Skytte- och resultatstatistik
Simoné Meeks

Mariestad Pistolklubb, Mariestad PK
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=119

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältBanaTotalt
Antal tävlingar:15015
Antal starter:24024
Antal olika klasser:404
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:000

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältBanaTotalt
Antal olika vapengrupper:303
Antal starter i grupp A:404
Antal starter i grupp B:000
Antal starter i grupp C:17017
Antal starter i grupp R:303
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältBanaTotalt
Avlossade skott:9600960
  ...varav i grupp A:1920192
  ...varav i grupp B:000
  ...varav i grupp C:8160816
  ...varav i grupp R:1440144
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Guldserier grupp A:--*00
Silverserier grupp A:--*00
Bronsserier grupp A:--*00
Guldserier grupp B:--*00
Silverserier grupp B:--*00
Bronsserier grupp B:--*00
Guldserier grupp C:--*00
Silverserier grupp C:--*00
Bronsserier grupp C:--*00
Guldserier grupp R:--*00
Silverserier grupp R:--*00
Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 Skaraborgspokalen 22019-04-06D2Valle PSF
 3an CUP 32019-02-02D2, R2Valle PSF
 3an CUP 22019-01-26D2, R2Valle PSF
 3an CUP 12019-01-19D2, R2Valle PSF
 3an CUP 32018-02-24D2Valle PSF
 3an CUP 22018-02-10D1Valle PSF
 3an CUP 12018-02-03D1Valle PSF
 Grefvepoängen 12018-01-20D1Valle PSF
 3an CUP 32017-02-11A1, D1Valle PSF
 3an CUP 22017-02-04A1, D1Valle PSF
 3an CUP 12017-01-28A1, D1Valle PSF
 Grefvepoängen 12017-01-14A1, D1Valle PSF
 3an CUP 32016-02-20D1, D1*Valle PSF
 3an CUP 22016-02-13D1, D1*Valle PSF
 3an CUP 12016-02-06D1Valle PSF
*Resultatet räknas som ett träningsvarv och är utom tävlan. Detta kan bero på att tävlingen var avsedd för C-vapen, men skytten ställde upp för tränings skull och sköt på samma förutsättningar i en annan vapengrupp. En skytt kan även begära att ett resultat skall räknas som träningsvarv, om skytten skjuter ett andra resultat i samma vapengrupp, prövar ny ammunition, skytteutrustning etc.
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



Skaraborgspokalen 2
2019-04-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tävlingen är en deltävling i Skaraborgspokalen som avgörs i 4 deltävlingar arrangerade av olika av kretsens medlemsklubbar under året.
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
56 st skyttar från 10 föreningar deltog och sköt tillsammans 74 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 2st B-, 55st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 3552st skott fördelat på 432st A-, 96st B-, 2640st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=311

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Carl Jansson Mariestad PK 78 (46/32) 51p B
2 C1 Mattias Wallander Falköpings SSK 78 (46/32) 46p B
3 C1 Anton Tropp Mariestad PK 77 (45/32) 30p
4 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 76 (44/32) 38p
5 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 74 (43/31) 46p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 59 (35/24) 17p
7 C1 Tommy Svahn P4IF 53 (33/20) 37p
8 C1 Johan Strand P4IF 40 (25/15) 26p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 77 (45/32) 47p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 77 (46/31) 33p
3 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 76 (45/31) 34p
4 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 73 (43/30) 39p
5 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 70 (41/29) 39p
6 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 70 (41/29) 27p
7 C2 Jerker Lindström Valle PSF 66 (39/27) 7p
8 C2 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 65 (38/27) 43p
9 C2 Alen Ovcina Tidaholm PSK 59 (35/24) 45p
10 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 59 (33/26) 29p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 42 (25/17) 20p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1* C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 82 (48/34) 50p S
2* C3 Klas Svensson P4IF 82 (48/34) 49p S
2* C3 Anders Lindell P4IF 82 (48/34) 49p S
4* C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 82 (48/34) 48p S
5* C3 Stefan Östman Mariestad PK 80 (47/33) 52p S
6* C3 Jan Rask Mariestad PK 80 (47/33) 51p S
7* C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 80 (47/33) 48p S
8* C3 Daniel Bergman P4IF 80 (47/33) 47p S
9* C3 Leif Johansson Mariestad PK 79 (46/33) 37p B
10* C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 79 (46/33) 34p B
11* C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 79 (46/33) 31p B
12* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 78 (45/33) 40p B
13* C3 Tommi Lund P4IF 78 (46/32) 40p B
14* C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 78 (46/32) 38p B
15* C3 Marthin Andersson Valle PSF 78 (45/33) 42p B
16 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 76 (44/32) 33p
17 C3 Greger Meeks Mariestad PK 76 (44/32) 30p
18 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 75 (44/31) 39p
19 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 74 (43/31) 47p
20 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 73 (43/30) 32p
21 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 61 (35/26) 24p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41 (25/16) 7p

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 64 (36/28) 22p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 62 (35/27) 35p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 62 (40/22) 23p

Klass D3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 79 (46/33) 47p B

Klass Jun Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Josefine Möller Mariestad PK 61 (39/22) 38p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 82 (48/34) 48p S
2 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 76 (45/31) 39p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 75 (44/31) 42p
4 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 72 (43/29) 34p
5 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 59 (36/23) 28p

