Skytte- och resultatstatistik
Jens Johansson

P4 IF Pistolskytte, P4IF
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=391

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältBanaTotalt
Antal tävlingar:303
Antal starter:303
Antal olika klasser:101
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:000

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältBanaTotalt
Antal olika vapengrupper:101
Antal starter i grupp A:000
Antal starter i grupp B:000
Antal starter i grupp C:303
Antal starter i grupp R:000
Antal starter i grupp IPSC:000
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältBanaTotalt
Avlossade skott:1440144
  ...varav i grupp A:000
  ...varav i grupp B:000
  ...varav i grupp C:1440144
  ...varav i grupp R:000
  ...varav i grupp IPSC:000
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Guldserier grupp A:--*00
Silverserier grupp A:--*00
Bronsserier grupp A:--*00
Guldserier grupp B:--*00
Silverserier grupp B:--*00
Bronsserier grupp B:--*00
Guldserier grupp C:--*00
Silverserier grupp C:--*00
Bronsserier grupp C:--*00
Guldserier grupp R:--*00
Silverserier grupp R:--*00
Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A. För vapengrupp IPSC beräknas aldrig fordringar då denna grupp inte ingår i nationella grenar.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 3an Cup 32022-02-12C2Valle PSF
 3an Cup 22022-02-05C2Valle PSF
 3an Cup 12022-01-29C2Valle PSF
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



3an Cup 3 2022-02-12
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/37
 
43 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt tillsammans 74 st starter.
Dessa fördelades på 19st A-, 40st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 3552st skott fördelat på 912st A-, 1920st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=388

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Mattias Holmberg P4IF 45/32 15p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/31 12p
3 C1 Martin Sohlberg P4IF 41/34 11p
4 C1 Elias Berggren Mariestad PK 40/28 5p
5 C1 Thomas Karlström Valle PSF 38/31 8p
6 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 37/29 9p
7 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 36/26 3p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 34/26 4p
9 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 32/24 0p
10 C1 Göran Adamsson Mariestad PK 29/23 3p
11 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 25/21 1p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/35 22p
2 C2 Jens Johansson P4IF 43/34 10p
3 C2 Alen Bandic Mariestad PK 43/29 12p
4 C2 Johan Josefsson P4IF 40/31 10p
5 C2 Björn Arvidsson Laxå SKF 39/31 10p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/37 19p S
2 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/37 16p S
3 C3 Daniel Bergman P4IF 48/37 13p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/37 20p B
5 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/37 17p B
5 C3 Klas Svensson P4IF 47/37 17p B
6**
7 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/37 11p B
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/37 7p B
9 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 46/36 11p B
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/35 14p B
11 C3 Greger Meeks Mariestad PK 46/35 12p B
12 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/35 10p B
13 C3 JH Valle PSF 46/34 10p B
14 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/31 15p B
15 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 45/34 13p
16 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/33 15p
17 C3 Stefan Östman Mariestad PK 40/31 8p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/37 18p S
2 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/33 13p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/32 7p
4 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 39/29 16p
5 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 35/27 8p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 37/30 9p
2 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 33/23 7p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 34/26 5p
2 A1 Martin Sohlberg P4IF 31/24 8p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/34 6p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 44/34 7p B
3 A2 Johan Josefsson P4IF 40/30 14p
4 A2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 26/25 8p
5 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 8p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/37 18p S
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/35 15p S
3 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/36 9p B
4 A3 JH Valle PSF 45/34 13p B
5 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/35 10p B
6 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 44/34 12p B
7 A3 Emil Bergman P4IF 42/33 0p
8 A3 Daniel Bergman P4IF 42/32 11p
9 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/28 5p
10 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 38/30 11p
11 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/30 2p
12 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 19/17 5p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Martin Sohlberg P4IF 41/32 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/36 10p
2 R2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/35 4p
3 R2 Pether Gustafsson P4IF 41/32 13p
4 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 36/27 7p
5 R2 Fredrik Andersson Mariestad PK 34/26 12p
6 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 30/26 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/37 17p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/36 10p B
3 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/36 16p B
4 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/35 18p B
5 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/35 16p B
6 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/35 8p
7 R3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 8p
8 R3 Greger Meeks Mariestad PK 34/27 7p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 2 2022-02-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
51 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt tillsammans 91 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 2st B-, 47st C- och 17st R-starter.
Det avlossades totalt 4368st skott fördelat på 1200st A-, 96st B-, 2256st C- och 816st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=387

