Skytte- och resultatstatistik
Gunnar Svensson

P4 IF Pistolskytte, P4IF
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=24

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältBanaTotalt
Antal tävlingar:78078
Antal starter:1360136
Antal olika klasser:909
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:000

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältBanaTotalt
Antal olika vapengrupper:505
Antal starter i grupp A:14014
Antal starter i grupp B:808
Antal starter i grupp C:65065
Antal starter i grupp R:46046
Antal starter i grupp IPSC:303
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältBanaTotalt
Avlossade skott:652806528
  ...varav i grupp A:6720672
  ...varav i grupp B:3840384
  ...varav i grupp C:312003120
  ...varav i grupp R:220802208
  ...varav i grupp IPSC:1440144
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Guldserier grupp A:--*00
Silverserier grupp A:--*00
Bronsserier grupp A:--*00
Guldserier grupp B:--*00
Silverserier grupp B:--*00
Bronsserier grupp B:--*00
Guldserier grupp C:--*00
Silverserier grupp C:--*00
Bronsserier grupp C:--*00
Guldserier grupp R:--*00
Silverserier grupp R:--*00
Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A. För vapengrupp IPSC beräknas aldrig fordringar då denna grupp inte ingår i nationella grenar.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 3an CUP 32024-02-17C2, R2Valle PSF
 3an CUP 22024-02-10C2, R2Valle PSF
 3an CUP 12024-02-03C2, R2Valle PSF
 Julklappen2023-12-09C2Valle PSF
 KM Fält A R2023-10-28A2, R2Valle PSF
 Pokalen 42023-10-14C2Valle PSF
 Kretsmästerskap R2023-10-14R2Valle PSF
 Grovcup 42023-10-07A2, R2Valle PSF
 Fältpokalen 42023-09-23C2Valle PSF
 Spezialfälten2023-09-09R2, VetYValle PSF
 Grovcup 32023-08-26A2, R2Valle PSF
 KM Fält C B2023-05-20B2, C2Valle PSF
 3an CUP 32023-02-11Optics, R2Valle PSF
 3an CUP 22023-02-04Optics, R2Valle PSF
 3an CUP 12023-01-28Optics, R2Valle PSF
 Grovcup 42022-10-08A2, R2Valle PSF
 Grovcup 32022-09-10C2, R2Valle PSF
 KM Fält A R2022-09-03C2, R2Valle PSF
 Fältpokalen 32022-08-27C2, R2Valle PSF
 Grovcup 22022-06-11R2, VetYValle PSF
 KM Fält C B2022-04-02B2, C2Valle PSF
 Pokalen 12022-03-26C2, R2Valle PSF
 Fältpokalen 22022-03-19C2, R2Valle PSF
 Annorlundafälten2022-03-12C2, R2Valle PSF
 Fältpokalen 12022-03-05C2, R2Valle PSF
 3an Cup 22022-02-05C2, R2Valle PSF
 3an Cup 12022-01-29C2, R2Valle PSF
 Julklappen2021-12-11C2Valle PSF
 Höstfält 32021-11-13R2, VetYValle PSF
 Fältpokalen 42020-09-05A2, B2Valle PSF
 KM Fält A R2020-08-29A2, B2Valle PSF
 Grovcup 22020-05-23B2, R2Valle PSF
 3an Cup 22020-02-01C2, R2Valle PSF
 Julklappen2019-12-07C2Valle PSF
 KM Fält C-B2019-10-26B2*, C2*Valle PSF
 Fältpokalen 42019-10-12C2, R2Valle PSF
 KM Fält A-R2019-09-14A2*, R2*Valle PSF
 Grefvepoängen 12019-06-08C2, R2Valle PSF
 Fältpokalen 22019-05-25C2, R2Valle PSF
 Fältpokalen 12019-03-02C2, R2Valle PSF
 3an CUP 32019-02-02C2, R2Valle PSF
 3an CUP 12019-01-19C2, R2Valle PSF
 Julklappen2018-12-08C2Valle PSF
 Grovcup 42018-10-27C2*, R2Valle PSF
 KM Fält A-R2018-04-28C2*, R2Valle PSF
 Poängfält 22018-04-14C2, R2Valle PSF
 Poängfält 12018-03-03C2, R2Valle PSF
 Grefvepoängen 12018-01-20C2, R1Valle PSF
 Julklappen2017-12-09C2Valle PSF
 Fältpokalen 32017-09-16C2, R2Valle PSF
 Poängfält 12017-03-04C2, R2Valle PSF
 3an CUP 22017-02-04C2, R2Valle PSF
 Algervikspuffen2016-11-12C2, R2Valle PSF
 Grovcup 42016-10-15C2, R2Valle PSF
 KM Fält C-B2016-09-17B2, C2Valle PSF
 Grovcup 12016-04-30A2, R2Valle PSF
 Påskasmällen 20162016-03-19C2Valle PSF
 Poängfält 12016-03-05C2, R2Valle PSF
 3an CUP 32016-02-20B2, C2, R2Valle PSF
 3an CUP 12016-02-06C2, R2Valle PSF
 Januaricup 22016-01-23C2Valle PSF
 Novembercup 12015-11-14A1, C2Valle PSF
 Fältpokalen 42015-10-17C2Valle PSF
 Grovcup 32015-09-19A2, C2*Valle PSF
 Fältpokalen 22015-05-30A2*, C2Valle PSF
 Grovcup 12015-04-18A2, C2*Valle PSF
 Påskasmällen2015-04-04C1Valle PSF
 Poängfält 12015-03-07C2Valle PSF
 Februaricup 32015-02-21A2, C2Valle PSF
 Februaricup 12015-02-07C2Valle PSF
 Fältpokalen 42014-10-18C2Valle PSF
 Skaraborgspokalen 42014-10-04C2Valle PSF
 Tranknallen2014-04-06C2Valle PSF
 Poängfält 42014-03-22A2, C2Valle PSF
 Poängfält 22013-11-16C1Valle PSF
 Tranknallen 20132013-04-07C1Valle PSF
 Marspoängen 22013-03-09C1Valle PSF
 Februaricupen 22013-02-09C1Valle PSF
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



