Skytte- och resultatstatistik
Anders Jakobsson

Skövde Sportskytteklubb, Skövde SPSK
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=367

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältBanaTotalt
Antal tävlingar:808
Antal starter:15015
Antal olika klasser:606
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:000

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältBanaTotalt
Antal olika vapengrupper:303
Antal starter i grupp A:505
Antal starter i grupp B:000
Antal starter i grupp C:505
Antal starter i grupp R:505
Antal starter i grupp IPSC:000
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältBanaTotalt
Avlossade skott:7200720
  ...varav i grupp A:2400240
  ...varav i grupp B:000
  ...varav i grupp C:2400240
  ...varav i grupp R:2400240
  ...varav i grupp IPSC:000
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Guldserier grupp A:--*00
Silverserier grupp A:--*00
Bronsserier grupp A:--*00
Guldserier grupp B:--*00
Silverserier grupp B:--*00
Bronsserier grupp B:--*00
Guldserier grupp C:--*00
Silverserier grupp C:--*00
Bronsserier grupp C:--*00
Guldserier grupp R:--*00
Silverserier grupp R:--*00
Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A. För vapengrupp IPSC beräknas aldrig fordringar då denna grupp inte ingår i nationella grenar.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 3an CUP 12024-02-03A3, R3Valle PSF
 Pokalen 42023-10-14C3Valle PSF
 Kretsmästerskap R2023-10-14R3Valle PSF
 Pokalen 12022-03-26C3, R3Valle PSF
 3an Cup 32022-02-12A2, R2Valle PSF
 3an Cup 22022-02-05A2, C2, R2Valle PSF
 3an Cup 32020-02-08A2, C2Valle PSF
 3an Cup 12020-01-25A2, C2Valle PSF
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



3an CUP 1 2024-02-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Första av tre deltävlingar
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
66 st skyttar från 12 föreningar deltog och sköt tillsammans 117 st starter.
Dessa fördelades på 30st A-, 4st B-, 59st C- och 24st R-starter.
Det avlossades totalt 5616st skott fördelat på 1440st A-, 192st B-, 2832st C- och 1152st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=436

