Program

Generellt

  • Respektera skjuttiderna – måndagar och söndagar råder alltid absolut skjutförbud!

    Allt skytte på gamla 100-metersvallen är förbjudet alla dagar året runt!

    Allt skytte på röda dagar är förbjudet ex påsk, alla helgona, jul- och nyårshelger.
  • Banskytte träning sker hela säsongen onsdagar med start klockan 17.00. Ansvarig skjutledare är ansvarig för att skjutkorten samlas in och redovisas.

Svartkrutsskytte

  • Försäkringsmässigt måste skytt som skjuter svartkrut, vara medlem i SSSF samt använda personligt skydd i form av hörselskydd och skyddsglasögon.

Program 2024

Datum Tid Tävling Banläggare/kommentarInbjudan
6/1 lördag 10.00
13/1 lördag 10.00
20/1 lördag 10.00
27/1 lördag 10.00
3/2 lördag 09.00Kretstävling fält, 3an cup 1Samtliga medlemmar
10/2 lördag09.00Kretstävling fält, 3an cup 2Samtliga medlemmar
17/2 lördag09.00Kretstävling fält, 3an cup 3Samtliga medlemmar
24/2 lördag 10.00
26/2 måndag 18.00 ÅrsmöteSamtliga medlemmar
2/3 lördag 10.00BanträningSamtliga deltagare
9/3 lördag 10.00BanträningSamtliga deltagare
16/3 lördag 10.00BanträningSamtliga deltagare
23/3 lördagKretstävlingPokalen 1Kaflås, Tidaholm Psk
23/3 lördag10.00
29/3 fredagSkjutförbudLångfredag, skjutförbudSkjutförbud
30/3 lördagSkjutförbudPåsk, SkjutförbudSkjutförbud
6/4 lördag 10.00Fältpokalen 1Marthin
13/4 lördag 10.00Grovcup 1Daniel
14/4 söndagKretstävlingVårknallen Precision
Kretsmästeskap Milsnabb
Skövde SSK
P4IF
16/4 tisdag16.00-18.30 (drop-in)Svartkrutscup 1Eino+Anders
20/4 lördag 10.00Pokalen 2 kretstävlingSamtliga medlemmarInbjudan kretsfältskjutning Skaraborgspokalen 2
23/4 tisdag16.00-20.00SvartkrutsträningSamtliga medlemmar
27/4 lördag 10.00StäddagSamtliga medlemmar
30/4 tisdag16.00-20.00SvartkrutsträningSamtliga medlemmar
4/5 lördag 10.00Kretsmästerskap Fält, C och BSamtliga medlemmarInbjudan Kretsmästerskap C/B 2024
7/5 tisdag16.00-18.30 (drop-in)Svartkrutscup 2Eino+Anders
11/5 lördag 10.00KM Fält C + BFredrik & Tomas
14/5 tisdag16.00-20.00SvartkrutsträningSamtliga medlemmar
21/5 tisdag16.00-20.00SvartkrutsträningSamtliga medlemmar
18-19/5KretstävlingVSM Fält, Göteborgs kretsVästsverige
25/5 lördagHjortmaran PrecisionPK HjortenKretstävling, Grästorp
25/5 lördag10.00Valles Sommarprecision 1Precisionstävling, Alla medlemmar
28/5 tisdag16.00-18.30 (drop-in)Svartkrutscup 3Eino+Anders
1/6 lördag10.00Valles Sommarprecision 2
1/6 lördag10.00MidsommarträffenKaflås PKKretstävling
4/6 tisdag16.00-20.00SvartkrutsträningSamtliga medlemmar
8/6 lördag10.00Valleknallen SvartkrutstävlingEino
11/6 tisdag16.00-20.00SvartkrutsträningSamtliga medlemmar
15/6 lördag 10.00KM Bana CKlas
18/6 tisdag16.00-18.30 (drop-in)Svartkrutscup 4Eino+Anders
21-22/6SkjutförbudMidsommarhelgenSkjutförbud
29/6 lördag10.00Valles Sommarprecision 3
6/7 lördag10.00
13/7 lördag10.00
20/7 lördag10.00
27/7 lördag10.00
3/8 lördag10.00
6/8 tisdag16.00-20.00SvartkrutsträningSamtliga medlemmar
10/8 lördag10.00KM Bana BTomas
13/8 tisdag16.00-18.30 (drop-in)Svartkrutscup 5Eino+Anders
17/8 lördag 10.00Fältpokalen 2Rickard
18/8 söndagKretstävling fältSkaraborgsfältenValle PSF ska bemanna en station hela dagen!
20/8 tisdag16.00-20.00SvartkrutsträningSamtliga medlemmar
24/8 lördag 10.00Grovcup 2Aron
27/8 tisdag16.00-18.30 (drop-in)Svartkrutscup 6Eino+Anders
31/8 lördag 10.00Farfars PrecisionRoger
7/9 lördag 10.00Grovcup 3Åsa & Mats
14/9 lördag 10.00Fältpokalen 3Johnny
21/9 lördagKretstävlngOktoberfestenMariestad PK
28/9 lördag 10.00Fältpokalen 4Fredrik & Tomas
5/10 lördagKretstävling fältPokalen 3 & Kretsmästerskap RKaflås, Kaflås PK
12/10 lördag 10.00KM Bana AKlas
13/10 söndagKretstävling fältPokalen 4 & Kretsmästerskap ASkövde, P4IF
19/10 lördag 10.00KM Fält A + RJerker
20/10 söndagNationell tävling fältHöstskottetSkövde, P4IF
26/10 lördag 10.00Grovcup 4Magnus & Tomas
2/11 lördag 10.00
9/11 lördag 10.00
16/11 lördag 10.00
23/11 lördag 10.00
30/11 lördag 10.00
7/12 lördag 10.00JulklappenSamtliga medlemmar
14/12 lördag 10.00
21/12 lördag 10.00
28/12 lördag 10.00