3an CUP 3 2024-02-17
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Preliminärt resultat! Tävlingen är markerad som under bearbetning!
Resultat- och Standardmedaljer kan saknas, vara ofullständiga eller ändras.

Är det något som inte stämmer? Hör av dig till: sekreterare@vpsf.se


Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tredje och sista deltävlingen
Banan bestod av 31 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/31
 
65 st skyttar från 13 föreningar deltog och sköt tillsammans 121 st starter.
Dessa fördelades på 29st A-, 6st B-, 59st C- och 27st R-starter.
Det avlossades totalt 5808st skott fördelat på 1392st A-, 288st B-, 2832st C- och 1296st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=438

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/31 17p S
2 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/31 15p S
2 C3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 48/31 15p S
3**
4 C3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/31 14p S
4 VetY Crister Larsson Mariestad PK 48/31 14p S
5**
6 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 47/31 18p S
7 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/31 15p S
8 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/31 12p S
8 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 12p S
9**
10 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 47/30 13p S
11 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/30 11p S
11 C2 Niklas Ekstrand Habo PK 47/30 11p S
12**
13 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/31 15p B
14 C3 JH Valle PSF 46/31 13p B
15 C3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/31 11p B
16 C2 Martin Sohlberg P4IF 46/31 9p B
17 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/30 16p B
18 VetY Leif Johansson Mariestad PK 46/30 13p B
19 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/29 17p B
20 C1 Eino Toivainen Valle PSF 45/31 11p
21 C2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 45/30 14p
21 C1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 45/30 14p
22**
23 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 45/30 11p
23 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/30 11p
23 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 45/30 11p
24**
25**
26 C2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 45/30 10p
27 C2 Martin Carlson Tidaholm PSK 45/30 9p
28 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/29 17p
29 C1 Peter Johansson Mariestad PK 45/29 15p
30 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/31 13p
31 C2 David Wallberg Tidaholm PSK 44/30 13p
31 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/30 13p
32**
33 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 44/30 11p
34 C3 Bertil Lindskog UPK 44/29 11p
35 C3 Greger Meeks Mariestad PK 44/29 9p
36 C3 Alen Bandic Mariestad PK 44/28 6p
37 C3 Klas Svensson Valle PSF 44/27 15p
38 C3 Sondre Stölen Vedum PSK 43/30 11p
39 C3 Daniel Bergman P4IF 42/29 11p
40 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 42/28 14p
41 C3 Marthin Andersson Valle PSF 42/27 15p
42 C1 Anders Blom Mariestad PK 41/23 10p
43 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/27 2p
44 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 40/26 10p
45 D2 Beatrice Lovén UPK 38/26 14p
46 C2 Peter Nilsson Grästorps PSK 38/24 18p
47 C2 Christian Norling Grästorps PSK 35/24 9p
48 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 34/26 7p
49 C2 Anders Jonasson-Beltin Lidköpings PSF 34/22 8p
50 D1 Evelina Lindroth Tidaholm PSK 33/23 8p
51 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 32/20 7p
52 C1 Eszter Nagy Mariestad PK 29/24 7p
53 D1 Camilla Blom Mariestad PK 29/19 5p
54 C2 Johannes Svensson Kling Tidaholm PSK 26/21 10p
55 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/21 2p
56 VetY Peter Hasselblad Tidaholm PSK 22/17 8p
57 C2 Gunnar Svensson P4IF 22/16 1p
58 C2 Tommy Jonasson PK Hjorten 20/17 0p
59 D2 Marina Rask Mariestad PK 19/13 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/30 10p S
2 A3 Sondre Stölen Vedum PSK 45/29 13p S
3 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 45/29 10p S
4 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/29 9p B
5 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 44/29 8p B
6 A3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/30 13p B
7 A3 Henrik Wirén Vedum PSK 43/30 6p B
8 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 43/28 7p B
9 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 43/27 15p B
10 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 42/29 10p
11 A3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 42/29 6p
12 A2 Per Karlsson Finspångs PSK 42/28 8p
13 A3 Daniel Bergman P4IF 42/27 7p
14 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 40/28 6p
15 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 39/27 10p
16 A2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/26 7p
16 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 39/26 7p
17**
18 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 38/26 7p
19 A1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 37/27 12p
20 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/25 9p
21 A2 David Wallberg Tidaholm PSK 35/26 4p
22 A1 Eino Toivainen Valle PSF 35/24 10p
23 A2 Martin Carlson Tidaholm PSK 34/24 13p
24 A2 Martin Sohlberg P4IF 33/25 6p
25 A2 Christian Norling Grästorps PSK 32/22 11p
26 A2 Peter Nilsson Grästorps PSK 31/24 10p
27 A2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 30/22 9p
28 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 23/18 8p
29 A3 Alen Bandic Mariestad PK 19/15 7p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/31 16p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 17p S
3 R3 Anton Fräs Lidköpings PSF 47/31 15p S
4 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 46/31 13p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/29 14p B
6 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/30 9p B
7 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/30 7p B
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/29 13p B
9 R2 Niklas Ekstrand Habo PK 43/28 5p B
10 R2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 42/28 12p
11 R3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 42/28 10p
12 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/28 9p
13 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/28 10p
14 R2 Peter Nilsson Grästorps PSK 40/29 14p
15 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/27 11p
16 R2 Martin Sohlberg P4IF 39/28 8p
17 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/26 11p
18 R2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 37/26 2p
19 R3 Greger Meeks Mariestad PK 35/27 6p
20 R2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 32/24 3p
21 R1 Eino Toivainen Valle PSF 30/24 11p
22 R2 Tommy Jonasson PK Hjorten 27/21 7p
23 R2 Johannes Svensson Kling Tidaholm PSK 25/20 0p
24 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/19 3p
25 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/20 10p
26 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/18 2p
27 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 11/8 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 46/31 14p B
2 B3 Marthin Andersson Valle PSF 46/30 7p B
3 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/30 9p
4 B3 Jan Rask Mariestad PK 43/29 9p
5 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/25 10p
6 B3 Jonas Lakhall P4IF 2/2 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2024-02-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Andra av tre deltävlingar
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
60 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt sammanlagt 115 st starter varav 114 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 29st A-, 5st B-, 56st C- och 25st R-starter.
Det avlossades totalt 5520st skott fördelat på 1392st A-, 240st B-, 2688st C- och 1200st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=437

