30 C1 Pertti Terho Valle PSF 22/16 3p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 46/27 13p
2 A1 JH Valle PSF 44/25 13p
3 A3 Emil Bergman P4IF 42/25 16p
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/25 8p
5 A3 Daniel Bergman P4IF 42/22 12p
6 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 38/23 18p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 35/20 14p
8 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/20 12p
9 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 32/17 3p
10 A2 Johan Josefsson P4IF 31/18 4p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/27 19p
2 R3 Christer Larsson Mariestad PK 48/27 16p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/24 7p
4 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/23 12p
5 R2 Tomas Monsén Valle PSF 42/23 10p
6 R2 Daniel Johansson Valle PSF 34/19 7p
7 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 30/19 9p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 48/26 16p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Pertti Terho Valle PSF 40/20 8p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
3an CUP 1, 2018-02-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
24 st skyttar från 4 föreningar deltog och sköt tillsammans 35 st starter.
Dessa fördelades på 10st A-, 2st B-, 21st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 1680st skott fördelat på 480st A-, 96st B-, 1008st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=263

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/28 15p
2 C1 Stefan Östman Mariestad PK 47/28 12p
3 C3 Emil Bergman P4IF 46/27 15p
4 C3 Christer Larsson Mariestad PK 46/26 17p
5 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 46/26 13p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 45/26 11p
7 C2 Tommi Lund P4IF 44/25 12p
8 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 44/24 13p
9 C3 Sebastian Strid Mariestad PK 43/26 18p
10 C1 Greger Meeks Mariestad PK 43/25 16p
11 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 43/25 13p
12 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 43/24 14p
13 C3 Daniel Bergman P4IF 43/24 13p
14 C2 Morgan Lindgren Mariestad PK 41/23 5p
15 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 40/25 8p
16 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 40/22 13p
17 C1 Johan Albertsson Valle PSF 38/23 9p
18 C2 Jimmy Mård Valle PSF 38/23 2p
19 C1 Tommy Svahn P4IF 34/18 5p
20 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 32/18 7p
21 C1 Magnus Karlsson Valle PSF 28/16 3p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Daniel Bergman P4IF 45/25 6p
2 A2 JG Valle PSF 44/25 13p
3 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/21 15p
4 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/21 5p
5 A2 Johan Josefsson P4IF 37/22 11p
6 A3 Emil Bergman P4IF 33/18 5p
7 A2 RJ Valle PSF 32/22 3p
8 A2 Philip Stöckel Mariestad PK 28/21 4p
9 A1 Johan Albertsson Valle PSF 23/17 7p
10 A1 Tommy Svahn P4IF 9/8 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/27 18p
2 R2 Jimmy Mård Valle PSF 34/19 1p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 48/25 17p
2 B3 Christer Larsson Mariestad PK 47/27 16p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
Grefvepoängen 2, 2018-01-27
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
 
22 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt sammanlagt 33 st starter varav 30 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 7st A-, 22st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 1584st skott fördelat på 336st A-, 1056st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=262

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 92 (48/44) 190p
2 C1 JH Valle PSF 92 (48/44) 166p
3 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 91 (48/43) 139p
4 C3 Christer Larsson Mariestad PK 90 (47/43) 185p
5 C3 Jan Rask Mariestad PK 90 (47/43) 164p
6 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 90 (47/43) 155p
7 C3 Marthin Andersson Valle PSF 88 (46/42) 162p
8 C1 Stefan Östman Mariestad PK 86 (45/41) 152p
9 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 82 (44/38) 152p
10 C2 Martin Algervik Valle PSF 81 (42/39) 127p
11 C2 JG Valle PSF 81 (41/40) 112p
12 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 79 (41/38) 129p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 77 (40/37) 122p
14 C1 Johan Albertsson Valle PSF 75 (40/35) 118p
15 C2 Daniel Johansson Valle PSF 72 (40/32) 72p
16 C2 PM Valle PSF 65 (33/32) 105p
17 D1 Marina Rask Mariestad PK 59 (33/26) 87p
18 C1 Magnus Karlsson Valle PSF 51 (27/24) 69p
19 C1 Magnus Hessel Valle PSF 42 (22/20) 49p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Christer Larsson Mariestad PK 86 (45/41) 156p
2 A3 Jan Rask Mariestad PK 86 (45/41) 152p
3 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 84 (44/40) 137p
4 A2 Jimmy Mård Valle PSF 80 (45/35) 150p
5 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 80 (42/38) 118p
6 A1 JH Valle PSF 79 (41/38) 116p
7 A2 Daniel Johansson Valle PSF 52 (29/23) 66p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 90 (47/43) 164p
2 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 74 (41/33) 125p
3 R2 Jimmy Mård Valle PSF 73 (38/35) 115p
4 R2 Tomas Monsén Valle PSF 69 (36/33) 114p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Stefan Östman Mariestad PK 89 (47/42) 172p
2 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 88 (46/42) 160p
3 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 87 (45/42) 161p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
3an CUP 3, 2016-02-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
50 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt sammanlagt 82 st starter varav 80 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 21st A-, 4st B-, 45st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 3936st skott fördelat på 1008st A-, 192st B-, 2160st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=80

