Skytte- och resultatstatistik
Björn Olsson

Mariestad Pistolklubb, Mariestad PK
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=80

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältBanaTotalt
Antal tävlingar:404
Antal starter:606
Antal olika klasser:303
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:000

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältBanaTotalt
Antal olika vapengrupper:202
Antal starter i grupp A:202
Antal starter i grupp B:000
Antal starter i grupp C:404
Antal starter i grupp R:000
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältBanaTotalt
Avlossade skott:1920192
  ...varav i grupp A:96096
  ...varav i grupp B:000
  ...varav i grupp C:1920192
  ...varav i grupp R:000
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Guldserier grupp A:--*00
Silverserier grupp A:--*00
Bronsserier grupp A:--*00
Guldserier grupp B:--*00
Silverserier grupp B:--*00
Bronsserier grupp B:--*00
Guldserier grupp C:--*00
Silverserier grupp C:--*00
Bronsserier grupp C:--*00
Guldserier grupp R:--*00
Silverserier grupp R:--*00
Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 3an CUP 22019-01-26A2, C2Valle PSF
 3an CUP 12019-01-19A2, C2Valle PSF
 Tranknallen2015-04-26C1Valle PSF
 Februaricup 12015-02-07C1Valle PSF
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



3an CUP 2
2019-01-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
36 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt tillsammans 61 st starter.
Dessa fördelades på 14st A-, 3st B-, 32st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 2928st skott fördelat på 672st A-, 144st B-, 1536st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=302

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 48/34 14p S
2 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/34 8p S
3 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/33 14p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/33 12p S
5 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/33 9p S
6 C3 Klas Svensson P4IF 46/33 14p B
7 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/33 10p B
8 C3 Marthin Andersson Valle PSF 46/32 5p B
9 C3 Jonas Lakhall P4IF 46/31 11p B
10 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 10p B
11 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/31 13p
12 C3 JH Valle PSF 44/30 15p
13 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/30 9p
14 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 43/29 4p
15 C2 Fredrik Westermark Mariestad PK 43/23 11p
16 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 15p
17 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/29 13p
18 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/30 7p
19 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 40/30 12p
20 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 40/26 3p
21 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 38/25 8p
22 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 37/27 8p
23 C1 Tim Trygg P4IF 37/24 0p
24 C1 Johan Strand P4IF 37/23 11p
25 Jun Josefine Möller Mariestad PK 37/23 5p
26 C2 Björn Olsson Mariestad PK 36/25 10p
27 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 35/25 8p
28 C1 Anton Tropp Mariestad PK 34/20 4p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 33/23 6p
30 C1 Tommy Svahn P4IF 32/20 6p
31 C1 Stefan Svensson Tidaholm PSK 29/23 2p
32 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 29/18 6p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/26 5p S
2 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/31 10p B
3 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 9p B
4 A3 Emil Bergman P4IF 43/29 10p B
5 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 41/30 8p
6 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 39/29 11p
7 A3 JH Valle PSF 39/26 9p
8 A3 Daniel Bergman P4IF 39/24 7p
9 A3 Tommi Lund P4IF 37/25 7p
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 37/22 0p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 33/22 4p
12 A2 Björn Olsson Mariestad PK 29/23 0p
13 A1 Tommy Svahn P4IF 29/21 7p
14 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 25/20 8p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 9p S
2 R3 Jonas Lakhall P4IF 45/30 9p B
3 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/30 12p B
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/26 3p B
5 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/24 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 37/23 0p
7 R3 Daniel Bergman P4IF 36/27 11p
8 R3 Greger Meeks Mariestad PK 36/25 8p
9 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 35/21 3p
10 R2 RJ Valle PSF 32/23 11p
11 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/17 4p
12 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 19/16 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 46/27 2p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 45/32 5p
3 B3 Jonas Lakhall P4IF 44/28 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1
2019-01-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
28 st skyttar från 4 föreningar deltog och sköt tillsammans 49 st starter.
Dessa fördelades på 13st A-, 2st B-, 26st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 2352st skott fördelat på 624st A-, 96st B-, 1248st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=301