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/29 19p S
2 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/29 17p S
3 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/29 16p S
4 C3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/29 15p S
5 C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/29 21p S
6 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/28 20p S
7 C3 Nina Olofsson Laxå SKF 47/28 15p S
7 C3 Klas Svensson P4IF 47/28 15p S
8**
9 C3 Jakob Dahl Skövde SPSK 47/27 20p S
10 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/29 18p B
11 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/29 15p B
12 C3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 46/29 13p B
12 C3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 46/29 13p B
13**
14 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 46/28 17p B
15 C1 Eino Toivainen Valle PSF 46/28 16p B
16 C3 Daniel Bergman P4IF 46/28 12p B
17 C2 Mattias Holmberg P4IF 46/26 9p B
18 C1 Peter Johansson Mariestad PK 45/29 23p B
19 VetY Crister Larsson Mariestad PK 45/29 20p B
20 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/28 21p B
21 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/28 13p B
22 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/27 21p B
23 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/29 19p
24 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/29 12p
25 C2 Rickard Johansson Valle PSF 44/28 14p
26 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 44/24 15p
27 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/28 12p
28 C3 JH Valle PSF 43/27 21p
29 VetY Leif Johansson Mariestad PK 43/27 18p
30 C2 Christian Norling Grästorps PSK 43/25 14p
31 C3 Richard Goos Lidköpings PSF 42/28 18p
32 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/28 16p
33 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 42/27 12p
34 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 42/26 12p
35 C2 David Wallberg Tidaholm PSK 41/27 10p
36 C3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 41/26 19p
37 C3 Jonas Lakhall P4IF 41/26 15p
38 D2 Marina Rask Mariestad PK 40/27 9p
39 D1 Camilla Blom Mariestad PK 40/25 21p
40 C3 Sondre Stölen Vedum PSK 40/25 10p
41 C2 Fredrik Brufors Vedum PSK 40/24 15p
42 C3 Greger Meeks Mariestad PK 40/23 14p
43 C2 Martin Sohlberg P4IF 39/26 13p
44 C1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 39/25 12p
45 C1 Anders Blom Mariestad PK 38/26 11p
46 D1 Evelina Lindroth Tidaholm PSK 36/24 6p
47 C2 Anders Jonasson-Beltin Lidköpings PSF 35/24 14p
48 C2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 35/24 7p
49 C2 Tommy Jonasson PK Hjorten 34/21 11p
50 C2 Gunnar Svensson P4IF 33/25 3p
51 C1 Eszter Nagy Mariestad PK 33/19 4p
52 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 30/21 20p
53 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 28/21 3p
54 C1 Abgar Ölaf P4IF 28/20 1p
55 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 17/13 10p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/29 17p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/28 17p S
3 A3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 46/28 14p S
4 A2 Rickard Johansson Valle PSF 45/28 16p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 44/29 19p B
6 A3 Sondre Stölen Vedum PSK 44/28 13p B
7 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 44/28 12p B
8 A3 Henrik Wirén Vedum PSK 43/29 16p B
9 A3 Jakob Dahl Skövde SPSK 43/27 17p B
10 A3 Jonas Lakhall P4IF 43/27 16p B
11 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 42/28 12p
12 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 40/28 10p
13 A1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 40/26 11p
14 A3 Marthin Andersson Valle PSF 39/25 9p
15 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 38/26 14p
16 A3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 38/25 11p
17 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 37/26 15p
18 A3 Richard Goos Lidköpings PSF 37/24 14p
19 A2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 37/22 9p
20 A2 Mattias Holmberg P4IF 37/20 15p
21 A2 Christian Norling Grästorps PSK 36/23 15p
22 A2 David Wallberg Tidaholm PSK 33/22 17p
23 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 31/22 15p
24 A3 Per Wikman Lidköpings PSF 31/20 9p
25 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 29/22 12p
26 A1 Eino Toivainen Valle PSF 29/19 16p
27 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 26/21 12p
28 A2 Martin Sohlberg P4IF 26/18 12p
29 A2 Fredrik Brufors Vedum PSK 16/13 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/29 22p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 20p S
3 R3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/29 14p S
4 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/28 15p B
5 R3 Jonas Lakhall P4IF 45/29 15p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/29 15p B
6**
7 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 45/28 14p B
8 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/28 19p B
9 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 43/28 16p
10 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 43/28 13p
11 R2 Martin Sohlberg P4IF 42/27 16p
12 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 40/26 10p
13 R3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 38/26 13p
14 R3 Greger Meeks Mariestad PK 38/25 13p
15 R2 Tommy Jonasson PK Hjorten 35/22 5p
16 R1 Eino Toivainen Valle PSF 33/22 11p
17 R3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 33/22 5p
18 R3 Richard Goos Lidköpings PSF 32/23 14p
19 R2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 31/23 7p
20 R2 Gunnar Svensson P4IF 28/22 7p
21 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 27/18 2p
22 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/19 5p
23 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 22/18 5p
24 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 19/16 0p
25 R2 Marina Rask Mariestad PK 3/3 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 48/29 18p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 47/29 17p
3 B3 Jan Rask Mariestad PK 45/28 22p
4 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/24 11p
5 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 21/16 5p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Nina Olofsson Laxå SKF 43/28 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2024-02-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Första av tre deltävlingar
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
66 st skyttar från 12 föreningar deltog och sköt tillsammans 117 st starter.
Dessa fördelades på 30st A-, 4st B-, 59st C- och 24st R-starter.
Det avlossades totalt 5616st skott fördelat på 1440st A-, 192st B-, 2832st C- och 1152st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=436