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 51/25 58p
2 C1 JG Valle PSF 49/18 49p
3 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 48/27 54p
4 C1 Greger Meeks Mariestad PK 47/25 51p
5 C1 Adam Larsson Falköpings SSK 47/17 52p
6 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 46/29 52p
7 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/16 58p
8 C1 Maria Lundin Skövde SPSK 42/25 58p
9 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 42/19 44p
10 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/24 54p
11 C1 Carl-Henric Bergqvist Mariestad PK 28/15 55p
12 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 27/19 25p
13 C1 Martin Olsson Vedum PSK 23/17 35p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 53/28 58p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 52/28 56p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 52/26 57p
4 C2 PM Valle PSF 51/30 59p
5 C2 Martin Algervik Valle PSF 49/26 50p
6 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 48/24 55p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 48/21 50p
8 C2 Lars Andersson Vedum PSK 44/23 49p
9 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 43/27 50p
10 C2 Henrik Lundin Skövde SPSK 41/21 57p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 39/19 54p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 33/15 43p
13 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 32/13 43p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Christer Larsson Mariestad PK 54/32 60p
2 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 52/30 56p
3 C3 Tommi Lund P4IF 51/31 58p
4 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 51/29 57p
5 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 51/27 59p
6 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 50/32 59p
7 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 50/29 56p
8 C3 Daniel Bergman P4IF 50/28 58p
9 C3 Morgan Lindgren Mariestad PK 49/27 52p
10 C3 Klas Svensson P4IF 49/25 58p
11 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/29 56p
12 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 47/28 52p
13 C3 Emil Bergman P4IF 46/26 57p
14 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 45/26 59p

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 47/16 53p
2 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 28/13 49p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 48/22 55p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 51/24 51p
2 A1 JG Valle PSF 36/18 36p
3 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/15 34p
4 A1 Martin Olsson Vedum PSK 31/16 46p
5 A1 Maria Lundin Skövde SPSK 27/15 51p
6 A1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 27/14 42p
7 A1 Philip Stöckel Mariestad PK 24/17 50p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Josefsson P4IF 42/19 48p
2 A2 Mats Lindgren Mariestad PK 29/18 36p
3 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 23/15 29p
4 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 23/12 32p
5 A2 Bengt Thiger Lidköpings PSF 15/12 7p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 51/28 55p
2 A3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 47/29 48p
3 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/28 52p
4 A3 Klas Svensson P4IF 46/21 54p
5 A3 Tommi Lund P4IF 43/27 51p
6 A3 Emil Bergman P4IF 38/24 27p
7 A3 Urban Johansson Töreboda PSK 37/23 41p
8 A3 Morgan Lindgren Mariestad PK 34/19 54p
9 A3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 33/17 44p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Sebastian Strid Mariestad PK 27/16 31p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 41/20 56p
2 R2 Magnus Boman Mariestad PK 41/18 48p
3 R2 Henrik Lundin Skövde SPSK 39/22 47p
4 R2 Lars Andersson Vedum PSK 31/18 36p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 27/13 47p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 53/29 56p
2 R3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 51/30 56p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/22 43p
4 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 43/25 52p
5 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 42/23 52p
6 R3 Daniel Bergman P4IF 40/24 41p

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 41/21 41p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 34/18 41p
2 B2 Gunnar Svensson P4IF 33/17 39p

Klass B3 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/27 48p
 

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Greger Meeks Mariestad PK 40/24 57p
 

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 21/12 50p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
Tranknallen, 2015-04-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
83 st skyttar från 23 föreningar deltog och sköt tillsammans 161 st starter.
Dessa fördelades på 32st A-, 13st B-, 76st C- och 40st R-starter.
Det avlossades totalt 7728st skott fördelat på 1536st A-, 624st B-, 3648st C- och 1920st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=120

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 42/27 36p
2 C1 Morgan Lindgren Mariestad PK 41/28 24p
3 C1 Mattias Henrysson Mölndals SF 41/26 38p
4 C1 Simon Jander Örebro PSSK 40/29 31p
5 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 39/28 19p
6 C1 Martin Nilsson P4IF 36/26 25p
7 C1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 36/25 27p
8 C1 Björn Olsson Mariestad PK 33/20 24p
9 C1 Mark Frost Lidköpings PSF 30/22 14p
9 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 30/22 14p
10**
11 C1 Daniel Berggren Örgryte PK 29/20 14p
12 C1 Magnus Sundblad P4IF 27/22 11p
13 C1 Elina Andersson Skövde SPSK 25/21 12p
14 C1 Henrik Lundin Skövde SPSK 25/20 8p
15 C1 Alen Ovcina Tidaholm PSK 19/17 6p
16 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 3/2 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Torbjörn Johansson Arvika PK 46/31 35p B
2 C2 Leif Johansson Mariestad PK 44/28 35p
3 C2 Erik Johansson P4IF 43/28 40p
4 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 39/28 34p
5 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 38/29 18p
6 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 38/26 24p
7 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 38/25 29p
8 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 35/26 31p
9 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 32/24 18p
10 C2 Roland Nordin Göteborgs PSSK 32/21 25p
11 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 30/22 15p
12 C2 Johan Josefsson P4IF 29/21 21p
13 C2 Allan Jepsen Töreboda PSK 29/19 8p
14 C2 Lars Karlberg Töreboda PSK 22/17 12p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Åke Nordin Borås FOK 48/32 46p S
2 C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/32 42p S
3 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 41p S
4 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 47p S
5 C3 Rikard Alvén Mölndals SF 47/32 40p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/32 39p S
7 C3 Christer Larsson Mariestad PK 47/31 45p S
8 C3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 43p S
9 C3 Morgan Hielm Nyköpings PK 46/32 31p B
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/31 38p B
11 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/31 37p B
12 C3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 46/31 35p B
13 C3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 46/30 42p B
14 C3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 46/30 35p B
15 C3 Claes Nilsson Mölndals SF 45/31 39p B
16 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/31 30p B
17 C3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 45/30 40p B
18 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/30 38p B
19 C3 Daniel Jander Örebro PSSK 45/29 46p B
20 C3 Michael Holm Örebro PSSK 44/30 36p
21 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/30 33p
22 C3 Karl Hansson Sollebrunns PK 43/32 43p
23 C3 Jan Lövgren Hallsbergs PK 43/29 36p
24 C3 Emil Bergman P4IF 43/28 46p
25 C3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 42/27 41p
26 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 41/29 34p
27 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/28 25p
28 C3 Per-Inge Berggren Örgryte PK 40/27 28p
29 C3 Jonas Olsson Sollebrunns PK 39/29 30p
30 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/23 35p

