Generellt
- Respektera skjuttiderna – måndagar och söndagar råder alltid absolut skjutförbud!
Allt skytte på gamla 100-metersvallen är förbjudet alla dagar året runt!
Allt skytte på röda dagar är förbjudet ex påsk, alla helgona, jul- och nyårshelger. - Banskytte träning sker hela säsongen onsdagar med start klockan 17.00. Ansvarig skjutledare är ansvarig för att skjutkorten samlas in och redovisas.
- Svartkrutsskytte träning sker tisdagar sommarsäsongen, med start kl 17.00.
Svartkrutsskytte
- Försäkringsmässigt måste skytt som skjuter svartkrut, vara medlem i SSSF samt använda personligt skydd i form av hörselskydd och skyddsglasögon.
- 100-metersbanan – Inget skytte tillåtet!
- Varje skytt ansvarar för att respektive skjutplats är städad och ren efter varje skyttetillfälle.
Program 2024
Datum | Tid | Tävling | Banläggare/kommentar | Inbjudan | Resultat |
---|---|---|---|---|---|
6/1 lördag | 10.00 | ||||
13/1 lördag | 10.00 | ||||
20/1 lördag | 10.00 | ||||
27/1 lördag | 10.00 | ||||
3/2 lördag | 09.00 | Kretstävling fält, 3an cup 1 | Samtliga medlemmar | ||
10/2 lördag | 09.00 | Kretstävling fält, 3an cup 2 | Samtliga medlemmar | ||
17/2 lördag | 09.00 | Kretstävling fält, 3an cup 3 | Samtliga medlemmar | ||
24/2 lördag | 10.00 | ||||
26/2 måndag | 18.00 | Årsmöte | Samtliga medlemmar | ||
2/3 lördag | 10.00 | Banträning | Samtliga deltagare | ||
9/3 lördag | 10.00 | Banträning | Samtliga deltagare | ||
16/3 lördag | 10.00 | Banträning | Samtliga deltagare | ||
23/3 lördag | Kretstävling | Pokalen 1 | Kaflås, Tidaholm Psk | Kretstävling | |
23/3 lördag | 10.00 | ||||
29/3 fredag | Skjutförbud | Långfredag, skjutförbud | Skjutförbud | Skjutförbud | |
30/3 lördag | Skjutförbud | Påsk, Skjutförbud | Skjutförbud | Skjutförbud | |
6/4 lördag | 10.00 | Fältpokalen 1 | Marthin | ||
13/4 lördag | 10.00 | Grovcup 1 | Daniel | ||
14/4 söndag | Kretstävling | Vårknallen Precision Kretsmästeskap Milsnabb | Skövde SSK P4IF | ||
20/4 lördag | 10.00 | Pokalen 2 kretstävling | Samtliga medlemmar | Kontakta styrelsen för uppdrag! | |
27/4 lördag | 10.00 | Städdag | Samtliga medlemmar | ||
4/5 lördag | 10.00 | Kretsmästerskap Fält, C och B | Samtliga medlemmar | ||
11/5 lördag | 10.00 | KM Fält C + B | Fredrik & Tomas | ||
18-19/4 | Kretstävling | VSM Fält, Göteborgs krets | Västsverige | ||
25/5 lördag | 10.00 | KM Bana B | Klas | ||
1/6 lördag | 10.00 | Grovcup 2 | Aron | ||
8/6 lördag | 10.00 | Valleknallen Svartkrutstävling | Eino | ||
15/6 lördag | 10.00 | KM Bana C | Klas | ||
21-22/6 | Skjutförbud | Midsommarhelgen | Skjutförbud | Skjutförbud | |
29/6 lördag | 10.00 | ||||
6/7 lördag | 10.00 | ||||
13/7 lördag | 10.00 | ||||
20/7 lördag | 10.00 | ||||
27/7 lördag | 10.00 | ||||
3/8 lördag | 10.00 | ||||
10/8 lördag | 10.00 | ||||
17/8 lördag | 10.00 | Fältpokalen 2 | Rickard | ||
18/8 söndag | Kretstävling fält | Skaraborgsfälten | Valle PSF ska bemanna en station hela dagen! | ||
24/8 lördag | 10.00 | Grovcup 3 | Åsa & Mats | ||
31/8 lördag | 10.00 | Farfars Precision | Roger | ||
7/9 lördag | 10.00 | ||||
14/9 lördag | 10.00 | Fältpokalen 3 | Johnny | ||
21/9 lördag | Kretstävlng | Oktoberfesten | Mariestad PK | ||
28/9 lördag | 10.00 | Fältpokalen 4 | Fredrik & Tomas | ||
5/10 lördag | Kretstävling fält | Pokalen 3 & Kretsmästerskap R | Kaflås, Kaflås PK | ||
12/10 lördag | 10.00 | KM Bana A | Klas | ||
13/10 söndag | Kretstävling fält | Pokalen 4 & Kretsmästerskap A | Skövde, P4IF | ||
19/10 lördag | 10.00 | KM Fält A + R | Jerker | ||
20/10 söndag | Nationell tävling fält | Höstskottet | Skövde, P4IF | ||
26/10 lördag | 10.00 | Grovcup 4 | Magnus & Tomas | ||
2/11 lördag | 10.00 | ||||
9/11 lördag | 10.00 | ||||
16/11 lördag | 10.00 | ||||
23/11 lördag | 10.00 | ||||
30/11 lördag | 10.00 | ||||
7/12 lördag | 10.00 | Julklappen | Samtliga medlemmar | ||
14/12 lördag | 10.00 | ||||
21/12 lördag | 10.00 | ||||
28/12 lördag | 10.00 |