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 48/29 21p S
2 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/29 18p S
2 C3 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/29 18p S
3**
4 C3 Scott Dance UPK 48/29 15p S
5 C3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 48/29 6p S
6 C2 Peter Nilsson Grästorps PSK 47/29 18p S
7 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/29 12p S
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/29 7p S
9 C2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/28 17p S
10 C3 JH Valle PSF 47/28 16p S
11 C3 Robert Karlsson UPK 46/29 21p B
12 D3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 46/29 20p B
13 C3 Klas Svensson P4IF 46/29 16p B
14 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/29 14p B
15 C2 Martin Sohlberg P4IF 46/28 21p B
16 C3 Daniel Bergman P4IF 46/28 13p B
17 C3 Richard Goos Lidköpings PSF 46/28 8p B
18 C3 Jakob Dahl Skövde SPSK 45/29 21p B
19 VetY Crister Larsson Mariestad PK 45/29 18p B
20 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/29 15p B
21 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 45/29 8p B
22 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 45/28 17p B
23 C2 Christian Norling Grästorps PSK 45/28 16p B
24 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 45/28 6p B
25 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/27 13p B
26 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/29 15p
27 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/28 13p
27 VetY Leif Johansson Mariestad PK 44/28 13p
28**
29 C2 Rickard Johansson Valle PSF 44/28 10p
30 C1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 44/27 17p
31 C3 Alen Bandic Mariestad PK 44/27 16p
32 C2 Johan Josefsson P4IF 43/29 4p
33 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/28 16p
34 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/28 13p
35 C2 Martin Carlson Tidaholm PSK 43/28 11p
36 C2 Johan Strand P4IF 43/28 5p
37 C2 Ingemar Gustafsson Horns SF 43/27 9p
38 D2 Marina Rask Mariestad PK 43/26 6p
39 C1 Peter Johansson Mariestad PK 42/28 14p
40 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 41/29 15p
41 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/28 23p
42 C1 Eino Toivainen Valle PSF 41/28 11p
43 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/24 10p
44 C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 40/26 5p
45 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/25 10p
46 C2 Dan Lundqvist UPK 39/26 14p
47 D1 Camilla Blom Mariestad PK 37/27 10p
48 C2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 36/25 7p
49 D1 Eszter Nagy Mariestad PK 36/24 6p
50 D1 Evelina Lindroth Tidaholm PSK 35/25 12p
51 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 34/25 8p
52 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 34/21 13p
53 C1 Anders Blom Mariestad PK 28/17 10p
54 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/21 6p
55 C2 Johannes Svensson Kling Tidaholm PSK 25/19 5p
56 C1 Marcus Von Knorring Mariestad PK 24/17 11p
57 C2 Gunnar Svensson P4IF 21/18 7p
58 VetY Tommy Svahn P4IF 19/15 0p
59 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 18/16 7p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/29 12p S
2 A2 Per Karlsson Finspångs PSK 47/29 16p S
3 A3 Daniel Bergman P4IF 46/28 19p S
4 A2 Rickard Johansson Valle PSF 45/29 18p B
5 A3 Scott Dance UPK 45/29 12p B
6 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/29 14p B
7 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 44/28 21p B
8 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 44/28 16p B
9 A3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 43/28 23p B
10 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 41/29 9p B
11 A3 Robert Karlsson UPK 41/28 13p B
12 A3 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 41/27 10p B
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 41/26 15p B
14 A2 Peter Nilsson Grästorps PSK 40/27 13p
15 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 39/25 11p
16 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 38/26 12p
17 A3 Jakob Dahl Skövde SPSK 36/23 13p
18 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 34/25 9p
19 A2 Martin Sohlberg P4IF 33/24 10p
20 A2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 33/23 9p
21 A2 Christian Norling Grästorps PSK 31/21 13p
22 A2 Martin Carlson Tidaholm PSK 31/21 10p
23 A2 Mattias Holmberg P4IF 30/26 4p
24 A1 Jörgen Jansson Grästorps PSK 30/24 11p
25 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 30/19 11p
26 A3 Alen Bandic Mariestad PK 29/18 4p
27 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 27/21 9p
28 A2 Johan Josefsson P4IF 25/19 7p
29 A2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 17/14 2p
30 A2 Tommy Svahn P4IF 12/11 7p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 15p S
2 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/29 22p S
3 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/28 18p S
4 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 46/29 11p B
5 R3 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/28 21p B
6 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/28 15p B
7 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 45/28 15p B
8 R2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 44/28 16p B
9 R2 Martin Sohlberg P4IF 44/27 18p B
10 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/28 17p
11 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 42/27 14p
12 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 41/28 9p
13 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 41/27 10p
14 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/28 8p
15 R2 Dan Lundqvist UPK 40/27 12p
16 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/24 11p
17 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/25 16p
17 R2 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 39/25 16p
18**
19 R2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 39/25 5p
20 R1 Eino Toivainen Valle PSF 36/25 11p
21 R2 Gunnar Svensson P4IF 27/22 3p
22 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 10p
23 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/18 3p
24 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 20/16 11p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/26 18p B
2 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/26 15p
3 B3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 17p
4 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 18/13 4p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2023-12-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 38 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/38
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 13 st starter.
Dessa fördelades på 13st C-starter.
Det avlossades totalt 624st skott fördelat på 624st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=435