Klass VetY Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 74 (43/31) 40p
2 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 73 (43/30) 24p
3 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 72 (43/29) 47p
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 60 (34/26) 13p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Carl Jansson Mariestad PK 69 (40/29) 31p
2 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 68 (40/28) 33p
3 A1 Tommy Svahn P4IF 49 (29/20) 23p
4 A1 Johan Strand P4IF 47 (29/18) 14p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 78 (46/32) 49p S
2 A2 RJ Valle PSF 46 (27/19) 9p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 77 (45/32) 45p B
2 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 72 (42/30) 26p B
3 A3 Daniel Bergman P4IF 63 (37/26) 39p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Alen Ovcina Tidaholm PSK 65 (36/29) 22p
2 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 61 (36/25) 22p
3 R2 Stefan Storm Tidaholm PSK 60 (35/25) 20p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 57 (34/23) 31p
5 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 57 (35/22) 17p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 79 (46/33) 27p B
2 R3 Anders Lindell P4IF 77 (45/32) 31p B
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 60 (36/24) 53p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 78 (45/33) 42p

Klass B3 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 80 (47/33) 45p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3
2019-02-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
34 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 63 st starter varav 62 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 19st A-, 3st B-, 30st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3024st skott fördelat på 912st A-, 144st B-, 1440st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=303

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/34 13p S
2 C1 Anton Tropp Mariestad PK 48/28 2p S
3 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 47/33 12p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 9p S
5 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/33 6p B
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 15p B
7 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/30 12p B
8 C3 Stefan Östman Mariestad PK 45/32 14p B
9 C3 JH Valle PSF 44/32 6p B
10 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 12p B
11 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 44/30 6p B
12 C1 Tim Trygg P4IF 44/25 15p B
13 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 9p
14 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/29 5p
15 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 42/31 10p
16 C3 Jonas Lakhall P4IF 42/29 16p
17 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 42/27 0p
18 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 41/28 10p
19 C3 Jan Rask Mariestad PK 40/32 11p
20 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/30 10p
21 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 40/28 7p
22 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 7p
23 C3 Greger Meeks Mariestad PK 39/27 10p
24 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/27 5p
25 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 36/25 8p
26 C1 Tommy Svahn P4IF 34/21 7p
27 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 33/24 6p
28 C2 Gunnar Svensson P4IF 31/21 0p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 25/17 2p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/33 12p S
2 A3 Klas Svensson P4IF 47/26 10p S
3 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/27 7p B
4 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/33 13p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 3p B
6 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/29 11p B
7 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/26 3p B
8 A3 Tommi Lund P4IF 41/30 8p
8 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 41/30 8p
9**
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 41/27 5p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/27 0p
12 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/26 9p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 4p
14 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 38/28 11p
15 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/26 11p
16 A3 JH Valle PSF 33/19 0p
17 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/22 0p
18 A1 Tommy Svahn P4IF 26/17 3p
19 A2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 18/14 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/34 8p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 45/32 10p B
3 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 5p B
4 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/26 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/28 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/23 5p
7 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 4p
8 R2 Gunnar Svensson P4IF 26/16 3p
9 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/15 1p
10 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 12/7 0p
11 R3 Daniel Bergman P4IF 11/7 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Jonas Lakhall P4IF 46/29 13p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 39/30 6p
3 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 30/23 2p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/31 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2
2019-01-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
36 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt tillsammans 61 st starter.
Dessa fördelades på 14st A-, 3st B-, 32st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 2928st skott fördelat på 672st A-, 144st B-, 1536st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=302

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 48/34 14p S
2 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/34 8p S
3 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/33 14p S
4 C3 Emil Bergman P4IF 47/33 12p S
5 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/33 9p S
6 C3 Klas Svensson P4IF 46/33 14p B
7 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/33 10p B
8 C3 Marthin Andersson Valle PSF 46/32 5p B
9 C3 Jonas Lakhall P4IF 46/31 11p B
10 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 10p B
11 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/31 13p
12 C3 JH Valle PSF 44/30 15p
13 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/30 9p
14 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 43/29 4p
15 C2 Fredrik Westermark Mariestad PK 43/23 11p
16 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 15p
17 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/29 13p
18 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/30 7p
19 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 40/30 12p
20 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 40/26 3p
21 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 38/25 8p
22 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 37/27 8p
23 C1 Tim Trygg P4IF 37/24 0p
24 C1 Johan Strand P4IF 37/23 11p
25 Jun Josefine Möller Mariestad PK 37/23 5p
26 C2 Björn Olsson Mariestad PK 36/25 10p
27 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 35/25 8p
28 C1 Anton Tropp Mariestad PK 34/20 4p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 33/23 6p
30 C1 Tommy Svahn P4IF 32/20 6p
31 C1 Stefan Svensson Tidaholm PSK 29/23 2p
32 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 29/18 6p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/26 5p S
2 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/31 10p B
3 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 9p B
4 A3 Emil Bergman P4IF 43/29 10p B
5 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 41/30 8p
6 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 39/29 11p
7 A3 JH Valle PSF 39/26 9p
8 A3 Daniel Bergman P4IF 39/24 7p
9 A3 Tommi Lund P4IF 37/25 7p
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 37/22 0p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 33/22 4p
12 A2 Björn Olsson Mariestad PK 29/23 0p
13 A1 Tommy Svahn P4IF 29/21 7p
14 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 25/20 8p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 9p S
2 R3 Jonas Lakhall P4IF 45/30 9p B
3 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/30 12p B
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/26 3p B
5 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/24 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 37/23 0p
7 R3 Daniel Bergman P4IF 36/27 11p
8 R3 Greger Meeks Mariestad PK 36/25 8p
9 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 35/21 3p
10 R2 RJ Valle PSF 32/23 11p
11 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/17 4p
12 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 19/16 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 46/27 2p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 45/32 5p
3 B3 Jonas Lakhall P4IF 44/28 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1
2019-01-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
28 st skyttar från 4 föreningar deltog och sköt tillsammans 49 st starter.
Dessa fördelades på 13st A-, 2st B-, 26st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 2352st skott fördelat på 624st A-, 96st B-, 1248st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=301

