Skytte- och resultatstatistik
Jimmy Ågesjö

P4 IF Pistolskytte, P4IF
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=126

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältBanaTotalt
Antal tävlingar:606
Antal starter:12012
Antal olika klasser:303
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:000

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältBanaTotalt
Antal olika vapengrupper:303
Antal starter i grupp A:404
Antal starter i grupp B:000
Antal starter i grupp C:606
Antal starter i grupp R:202
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältBanaTotalt
Avlossade skott:3840384
  ...varav i grupp A:1920192
  ...varav i grupp B:000
  ...varav i grupp C:2880288
  ...varav i grupp R:96096
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Guldserier grupp A:--*00
Silverserier grupp A:--*00
Bronsserier grupp A:--*00
Guldserier grupp B:--*00
Silverserier grupp B:--*00
Bronsserier grupp B:--*00
Guldserier grupp C:--*00
Silverserier grupp C:--*00
Bronsserier grupp C:--*00
Guldserier grupp R:--*00
Silverserier grupp R:--*00
Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 3an CUP 32019-02-02A3, C3Valle PSF
 3an CUP 12019-01-19A3, C3Valle PSF
 3an CUP 32018-02-24A3, C3Valle PSF
 3an CUP 22017-02-04C3, R3Valle PSF
 3an CUP 12017-01-28C3, R3Valle PSF
 3an CUP 32016-02-20A3, C3Valle PSF
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



3an CUP 3
2019-02-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
34 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 63 st starter varav 62 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 19st A-, 3st B-, 30st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3024st skott fördelat på 912st A-, 144st B-, 1440st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=303

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/34 13p S
2 C1 Anton Tropp Mariestad PK 48/28 2p S
3 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 47/33 12p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 9p S
5 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/33 6p B
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 15p B
7 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/30 12p B
8 C3 Stefan Östman Mariestad PK 45/32 14p B
9 C3 JH Valle PSF 44/32 6p B
10 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 12p B
11 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 44/30 6p B
12 C1 Tim Trygg P4IF 44/25 15p B
13 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 9p
14 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/29 5p
15 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 42/31 10p
16 C3 Jonas Lakhall P4IF 42/29 16p
17 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 42/27 0p
18 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 41/28 10p
19 C3 Jan Rask Mariestad PK 40/32 11p
20 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/30 10p
21 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 40/28 7p
22 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 7p
23 C3 Greger Meeks Mariestad PK 39/27 10p
24 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/27 5p
25 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 36/25 8p
26 C1 Tommy Svahn P4IF 34/21 7p
27 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 33/24 6p
28 C2 Gunnar Svensson P4IF 31/21 0p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 25/17 2p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/33 12p S
2 A3 Klas Svensson P4IF 47/26 10p S
3 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/27 7p B
4 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/33 13p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 3p B
6 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/29 11p B
7 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/26 3p B
8 A3 Tommi Lund P4IF 41/30 8p
8 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 41/30 8p
9**
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 41/27 5p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/27 0p
12 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/26 9p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 4p
14 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 38/28 11p
15 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/26 11p
16 A3 JH Valle PSF 33/19 0p
17 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/22 0p
18 A1 Tommy Svahn P4IF 26/17 3p
19 A2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 18/14 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/34 8p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 45/32 10p B
3 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 5p B
4 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/26 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/28 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/23 5p
7 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 4p
8 R2 Gunnar Svensson P4IF 26/16 3p
9 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/15 1p
10 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 12/7 0p
11 R3 Daniel Bergman P4IF 11/7 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Jonas Lakhall P4IF 46/29 13p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 39/30 6p
3 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 30/23 2p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/31 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1
2019-01-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
28 st skyttar från 4 föreningar deltog och sköt tillsammans 49 st starter.
Dessa fördelades på 13st A-, 2st B-, 26st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 2352st skott fördelat på 624st A-, 96st B-, 1248st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=301