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Klas Svensson Valle PSF 48/38 0p
2 (2)* C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/38 0p
3 (3)* C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 48/38 0p
4 C3 JH Valle PSF 47/37 0p
5 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 46/35 0p
6 (6)* C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 45/35 0p
7 (7)* C1 Aron Landenmark Valle PSF 45/35 0p
8 C1 Magnus Knutsson Valle PSF 43/31 0p
9 C1 Eino Toivainen Valle PSF 42/35 0p
10 C3 Tomas Monsén Valle PSF 40/33 0p
11 C1 Carl-Johan Håkansson Valle PSF 36/24 0p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 30/24 0p
13 C1 Anders Friedländer Valle PSF 24/23 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A R 2023-10-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/34
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 20 st starter varav 19 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 8st A-, 4st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 960st skott fördelat på 384st A-, 192st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=432

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48/34 13p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/31 9p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 42/30 12p
4 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 32/26 4p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 47/25 17p
2 A3 JH Valle PSF 46/26 15p
3 A2 Marthin Andersson Valle PSF 45/29 10p
4 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/24 6p
5 A1 Rickard Johansson Valle PSF 40/25 9p
6 A2 Tony Martinovic Valle PSF 40/23 11p
7 A1 Eino Toivainen Valle PSF 30/22 2p
8 A2 Gunnar Svensson P4IF 21/17 5p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 48/27 15p
2 R3 JH Valle PSF 45/25 16p
3 R2 Marthin Andersson Valle PSF 43/27 8p
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/25 7p
5 R2 Eino Toivainen Valle PSF 37/24 11p
6 R2 RJ Valle PSF 32/24 10p
7 R2 Gunnar Svensson P4IF 31/22 11p
 

Grupp R (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 RJ Valle PSF 39/24 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Warning: Undefined variable $LagResultat in /customers/6/8/2/vpsf.se/httpd.www/REA/_func_lag.php on line 166
Kretsmästerskap R 2023-10-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
36 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 36 st starter.
Dessa fördelades på 36st R-starter.
Det avlossades totalt 1728st skott fördelat på 1728st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=431