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/33 18p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 47/33 15p S
3 C3 JH Valle PSF 47/33 14p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 11p S
5 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 47/32 4p S
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 16p B
7 C3 Klas Svensson P4IF 46/32 13p B
8 C3 Jonas Lakhall P4IF 45/31 19p B
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 45/31 10p B
10 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 16p
11 C1 Tim Trygg P4IF 43/27 7p
12 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/30 7p
13 VetÄ Hans Hallbäck Valle PSF 42/29 11p
14 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/31 7p
15 C3 Tommi Lund P4IF 41/29 6p
15 C3 Stefan Östman Mariestad PK 41/29 6p
16**
17 C2 Fredrik Westermark Mariestad PK 39/29 16p
18 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/28 13p
19 C1 Anton Tropp Mariestad PK 39/26 11p
20 C2 Björn Olsson Mariestad PK 37/28 10p
21 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/26 7p
22 C1 Tommy Svahn P4IF 34/25 5p
23 Jun Josefine Möller Mariestad PK 34/20 0p
24 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/19 2p
25 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 26/18 1p
26 C1 Johan Strand P4IF 4/2 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/31 12p S
2 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 11p B
3 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/27 12p B
4 A3 Daniel Bergman P4IF 41/29 7p B
5 A3 JH Valle PSF 40/27 9p
6 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/27 8p
7 A3 Anders Lindell P4IF 39/25 16p
8 A1 Fredrik Andersson P4IF 34/24 9p
9 A2 Björn Olsson Mariestad PK 32/21 2p
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 32/20 13p
11 A2 Fredrik Westermark Mariestad PK 27/19 9p
12 A1 Tommy Svahn P4IF 26/19 0p
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 20/16 2p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 12p B
2 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/29 12p B
3 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 42/26 10p
4 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/30 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 37/25 8p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 23/14 3p
7 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 18/13 3p
8 R3 Daniel Bergman P4IF 12/8 3p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 47/30 12p
2 B3 Jonas Lakhall P4IF 45/31 17p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3
2018-02-24
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
27 st skyttar från 5 föreningar deltog och sköt tillsammans 39 st starter.
Dessa fördelades på 8st A-, 1st B-, 24st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 1872st skott fördelat på 384st A-, 48st B-, 1152st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=266

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/23 17p
2 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/27 19p
3 C3 Marthin Andersson Valle PSF 47/26 16p
4 C3 Daniel Bergman P4IF 46/27 13p
5 C3 Emil Bergman P4IF 46/26 15p
6 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 46/21 17p
7 C1 Stefan Östman Mariestad PK 45/27 15p
7 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 45/27 15p
8**
9 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 45/27 13p
10 C1 JH Valle PSF 45/26 14p
11 C2 Morgan Lindgren Mariestad PK 44/26 10p
12 C2 Greger Meeks Mariestad PK 42/26 17p
13 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 42/26 7p
14 C1 Kim Lundqvist Mariestad PK 41/23 5p
15 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 40/27 13p
16 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 40/24 15p
17 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 38/24 12p
18 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 38/21 8p
19 C1 Fredrik Westermark Mariestad PK 37/24 0p
20 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 37/22 4p
21 C1 Marco Krans Valle PSF 37/20 11p
22 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/13 10p
23 C2 Arne Jogesäter Valle PSF 22/13 5p
24 C1 Tommy Svahn P4IF 21/16 8p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 44/26 17p
2 A1 JH Valle PSF 44/24 13p
3 A2 Jimmy Mård Valle PSF 43/25 19p
4 A3 Daniel Bergman P4IF 43/24 5p
5 A2 RJ Valle PSF 42/22 13p
6 A3 Emil Bergman P4IF 40/24 3p
7 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/21 14p
8 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 31/18 6p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 45/25 14p
2 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/22 13p
3 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 39/23 12p
4 R2 Morgan Lindgren Mariestad PK 38/23 7p
5 R2 Daniel Johansson Valle PSF 37/20 2p
6 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 30/19 9p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 24/15 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2
2018-02-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
33 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 49 st starter varav 48 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 10st A-, 1st B-, 31st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 2352st skott fördelat på 480st A-, 48st B-, 1488st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=264