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/33 18p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 47/33 15p S
3 C3 JH Valle PSF 47/33 14p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 11p S
5 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 47/32 4p S
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 16p B
7 C3 Klas Svensson P4IF 46/32 13p B
8 C3 Jonas Lakhall P4IF 45/31 19p B
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 45/31 10p B
10 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 16p
11 C1 Tim Trygg P4IF 43/27 7p
12 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/30 7p
13 VetÄ Hans Hallbäck Valle PSF 42/29 11p
14 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/31 7p
15 C3 Tommi Lund P4IF 41/29 6p
15 C3 Stefan Östman Mariestad PK 41/29 6p
16**
17 C2 Fredrik Westermark Mariestad PK 39/29 16p
18 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/28 13p
19 C1 Anton Tropp Mariestad PK 39/26 11p
20 C2 Björn Olsson Mariestad PK 37/28 10p
21 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/26 7p
22 C1 Tommy Svahn P4IF 34/25 5p
23 Jun Josefine Möller Mariestad PK 34/20 0p
24 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/19 2p
25 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 26/18 1p
26 C1 Johan Strand P4IF 4/2 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/31 12p S
2 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 11p B
3 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/27 12p B
4 A3 Daniel Bergman P4IF 41/29 7p B
5 A3 JH Valle PSF 40/27 9p
6 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/27 8p
7 A3 Anders Lindell P4IF 39/25 16p
8 A1 Fredrik Andersson P4IF 34/24 9p
9 A2 Björn Olsson Mariestad PK 32/21 2p
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 32/20 13p
11 A2 Fredrik Westermark Mariestad PK 27/19 9p
12 A1 Tommy Svahn P4IF 26/19 0p
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 20/16 2p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 12p B
2 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/29 12p B
3 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 42/26 10p
4 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/30 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 37/25 8p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 23/14 3p
7 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 18/13 3p
8 R3 Daniel Bergman P4IF 12/8 3p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 47/30 12p
2 B3 Jonas Lakhall P4IF 45/31 17p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3
2018-02-24
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
27 st skyttar från 5 föreningar deltog och sköt tillsammans 39 st starter.
Dessa fördelades på 8st A-, 1st B-, 24st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 1872st skott fördelat på 384st A-, 48st B-, 1152st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=266

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/23 17p
2 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/27 19p
3 C3 Marthin Andersson Valle PSF 47/26 16p
4 C3 Daniel Bergman P4IF 46/27 13p
5 C3 Emil Bergman P4IF 46/26 15p
6 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 46/21 17p
7 C1 Stefan Östman Mariestad PK 45/27 15p
7 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 45/27 15p
8**
9 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 45/27 13p
10 C1 JH Valle PSF 45/26 14p
11 C2 Morgan Lindgren Mariestad PK 44/26 10p
12 C2 Greger Meeks Mariestad PK 42/26 17p
13 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 42/26 7p
14 C1 Kim Lundqvist Mariestad PK 41/23 5p
15 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 40/27 13p
16 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 40/24 15p
17 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 38/24 12p
18 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 38/21 8p
19 C1 Fredrik Westermark Mariestad PK 37/24 0p
20 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 37/22 4p
21 C1 Marco Krans Valle PSF 37/20 11p
22 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/13 10p
23 C2 Arne Jogesäter Valle PSF 22/13 5p
24 C1 Tommy Svahn P4IF 21/16 8p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 44/26 17p
2 A1 JH Valle PSF 44/24 13p
3 A2 Jimmy Mård Valle PSF 43/25 19p
4 A3 Daniel Bergman P4IF 43/24 5p
5 A2 RJ Valle PSF 42/22 13p
6 A3 Emil Bergman P4IF 40/24 3p
7 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/21 14p
8 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 31/18 6p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 45/25 14p
2 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/22 13p
3 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 39/23 12p
4 R2 Morgan Lindgren Mariestad PK 38/23 7p
5 R2 Daniel Johansson Valle PSF 37/20 2p
6 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 30/19 9p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 24/15 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2
2017-02-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
41 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 68 st starter varav 65 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 3st B-, 37st C- och 13st R-starter.
Det avlossades totalt 3264st skott fördelat på 720st A-, 144st B-, 1776st C- och 624st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=220