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/31 8p B
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/33 12p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 40/32 6p
4 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 39/31 13p
5 C1 Elias Berggren Mariestad PK 39/26 7p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 36/24 11p
7 C1 Göran Adamsson Mariestad PK 35/26 2p
8 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 31/22 3p
9 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 30/24 0p
10 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 30/23 0p
11 C1 Martin Sohlberg P4IF 30/22 9p
12 C1 Thomas Karlström Valle PSF 28/16 0p
13 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 20/17 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 48/36 19p S
2 C2 Jens Johansson P4IF 46/35 13p S
3 C2 Björn Arvidsson Laxå SKF 46/35 11p S
4 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/35 11p B
5 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/35 13p B
6 C2 Johan Josefsson P4IF 43/33 7p B
7 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 41/31 13p
8 C2 Johan Strand P4IF 39/30 9p
9 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/29 5p
10 C2 Tommy Svahn P4IF 31/25 3p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/21 1p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 47/36 16p S
2 C3 Klas Svensson P4IF 47/36 14p S
3 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/36 20p S
4 C3 Daniel Bergman P4IF 46/35 15p S
5 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/35 7p S
6 C3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 46/34 15p S
7 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 45/34 13p B
8 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/33 12p B
9 C3 JH Valle PSF 44/33 7p B
10 C3 Emil Bergman P4IF 43/36 14p B
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/32 16p B
12 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/32 10p B
13 C3 Jan Rask Mariestad PK 41/30 7p
14 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/28 17p
15 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/32 10p
16 C3 Stefan Östman Mariestad PK 37/27 11p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 43/33 10p B
2 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 41/32 6p
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 39/32 10p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 29/23 13p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 40/30 7p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/29 7p
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/22 4p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 34/27 9p
2 A1 Martin Sohlberg P4IF 33/26 8p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 30/25 6p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 46/34 11p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 44/35 5p B
3 A2 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/33 13p B
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 42/32 9p
5 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 38/32 8p
6 A2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 37/28 6p
7 A2 Johan Strand P4IF 34/29 3p
8 A2 Tommy Svahn P4IF 25/18 2p
9 A2 Johan Josefsson P4IF 21/18 2p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 48/36 19p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 A3 Daniel Bergman P4IF 47/34 8p S
4 A3 Klas Svensson P4IF 46/32 15p B
5 A3 Christer Larsson Mariestad PK 45/35 16p B
6 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/32 12p
7 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 7p
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 41/32 6p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/29 3p
10 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 39/31 4p
11 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/29 10p
12 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 35/29 6p
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 18/16 0p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Martin Sohlberg P4IF 41/30 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/36 12p B
2 R2 Pether Gustafsson P4IF 45/35 10p B
3 R2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 41/31 13p
4 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/31 7p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/25 3p
6 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 25/19 6p
7 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/22 5p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/35 12p S
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 R3 Klas Svensson P4IF 46/34 18p B
4 R3 Tommi Lund P4IF 40/33 9p
5 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 38/29 6p
6 R3 Jan Rask Mariestad PK 37/31 2p
7 R3 JH Valle PSF 36/30 8p
8 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 34/30 7p
9 R3 Greger Meeks Mariestad PK 33/28 6p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/36 18p
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/33 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 1 2022-01-29
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/37
 
39 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 65 st starter varav 64 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 3st B-, 36st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3120st skott fördelat på 720st A-, 144st B-, 1728st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=386

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Thomas Karlström Valle PSF 41/32 0p
2 C1 Mattias Holmberg P4IF 40/30 0p
3 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 37/27 0p
4 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 33/27 0p
5 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 33/26 0p
6 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 32/25 0p
7 C1 Eino Toivainen Valle PSF 28/24 0p
8 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 26/18 0p
9 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 24/17 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommy Susi Tidaholm PSK 46/36 0p B
2 C2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 45/35 0p B
3 C2 Jens Johansson P4IF 43/33 0p
4 C2 Johan Strand P4IF 37/28 0p
5 C2 Johan Josefsson P4IF 35/28 0p
6 C2 Gunnar Svensson P4IF 26/20 0p
7 C2 Tommy Svahn P4IF 22/19 0p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Emil Bergman P4IF 48/37 0p S
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/37 0p S
2**
3 C3 Daniel Bergman P4IF 47/36 0p S
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/35 0p S
5 C3 Klas Svensson P4IF 46/36 0p B
6 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/35 0p B
7 C3 JH Valle PSF 45/35 0p B
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/34 0p B
8 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/34 0p B
9**
10 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/32 0p
11 C3 Leif Johansson Mariestad PK 42/32 0p
11 C3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 0p
12**
13 C3 Tommi Lund P4IF 40/33 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/33 0p
2 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 36/28 0p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 35/26 0p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 30/23 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 41/31 0p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/20 0p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 36/27 0p
2 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 25/24 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/33 0p B
2 A2 Johan Josefsson P4IF 31/25 0p
3 A2 Johan Strand P4IF 30/22 0p
4 A2 Tommy Svahn P4IF 14/12 0p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Daniel Bergman P4IF 45/34 0p S
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/34 0p S
2**
3 A3 Emil Bergman P4IF 44/34 0p B
4 A3 Christer Larsson Mariestad PK 43/33 0p B
5 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 40/34 0p
6 A3 JH Valle PSF 40/31 0p
7 A3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 36/27 0p
8 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 35/28 0p
9 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 27/21 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 40/30 0p
2 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 33/24 0p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/20 0p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/35 0p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 46/36 0p B
3 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/32 0p B
4 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 43/33 0p
5 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/32 0p
6 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/33 0p
7 R3 Jan Rask Mariestad PK 38/33 0p
8 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 22/18 0p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 23/19 0p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/37 0p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/35 0p
 

Klass D2 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 38/29 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF


REA Resultatportal - Utvecklas av Grefven Heavy Industries för VPSF