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Kim Lundqvist Mariestad PK 47/28 16p
2 C3 Daniel Bergman P4IF 47/28 12p
3 C3 Emil Bergman P4IF 47/27 13p
4 C3 Leif Johansson Mariestad PK 47/26 11p
5 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 46/27 16p
6 C3 Klas Svensson P4IF 46/27 14p
7 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 8p
8 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/26 17p
9 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 45/27 13p
10 C1 JH Valle PSF 45/26 16p
11 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 44/26 6p
12 C1 Stefan Östman Mariestad PK 43/27 12p
13 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 43/26 14p
14 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 43/24 17p
15 C2 Morgan Lindgren Mariestad PK 42/26 2p
16 C1 Greger Meeks Mariestad PK 42/23 9p
17 C2 Tony Martinovic Valle PSF 42/22 12p
18 C2 Johan Josefsson P4IF 41/24 15p
19 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 8p
20 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/23 8p
21 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/26 7p
22 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 36/23 13p
23 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 36/23 0p
24 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 35/24 5p
25 C2 Daniel Johansson Valle PSF 34/27 12p
26 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 34/20 13p
27 D1 Marina Rask Mariestad PK 32/19 13p
28 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 27/16 0p
29 C1 Tommy Svahn P4IF 23/13 0p
30 C1 Pertti Terho Valle PSF 22/16 3p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 46/27 13p
2 A1 JH Valle PSF 44/25 13p
3 A3 Emil Bergman P4IF 42/25 16p
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/25 8p
5 A3 Daniel Bergman P4IF 42/22 12p
6 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 38/23 18p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 35/20 14p
8 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/20 12p
9 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 32/17 3p
10 A2 Johan Josefsson P4IF 31/18 4p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/27 19p
2 R3 Christer Larsson Mariestad PK 48/27 16p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/24 7p
4 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/23 12p
5 R2 Tomas Monsén Valle PSF 42/23 10p
6 R2 Daniel Johansson Valle PSF 34/19 7p
7 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 30/19 9p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 48/26 16p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Pertti Terho Valle PSF 40/20 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1
2018-02-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
24 st skyttar från 4 föreningar deltog och sköt tillsammans 35 st starter.
Dessa fördelades på 10st A-, 2st B-, 21st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 1680st skott fördelat på 480st A-, 96st B-, 1008st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=263

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/28 15p
2 C1 Stefan Östman Mariestad PK 47/28 12p
3 C3 Emil Bergman P4IF 46/27 15p
4 C3 Christer Larsson Mariestad PK 46/26 17p
5 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 46/26 13p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 45/26 11p
7 C2 Tommi Lund P4IF 44/25 12p
8 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 44/24 13p
9 C3 Sebastian Strid Mariestad PK 43/26 18p
10 C1 Greger Meeks Mariestad PK 43/25 16p
11 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 43/25 13p
12 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 43/24 14p
13 C3 Daniel Bergman P4IF 43/24 13p
14 C2 Morgan Lindgren Mariestad PK 41/23 5p
15 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 40/25 8p
16 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 40/22 13p
17 C1 Johan Albertsson Valle PSF 38/23 9p
18 C2 Jimmy Mård Valle PSF 38/23 2p
19 C1 Tommy Svahn P4IF 34/18 5p
20 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 32/18 7p
21 C1 Magnus Karlsson Valle PSF 28/16 3p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Daniel Bergman P4IF 45/25 6p
2 A2 JG Valle PSF 44/25 13p
3 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/21 15p
4 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/21 5p
5 A2 Johan Josefsson P4IF 37/22 11p
6 A3 Emil Bergman P4IF 33/18 5p
7 A2 RJ Valle PSF 32/22 3p
8 A2 Philip Stöckel Mariestad PK 28/21 4p
9 A1 Johan Albertsson Valle PSF 23/17 7p
10 A1 Tommy Svahn P4IF 9/8 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/27 18p
2 R2 Jimmy Mård Valle PSF 34/19 1p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 48/25 17p
2 B3 Christer Larsson Mariestad PK 47/27 16p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grefvepoängen 1
2018-01-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
 
12 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt tillsammans 16 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 12st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 96st A-, 576st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=261

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 92 (48/44) 184p
2 C1 Stefan Östman Mariestad PK 92 (48/44) 172p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 90 (47/43) 157p
4 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 88 (46/42) 168p
5 C1 JH Valle PSF 84 (44/40) 145p
6 C1 Greger Meeks Mariestad PK 84 (44/40) 134p
7 C1 Fredrik Westermark Mariestad PK 81 (42/39) 154p
8 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 80 (41/39) 129p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 70 (38/32) 130p
10 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 63 (33/30) 102p
11 C1 Magnus Karlsson Valle PSF 62 (34/28) 79p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 58 (33/25) 94p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JH Valle PSF 83 (43/40) 146p
2 A2 Daniel Johansson Valle PSF 67 (38/29) 118p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 92 (48/44) 174p
2 R1 Gunnar Svensson P4IF 62 (32/30) 86p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3
2017-02-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
46 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt sammanlagt 77 st starter varav 76 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 16st A-, 6st B-, 39st C- och 16st R-starter.
Det avlossades totalt 3696st skott fördelat på 768st A-, 288st B-, 1872st C- och 768st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=221