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 48/29 21p S
2 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/29 18p S
2 C3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/29 18p S
3**
4 C3 Scott Dance UPK 48/29 15p S
5 C3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 48/29 6p S
6 C2 Peter Nilsson Grästorps PSK 47/29 18p S
7 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/29 12p S
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/29 7p S
9 C2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/28 17p S
10 C3 JH Valle PSF 47/28 16p S
11 C3 Robert Karlsson UPK 46/29 21p B
12 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 46/29 20p B
13 C3 Klas Svensson P4IF 46/29 16p B
14 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/29 14p B
15 C2 Martin Sohlberg P4IF 46/28 21p B
16 C3 Daniel Bergman P4IF 46/28 13p B
17 C3 Richard Goos Lidköpings PSF 46/28 8p B
18 C3 Jakob Dahl Skövde SPSK 45/29 21p B
19 VetY Crister Larsson Mariestad PK 45/29 18p B
20 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/29 15p B
21 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 45/29 8p B
22 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 45/28 17p B
23 C2 Christian Norling Grästorps PSK 45/28 16p B
24 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 45/28 6p B
25 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/27 13p B
26 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/29 15p
27 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/28 13p
27 VetY Leif Johansson Mariestad PK 44/28 13p
28**
29 C2 Rickard Johansson Valle PSF 44/28 10p
30 C1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 44/27 17p
31 C3 Alen Bandic Mariestad PK 44/27 16p
32 C2 Johan Josefsson P4IF 43/29 4p
33 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/28 16p
34 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/28 13p
35 C2 Martin Carlson Tidaholm PSK 43/28 11p
36 C2 Johan Strand P4IF 43/28 5p
37 C2 Ingemar Gustafsson Horns SF 43/27 9p
38 D2 Marina Rask Mariestad PK 43/26 6p
39 C1 Peter Johansson Mariestad PK 42/28 14p
40 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 41/29 15p
41 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/28 23p
42 C1 Eino Toivainen Valle PSF 41/28 11p
43 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/24 10p
44 C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 40/26 5p
45 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/25 10p
46 C2 Dan Lundqvist UPK 39/26 14p
47 D1 Camilla Blom Mariestad PK 37/27 10p
48 C2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 36/25 7p
49 D1 Eszter Nagy Mariestad PK 36/24 6p
50 D1 Evelina Lindroth Tidaholm PSK 35/25 12p
51 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 34/25 8p
52 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 34/21 13p
53 C1 Anders Blom Mariestad PK 28/17 10p
54 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/21 6p
55 C2 Johannes Svensson Kling Tidaholm PSK 25/19 5p
56 C1 Marcus Von Knorring Mariestad PK 24/17 11p
57 C2 Gunnar Svensson P4IF 21/18 7p
58 VetY Tommy Svahn P4IF 19/15 0p
59 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 18/16 7p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/29 12p S
2 A2 Per Karlsson Finspångs PSK 47/29 16p S
3 A3 Daniel Bergman P4IF 46/28 19p S
4 A2 Rickard Johansson Valle PSF 45/29 18p B
5 A3 Scott Dance UPK 45/29 12p B
6 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/29 14p B
7 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 44/28 21p B
8 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 44/28 16p B
9 A3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 43/28 23p B
10 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 41/29 9p B
11 A3 Robert Karlsson UPK 41/28 13p B
12 A3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 41/27 10p B
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 41/26 15p B
14 A2 Peter Nilsson Grästorps PSK 40/27 13p
15 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 39/25 11p
16 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 38/26 12p
17 A3 Jakob Dahl Skövde SPSK 36/23 13p
18 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 34/25 9p
19 A2 Martin Sohlberg P4IF 33/24 10p
20 A2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 33/23 9p
21 A2 Christian Norling Grästorps PSK 31/21 13p
22 A2 Martin Carlson Tidaholm PSK 31/21 10p
23 A2 Mattias Holmberg P4IF 30/26 4p
24 A1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 30/24 11p
25 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 30/19 11p
26 A3 Alen Bandic Mariestad PK 29/18 4p
27 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 27/21 9p
28 A2 Johan Josefsson P4IF 25/19 7p
29 A2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 17/14 2p
30 A2 Tommy Svahn P4IF 12/11 7p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 15p S
2 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/29 22p S
3 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/28 18p S
4 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 46/29 11p B
5 R3 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/28 21p B
6 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/28 15p B
7 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 45/28 15p B
8 R2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 44/28 16p B
9 R2 Martin Sohlberg P4IF 44/27 18p B
10 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/28 17p
11 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 42/27 14p
12 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 41/28 9p
13 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 41/27 10p
14 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/28 8p
15 R2 Dan Lundqvist UPK 40/27 12p
16 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/24 11p
17 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/25 16p
17 R2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 39/25 16p
18**
19 R2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 39/25 5p
20 R1 Eino Toivainen Valle PSF 36/25 11p
21 R2 Gunnar Svensson P4IF 27/22 3p
22 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 10p
23 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/18 3p
24 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 20/16 11p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/26 18p B
2 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/26 15p
3 B3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 17p
4 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 18/13 4p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Pokalen 4 2023-10-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
54 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 54 st starter.
Dessa fördelades på 54st C-starter.
Det avlossades totalt 2592st skott fördelat på 2592st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=430