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/33 18p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 47/33 15p S
3 C3 JH Valle PSF 47/33 14p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 11p S
5 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 47/32 4p S
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 16p B
7 C3 Klas Svensson P4IF 46/32 13p B
8 C3 Jonas Lakhall P4IF 45/31 19p B
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 45/31 10p B
10 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 16p
11 C1 Tim Trygg P4IF 43/27 7p
12 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/30 7p
13 VetÄ Hans Hallbäck Valle PSF 42/29 11p
14 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/31 7p
15 C3 Tommi Lund P4IF 41/29 6p
15 C3 Stefan Östman Mariestad PK 41/29 6p
16**
17 C2 Fredrik Westermark Mariestad PK 39/29 16p
18 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/28 13p
19 C1 Anton Tropp Mariestad PK 39/26 11p
20 C2 Björn Olsson Mariestad PK 37/28 10p
21 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/26 7p
22 C1 Tommy Svahn P4IF 34/25 5p
23 Jun Josefine Möller Mariestad PK 34/20 0p
24 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/19 2p
25 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 26/18 1p
26 C1 Johan Strand P4IF 4/2 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/31 12p S
2 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 11p B
3 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/27 12p B
4 A3 Daniel Bergman P4IF 41/29 7p B
5 A3 JH Valle PSF 40/27 9p
6 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/27 8p
7 A3 Anders Lindell P4IF 39/25 16p
8 A1 Fredrik Andersson P4IF 34/24 9p
9 A2 Björn Olsson Mariestad PK 32/21 2p
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 32/20 13p
11 A2 Fredrik Westermark Mariestad PK 27/19 9p
12 A1 Tommy Svahn P4IF 26/19 0p
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 20/16 2p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 12p B
2 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/29 12p B
3 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 42/26 10p
4 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/30 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 37/25 8p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 23/14 3p
7 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 18/13 3p
8 R3 Daniel Bergman P4IF 12/8 3p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 47/30 12p
2 B3 Jonas Lakhall P4IF 45/31 17p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Tranknallen
2015-04-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
83 st skyttar från 23 föreningar deltog och sköt tillsammans 161 st starter.
Dessa fördelades på 32st A-, 13st B-, 76st C- och 40st R-starter.
Det avlossades totalt 7728st skott fördelat på 1536st A-, 624st B-, 3648st C- och 1920st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=120

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 42/27 36p
2 C1 Morgan Lindgren Mariestad PK 41/28 24p
3 C1 Mattias Henrysson Mölndals SF 41/26 38p
4 C1 Simon Jander Örebro PSSK 40/29 31p
5 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 39/28 19p
6 C1 Martin Nilsson P4IF 36/26 25p
7 C1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 36/25 27p
8 C1 Björn Olsson Mariestad PK 33/20 24p
9 C1 Mark Frost Lidköpings PSF 30/22 14p
9 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 30/22 14p
10**
11 C1 Daniel Berggren Örgryte PK 29/20 14p
12 C1 Magnus Sundblad P4IF 27/22 11p
13 C1 Elina Andersson Skövde SPSK 25/21 12p
14 C1 Henrik Lundin Skövde SPSK 25/20 8p
15 C1 Alen Ovcina Tidaholm PSK 19/17 6p
16 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 3/2 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Torbjörn Johansson Arvika PK 46/31 35p B
2 C2 Leif Johansson Mariestad PK 44/28 35p
3 C2 Erik Johansson P4IF 43/28 40p
4 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 39/28 34p
5 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 38/29 18p
6 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 38/26 24p
7 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 38/25 29p
8 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 35/26 31p
9 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 32/24 18p
10 C2 Roland Nordin Göteborgs PSSK 32/21 25p
11 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 30/22 15p
12 C2 Johan Josefsson P4IF 29/21 21p
13 C2 Allan Jepsen Töreboda PSK 29/19 8p
14 C2 Lars Karlberg Töreboda PSK 22/17 12p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Åke Nordin Borås FOK 48/32 46p S
2 C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/32 42p S
3 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 41p S
4 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 47p S
5 C3 Rikard Alvén Mölndals SF 47/32 40p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/32 39p S
7 C3 Christer Larsson Mariestad PK 47/31 45p S
8 C3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 43p S
9 C3 Morgan Hielm Nyköpings PK 46/32 31p B
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/31 38p B
11 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/31 37p B
12 C3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 46/31 35p B
13 C3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 46/30 42p B
14 C3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 46/30 35p B
15 C3 Claes Nilsson Mölndals SF 45/31 39p B
16 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/31 30p B
17 C3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 45/30 40p B
18 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/30 38p B
19 C3 Daniel Jander Örebro PSSK 45/29 46p B
20 C3 Michael Holm Örebro PSSK 44/30 36p
21 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/30 33p
22 C3 Karl Hansson Sollebrunns PK 43/32 43p
23 C3 Jan Lövgren Hallsbergs PK 43/29 36p
24 C3 Emil Bergman P4IF 43/28 46p
25 C3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 42/27 41p
26 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 41/29 34p
27 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/28 25p
28 C3 Per-Inge Berggren Örgryte PK 40/27 28p
29 C3 Jonas Olsson Sollebrunns PK 39/29 30p
30 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/23 35p