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 45/26 24p
2 C1 Greger Meeks Mariestad PK 43/26 18p
3 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 42/21 18p
4 C1 Stefan Östman Mariestad PK 41/21 9p
5 C1 JH Valle PSF 39/18 2p
6 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 38/25 23p
7 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 35/18 12p
8 C1 Fredrik Westermark Mariestad PK 30/20 11p
9 C1 Pertti Terho Valle PSF 26/19 11p
10 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 26/17 17p
11 C1 Albin Arvidsson Valle PSF 14/11 5p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/26 21p
2 C2 PM Valle PSF 47/26 17p
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/26 16p
4 C2 Marthin Andersson Valle PSF 46/26 21p
5 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/26 12p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 45/23 23p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 44/26 17p
8 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 42/25 8p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 41/19 7p
10 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 14p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 40/23 4p
12 C2 Martin Algervik Valle PSF 40/22 8p
13 C2 Lars Andersson Vedum PSK 39/21 9p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Morgan Wahlström Laxå SKF 48/26 18p
2 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/26 11p
3 C3 Daniel Bergman P4IF 47/26 23p
4 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/26 21p
5 C3 Klas Svensson P4IF 46/26 24p
6 C3 Emil Bergman P4IF 45/26 20p
7 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/26 10p
8 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 42/23 15p

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 40/20 13p
2 D1 Marina Rask Mariestad PK 35/19 7p
3 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 34/22 12p

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Theng Vedum PSK 46/25 7p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 40/23 5p
2 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 39/22 15p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Sebastian Strid Mariestad PK 43/25 16p
2 A1 JG Valle PSF 43/25 14p
3 A1 Greger Meeks Mariestad PK 40/23 9p
4 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 27/13 13p
5 A1 Sofia Lindgren Mariestad PK 17/11 6p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 13/8 0p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Martin Algervik Valle PSF 44/24 7p
2 A2 PM Valle PSF 39/23 5p
3 A2 Jimmy Mård Valle PSF 38/19 14p
4 A2 Johan Josefsson P4IF 35/20 18p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 34/20 1p
6 A2 Martin Olsson Vedum PSK 33/20 7p
7 A2 Magnus Boman Mariestad PK 30/20 1p
8 A2 Henrik Häggander Falköpings SSK 29/21 10p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jan Rask Mariestad PK 36/22 4p
2 A3 Emil Bergman P4IF 29/21 13p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 35/18 11p
2 R1 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 30/20 14p
3 R1 Pertti Terho Valle PSF 30/18 12p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/26 12p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 44/25 18p
3 R2 Magnus Boman Mariestad PK 43/25 7p
4 R2 Daniel Johansson Valle PSF 42/19 0p
5 R2 Agneta Theng Vedum PSK 40/24 13p
6 R2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/23 15p
7 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 35/21 2p
8 R2 Lars Andersson Vedum PSK 34/24 15p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 48/26 19p
2 R3 Klas Svensson P4IF 46/26 19p
3 R3 Daniel Bergman P4IF 46/25 17p
4 R3 Morgan Wahlström Laxå SKF 40/23 17p
5 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 36/20 12p

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 44/22 20p
2 B1 Marina Rask Mariestad PK 32/20 8p
3 B1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 31/20 12p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 38/22 4p
2 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 38/18 9p
3 B2 Martin Olsson Vedum PSK 19/11 15p
 

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 JH Valle PSF 43/20 1p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2
2017-02-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
41 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 68 st starter varav 65 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 3st B-, 37st C- och 13st R-starter.
Det avlossades totalt 3264st skott fördelat på 720st A-, 144st B-, 1776st C- och 624st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=220

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 47/29 8p
2 C1 Greger Meeks Mariestad PK 45/29 7p
3 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 45/28 7p
4 C1 Stefan Östman Mariestad PK 45/27 3p
5 C1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 40/26 9p
6 C1 JH Valle PSF 39/21 0p
7 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 37/29 6p
8 C1 Christian Söderberg P4IF 32/23 0p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommi Lund P4IF 48/29 9p
1 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 48/29 9p
1 C2 PM Valle PSF 48/29 9p
2**
3**
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/29 6p
5 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/28 10p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 46/29 11p
7 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/29 7p
8 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 45/26 1p
9 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 44/25 8p
10 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 42/29 9p
11 C2 Martin Algervik Valle PSF 42/27 7p
12 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/25 4p
13 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 41/23 5p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/21 11p
15 C2 Lars Andersson Vedum PSK 33/19 2p
16 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/22 3p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/29 8p
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/29 8p
2**
3 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/29 6p
4 C3 Daniel Bergman P4IF 47/28 6p
5 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 45/25 9p
6 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 40/22 8p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 24/18 8p
2 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 23/11 0p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 37/24 2p
2 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 30/24 8p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JG Valle PSF 47/29 10p
2 A1 Greger Meeks Mariestad PK 45/28 10p
3 A1 Sebastian Strid Mariestad PK 38/25 6p
4 A1 Christian Söderberg P4IF 36/27 3p
5 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 29/13 5p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 23/18 3p
7 A1 Sofia Lindgren Mariestad PK 16/7 0p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommi Lund P4IF 44/27 8p
2 A2 PM Valle PSF 43/29 0p
3 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 43/26 5p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 38/27 3p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 37/21 0p
6 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 34/17 1p
7 A2 Philip Stöckel Mariestad PK 27/23 0p
8 A2 Johan Josefsson P4IF 25/13 0p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 34/22 1p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 3p
2 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 42/23 7p
3 R2 Daniel Johansson Valle PSF 41/28 6p
4 R2 Magnus Boman Mariestad PK 40/23 6p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 1p
6 R2 Lars Andersson Vedum PSK 28/18 8p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 8p
2 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 47/29 5p
3 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/28 4p
4 R3 Daniel Bergman P4IF 44/26 0p
5 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/26 7p
6 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/25 7p

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 34/17 1p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 33/18 0p
2 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 30/19 6p
 