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 47/29 8p
2 C1 Greger Meeks Mariestad PK 45/29 7p
3 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 45/28 7p
4 C1 Stefan Östman Mariestad PK 45/27 3p
5 C1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 40/26 9p
6 C1 JH Valle PSF 39/21 0p
7 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 37/29 6p
8 C1 Christian Söderberg P4IF 32/23 0p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommi Lund P4IF 48/29 9p
1 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 48/29 9p
1 C2 PM Valle PSF 48/29 9p
2**
3**
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/29 6p
5 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/28 10p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 46/29 11p
7 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/29 7p
8 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 45/26 1p
9 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 44/25 8p
10 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 42/29 9p
11 C2 Martin Algervik Valle PSF 42/27 7p
12 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/25 4p
13 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 41/23 5p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/21 11p
15 C2 Lars Andersson Vedum PSK 33/19 2p
16 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/22 3p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/29 8p
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/29 8p
2**
3 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/29 6p
4 C3 Daniel Bergman P4IF 47/28 6p
5 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 45/25 9p
6 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 40/22 8p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 24/18 8p
2 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 23/11 0p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 37/24 2p
2 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 30/24 8p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JG Valle PSF 47/29 10p
2 A1 Greger Meeks Mariestad PK 45/28 10p
3 A1 Sebastian Strid Mariestad PK 38/25 6p
4 A1 Christian Söderberg P4IF 36/27 3p
5 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 29/13 5p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 23/18 3p
7 A1 Sofia Lindgren Mariestad PK 16/7 0p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommi Lund P4IF 44/27 8p
2 A2 PM Valle PSF 43/29 0p
3 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 43/26 5p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 38/27 3p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 37/21 0p
6 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 34/17 1p
7 A2 Philip Stöckel Mariestad PK 27/23 0p
8 A2 Johan Josefsson P4IF 25/13 0p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 34/22 1p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 3p
2 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 42/23 7p
3 R2 Daniel Johansson Valle PSF 41/28 6p
4 R2 Magnus Boman Mariestad PK 40/23 6p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 1p
6 R2 Lars Andersson Vedum PSK 28/18 8p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 8p
2 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 47/29 5p
3 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/28 4p
4 R3 Daniel Bergman P4IF 44/26 0p
5 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/26 7p
6 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/25 7p

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 34/17 1p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 33/18 0p
2 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 30/19 6p
 

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 48/29 6p
2 C1 JH Valle PSF 42/22 8p
 

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/28 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1
2017-01-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
42 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt sammanlagt 71 st starter varav 68 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 14st A-, 4st B-, 38st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 3408st skott fördelat på 672st A-, 192st B-, 1824st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=219

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 48/29 0p
2 C1 Stefan Östman Mariestad PK 47/29 0p
3 C1 Christian Söderberg P4IF 46/27 1p
4 C1 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/27 1p
5 C1 Greger Meeks Mariestad PK 45/27 0p
6 C1 JH Valle PSF 41/22 0p
7 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 40/24 1p
8 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 25/19 0p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/29 2p
2 C2 Tommi Lund P4IF 48/29 0p
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/29 0p
4 C2 PM Valle PSF 47/28 1p
5 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/28 0p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/28 0p
6**
7 C2 Martin Algervik Valle PSF 46/28 1p
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 45/26 0p
9 C2 Johan Josefsson P4IF 43/25 0p
10 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 42/28 1p
11 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 41/25 0p
12 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 40/24 0p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 39/28 1p
14 C2 Lars Andersson Vedum PSK 39/27 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jan Rask Mariestad PK 48/29 1p
2 C3 Emil Bergman P4IF 47/29 0p
2 C3 Daniel Bergman P4IF 47/29 0p
3**
4 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/28 2p
5 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 46/29 1p
6 C3 Leif Johansson Mariestad PK 46/28 1p
7 C3 Klas Svensson P4IF 45/29 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Marina Rask Mariestad PK 41/28 0p
2 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 38/23 0p
3 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 29/14 0p

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Theng Vedum PSK 41/22 0p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 44/27 0p
2 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 36/26 0p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JG Valle PSF 45/28 0p
2 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/25 0p
3 A1 Greger Meeks Mariestad PK 44/26 1p
4 A1 Sebastian Strid Mariestad PK 43/26 0p
5 A1 Christian Söderberg P4IF 34/25 0p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 34/17 0p
7 A1 Sofia Lindgren Mariestad PK 18/13 0p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Martin Algervik Valle PSF 45/26 0p
2 A2 PM Valle PSF 44/26 0p
2 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 44/26 0p
3**
4 A2 Jimmy Mård Valle PSF 44/25 0p
5 A2 Tommi Lund P4IF 40/25 0p
6 A2 Johan Josefsson P4IF 35/22 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 35/22 0p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 39/24 1p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Daniel Johansson Valle PSF 46/28 0p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 45/26 0p
3 R2 Magnus Boman Mariestad PK 44/26 1p
4 R2 Jimmy Mård Valle PSF 43/26 0p
5 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 43/24 0p
6 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 41/24 1p
7 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 40/22 0p
8 R2 Lars Andersson Vedum PSK 38/22 0p
9 R2 Agneta Theng Vedum PSK 35/22 0p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/29 1p
2 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/28 1p
2 R3 Klas Svensson P4IF 47/28 1p
3**
4 R3 Daniel Bergman P4IF 46/28 0p
5 R3 Jan Rask Mariestad PK 46/27 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Marina Rask Mariestad PK 45/26 1p
1 B1 RJ Valle PSF 45/26 1p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 45/22 0p
2 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 32/18 0p
 