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Helena Linell Vårgårda PSK 44/29 34p
2 D2 Tara Merdini Mölndals SF 43/30 33p
3 D2 Nina Smidefors Mölndals SF 40/28 43p
4 D2 Åsa Grip Göteborgs PSSK 40/26 33p
5 D2 Agneta Theng Vedum PSK 32/26 13p

Klass D3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Marie Brunsson Örgryte PK 47/32 36p S
2 D3 Linda Gåård Trollhättans PK 46/31 38p B
3 D3 Marie Björk Mölndals SF 45/31 26p B

Klass Jun Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/32 43p S
2 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 47/31 36p S

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/32 46p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 38/26 34p
3 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 27/18 16p

Klass VetY Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 48/32 50p S
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 46/31 34p B
3 VetY Åke Samuelsson Örgryte PK 34/24 30p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 40/27 28p
2 A1 Mikael Arnerwik P4IF 37/24 28p
3 A1 Martin Nilsson P4IF 33/25 23p
4 A1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 21/17 12p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommi Lund P4IF 43/29 31p B
2 A2 Erik Johansson P4IF 42/28 30p B
3 A2 Torbjörn Johansson Arvika PK 35/24 20p
4 A2 Urban Johansson Töreboda PSK 30/24 18p
5 A2 Johan Josefsson P4IF 30/20 9p
6 A2 Tara Merdini Mölndals SF 29/22 18p
7 A2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 26/24 6p
8 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 25/19 21p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Åke Nordin Borås FOK 48/32 43p S
2 A3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 47/31 39p S
3 A3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 46/31 41p S
3 A3 Martin Rehn Tidaholm PSK 46/31 41p S
4**
5 A3 Christer Larsson Mariestad PK 45/31 32p B
6 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/29 42p B
7 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/27 40p B
8 A3 Gary Wade P4IF 42/29 35p B
9 A3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 42/28 29p B
10 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 40/26 39p
11 A3 Jan Rask Mariestad PK 39/25 25p
12 A3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 38/26 28p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 37/20 27p
14 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 36/20 15p
15 A3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 33/22 15p
16 A3 Jan Lövgren Hallsbergs PK 32/24 23p
17 A3 Claes Nilsson Mölndals SF 32/22 8p
18 A3 Emil Bergman P4IF 31/22 25p
19 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 25/18 18p
20 A3 Marie Björk Mölndals SF 25/17 23p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Mark Frost Lidköpings PSF 29/22 13p
2 R1 Henrik Lundin Skövde SPSK 24/17 24p
3 R1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 20/16 16p
4 R1 Philip Stöckel Mariestad PK 12/10 11p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Torbjörn Andersson Arvika PK 42/29 32p
2 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 38/25 24p
3 R2 Rasmus Storm Tidaholm PSK 37/26 27p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 36/24 29p
5 R2 Roland Nordin Göteborgs PSSK 35/22 35p
6 R2 Agneta Theng Vedum PSK 32/22 27p
7 R2 Tara Merdini Mölndals SF 30/22 34p
8 R2 Henrik Vang Tidaholm PSK 28/17 16p
9 R2 Nina Smidefors Mölndals SF 27/21 9p
10 R2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 27/20 21p
11 R2 Stefan Storm Tidaholm PSK 26/17 15p
12 R2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 20/16 3p
13 R2 Åsa Grip Göteborgs PSSK 19/15 9p
14 R2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 18/15 9p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Martin Rehn Tidaholm PSK 48/32 40p S
2 R3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 48/32 32p S
3 R3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 45p S
4 R3 Klas Svensson P4IF 47/28 44p S
5 R3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 47/27 33p S
6 R3 Per-Inge Berggren Örgryte PK 46/30 43p B
7 R3 Michael Holm Örebro PSSK 46/30 36p B
8 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/30 43p B
9 R3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 45/29 32p B
10 R3 Rikard Alvén Mölndals SF 44/30 39p B
11 R3 Linda Gåård Trollhättans PK 44/26 35p B
12 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 43/29 38p B
13 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 43/28 32p B
14 R3 Marie Brunsson Örgryte PK 39/26 22p
15 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 38/26 29p
16 R3 Daniel Bergman P4IF 37/30 22p
17 R3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 37/27 21p
18 R3 Åke Samuelsson Örgryte PK 37/26 25p
19 R3 Jonas Olsson Sollebrunns PK 36/26 30p
20 R3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/25 22p
21 R3 Marie Björk Mölndals SF 31/23 14p
22 R3 Karl Hansson Sollebrunns PK 25/23 16p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Erik Johansson P4IF 46/30 42p