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Helena Linell Vårgårda PSK 44/29 34p
2 D2 Tara Merdini Mölndals SF 43/30 33p
3 D2 Nina Smidefors Mölndals SF 40/28 43p
4 D2 Åsa Grip Göteborgs PSSK 40/26 33p
5 D2 Agneta Theng Vedum PSK 32/26 13p

Klass D3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Marie Brunsson Örgryte PK 47/32 36p S
2 D3 Linda Gåård Trollhättans PK 46/31 38p B
3 D3 Marie Björk Mölndals SF 45/31 26p B

Klass Jun Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/32 43p S
2 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 47/31 36p S

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/32 46p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 38/26 34p
3 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 27/18 16p

Klass VetY Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 48/32 50p S
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 46/31 34p B
3 VetY Åke Samuelsson Örgryte PK 34/24 30p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 40/27 28p
2 A1 Mikael Arnerwik P4IF 37/24 28p
3 A1 Martin Nilsson P4IF 33/25 23p
4 A1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 21/17 12p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommi Lund P4IF 43/29 31p B
2 A2 Erik Johansson P4IF 42/28 30p B
3 A2 Torbjörn Johansson Arvika PK 35/24 20p
4 A2 Urban Johansson Töreboda PSK 30/24 18p
5 A2 Johan Josefsson P4IF 30/20 9p
6 A2 Tara Merdini Mölndals SF 29/22 18p
7 A2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 26/24 6p
8 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 25/19 21p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Åke Nordin Borås FOK 48/32 43p S
2 A3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 47/31 39p S
3 A3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 46/31 41p S
3 A3 Martin Rehn Tidaholm PSK 46/31 41p S
4**
5 A3 Christer Larsson Mariestad PK 45/31 32p B
6 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/29 42p B
7 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/27 40p B
8 A3 Gary Wade P4IF 42/29 35p B
9 A3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 42/28 29p B
10 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 40/26 39p
11 A3 Jan Rask Mariestad PK 39/25 25p
12 A3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 38/26 28p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 37/20 27p
14 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 36/20 15p
15 A3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 33/22 15p
16 A3 Jan Lövgren Hallsbergs PK 32/24 23p
17 A3 Claes Nilsson Mölndals SF 32/22 8p
18 A3 Emil Bergman P4IF 31/22 25p
19 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 25/18 18p
20 A3 Marie Björk Mölndals SF 25/17 23p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Mark Frost Lidköpings PSF 29/22 13p
2 R1 Henrik Lundin Skövde SPSK 24/17 24p
3 R1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 20/16 16p
4 R1 Philip Stöckel Mariestad PK 12/10 11p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Torbjörn Andersson Arvika PK 42/29 32p
2 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 38/25 24p
3 R2 Rasmus Storm Tidaholm PSK 37/26 27p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 36/24 29p
5 R2 Roland Nordin Göteborgs PSSK 35/22 35p
6 R2 Agneta Theng Vedum PSK 32/22 27p
7 R2 Tara Merdini Mölndals SF 30/22 34p
8 R2 Henrik Vang Tidaholm PSK 28/17 16p
9 R2 Nina Smidefors Mölndals SF 27/21 9p
10 R2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 27/20 21p
11 R2 Stefan Storm Tidaholm PSK 26/17 15p
12 R2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 20/16 3p
13 R2 Åsa Grip Göteborgs PSSK 19/15 9p
14 R2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 18/15 9p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Martin Rehn Tidaholm PSK 48/32 40p S
2 R3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 48/32 32p S
3 R3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 45p S
4 R3 Klas Svensson P4IF 47/28 44p S
5 R3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 47/27 33p S
6 R3 Per-Inge Berggren Örgryte PK 46/30 43p B
7 R3 Michael Holm Örebro PSSK 46/30 36p B
8 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/30 43p B
9 R3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 45/29 32p B
10 R3 Rikard Alvén Mölndals SF 44/30 39p B
11 R3 Linda Gåård Trollhättans PK 44/26 35p B
12 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 43/29 38p B
13 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 43/28 32p B
14 R3 Marie Brunsson Örgryte PK 39/26 22p
15 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 38/26 29p
16 R3 Daniel Bergman P4IF 37/30 22p
17 R3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 37/27 21p
18 R3 Åke Samuelsson Örgryte PK 37/26 25p
19 R3 Jonas Olsson Sollebrunns PK 36/26 30p
20 R3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/25 22p
21 R3 Marie Björk Mölndals SF 31/23 14p
22 R3 Karl Hansson Sollebrunns PK 25/23 16p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Erik Johansson P4IF 46/30 42p