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 80 (47/33) 13p S
2 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 78 (46/32) 17p B
3 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 77 (45/32) 15p B
4 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 75 (44/31) 9p
5 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 74 (43/31) 3p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 68 (41/27) 9p
7 C1 Daniel Barkman Sandhems PSK 67 (39/28) 17p
8 C1 Rickard Johansson Valle PSF 65 (39/26) 14p
9 C1 Erik Bjerkaas Skövde SPSK 65 (39/26) 2p
10 C1 Jonatan Backman Skövde SPSK 59 (35/24) 8p
11 C1 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 50 (33/17) 12p
12 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 49 (29/20) 5p
13 C1 Adnan Mehmeti Falköpings SSK 36 (21/15) 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Mattias Wallander Falköpings SSK 77 (45/32) 16p B
2 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 76 (45/31) 16p
3 C2 Roland Davidsson Töreboda PSK 76 (44/32) 13p
4 C2 Marcus Färén Mariestad PK 75 (44/31) 13p
5 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 75 (44/31) 11p
6 C2 Marthin Andersson Valle PSF 75 (44/31) 8p
7 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 67 (40/27) 15p
8 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 64 (38/26) 11p
9 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 64 (38/26) 3p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 43 (26/17) 8p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 82 (48/34) 16p S
1 C3 Anders Lindell P4IF 82 (48/34) 16p S
2**
3 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 82 (48/34) 14p S
4 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 82 (48/34) 11p S
5 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 81 (47/34) 16p S
6 C3 Klas Svensson P4IF 80 (47/33) 16p S
7 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 80 (47/33) 15p S
8 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 80 (47/33) 14p S
8 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 80 (47/33) 14p S
9**
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 79 (46/33) 10p B
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 78 (46/32) 17p B
12 C3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 78 (46/32) 14p B
12 C3 Jonas Lakhall P4IF 78 (45/33) 14p B
13**
14 C3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 77 (46/31) 16p B
15 C3 Jan Rask Mariestad PK 77 (45/32) 8p B
16 C3 Daniel Bergman P4IF 76 (44/32) 19p
17 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 74 (43/31) 15p
18 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 72 (43/29) 13p
19 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 70 (41/29) 16p
20 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 70 (41/29) 11p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 79 (46/33) 15p B
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 61 (36/25) 3p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 65 (39/26) 15p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 76 (45/31) 12p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 71 (42/29) 15p
2 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 66 (39/27) 7p
3 VetÄ Christer Björnberg Falköpings SSK 66 (40/26) 6p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 76 (44/32) 4p
2 VetY Leif Johansson Mariestad PK 75 (44/31) 12p
3 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 48 (28/20) 4p
4 VetY Tommy Svahn P4IF 31 (17/14) 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Warning: Undefined variable $LagResultat in /customers/6/8/2/vpsf.se/httpd.www/REA/_func_lag.php on line 166
Kretsmästerskap R 2023-10-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
36 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 36 st starter.
Dessa fördelades på 36st R-starter.
Det avlossades totalt 1728st skott fördelat på 1728st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=431

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 80 (47/33) 15p S
2 (2)* R3 Klas Svensson P4IF 78 (46/32) 13p S
3 (3)* R3 Anders Norgren Grästorps PSK 78 (46/32) 19p S
4 R3 Jonas Lakhall P4IF 78 (46/32) 15p S
5 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 78 (45/33) 10p S
6 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 77 (45/32) 16p B
7 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 77 (44/33) 15p B
8 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 77 (45/32) 11p B
9 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 75 (44/31) 13p B
10 R3 Jan Rask Mariestad PK 74 (43/31) 15p B
11 R3 Anders Lindell P4IF 74 (44/30) 13p B
12 R3 Michael Thersthol Skövde SPSK 72 (43/29) 17p B
13 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 72 (42/30) 10p B
14 R2 Marthin Andersson Valle PSF 72 (42/30) 7p B
15 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 71 (42/29) 14p
16 R3 JH Valle PSF 71 (42/29) 5p
17 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 70 (42/28) 14p
17 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 70 (41/29) 14p
18**
19 R3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 70 (41/29) 12p
20 R1 David Wallberg Tidaholm PSK 69 (40/29) 15p
21 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 69 (40/29) 7p
22 R1 Richard Goos Lidköpings PSF 69 (40/29) 5p
23 R3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 68 (39/29) 9p
24 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 62 (36/26) 6p
25 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 60 (40/20) 8p
26 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 60 (35/25) 5p
27 R2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 59 (34/25) 8p
28 R3 Daniel Bergman P4IF 56 (32/24) 7p
29 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 54 (33/21) 5p
30 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 53 (31/22) 9p
31 R1 Eino Toivainen Valle PSF 48 (29/19) 7p
32 R1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 46 (26/20) 9p
33 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 46 (28/18) 4p
34 R3 Philip Stöckel Mariestad PK 44 (23/21) 4p
35 R2 Gunnar Svensson P4IF 42 (24/18) 0p
36 R2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 37 (24/13) 5p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^