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 80 (47/33) 15p S
2 (2)* R3 Klas Svensson P4IF 78 (46/32) 13p S
3 (3)* R3 Anders Norgren Grästorps PSK 78 (46/32) 19p S
4 R3 Jonas Lakhall P4IF 78 (46/32) 15p S
5 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 78 (45/33) 10p S
6 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 77 (45/32) 16p B
7 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 77 (44/33) 15p B
8 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 77 (45/32) 11p B
9 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 75 (44/31) 13p B
10 R3 Jan Rask Mariestad PK 74 (43/31) 15p B
11 R3 Anders Lindell P4IF 74 (44/30) 13p B
12 R3 Michael Thersthol Skövde SPSK 72 (43/29) 17p B
13 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 72 (42/30) 10p B
14 R2 Marthin Andersson Valle PSF 72 (42/30) 7p B
15 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 71 (42/29) 14p
16 R3 JH Valle PSF 71 (42/29) 5p
17 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 70 (42/28) 14p
17 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 70 (41/29) 14p
18**
19 R3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 70 (41/29) 12p
20 R1 David Wallberg Tidaholm PSK 69 (40/29) 15p
21 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 69 (40/29) 7p
22 R1 Richard Goos Lidköpings PSF 69 (40/29) 5p
23 R3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 68 (39/29) 9p
24 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 62 (36/26) 6p
25 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 60 (40/20) 8p
26 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 60 (35/25) 5p
27 R2 Magnus Tengelin Skövde SPSK 59 (34/25) 8p
28 R3 Daniel Bergman P4IF 56 (32/24) 7p
29 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 54 (33/21) 5p
30 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 53 (31/22) 9p
31 R1 Eino Toivainen Valle PSF 48 (29/19) 7p
32 R1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 46 (26/20) 9p
33 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 46 (28/18) 4p
34 R3 Philip Stöckel Mariestad PK 44 (23/21) 4p
35 R2 Gunnar Svensson P4IF 42 (24/18) 0p
36 R2 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 37 (24/13) 5p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^

Lagresultat Grupp R
Grovkalibrig revolver (.30-.45)
# Lagnamn/Skytt Klubb Resultat Poäng
1 P4 IF P4IF 230 (136/94) 41p
(R3) Jonas LakhallP4IF78 (46/32)15p
(R3) Klas SvenssonP4IF78 (46/32)13p
(R3) Anders LindellP4IF74 (44/30)13p
2 Grästorps PSK Grästorps PSK 206 (121/85) 41p
(R3) Anders NorgrenGrästorps PSK78 (46/32)19p
(R3) Henrik SärehagGrästorps PSK75 (44/31)13p
(R2) Lennart LindbergGrästorps PSK53 (31/22)9p
3 Vallebygdens PSF Valle PSF 191 (113/78) 19p
(R2) Marthin AnderssonValle PSF72 (42/30)7p
(R3) JHValle PSF71 (42/29)5p
(R1) Eino ToivainenValle PSF48 (29/19)7p
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Pokalen 4 2023-10-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
54 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 54 st starter.
Dessa fördelades på 54st C-starter.
Det avlossades totalt 2592st skott fördelat på 2592st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=430

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 80 (47/33) 13p S
2 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 78 (46/32) 17p B
3 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 77 (45/32) 15p B
4 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 75 (44/31) 9p
5 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 74 (43/31) 3p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 68 (41/27) 9p
7 C1 Daniel Barkman Sandhems PSK 67 (39/28) 17p
8 C1 Rickard Johansson Valle PSF 65 (39/26) 14p
9 C1 Erik Bjerkaas Skövde SPSK 65 (39/26) 2p
10 C1 Jonatan Backman Skövde SPSK 59 (35/24) 8p
11 C1 Tomas Eriksson Tidaholm PSK 50 (33/17) 12p
12 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 49 (29/20) 5p
13 C1 Adnan Mehmeti Falköpings SSK 36 (21/15) 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Mattias Wallander Falköpings SSK 77 (45/32) 16p B
2 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 76 (45/31) 16p
3 C2 Roland Davidsson Töreboda PSK 76 (44/32) 13p
4 C2 Marcus Färén Mariestad PK 75 (44/31) 13p
5 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 75 (44/31) 11p
6 C2 Marthin Andersson Valle PSF 75 (44/31) 8p
7 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 67 (40/27) 15p
8 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 64 (38/26) 11p
9 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 64 (38/26) 3p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 43 (26/17) 8p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 82 (48/34) 16p S
1 C3 Anders Lindell P4IF 82 (48/34) 16p S
2**
3 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 82 (48/34) 14p S
4 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 82 (48/34) 11p S
5 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 81 (47/34) 16p S
6 C3 Klas Svensson P4IF 80 (47/33) 16p S
7 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 80 (47/33) 15p S
8 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 80 (47/33) 14p S
8 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 80 (47/33) 14p S
9**
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 79 (46/33) 10p B
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 78 (46/32) 17p B
12 C3 Carl Johan Runström Sandhems PSK 78 (46/32) 14p B
12 C3 Jonas Lakhall P4IF 78 (45/33) 14p B
13**
14 C3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 77 (46/31) 16p B
15 C3 Jan Rask Mariestad PK 77 (45/32) 8p B
16 C3 Daniel Bergman P4IF 76 (44/32) 19p
17 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 74 (43/31) 15p
18 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 72 (43/29) 13p
19 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 70 (41/29) 16p
20 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 70 (41/29) 11p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 79 (46/33) 15p B
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 61 (36/25) 3p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 65 (39/26) 15p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 76 (45/31) 12p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 71 (42/29) 15p
2 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 66 (39/27) 7p
3 VetÄ Christer Björnberg Falköpings SSK 66 (40/26) 6p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 76 (44/32) 4p
2 VetY Leif Johansson Mariestad PK 75 (44/31) 12p
3 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 48 (28/20) 4p
4 VetY Tommy Svahn P4IF 31 (17/14) 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 4 2023-10-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Aron Landenmark
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 19 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 5st C- och 5st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 432st A-, 240st C- och 240st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=429