Klass B3 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 48/32 43p S
2 B3 Daniel Jander Örebro PSSK 48/32 39p S
3 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 55p B
4 B3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 42p B
5 B3 Christer Larsson Mariestad PK 47/31 40p B
6 B3 Rikard Alvén Mölndals SF 46/30 45p
7 B3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/29 44p
8 B3 Michael Holm Örebro PSSK 44/29 42p
9 B3 Linda Gåård Trollhättans PK 43/28 32p
10 B3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/27 39p
11 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/25 38p
12 B3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 36/25 40p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Februaricup 1
2015-02-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
39 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt tillsammans 60 st starter.
Dessa fördelades på 17st A-, 34st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 2880st skott fördelat på 816st A-, 1632st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=62

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/27 18p
2 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 43/25 8p
3 C1 Jimmy Mård Valle PSF 38/25 10p
4 C1 Henrik Lundin Skövde SPSK 37/23 19p
5 C1 Lars Edgren Valle PSF 37/20 23p
6 C1 Björn Olsson Mariestad PK 30/19 10p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 48/27 23p
2 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/26 24p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 47/26 23p
4 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 46/27 19p
5 C2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 45/25 18p
6 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 44/27 12p
7 C2 Urban Johansson Töreboda PSK 44/23 19p
8 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 43/26 21p
9 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 41/26 20p
10 C2 Daniel Johansson Valle PSF 40/23 18p
11 C2 Lars Andersson Vedum PSK 36/23 9p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 5p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/27 26p
2 C3 Christer Larsson Mariestad PK 48/27 25p
3 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 48/27 20p
4 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/26 0p
5 C3 Klas Svensson P4IF 47/27 24p
6 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 47/27 23p
7 C3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 47/27 16p
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/27 17p
9 C3 Tobias Bohm P4IF 45/25 20p

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 42/25 16p
2 D1 Elina Andersson Skövde SPSK 28/20 15p

Klass Jun Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/27 24p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 42/23 13p
2 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 40/25 13p
3 VetÄ Lars Persson Valle PSF 40/23 24p

Klass VetY Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 40/24 7p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 RJ Valle PSF 42/23 22p
2 A1 Henrik Lundin Skövde SPSK 39/23 9p
3 A1 Urban Johansson Töreboda PSK 35/23 12p
4 A1 Tom Krall Skövde SPSK 21/14 4p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 46/26 22p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/23 9p
3 A2 Rickard Svensson Töreboda PSK 42/23 23p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 41/25 18p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 39/23 10p
6 A2 Lars Andersson Vedum PSK 38/29 11p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 30/18 17p
8 A2 Daniel Johansson Valle PSF 27/16 5p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/27 18p
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/27 14p
3 A3 Christer Larsson Mariestad PK 43/26 24p
4 A3 Tobias Bohm P4IF 43/25 19p
5 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/23 17p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 36/22 4p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 48/27 16p
2 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 46/27 15p
3 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 40/24 17p
4 R2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 38/24 15p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/26 16p
2 R3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/24 13p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/24 21p
4 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/23 19p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF


REA Resultatportal - Utvecklas av Grefven Heavy Industries för VPSF