Klass B3 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 48/32 43p S
2 B3 Daniel Jander Örebro PSSK 48/32 39p S
3 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 55p B
4 B3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 42p B
5 B3 Christer Larsson Mariestad PK 47/31 40p B
6 B3 Rikard Alvén Mölndals SF 46/30 45p
7 B3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/29 44p
8 B3 Michael Holm Örebro PSSK 44/29 42p
9 B3 Linda Gåård Trollhättans PK 43/28 32p
10 B3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/27 39p
11 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/25 38p
12 B3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 36/25 40p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
Poängfält 1, 2015-03-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
25 st skyttar från 5 föreningar deltog och sköt tillsammans 38 st starter.
Dessa fördelades på 10st A-, 23st C- och 5st R-starter.
Det avlossades totalt 1824st skott fördelat på 480st A-, 1104st C- och 240st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=55

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 67 (44/23) 13p
2 C1 RJ Valle PSF 65 (44/21) 13p
3 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 62 (39/23) 22p
4 C1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 60 (38/22) 19p
5 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 57 (36/21) 12p
6 C1 Robert Ålerud Valle PSF 40 (24/16) 8p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 73 (46/27) 17p
1 C2 Tommi Lund P4IF 73 (46/27) 17p
2**
3 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 71 (45/26) 20p
4 C2 Martin Algervik Valle PSF 69 (44/25) 17p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 67 (43/24) 22p
6 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 67 (42/25) 13p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 61 (40/21) 16p
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 59 (39/20) 13p
9 C2 Leif Karlsson Valle PSF 55 (35/20) 17p
10 C2 Lars Andersson Vedum PSK 55 (37/18) 6p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 47 (28/19) 3p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 74 (47/27) 24p
2 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 71 (46/25) 20p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 69 (45/24) 20p
2 VetÄ Lars Persson Valle PSF 61 (39/22) 10p
3 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 60 (40/20) 14p

Klass VetY Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 57 (38/19) 12p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 67 (42/25) 14p
2 A1 Robert Ålerud Valle PSF 34 (20/14) 11p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Martin Algervik Valle PSF 63 (40/23) 13p
2 A2 Thomas Davidsson Vedum PSK 59 (38/21) 6p
3 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 57 (37/20) 17p
4 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 52 (35/17) 17p
5 A2 Daniel Johansson Valle PSF 48 (33/15) 8p
6 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 34 (19/15) 1p
7 A2 Tommi Lund P4IF 25 (17/8) 18p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 66 (48/18) 15p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 59 (39/20) 9p
2 R2 Daniel Johansson Valle PSF 55 (36/19) 12p
3 R2 Lars Andersson Vedum PSK 50 (33/17) 8p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 74 (47/27) 25p
2 R3 Marcus Nohlberg P4IF 65 (41/24) 13p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
Februaricup 4, 2015-02-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
32 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 55 st starter varav 54 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 17st A-, 2st B-, 27st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 2640st skott fördelat på 816st A-, 96st B-, 1296st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=65

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/37 25p
2 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/27 10p
3 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 32/25 10p
4 C1 Lars Edgren Valle PSF 26/21 12p
5 C1 Mikael Börjesson Valle PSF 21/18 7p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 47/39 12p
2 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 46/38 16p
3 C2 Tommi Lund P4IF 46/37 17p
4 C2 Urban Johansson Töreboda PSK 46/36 17p
5 C2 Marthin Andersson Valle PSF 46/35 20p
6 C2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 45/38 13p
7 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 39/32 10p
8 C2 Lars Andersson Vedum PSK 33/29 7p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Christer Larsson Mariestad PK 48/39 23p
2 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/39 17p
3 C3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 47/38 18p
3 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/38 18p
4**
5 C3 Klas Svensson P4IF 46/38 27p
6 C3 Tobias Bohm P4IF 46/37 23p
6 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 46/37 23p
7**
8 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 46/37 14p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 38/32 11p
2 D1 Elina Andersson Skövde SPSK 30/21 7p

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Theng Vedum PSK 41/31 15p

Klass Jun Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Albin Arvidsson Valle PSF 10/10 4p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 41/34 15p
2 VetÄ Lars Persson Valle PSF 36/28 8p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Jimmy Mård Valle PSF 41/30 9p
2 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 36/29 6p
3 A1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 23/21 7p
4 A1 Elina Andersson Skövde SPSK 13/9 0p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 44/35 19p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 41/31 16p
3 A2 Urban Johansson Töreboda PSK 39/32 8p
4 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 38/29 3p
5 A2 Tommi Lund P4IF 37/29 5p
6 A2 Martin Algervik Valle PSF 34/22 8p
7 A2 Lars Andersson Vedum PSK 31/23 0p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 48/39 21p
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/38 24p
3 A3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 46/30 22p
4 A3 Klas Svensson P4IF 45/31 16p
5 A3 Tobias Bohm P4IF 37/33 4p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Magnus Kihlström Valle PSF 43/34 13p
2 R1 Urban Johansson Töreboda PSK 39/33 9p
3 R1 Thomas Davidsson Vedum PSK 38/30 16p
4 R1 Agneta Theng Vedum PSK 38/30 13p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/38 21p
2 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/38 13p
3 R3 Marcus Nohlberg P4IF 36/31 6p
4 R3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 34/24 4p
5 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 28/23 5p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Tommi Lund P4IF 47/39 16p