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 47/28 51p
2 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 46/28 52p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 42/27 37p
4 C1 Johannes Van Der Wijk Valle PSF 36/23 18p
5 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 36/21 32p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 48/22 44p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/22 39p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 44/24 36p
4 A3 JH Valle PSF 43/25 51p
5 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 42/24 39p
6 A1 Christoffer Andersson Valle PSF 41/22 30p
7 A1 Eino Toivainen Valle PSF 32/18 37p
8 A1 Aron Landenmark Valle PSF 26/16 23p
9 A2 Gunnar Svensson P4IF 15/11 13p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 47/25 56p
2 R3 JH Valle PSF 44/24 36p
3 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/19 21p
4 R1 Eino Toivainen Valle PSF 30/20 41p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 30/16 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 4 2023-09-23
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Rickard Johansson
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 80 för tävlingen.
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 18 st starter varav 16 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 14st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 144st A-, 672st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=428

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 80 (48/32) 13p
2 C3 Tomas Monsén Valle PSF 80 (48/32) 11p
3 C3 JH Valle PSF 78 (47/31) 13p
4 C3 Klas Svensson P4IF 77 (46/31) 20p
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 75 (44/31) 13p
6 C2 Jerker Lindström Valle PSF 75 (45/30) 4p
7 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 74 (44/30) 10p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 73 (43/30) 25p
9 C2 Tony Martinovic Valle PSF 65 (39/26) 11p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 60 (35/25) 9p
11 C1 Casper Andersson Valle PSF 60 (37/23) 7p
12 C1 Johannes Van Der Wijk Valle PSF 56 (33/23) 9p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 78 (47/31) 17p
2 A1 Rickard Johansson Valle PSF 72 (43/29) 14p
3 A1 Eino Toivainen Valle PSF 66 (39/27) 15p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Tomas Monsén Valle PSF 76 (46/30) 6p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 75 (44/31) 13p
2 C1 Casper Andersson Valle PSF 62 (37/25) 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Spezialfälten 2023-09-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 40 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 88 för tävlingen.
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 15 st starter.
Dessa fördelades på 5st A-, 1st B-, 6st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 720st skott fördelat på 240st A-, 48st B-, 288st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=426

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 88 (48/40) 26p
2 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 88 (48/40) 22p
3 C3 Tomas Monsén Valle PSF 88 (48/40) 19p
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 86 (47/39) 24p
5 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 70 (38/32) 9p
6 VetY Gunnar Svensson P4IF 60 (33/27) 14p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 78 (43/35) 19p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 75 (42/33) 12p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 68 (39/29) 12p
4 A2 RJ Valle PSF 65 (41/24) 14p
5 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 63 (43/20) 8p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Tomas Monsén Valle PSF 83 (45/38) 22p
2 R3 JH Valle PSF 83 (45/38) 19p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 48 (26/22) 6p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 86 (47/39) 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 3 2023-08-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 21 st starter varav 20 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 9st A-, 5st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 1008st skott fördelat på 432st A-, 240st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=424

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48/29 15p
2 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 40/26 8p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 37/23 1p
4 C1 Eino Toivainen Valle PSF 36/28 11p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 47/27 16p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/24 10p
3 A1 Rickard Johansson Valle PSF 44/28 12p
4 A2 Marthin Andersson Valle PSF 42/26 11p
5 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41/26 14p
6 A3 JH Valle PSF 41/25 15p
7 A2 Mats Dahlstedt Valle PSF 41/24 11p
8 A2 Tony Martinovic Valle PSF 38/23 8p
9 A2 Gunnar Svensson P4IF 18/16 5p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 47/25 11p
2 R2 Marthin Andersson Valle PSF 45/28 16p
3 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/27 14p
4 R3 JH Valle PSF 44/27 12p
5 R1 Eino Toivainen Valle PSF 40/24 11p
6 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 38/22 7p
7 R2 Gunnar Svensson P4IF 26/19 4p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 43/27 16p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C B 2023-05-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare JH
Banan bestod av 41 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 89 för tävlingen.
 