Lagresultat Grupp R
Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Lagnamn/Skytt Klubb Resultat Poäng
1 P4 IF P4IF 230 (136/94) 41p
(R3) Jonas LakhallP4IF78 (46/32)15p
(R3) Klas SvenssonP4IF78 (46/32)13p
(R3) Anders LindellP4IF74 (44/30)13p
2 Grästorps PSK Grästorps PSK 206 (121/85) 41p
(R3) Anders NorgrenGrästorps PSK78 (46/32)19p
(R3) Henrik SärehagGrästorps PSK75 (44/31)13p
(R2) Lennart LindbergGrästorps PSK53 (31/22)9p
3 Vallebygdens PSF Valle PSF 191 (113/78) 19p
(R2) Marthin AnderssonValle PSF72 (42/30)7p
(R3) JHValle PSF71 (42/29)5p
(R1) Eino ToivainenValle PSF48 (29/19)7p
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Pokalen 1 2022-03-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 35 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/35
 
71 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 113 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 4st B-, 69st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 5424st skott fördelat på 1200st A-, 192st B-, 3312st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=392

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 45/32 49p B
2 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 42/31 55p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 37/24 46p
4 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 29/23 36p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Henrik Wirén Vedum PSK 48/35 56p S
2 C2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/34 56p S
3 C2 Johan Josefsson P4IF 44/34 55p
4 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 44/31 56p
5 C2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 43/33 40p
6 C2 Mattias Karlsson Sandhems PSK 41/32 24p
7 C2 Marthin Andersson Valle PSF 40/29 46p
8 C2 Martin Sohlberg P4IF 39/32 48p
9 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 38/29 38p
10 C2 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 38/28 29p
11 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/27 57p
12 C2 Jerker Lindström Valle PSF 37/26 2p
13 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 36/29 35p
14 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 35/30 37p
15 C2 Johan Strand P4IF 35/28 34p
16 C2 Alf Engström Sandhems PSK 32/27 36p
17 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/23 23p
18 C2 Tommy Svahn P4IF 25/21 50p
19 C2 Gunnar Svensson P4IF 19/18 9p
20 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 17/12 40p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/35 61p S
2 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 48/35 54p S
3 C3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
4 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/35 49p S
5 C3 Emil Bergman P4IF 47/34 58p S
6 C3 JH Valle PSF 46/35 54p B
7 C3 Daniel Bergman P4IF 46/34 56p B
8 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/34 45p B
9 C3 Greger Meeks Mariestad PK 45/34 53p B
10 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 45/34 45p B
11 C3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 45/32 59p B
12 C3 Crister Larsson Mariestad PK 45/32 51p B
13 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/35 59p
14 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/34 55p
15 C3 Mikael Fredin Mariestad PK 44/32 56p
16 C3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 43/32 55p
17 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/31 47p
18 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 42/30 53p
19 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/29 54p
20 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/29 31p
21 C3 Tomas Monsén Valle PSF 39/29 19p
22 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/28 50p
23 C3 Stefan Östman Mariestad PK 38/30 50p
24 C3 Tommi Lund P4IF 35/28 21p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Anna Pettersson Mariestad PK 45/33 47p B
2 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 45/32 55p B
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 42/32 41p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/32 48p
5 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 35/29 48p
6 D2 Marina Rask Mariestad PK 13/11 14p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Märta Pettersson Mariestad PK 43/33 51p
2 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 31/23 29p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 48/34 55p S
2 (2)* VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 46/35 55p B
3 (3)* VetÄ Ove Holmberg Tidaholm PSK 46/31 56p B
4 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/34 52p B
5 (4)* VetÄ Christer Björnberg Sandhems PSK 39/29 37p
6 (5)* VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/27 37p
7 (6)* VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 35/26 34p
8 (7)* VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 33/26 36p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 46/35 50p B
2 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 46/34 37p B
3 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 42/32 55p
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 32/29 30p
5 VetY Stefan Storm Tidaholm PSK 27/25 13p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 38/25 53p B
2 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 37/28 23p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/30 34p
4 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 20/15 43p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Strand P4IF 39/30 51p B
2 A2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 37/29 45p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 32/29 27p
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 32/24 45p
5 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 31/27 16p
6 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 31/21 37p
7 A2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 29/22 58p
8 A2 Martin Sohlberg P4IF 25/21 27p
9 A2 Alen Bandic Mariestad PK 22/17 9p
10 A2 Tommy Svahn P4IF 15/12 1p
11 A2 Börje Wester P4IF 14/13 11p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 45/34 47p S
2 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 45/33 55p S
3 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 41/28 45p B
4 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/31 48p B
4 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/31 48p B
5**
6 A3 Stefan Östman Mariestad PK 38/29 45p B
7 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 37/26 50p
8 A3 Jan Rask Mariestad PK 31/26 4p
9 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 25/20 32p
10 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 24/21 40p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 40/31 53p
2 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 37/28 51p
3 R2 Martin Sohlberg P4IF 35/29 50p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 34/26 32p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/21 42p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
2 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/34 57p B
3 R3 Anders Lindell P4IF 44/31 55p B
4 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 56p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 42/32 55p B
6 R3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 42/31 57p B
7 R3 Tommi Lund P4IF 38/29 52p
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/28 45p
9 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 35/27 31p
10 R3 Daniel Bergman P4IF 32/24 47p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/21 50p
2 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 26/24 2p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 62p B
2 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 40/30 51p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 3 2022-02-12
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/37
 