Klass B3 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 43/35 18p
 

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 31/30 9p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
Februaricup 1, 2015-02-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
39 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt tillsammans 60 st starter.
Dessa fördelades på 17st A-, 34st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 2880st skott fördelat på 816st A-, 1632st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=62

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/27 18p
2 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 43/25 8p
3 C1 Jimmy Mård Valle PSF 38/25 10p
4 C1 Henrik Lundin Skövde SPSK 37/23 19p
5 C1 Lars Edgren Valle PSF 37/20 23p
6 C1 Björn Olsson Mariestad PK 30/19 10p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 48/27 23p
2 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/26 24p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 47/26 23p
4 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 46/27 19p
5 C2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 45/25 18p
6 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 44/27 12p
7 C2 Urban Johansson Töreboda PSK 44/23 19p
8 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 43/26 21p
9 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 41/26 20p
10 C2 Daniel Johansson Valle PSF 40/23 18p
11 C2 Lars Andersson Vedum PSK 36/23 9p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 5p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/27 26p
2 C3 Christer Larsson Mariestad PK 48/27 25p
3 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 48/27 20p
4 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/26 0p
5 C3 Klas Svensson P4IF 47/27 24p
6 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 47/27 23p
7 C3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 47/27 16p
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/27 17p
9 C3 Tobias Bohm P4IF 45/25 20p

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 42/25 16p
2 D1 Elina Andersson Skövde SPSK 28/20 15p

Klass Jun Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/27 24p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 42/23 13p
2 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 40/25 13p
3 VetÄ Lars Persson Valle PSF 40/23 24p

Klass VetY Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 40/24 7p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 RJ Valle PSF 42/23 22p
2 A1 Henrik Lundin Skövde SPSK 39/23 9p
3 A1 Urban Johansson Töreboda PSK 35/23 12p
4 A1 Tom Krall Skövde SPSK 21/14 4p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 46/26 22p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/23 9p
3 A2 Rickard Svensson Töreboda PSK 42/23 23p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 41/25 18p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 39/23 10p
6 A2 Lars Andersson Vedum PSK 38/29 11p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 30/18 17p
8 A2 Daniel Johansson Valle PSF 27/16 5p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/27 18p
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/27 14p
3 A3 Christer Larsson Mariestad PK 43/26 24p
4 A3 Tobias Bohm P4IF 43/25 19p
5 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/23 17p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 36/22 4p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 48/27 16p
2 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 46/27 15p
3 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 40/24 17p
4 R2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 38/24 15p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/26 16p
2 R3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/24 13p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/24 21p
4 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/23 19p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
Januaricup 4, 2015-01-24
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
18 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt tillsammans 26 st starter.
Dessa fördelades på 10st A-, 15st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 1248st skott fördelat på 480st A-, 720st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=61

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Christer Larsson Mariestad PK 47/41 0p
2 C3 Klas Svensson P4IF 47/38 0p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/36 0p
4 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/42 0p
5 C3 Marcus Nohlberg P4IF 46/40 0p
6 C3 Tobias Bohm P4IF 45/39 0p
7 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 44/40 0p
8 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/35 0p
9 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 43/39 0p
10 C2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/36 0p
11 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/33 0p
12 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/33 0p
13 VetÄ Lars Persson Valle PSF 34/29 0p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 30/20 0p
15 C1 Lars Edgren Valle PSF 29/25 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 47/42 0p
2 A3 Christer Larsson Mariestad PK 47/41 0p
3 A3 Tobias Bohm P4IF 41/37 0p
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/35 0p
5 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 38/32 0p
6 A1 Jimmy Mård Valle PSF 36/32 0p
7 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 35/26 0p
8 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 32/24 0p
9 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 31/27 0p
10 A1 Lars Edgren Valle PSF 28/25 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
0 R1 RJ Valle PSF 28/25 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
Kretsmästerskap A, 2014-10-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
27 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt tillsammans 27 st starter.
Dessa fördelades på 27st A-starter.
Det avlossades totalt 1296st skott fördelat på 1296st A-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=104

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 39/24 8p
2 A1 Martin Nilsson P4IF 38/26 16p
3 A1 Alf Engström Sandhems PSK 33/22 11p
4 A1 Henrik Vang Tidaholm PSK 15/12 7p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Martin Algervik Valle PSF 42/27 6p B
2 A2 Per Wikman Lidköpings PSF 40/27 29p B
3 A2 Johan Modigh P4IF 39/24 5p
4 A2 Jerker Lindström Valle PSF 35/24 18p
5 A2 Michael Thersthol Skövde SPSK 33/22 1p
6 A2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 31/21 7p
7 A2 Tommi Lund P4IF 29/22 14p
8 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 26/21 12p
9 A2 Börje Wester P4IF 21/16 12p
10 A2 Thomas Farrell P4IF 21/16 3p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 47/30 16p S
2 A3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 46/31 14p S
3 A3 Gary Wade P4IF 45/29 16p S
4 A3 Martin Rehn Tidaholm PSK 44/29 16p B
5 A3 Jan Rask Mariestad PK 43/27 8p B
6 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/30 19p B
7 A3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 41/27 7p B
8 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/25 12p
9 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 38/25 7p
10 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 38/23 9p
11 A3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 37/25 34p
12 A3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 35/22 5p
13 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 31/21 4p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
Skaraborgspokalen 4, 2014-10-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
61 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 61 st starter.
Dessa fördelades på 61st C-starter.
Det avlossades totalt 2928st skott fördelat på 2928st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=105