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 48/29 6p
2 C1 JH Valle PSF 42/22 8p
 

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/28 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1
2017-01-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
42 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt sammanlagt 71 st starter varav 68 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 14st A-, 4st B-, 38st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 3408st skott fördelat på 672st A-, 192st B-, 1824st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=219

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 48/29 0p
2 C1 Stefan Östman Mariestad PK 47/29 0p
3 C1 Christian Söderberg P4IF 46/27 1p
4 C1 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/27 1p
5 C1 Greger Meeks Mariestad PK 45/27 0p
6 C1 JH Valle PSF 41/22 0p
7 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 40/24 1p
8 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 25/19 0p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/29 2p
2 C2 Tommi Lund P4IF 48/29 0p
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/29 0p
4 C2 PM Valle PSF 47/28 1p
5 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/28 0p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/28 0p
6**
7 C2 Martin Algervik Valle PSF 46/28 1p
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 45/26 0p
9 C2 Johan Josefsson P4IF 43/25 0p
10 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 42/28 1p
11 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 41/25 0p
12 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 40/24 0p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 39/28 1p
14 C2 Lars Andersson Vedum PSK 39/27 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jan Rask Mariestad PK 48/29 1p
2 C3 Emil Bergman P4IF 47/29 0p
2 C3 Daniel Bergman P4IF 47/29 0p
3**
4 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/28 2p
5 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 46/29 1p
6 C3 Leif Johansson Mariestad PK 46/28 1p
7 C3 Klas Svensson P4IF 45/29 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Marina Rask Mariestad PK 41/28 0p
2 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 38/23 0p
3 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 29/14 0p

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Theng Vedum PSK 41/22 0p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 44/27 0p
2 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 36/26 0p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JG Valle PSF 45/28 0p
2 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/25 0p
3 A1 Greger Meeks Mariestad PK 44/26 1p
4 A1 Sebastian Strid Mariestad PK 43/26 0p
5 A1 Christian Söderberg P4IF 34/25 0p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 34/17 0p
7 A1 Sofia Lindgren Mariestad PK 18/13 0p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Martin Algervik Valle PSF 45/26 0p
2 A2 PM Valle PSF 44/26 0p
2 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 44/26 0p
3**
4 A2 Jimmy Mård Valle PSF 44/25 0p
5 A2 Tommi Lund P4IF 40/25 0p
6 A2 Johan Josefsson P4IF 35/22 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 35/22 0p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 39/24 1p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Daniel Johansson Valle PSF 46/28 0p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 45/26 0p
3 R2 Magnus Boman Mariestad PK 44/26 1p
4 R2 Jimmy Mård Valle PSF 43/26 0p
5 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 43/24 0p
6 R2 Philip Stöckel Mariestad PK 41/24 1p
7 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 40/22 0p
8 R2 Lars Andersson Vedum PSK 38/22 0p
9 R2 Agneta Theng Vedum PSK 35/22 0p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/29 1p
2 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/28 1p
2 R3 Klas Svensson P4IF 47/28 1p
3**
4 R3 Daniel Bergman P4IF 46/28 0p
5 R3 Jan Rask Mariestad PK 46/27 0p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Marina Rask Mariestad PK 45/26 1p
1 B1 RJ Valle PSF 45/26 1p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 45/22 0p
2 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 32/18 0p
 

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/28 0p
2 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 42/24 0p
3 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 36/24 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grefvepoängen 1
2017-01-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
 
17 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt tillsammans 24 st starter.
Dessa fördelades på 6st A-, 1st B-, 14st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 1152st skott fördelat på 288st A-, 48st B-, 672st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=217

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jan Rask Mariestad PK 94 (47/47) 170p
2 C2 PM Valle PSF 94 (47/47) 155p
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 92 (46/46) 114p
4 C3 Klas Svensson P4IF 90 (45/45) 115p
5 C1 Greger Meeks Mariestad PK 84 (42/42) 118p
6 C2 Daniel Johansson Valle PSF 82 (45/37) 89p
7 C2 Tomas Monsén Valle PSF 75 (40/35) 65p
8 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 73 (41/32) 86p
9 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 72 (38/34) 74p
10 C1 Pertti Terho Valle PSF 63 (40/23) 222p
11 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 61 (31/30) 60p
12 D1 Marina Rask Mariestad PK 61 (35/26) 47p
13 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 60 (32/28) 65p
14 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 56 (28/28) 39p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jan Rask Mariestad PK 83 (43/40) 148p
2 A1 Greger Meeks Mariestad PK 82 (42/40) 48p
3 A2 Jimmy Mård Valle PSF 76 (42/34) 61p
4 A1 JG Valle PSF 68 (44/24) 59p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 66 (34/32) 60p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 41 (24/17) 28p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 PM Valle PSF 82 (45/37) 82p
2 R2 Daniel Johansson Valle PSF 67 (37/30) 135p
3 R2 Jimmy Mård Valle PSF 59 (32/27) 41p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Marina Rask Mariestad PK 69 (40/29) 46p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3
2016-02-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
50 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt sammanlagt 82 st starter varav 80 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 21st A-, 4st B-, 45st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 3936st skott fördelat på 1008st A-, 192st B-, 2160st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=80