43 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt tillsammans 74 st starter.
Dessa fördelades på 19st A-, 40st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 3552st skott fördelat på 912st A-, 1920st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=388

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Mattias Holmberg P4IF 45/32 15p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/31 12p
3 C1 Martin Sohlberg P4IF 41/34 11p
4 C1 Elias Berggren Mariestad PK 40/28 5p
5 C1 Thomas Karlström Valle PSF 38/31 8p
6 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 37/29 9p
7 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 36/26 3p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 34/26 4p
9 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 32/24 0p
10 C1 Göran Adamsson Mariestad PK 29/23 3p
11 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 25/21 1p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/35 22p
2 C2 Jens Johansson P4IF 43/34 10p
3 C2 Alen Bandic Mariestad PK 43/29 12p
4 C2 Johan Josefsson P4IF 40/31 10p
5 C2 Björn Arvidsson Laxå SKF 39/31 10p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/37 19p S
2 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/37 16p S
3 C3 Daniel Bergman P4IF 48/37 13p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/37 20p B
5 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/37 17p B
5 C3 Klas Svensson P4IF 47/37 17p B
6**
7 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/37 11p B
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/37 7p B
9 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 46/36 11p B
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/35 14p B
11 C3 Greger Meeks Mariestad PK 46/35 12p B
12 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/35 10p B
13 C3 JH Valle PSF 46/34 10p B
14 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/31 15p B
15 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 45/34 13p
16 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/33 15p
17 C3 Stefan Östman Mariestad PK 40/31 8p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/37 18p S
2 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/33 13p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/32 7p
4 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 39/29 16p
5 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 35/27 8p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 37/30 9p
2 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 33/23 7p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 34/26 5p
2 A1 Martin Sohlberg P4IF 31/24 8p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/34 6p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 44/34 7p B
3 A2 Johan Josefsson P4IF 40/30 14p
4 A2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 26/25 8p
5 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 8p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/37 18p S
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/35 15p S
3 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/36 9p B
4 A3 JH Valle PSF 45/34 13p B
5 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/35 10p B
6 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 44/34 12p B
7 A3 Emil Bergman P4IF 42/33 0p
8 A3 Daniel Bergman P4IF 42/32 11p
9 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/28 5p
10 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 38/30 11p
11 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/30 2p
12 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 19/17 5p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Martin Sohlberg P4IF 41/32 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/36 10p
2 R2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/35 4p
3 R2 Pether Gustafsson P4IF 41/32 13p
4 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 36/27 7p
5 R2 Fredrik Andersson Mariestad PK 34/26 12p
6 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 30/26 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/37 17p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/36 10p B
3 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/36 16p B
4 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/35 18p B
5 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/35 16p B
6 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/35 8p
7 R3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 8p
8 R3 Greger Meeks Mariestad PK 34/27 7p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 2 2022-02-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
51 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt tillsammans 91 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 2st B-, 47st C- och 17st R-starter.
Det avlossades totalt 4368st skott fördelat på 1200st A-, 96st B-, 2256st C- och 816st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=387