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Morgan Lindgren Mariestad PK 45/28 30p
2 C1 Mikael Arnerwik P4IF 43/29 29p
3 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 43/29 26p
4 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 27p
5 C1 Alf Engström Sandhems PSK 38/25 23p
6 C1 Johan Josefsson P4IF 38/24 31p
7 C1 Henrik Vang Tidaholm PSK 37/25 30p
8 C1 Stefan Storm Tidaholm PSK 37/24 29p
9 C1 Martin Nilsson P4IF 37/24 21p
10 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 33/19 31p
11 C1 Stefan Heberlein P4IF 30/21 20p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Johan Modigh P4IF 48/31 47p S
2 C2 Kent Eriksson Sandhems PSK 48/31 45p S
3 C2 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/31 40p S
4 C2 Jerker Lindström Valle PSF 47/31 39p B
5 C2 Per Wikman Lidköpings PSF 47/30 44p B
6 C2 Marthin Andersson Valle PSF 45/30 39p
7 C2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/29 32p
8 C2 Leif Johansson Mariestad PK 45/28 32p
9 C2 Andreas Granander Skövde SPSK 45/28 31p
10 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 44/28 35p
11 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 43/29 33p
12 C2 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/27 24p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/27 26p
14 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 41/26 31p
15 C2 Bengt Larsson Falköpings SSK 39/27 30p
16 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 39/26 28p
17 C2 Lars Fredell Lidköpings PSF 37/25 24p
18 C2 Thomas Farrell P4IF 34/24 19p
19 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 31/21 29p
20 C2 Gunnar Svensson P4IF 23/17 21p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/31 51p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/31 46p S
3 C3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 48/31 45p S
4 C3 Christer Larsson Mariestad PK 48/31 43p S
5 C3 Joakim Nilsson Töreboda PSK 47/31 40p B
6 C3 Carl-Johan Runström Sandhems PSK 47/30 41p B
7 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 47/30 40p B
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/31 39p B
9 C3 Gary Wade P4IF 46/30 40p B
10 C3 Marcus Nohlberg P4IF 46/30 39p B
11 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/30 42p
12 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/28 36p
13 C3 Martin Rehn Tidaholm PSK 44/27 33p
14 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 40/26 30p

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Viktoria Eriksson Sandhems PSK 45/30 36p
2 D2 Agneta Theng Vedum PSK 44/29 31p

Klass D3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 47/30 38p B

Klass Jun Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/31 49p S
2 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 46/30 50p B

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/30 34p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 44/27 37p
3 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 42/27 23p
4 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 34/21 14p

Klass VetY Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Ove Holmberg Tidaholm PSK 47/30 40p B
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/30 39p B
3 VetY Lars Carlsson P4IF 46/31 39p B
4 VetY Christer Björnberg Falköpings SSK 41/27 35p
5 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 39/26 26p
6 VetY Börje Wester P4IF 28/20 19p
7 VetY Kenneth Persson Mariestad PK 19/11 2p
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Till början av sidan!
Tranknallen 2013, 2013-04-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
99 st skyttar från 29 föreningar deltog och sköt tillsammans 197 st starter.
Dessa fördelades på 45st A-, 21st B-, 90st C- och 41st R-starter.
Det avlossades totalt 9456st skott fördelat på 2160st A-, 1008st B-, 4320st C- och 1968st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=197