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 51/25 58p
2 C1 JG Valle PSF 49/18 49p
3 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 48/27 54p
4 C1 Greger Meeks Mariestad PK 47/25 51p
5 C1 Adam Larsson Falköpings SSK 47/17 52p
6 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 46/29 52p
7 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/16 58p
8 C1 Maria Lundin Skövde SPSK 42/25 58p
9 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 42/19 44p
10 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/24 54p
11 C1 Carl-Henric Bergqvist Mariestad PK 28/15 55p
12 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 27/19 25p
13 C1 Martin Olsson Vedum PSK 23/17 35p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 53/28 58p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 52/28 56p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 52/26 57p
4 C2 PM Valle PSF 51/30 59p
5 C2 Martin Algervik Valle PSF 49/26 50p
6 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 48/24 55p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 48/21 50p
8 C2 Lars Andersson Vedum PSK 44/23 49p
9 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 43/27 50p
10 C2 Henrik Lundin Skövde SPSK 41/21 57p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 39/19 54p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 33/15 43p
13 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 32/13 43p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Christer Larsson Mariestad PK 54/32 60p
2 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 52/30 56p
3 C3 Tommi Lund P4IF 51/31 58p
4 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 51/29 57p
5 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 51/27 59p
6 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 50/32 59p
7 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 50/29 56p
8 C3 Daniel Bergman P4IF 50/28 58p
9 C3 Morgan Lindgren Mariestad PK 49/27 52p
10 C3 Klas Svensson P4IF 49/25 58p
11 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/29 56p
12 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 47/28 52p
13 C3 Emil Bergman P4IF 46/26 57p
14 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 45/26 59p

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 47/16 53p
2 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 28/13 49p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 48/22 55p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 51/24 51p
2 A1 JG Valle PSF 36/18 36p
3 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/15 34p
4 A1 Martin Olsson Vedum PSK 31/16 46p
5 A1 Maria Lundin Skövde SPSK 27/15 51p
6 A1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 27/14 42p
7 A1 Philip Stöckel Mariestad PK 24/17 50p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Josefsson P4IF 42/19 48p
2 A2 Mats Lindgren Mariestad PK 29/18 36p
3 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 23/15 29p
4 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 23/12 32p
5 A2 Bengt Thiger Lidköpings PSF 15/12 7p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 51/28 55p
2 A3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 47/29 48p
3 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/28 52p
4 A3 Klas Svensson P4IF 46/21 54p
5 A3 Tommi Lund P4IF 43/27 51p
6 A3 Emil Bergman P4IF 38/24 27p
7 A3 Urban Johansson Töreboda PSK 37/23 41p
8 A3 Morgan Lindgren Mariestad PK 34/19 54p
9 A3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 33/17 44p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Sebastian Strid Mariestad PK 27/16 31p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 41/20 56p
2 R2 Magnus Boman Mariestad PK 41/18 48p
3 R2 Henrik Lundin Skövde SPSK 39/22 47p
4 R2 Lars Andersson Vedum PSK 31/18 36p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 27/13 47p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 53/29 56p
2 R3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 51/30 56p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/22 43p
4 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 43/25 52p
5 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 42/23 52p
6 R3 Daniel Bergman P4IF 40/24 41p

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 41/21 41p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 34/18 41p
2 B2 Gunnar Svensson P4IF 33/17 39p

Klass B3 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/27 48p
 

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Greger Meeks Mariestad PK 40/24 57p
 

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 21/12 50p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2
2016-02-13
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
47 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt sammanlagt 73 st starter varav 67 var tävlingsvarv och 6st träningsvarv
Dessa fördelades på 16st A-, 2st B-, 45st C- och 10st R-starter.
Det avlossades totalt 3504st skott fördelat på 768st A-, 96st B-, 2160st C- och 480st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=79

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 52/26 48p
2 C1 JG Valle PSF 52/18 52p
3 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 49/31 47p
4 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 48/18 56p
5 C1 Marco Krans Valle PSF 47/23 34p
6 C1 Adam Larsson Falköpings SSK 47/17 48p
7 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 46/17 47p
8 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 42/24 42p
9 C1 Maria Lundin Skövde SPSK 41/23 52p
10 C1 Greger Meeks Mariestad PK 39/23 50p
11 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 36/21 53p
12 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 36/20 30p
13 C1 Carl-Henric Bergqvist Mariestad PK 35/16 51p
14 C1 Johan Leverin Vedum PSK 32/17 36p
15 C1 Albin Arvidsson Valle PSF 32/16 28p
16 C1 Martin Olsson Vedum PSK 21/12 27p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Marthin Andersson Valle PSF 52/28 57p
2 C2 PM Valle PSF 52/27 54p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 51/30 50p
4 C2 Jan Ellström Vedum PSK 49/27 53p
5 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 48/21 56p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 47/20 54p
7 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 44/20 55p
8 C2 Henrik Andersson Vedum PSK 43/27 35p
9 C2 Henrik Lundin Skövde SPSK 43/25 53p
10 C2 Martin Algervik Valle PSF 43/21 42p
11 C2 Lars Andersson Vedum PSK 37/18 0p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jan Rask Mariestad PK 53/31 56p
2 C3 Tommi Lund P4IF 52/30 56p
3 C3 Leif Johansson Mariestad PK 52/28 55p
4 C3 Klas Svensson P4IF 52/27 54p
5 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 50/28 58p
6 C3 Daniel Bergman P4IF 49/27 56p

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 44/20 45p
2 D1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 41/17 55p
3 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 26/11 51p

Klass D2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Theng Vedum PSK 40/21 23p