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/31 8p B
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/33 12p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 40/32 6p
4 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 39/31 13p
5 C1 Elias Berggren Mariestad PK 39/26 7p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 36/24 11p
7 C1 Göran Adamsson Mariestad PK 35/26 2p
8 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 31/22 3p
9 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 30/24 0p
10 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 30/23 0p
11 C1 Martin Sohlberg P4IF 30/22 9p
12 C1 Thomas Karlström Valle PSF 28/16 0p
13 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 20/17 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 48/36 19p S
2 C2 Jens Johansson P4IF 46/35 13p S
3 C2 Björn Arvidsson Laxå SKF 46/35 11p S
4 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/35 11p B
5 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/35 13p B
6 C2 Johan Josefsson P4IF 43/33 7p B
7 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 41/31 13p
8 C2 Johan Strand P4IF 39/30 9p
9 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/29 5p
10 C2 Tommy Svahn P4IF 31/25 3p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/21 1p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 47/36 16p S
2 C3 Klas Svensson P4IF 47/36 14p S
3 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/36 20p S
4 C3 Daniel Bergman P4IF 46/35 15p S
5 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/35 7p S
6 C3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 46/34 15p S
7 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 45/34 13p B
8 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/33 12p B
9 C3 JH Valle PSF 44/33 7p B
10 C3 Emil Bergman P4IF 43/36 14p B
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/32 16p B
12 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/32 10p B
13 C3 Jan Rask Mariestad PK 41/30 7p
14 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/28 17p
15 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/32 10p
16 C3 Stefan Östman Mariestad PK 37/27 11p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 43/33 10p B
2 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 41/32 6p
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 39/32 10p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 29/23 13p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 40/30 7p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/29 7p
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/22 4p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 34/27 9p
2 A1 Martin Sohlberg P4IF 33/26 8p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 30/25 6p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 46/34 11p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 44/35 5p B
3 A2 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/33 13p B
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 42/32 9p
5 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 38/32 8p
6 A2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 37/28 6p
7 A2 Johan Strand P4IF 34/29 3p
8 A2 Tommy Svahn P4IF 25/18 2p
9 A2 Johan Josefsson P4IF 21/18 2p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 48/36 19p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 A3 Daniel Bergman P4IF 47/34 8p S
4 A3 Klas Svensson P4IF 46/32 15p B
5 A3 Crister Larsson Mariestad PK 45/35 16p B
6 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/32 12p
7 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 7p
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 41/32 6p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/29 3p
10 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 39/31 4p
11 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/29 10p
12 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 35/29 6p
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 18/16 0p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Martin Sohlberg P4IF 41/30 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/36 12p B
2 R2 Pether Gustafsson P4IF 45/35 10p B
3 R2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 41/31 13p
4 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/31 7p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/25 3p
6 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 25/19 6p
7 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/22 5p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/35 12p S
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 R3 Klas Svensson P4IF 46/34 18p B
4 R3 Tommi Lund P4IF 40/33 9p
5 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 38/29 6p
6 R3 Jan Rask Mariestad PK 37/31 2p
7 R3 JH Valle PSF 36/30 8p
8 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 34/30 7p
9 R3 Greger Meeks Mariestad PK 33/28 6p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/36 18p
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/33 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 3 2020-02-08
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
48 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 90 st starter.
Dessa fördelades på 26st A-, 5st B-, 46st C- och 13st R-starter.
Det avlossades totalt 4320st skott fördelat på 1248st A-, 240st B-, 2208st C- och 624st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=356