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Emil Bergman P4IF 47/34 38p S
2 C1 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 45/33 33p B
3 C1 Gustav Bergenstråle Lidköpings PSF 42/31 24p
4 C1 Per Wikman Lidköpings PSF 39/30 31p
5 C1 Andreas Hellqvist P4IF 39/30 24p
6 C1 Mikael Holm Örebro PSSK 39/29 27p
7 C1 Magnus Larsson Kristinehamn PK 38/28 17p
8 C1 Stefan Högfeldt Skövde SPSK 37/29 18p
9 C1 Erik Joutsen Vårgårda PSK 37/26 23p
10 C1 Johan Ligardh P4IF 37/24 28p
11 C1 Caj Wessand Borås FOK 35/27 25p
12 C1 Henrik Vang Tidaholm PSK 35/23 22p
13 C1 Bertil Prelog Vårgårda PSK 33/25 25p
14 C1 Gunnar Svensson P4IF 31/20 21p
15 C1 Per Nilsson P4IF 29/22 9p
16 C1 Fredrik Andersson P4IF 28/22 5p
17 C1 Martin Nilsson P4IF 26/21 13p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommy Nässén Kristinehamn PK 47/34 35p S
2 C2 Per-Erik Söderberg Kristinehamn PK 46/33 38p B
3 C2 Tommy Pehrson Mariestad PK 46/33 35p B
4 C2 Johan Kjellström Lidköpings PSF 45/33 34p B
5 C2 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 45/32 38p B
6 C2 Daniel Bergman P4IF 44/32 32p
7 C2 Karl Hansson Sollebrunns PK 44/32 29p
7 C2 Markku Glans Sollebrunns PK 44/32 29p
8**
9 C2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/32 19p
10 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 41/33 33p
11 C2 Ingemar Persson Mariestad PK 40/29 21p
12 C2 Tomas Svensson P4IF 38/27 25p
13 C2 Roger Wiklund Örgryte PK 38/27 23p
14 C2 Robert Lorentsson Skepplanda SF 37/26 31p
15 C2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 36/27 28p
16 C2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 36/25 27p
17 C2 Tommy Ottosson Mariestad PK 35/23 20p
18 C2 Lars Fredell Lidköpings PSF 34/26 14p
19 C2 Jörgen Karlsson P4IF 33/22 18p
20 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 32/25 21p
21 C2 Alfred Klingvall P4IF 31/26 22p
22 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 30/22 11p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/35 40p S
2* C3 Tommy Alvar Mariestad PK 48/35 36p S
3* C3 Martin Ludvigsson Vårgårda PSK 48/35 39p S
4* C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/35 40p S
5* C3 Christer Larsson Mariestad PK 47/35 36p S
6* C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/35 35p S
7* C3 Krister Persson Borås PS 47/35 32p S
8* C3 Martin Rehn Tidaholm PSK 47/34 42p S
9* C3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 47/34 38p S
10* C3 Rikard Alvén Mölndals SF 47/34 34p S
11* C3 Andreas Åhman Mölndals SF 47/34 32p S
12* C3 Kalle Dahlbom Karlstad PKoSSK 47/34 27p S
13* C3 Klas Svensson P4IF 47/32 35p S
14* C3 Daniel Jander Örebro PSSK 46/34 39p B
15* C3 Jens Carlsson Örebro PSSK 46/34 36p B
16* C3 Jonas Landin Skepplanda SF 46/34 32p B
17* C3 Michael Gustafsson Trollhättans PK 46/33 35p B
18* C3 P-O Andersson Örebro PSSK 46/33 33p B
19* C3 Björn Rutgersson Södra Dals PSF 46/33 32p B
20* C3 Rolf Haglund Landskrona PK 45/33 28p B
21* C3 Jan Nilsson Starrkärr SKF 45/32 38p B
22* C3 Claes Nilsson Mölndals SF 45/32 36p B
23* C3 Mikael Persson Tidaholm PSK 44/33 32p
24* C3 Tomas Dahl Grästorps PSK 44/32 29p
25* C3 Mikael Norberg Karlstad PKoSSK 44/32 27p
26* C3 Jan Rask Mariestad PK 44/32 27p
27* C3 Kevin Sebastian Österlind Lilla Edet PK 43/31 26p
28* C3 Per Hansson Borås FOK 42/30 28p
29* C3 Jimmy Ivarsson Lidköpings PSF 42/30 15p
30* C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 42/29 22p
31* C3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 40/30 35p
32* C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 39/27 29p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1* D2 Yvonne Prelog Vårgårda PSK 43/32 22p
2* D2 Marie Björk Mölndals SF 36/27 17p
3* D2 Nina Smidefors Mölndals SF 36/26 26p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass D3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 46/33 34p B
2 D3 Marie Brunsson Örgryte PK 45/33 33p B
3 D3 Linda Gåård Trollhättans PK 42/31 28p

Klass Jun Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 43/31 29p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Rikard Westling Örebro PSSK 45/32 29p B
2 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 45/29 39p B
3 VetÄ Åke Samuelsson Örgryte PK 42/30 27p
4 VetÄ Bengt-Olov Nord Örebro PSSK 41/28 20p
5 VetÄ Bengt-Olof Stenberg Uddevalla PSF 39/28 35p
6 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 36/27 15p
7 VetÄ Börje Wester P4IF 24/19 27p