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/28 0p
2 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 42/24 0p
3 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 36/24 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3
2016-02-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
50 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt sammanlagt 82 st starter varav 80 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 21st A-, 4st B-, 45st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 3936st skott fördelat på 1008st A-, 192st B-, 2160st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=80

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 51/25 58p
2 C1 JG Valle PSF 49/18 49p
3 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 48/27 54p
4 C1 Greger Meeks Mariestad PK 47/25 51p
5 C1 Adam Larsson Falköpings SSK 47/17 52p
6 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 46/29 52p
7 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/16 58p
8 C1 Maria Lundin Skövde SPSK 42/25 58p
9 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 42/19 44p
10 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/24 54p
11 C1 Carl-Henric Bergqvist Mariestad PK 28/15 55p
12 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 27/19 25p
13 C1 Martin Olsson Vedum PSK 23/17 35p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 53/28 58p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 52/28 56p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 52/26 57p
4 C2 PM Valle PSF 51/30 59p
5 C2 Martin Algervik Valle PSF 49/26 50p
6 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 48/24 55p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 48/21 50p
8 C2 Lars Andersson Vedum PSK 44/23 49p
9 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 43/27 50p
10 C2 Henrik Lundin Skövde SPSK 41/21 57p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 39/19 54p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 33/15 43p
13 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 32/13 43p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Christer Larsson Mariestad PK 54/32 60p
2 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 52/30 56p
3 C3 Tommi Lund P4IF 51/31 58p
4 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 51/29 57p
5 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 51/27 59p
6 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 50/32 59p
7 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 50/29 56p
8 C3 Daniel Bergman P4IF 50/28 58p
9 C3 Morgan Lindgren Mariestad PK 49/27 52p
10 C3 Klas Svensson P4IF 49/25 58p
11 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/29 56p
12 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 47/28 52p
13 C3 Emil Bergman P4IF 46/26 57p
14 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 45/26 59p

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 47/16 53p
2 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 28/13 49p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 48/22 55p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 51/24 51p
2 A1 JG Valle PSF 36/18 36p
3 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/15 34p
4 A1 Martin Olsson Vedum PSK 31/16 46p
5 A1 Maria Lundin Skövde SPSK 27/15 51p
6 A1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 27/14 42p
7 A1 Philip Stöckel Mariestad PK 24/17 50p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Josefsson P4IF 42/19 48p
2 A2 Mats Lindgren Mariestad PK 29/18 36p
3 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 23/15 29p
4 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 23/12 32p
5 A2 Bengt Thiger Lidköpings PSF 15/12 7p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 51/28 55p
2 A3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 47/29 48p
3 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/28 52p
4 A3 Klas Svensson P4IF 46/21 54p
5 A3 Tommi Lund P4IF 43/27 51p
6 A3 Emil Bergman P4IF 38/24 27p
7 A3 Urban Johansson Töreboda PSK 37/23 41p
8 A3 Morgan Lindgren Mariestad PK 34/19 54p
9 A3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 33/17 44p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Sebastian Strid Mariestad PK 27/16 31p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 41/20 56p
2 R2 Magnus Boman Mariestad PK 41/18 48p
3 R2 Henrik Lundin Skövde SPSK 39/22 47p
4 R2 Lars Andersson Vedum PSK 31/18 36p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 27/13 47p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 53/29 56p
2 R3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 51/30 56p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/22 43p
4 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 43/25 52p
5 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 42/23 52p
6 R3 Daniel Bergman P4IF 40/24 41p

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 41/21 41p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 34/18 41p
2 B2 Gunnar Svensson P4IF 33/17 39p

Klass B3 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/27 48p
 

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Greger Meeks Mariestad PK 40/24 57p
 

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 21/12 50p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF


REA Resultatportal - Utvecklas av Grefven Heavy Industries för VPSF