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Daniel Augustsson Lidköpings PSF 43/31 26p
2 C1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 42/32 16p
3 C1 Marcus Färén Mariestad PK 41/23 24p
4 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 40/30 25p
5 C1 Anton Tropp Mariestad PK 40/25 30p
6 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 39/29 17p
7 C1 Alen Bandic Mariestad PK 36/25 22p
8 C1 Johan Strand P4IF 35/27 26p
9 C1 Tommy Svahn P4IF 33/28 17p
10 C1 Andreas Linde Valle PSF 33/24 14p
11 C1 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 33/23 8p
12 C1 Tobias Sjönnebring Mariestad PK 28/21 13p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Greger Meeks Mariestad PK 48/33 29p S
2 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 47/32 29p S
3 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 45/32 25p B
4 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 45/31 34p B
5 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 44/32 28p
6 C2 Martin Algervik Valle PSF 44/32 22p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 44/32 21p
8 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 44/32 20p
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 43/29 19p
10 C2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 42/28 18p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 41/28 14p
12 C2 Björn Olsson Mariestad PK 39/27 23p
13 C2 Marcus Alsing Grästorps PSK 39/26 19p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 36p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/33 33p S
3 C3 Daniel Bergman P4IF 48/33 31p S
4 C3 Klas Svensson P4IF 47/33 29p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/33 29p S
5**
6 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/32 31p S
7 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 47/32 28p S
8 C3 Leif Johansson Mariestad PK 47/32 23p S
9 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/28 22p B
10 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 44/32 27p
11 C3 Stefan Östman Mariestad PK 44/31 28p
12 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 43/30 27p
13 C3 JH Valle PSF 43/27 25p
14 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 40/27 17p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 33/22 8p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/29 21p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 40/30 23p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/32 23p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 34/24 30p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 34/21 9p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 45/31 14p B

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Tobias Sjönnebring Mariestad PK 34/29 19p
2 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 30/23 7p
3 A1 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 30/22 10p
4 A1 Marcus Färén Mariestad PK 29/20 17p
5 A1 Johan Strand P4IF 28/23 7p
6 A1 Tommy Susi Tidaholm PSK 20/15 10p
7 A1 Tommy Svahn P4IF 18/12 1p
8 A1 Alen Bandic Mariestad PK 17/12 13p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 47/32 27p S
2 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/28 11p
3 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 37/25 19p
4 A2 Björn Olsson Mariestad PK 34/24 11p
5 A2 Marcus Alsing Grästorps PSK 33/25 11p
6 A2 Johan Josefsson P4IF 29/21 6p
7 A2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 25/18 26p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Daniel Bergman P4IF 47/32 26p S
2 A3 Anders Lindell P4IF 46/33 30p B
3 A3 Crister Larsson Mariestad PK 46/32 28p B
4 A3 Emil Bergman P4IF 46/32 27p B
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/32 20p B
6 A3 Stefan Johansson Falköpings SSK 45/30 29p B
7 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 42/28 14p B
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/28 14p
9 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 23p
10 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 36/25 18p
11 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 30/24 20p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Anton Tropp Mariestad PK 42/24 24p B
2 R1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 23/19 7p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 39/27 17p
2 R2 Greger Meeks Mariestad PK 39/26 12p
3 R2 Mats Lindgren Mariestad PK 38/25 21p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/25 17p
5 R2 Martin Algervik Valle PSF 32/23 9p
6 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 27/20 5p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/33 31p S
2 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/32 31p B
3 R3 Jan Rask Mariestad PK 43/29 30p B
4 R3 JH Valle PSF 41/24 26p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 38/30 18p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marcus Alsing Grästorps PSK 43/29 23p
2 B2 Marina Rask Mariestad PK 41/27 23p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/33 29p B
2 B3 Crister Larsson Mariestad PK 46/32 21p B
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/32 26p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 1 2020-01-25
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
53 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 96 st starter.
Dessa fördelades på 24st A-, 5st B-, 52st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 4608st skott fördelat på 1152st A-, 240st B-, 2496st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=352