Klass Jun Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 50/28 59p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 47/19 50p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/16 42p
2 A1 JG Valle PSF 39/17 49p
3 A1 Philip Stöckel Mariestad PK 27/19 40p
4 A1 Maria Lundin Skövde SPSK 27/17 41p
5 A1 Martin Olsson Vedum PSK 21/15 32p
6 A1 Johan Leverin Vedum PSK 20/12 41p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 PM Valle PSF 45/22 54p
2 A2 Tony Martinovic Valle PSF 38/21 51p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 38/19 52p
4 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 35/19 31p
5 A2 Henrik Andersson Vedum PSK 27/16 35p
6 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 27/14 25p
7 A2 Bengt Thiger Lidköpings PSF 7/7 8p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Urban Johansson Töreboda PSK 45/26 50p
2 A3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 41/24 37p
3 A3 Jan Rask Mariestad PK 38/23 54p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Magnus Boman Mariestad PK 47/21 49p
2 R2 Martin Algervik Valle PSF 44/22 51p
3 R2 Agneta Theng Vedum PSK 39/22 28p
4 R2 Tomas Monsén Valle PSF 39/19 45p
5 R2 Henrik Lundin Skövde SPSK 38/23 35p
6 R2 Lars Andersson Vedum PSK 38/19 32p
7 R2 Jan Ellström Vedum PSK 37/18 27p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 52/24 55p
2 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 43/25 55p
3 R3 Daniel Bergman P4IF 35/22 53p

Klass B1 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 39/14 51p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 41/22 49p
 

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 47/25 58p
2 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 41/21 52p
3 C1 Greger Meeks Mariestad PK 38/30 56p
 

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 49/26 56p
 

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 39/18 51p
2 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 22/12 48p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1
2016-02-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
52 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt sammanlagt 70 st starter varav 69 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 1st B-, 42st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 3360st skott fördelat på 720st A-, 48st B-, 2016st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=78

Klass C1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 JG Valle PSF 50/22 57p
2 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 48/26 60p
3 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 48/20 58p
4 C1 Maria Lundin Skövde SPSK 46/26 55p
5 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 42/19 51p
6 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/23 56p
7 C1 Adam Larsson Falköpings SSK 38/15 47p
8 C1 RJ Valle PSF 37/17 38p
9 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 37/15 53p
10 C1 Patric Olovsson Vargöns PK 36/19 40p
11 C1 Carl-Henric Bergqvist Mariestad PK 35/20 50p
12 C1 Greger Meeks Mariestad PK 27/25 57p
13 C1 Thomas Persson Vargöns PK 23/16 28p

Klass C2 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 52/23 59p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 51/29 52p
3 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 48/25 56p
4 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/20 52p
5 C2 Lars Andersson Vedum PSK 46/22 54p
6 C2 Henrik Lundin Skövde SPSK 45/22 56p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 45/19 58p
8 C2 Jimmy Mård Valle PSF 43/18 58p
9 C2 Jan Ellström Vedum PSK 38/27 59p
10 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 34/14 45p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 30/13 47p
12 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 29/14 57p

Klass C3 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 52/31 57p
2 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 51/30 56p
3 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 50/29 56p
3 C3 Anders Lindell P4IF 50/29 56p
4**
5 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 50/26 58p
6 C3 Klas Svensson P4IF 49/28 59p
7 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 49/28 57p
8 C3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 45/22 57p
9 C3 Tommi Lund P4IF 44/30 57p
10 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/29 58p
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/21 58p
12 C3 Urban Johansson Töreboda PSK 40/28 14p

** Placeringen utgår då en eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 45/20 59p
2 D1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 39/16 48p
3 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 9/8 35p

Klass VetÄ Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 40/20 48p

Klass A1 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/19 43p
2 A1 Maria Lundin Skövde SPSK 28/16 44p

Klass A2 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 41/21 46p
2 A2 Mats Lindgren Mariestad PK 40/20 54p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 38/20 56p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 37/16 55p
5 A2 Daniel Johansson Valle PSF 31/15 45p
6 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 22/12 53p
7 A2 Bengt Thiger Lidköpings PSF 10/7 8p

Klass A3 Grovkalibrig pistol (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jan Rask Mariestad PK 47/30 55p
2 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/26 54p
3 A3 Johan Feldtmann Vargöns PK 42/28 50p
4 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 40/23 51p
5 A3 Morgan Lindgren Mariestad PK 35/18 51p
6 A3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 32/20 35p

Klass R1 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Clas-Göran Persson Vargöns PK 25/19 39p

Klass R2 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Lars Andersson Vedum PSK 43/21 51p
2 R2 Magnus Boman Mariestad PK 40/15 57p
3 R2 Henrik Lundin Skövde SPSK 37/19 54p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 36/18 54p
5 R2 Jan Ellström Vedum PSK 35/19 51p
6 R2 Jimmy Mård Valle PSF 32/15 54p
7 R2 Mats Lindgren Mariestad PK 29/19 45p

Klass R3 Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 52/23 56p
2 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 49/28 44p
3 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 40/24 49p
4 R3 Morgan Lindgren Mariestad PK 39/19 51p

Klass B2 Grovkalibrig pistol, övriga
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 31/19 40p
 

Klass D1 Finkalibrig pistol/revolver (.22) (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 27/13 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF


REA Resultatportal - Utvecklas av Grefven Heavy Industries för VPSF