Klass VetY Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 48/35 35p S
2 VetY Albin Prelog Vårgårda PSK 46/34 24p B
3 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/33 33p B
4 VetY Ove Holmberg Tidaholm PSK 43/31 27p
5 VetY Hans Skog P4IF 34/25 17p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 43/25 26p B
2 A1 Per Wikman Lidköpings PSF 36/29 26p
3 A1 Mikael Holm Örebro PSSK 34/25 23p
4 A1 Patrik Pedersen Hallsbergs PK 33/25 22p
5 A1 Caj Wessand Borås FOK 28/22 17p
6 A1 Gustav Bergenstråle Lidköpings PSF 28/20 21p
7 A1 Johan Ligardh P4IF 17/14 4p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Per-Erik Söderberg Kristinehamn PK 44/34 22p S
2 A2 Hans-Ove Gustafsson Vargöns PK 43/33 27p B
3 A2 Tomas Svensson P4IF 39/28 27p B
4 A2 Tommy Ottosson Mariestad PK 36/23 19p
5 A2 Denny Gustafsson Vargöns PK 35/27 17p
6 A2 Alfred Klingvall P4IF 35/25 12p
7 A2 Reijo Hänninen Lilla Edet PK 32/23 13p
8 A2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 30/24 9p
9 A2 Karl Hansson Sollebrunns PK 28/21 19p
10 A2 Jörgen Karlsson P4IF 27/18 18p
11 A2 Börje Wester P4IF 26/19 15p
12 A2 Roger Wiklund Örgryte PK 26/18 17p
13 A2 Sive Gunnarsson Stockaryds PK 21/16 4p
14 A2 Hans Skog P4IF 16/13 3p
15 A2 Nina Smidefors Mölndals SF 13/11 2p
16 A2 Marie Björk Mölndals SF 10/8 5p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Krister Persson Borås PS 46/34 21p S
2 A3 Christer Larsson Mariestad PK 45/33 33p S
3 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/32 31p S
4 A3 Tomas Dahl Grästorps PSK 44/33 25p S
5 A3 Jens Carlsson Örebro PSSK 44/32 27p S
6 A3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 43/32 28p B
7 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 43/32 27p B
8 A3 Björn Gunnarsson Stockaryds PK 43/31 24p B
9 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 42/32 23p B
10 A3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 42/29 26p B
11 A3 Kalle Dahlbom Karlstad PKoSSK 40/29 27p B
12 A3 Jonas Landin Skepplanda SF 39/29 21p B
13 A3 Andreas Åhman Mölndals SF 39/28 17p B
14 A3 Mikael Norberg Karlstad PKoSSK 39/27 20p B
15 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 37/25 19p
16 A3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 36/27 23p
17 A3 Kevin Sebastian Österlind Lilla Edet PK 36/27 18p
18 A3 Jan Rask Mariestad PK 36/26 18p
19 A3 Per Hansson Borås FOK 35/26 20p
20 A3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 35/23 28p
21 A3 Bengt-Olof Stenberg Uddevalla PSF 33/24 19p
22 A3 Johan Modigh P4IF 24/20 10p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Patrik Pedersen Hallsbergs PK 39/31 26p
2 R1 Erik Joutsen Vårgårda PSK 32/22 13p
3 R1 Magnus Larsson Kristinehamn PK 31/25 10p
4 R1 Per Wikman Lidköpings PSF 31/24 21p
5 R1 Bertil Prelog Vårgårda PSK 25/19 4p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Yvonne Prelog Vårgårda PSK 41/31 26p B
2 R2 Robert Lorentsson Skepplanda SF 39/27 18p
3 R2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/23 20p
4 R2 Reijo Hänninen Lilla Edet PK 36/27 17p
5 R2 Marie Björk Mölndals SF 33/25 20p
6 R2 Tommy Ottosson Mariestad PK 33/23 22p
7 R2 Ingemar Persson Mariestad PK 32/24 14p
8 R2 Daniel Bergman P4IF 31/24 7p
9 R2 Hans-Ove Gustafsson Vargöns PK 29/21 20p
10 R2 Denny Gustafsson Vargöns PK 27/23 12p
11 R2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 26/19 19p
12 R2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 23/19 10p
13 R2 Sive Gunnarsson Stockaryds PK 23/15 12p
14 R2 Markku Glans Sollebrunns PK 20/16 10p
15 R2 Nina Smidefors Mölndals SF 9/5 0p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/35 29p S
2 R3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 47/33 30p S
3 R3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 46/34 30p S
4 R3 Klas Svensson P4IF 46/32 30p S
5 R3 Rolf Haglund Landskrona PK 45/34 31p B
6 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 44/30 23p B
7 R3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 43/32 19p B
8 R3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 43/31 24p B
9 R3 Rikard Alvén Mölndals SF 42/31 29p B
10 R3 Mikael Norberg Karlstad PKoSSK 41/28 29p B
11 R3 Kalle Dahlbom Karlstad PKoSSK 41/28 22p B
12 R3 Albin Prelog Vårgårda PSK 40/30 18p B
13 R3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 40/28 18p B
14 R3 Jan Nilsson Starrkärr SKF 39/31 24p
15 R3 Tommy Alvar Mariestad PK 37/31 12p
16 R3 Björn Gunnarsson Stockaryds PK 37/29 14p
17 R3 Åke Samuelsson Örgryte PK 37/24 29p
18 R3 Marie Brunsson Örgryte PK 35/26 26p
19 R3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/23 22p
20 R3 Johan Modigh P4IF 32/23 15p
21 R3 Claes Nilsson Mölndals SF 30/26 14p

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Mikael Holm Örebro PSSK 44/32 32p
2 B1 Gustav Bergenstråle Lidköpings PSF 32/20 18p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Tommy Nässén Kristinehamn PK 44/32 32p
2 B2 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 43/32 36p
3 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 27/21 8p

Klass B3 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1* B3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/35 36p S
2* B3 Jimmy Ivarsson Lidköpings PSF 48/35 41p S
3 B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/35 40p B
4 B3 Daniel Jander Örebro PSSK 47/35 31p B
5 B3 Jan Nilsson Starrkärr SKF 47/34 39p B
5 B3 Martin Ludvigsson Vårgårda PSK 47/34 39p B
6**
7 B3 Michael Gustafsson Trollhättans PK 47/34 38p B
8 B3 P-O Andersson Örebro PSSK 47/29 34p B
9 B3 Mikael Persson Tidaholm PSK 46/34 35p
10 B3 Rikard Alvén Mölndals SF 46/33 31p
11 B3 Björn Rutgersson Södra Dals PSF 45/33 41p
12 B3 Linda Gåård Trollhättans PK 43/32 31p
13 B3 Tomas Dahl Grästorps PSK 41/31 34p
14 B3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 40/30 32p
15 B3 Rikard Westling Örebro PSSK 37/26 17p
16 B3 Bengt-Olov Nord Örebro PSSK 31/23 22p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF


REA Resultatportal - Utvecklas av Grefven Heavy Industries för VPSF