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/33 21p B
2 C1 Daniel Augustsson Lidköpings PSF 44/31 23p B
3 C1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 43/31 19p
4 C1 Anton Tropp Mariestad PK 43/27 24p
5 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/29 22p
6 C1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 38/27 20p
7 C1 Alen Bandic Mariestad PK 38/23 16p
8 C1 Johan Strand P4IF 37/25 20p
9 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 37/24 24p
10 C1 Tommy Svahn P4IF 33/23 15p
11 C1 Johan Sundkler Lidköpings PSF 31/19 10p
12 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 28/24 12p
13 C1 William Brickell Valle PSF 24/19 12p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 47/33 30p S
2 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 47/33 17p S
3 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 47/32 20p S
4 C2 Per Wikman Lidköpings PSF 45/31 21p B
5 C2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 44/30 25p B
6 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 43/29 24p
7 C2 Petri Rajala Laxå SKF 41/29 17p
8 C2 Johan Josefsson P4IF 40/28 19p
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 40/28 17p
10 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 39/26 26p
11 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 39/26 23p
12 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 38/26 19p
13 C2 Björn Olsson Mariestad PK 35/25 11p
14 C2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 34/23 16p
15 C2 Marcus Alsing Grästorps PSK 29/21 10p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/33 32p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/33 30p S
2 C3 Emil Bergman P4IF 48/33 30p S
3**
4 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 48/33 22p S
5 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 47/33 31p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/33 30p S
7 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 29p S
8 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/31 19p B
9 C3 Jonas Lakhall P4IF 45/29 18p B
10 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/32 27p B
11 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 20p B
12 C3 Marthin Andersson Valle PSF 44/29 30p B
13 C3 Simon Folke Tidaholm PSK 43/31 26p
14 C3 JH Valle PSF 43/30 21p
15 C3 Crister Larsson Mariestad PK 43/29 36p
16 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 43/28 25p
17 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 21p
18 C3 Tommi Lund P4IF 17/11 9p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 39/27 11p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 35/23 16p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/33 25p B
2 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 32/20 17p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 44/31 27p B
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 20p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 36/27 6p
2 A1 Alen Bandic Mariestad PK 29/21 19p
3 A1 Johan Strand P4IF 27/17 13p
4 A1 Tommy Susi Tidaholm PSK 26/22 10p
5 A1 Tommy Svahn P4IF 23/21 13p
6 A1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 23/17 5p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 41/32 18p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 37/25 20p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 36/25 15p
4 A2 Petri Rajala Laxå SKF 33/24 15p
5 A2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 31/24 17p
6 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 12p
7 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 31/18 18p
8 A2 Marcus Alsing Grästorps PSK 27/19 14p
9 A2 Björn Olsson Mariestad PK 25/19 15p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Crister Larsson Mariestad PK 47/33 28p S
2 A3 Daniel Bergman P4IF 47/32 32p S
3 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/32 25p B
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 46/31 24p B
5 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/33 20p B
6 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 41/30 14p B
7 A3 Simon Folke Tidaholm PSK 40/30 18p B
8 A3 Emil Bergman P4IF 39/29 16p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/25 8p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Anton Tropp Mariestad PK 40/24 17p
2 R1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 28/21 6p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 39/29 11p
2 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 35/25 15p
3 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 33/27 16p
4 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 25/21 6p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/33 29p S
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/33 29p S
2**
3 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 22p B
4 R3 JH Valle PSF 47/31 19p B
5 R3 Jan Rask Mariestad PK 45/31 24p B
6 R3 Jonas Lakhall P4IF 43/27 26p
7 R3 Tommi Lund P4IF 38/27 5p
8 R3 Philip Stöckel Mariestad PK 35/26 15p
9 R3 Simon Folke Tidaholm PSK 32/25 13p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marina Rask Mariestad PK 37/29 17p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 35p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 47/32 32p
3 B3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/32 24p
4 B3 Marthin Andersson Valle PSF 46/30 19p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF


REA Resultatportal - Utvecklas av Grefven Heavy Industries för VPSF