18 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 30 st starter varav 27 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 9st B-, 20st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 1440st skott fördelat på 432st B-, 960st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=419

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 88 (48/40) 0p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 87 (47/40) 0p
3 C1 Rickard Johansson Valle PSF 86 (46/40) 0p
4 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 85 (45/40) 0p
5 C2 Jerker Lindström Valle PSF 83 (45/38) 0p
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 82 (45/37) 0p
6 C3 Klas Svensson Valle PSF 82 (44/38) 0p
7**
8 C2 Marthin Andersson Valle PSF 80 (43/37) 1p
9 C1 Eino Toivainen Valle PSF 80 (43/37) 0p
10 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 75 (40/35) 0p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 59 (32/27) 0p
11 C1 Aron Landenmark Valle PSF 59 (32/27) 0p
12**
13 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 53 (27/26) 0p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 52 (28/24) 0p
15 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 50 (26/24) 0p
16 C1 William Brickell Valle PSF 43 (25/18) 0p
17 C1 Albin Karlsson Valle PSF 16 (8/8) 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 RJ Valle PSF 42 (24/18) 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson Valle PSF 89 (48/41) 0p
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 84 (45/39) 0p
3 B3 JH Valle PSF 70 (37/33) 0p
4 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 65 (37/28) 0p
5 B2 Daniel Johansson Valle PSF 61 (33/28) 0p
6 B2 Mats Dahlstedt Valle PSF 48 (26/22) 1p
7 B2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48 (26/22) 0p
8 B2 RJ Valle PSF 44 (25/19) 0p
9 B2 Gunnar Svensson P4IF 36 (18/18) 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 78 (42/36) 0p
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 78 (42/36) 0p
2**
3 C1 Ludwig Byhage Valle PSF 38 (23/15) 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2023-02-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tredje och sista deltävlingen 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
58 st skyttar från 13 föreningar deltog och sköt tillsammans 112 st starter.
Dessa fördelades på 33st A-, 3st B-, 52st C-, 21st R- och 3st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5376st skott fördelat på 1584st A-, 144st B-, 2496st C-, 1008st R- och 144st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=413

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 15p S
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/32 12p S
3 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/32 17p S
4 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/32 14p S
5 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 17p S
6 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/31 15p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/31 15p S
7**
8 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 47/31 14p S
9 C3 Klas Svensson P4IF 47/31 11p S
10 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/31 8p S
11 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/31 17p B
12 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/31 15p B
13 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 46/30 14p B
14 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 46/30 11p B
15 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 46/30 10p B
16 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/30 9p B
17 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/30 7p B
18 C2 Sondre Stölen Vedum PSK 46/29 10p B
19 C2 Martin Sohlberg P4IF 45/31 19p
20 C3 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/31 14p
21 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 45/31 12p
22 C1 Niklas Ekstrand Habo PK 45/30 15p
23 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 44/32 13p
24 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/30 13p
25 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/30 11p
26 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/30 9p
27 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 44/29 11p
28 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/30 13p
28 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 43/30 13p
29**
30 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 43/29 17p
31 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/29 16p
32 VetY Leif Johansson Mariestad PK 43/28 6p
33 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/30 15p
34 C2 Marcus Färén Mariestad PK 42/29 8p
35 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 42/29 6p
36 C2 Jakob Dahl Skövde SPSK 42/28 13p
37 C2 Johan Strand P4IF 42/26 7p
38 C1 Mattias Holmberg P4IF 42/24 6p
39 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 41/29 6p
40 C2 Johan Josefsson P4IF 40/24 16p
41 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/25 7p
42 C1 Eino Toivainen Valle PSF 38/27 12p
43 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 37/27 16p
44 C1 Stefan Suto Valle PSF 36/26 11p
45 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 36/26 8p
46 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 32/23 4p
47 D2 Marina Rask Mariestad PK 32/21 5p
48 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 30/21 6p
49 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 27/17 2p
50 VetY Tommy Svahn P4IF 26/20 3p
51 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 19/18 3p
52 D1 Heidi Nilsson Falköpings SSK 11/9 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/31 8p S
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 44/30 12p S
3 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/27 11p S
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/29 9p B
5 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 42/29 7p B
6 A2 Jakob Dahl Skövde SPSK 41/29 9p B
7 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 41/26 14p B
8 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/25 5p B
9 A2 Johan Josefsson P4IF 41/24 8p B
10 A3 Fredrik Andersson Mariestad PK 40/25 8p B
11 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 40/25 6p B
12 A2 Martin Sohlberg P4IF 39/26 14p
13 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 38/27 11p
14 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 38/26 10p
15 A3 Stefan Östman Mariestad PK 38/26 4p
16 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 37/27 17p
17 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 37/27 9p
18 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 36/27 7p
19 A3 JH Valle PSF 36/25 5p
20 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 35/28 8p
21 A1 Mattias Holmberg P4IF 35/24 8p
22 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 30/20 7p
23 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 29/25 2p
24 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 29/19 4p
25 A3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 29/18 4p
26 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/20 3p
27 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 25/24 2p
28 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 25/18 9p
29 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 21/17 0p
30 A2 Marcus Färén Mariestad PK 20/17 0p
31 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 17/15 1p
32 A2 Tommy Svahn P4IF 16/14 0p
33 A2 Börje Wester P4IF 7/6 1p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 9p S
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/32 8p S
3 R3 Klas Svensson Valle PSF 46/32 17p B
4 R1 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/31 13p B
5 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 45/29 12p B
6 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/31 8p B
7 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 43/30 13p B
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/28 17p
9 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/28 15p
10 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/25 9p
11 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/29 2p
12 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/28 12p
13 R2 Martin Sohlberg P4IF 39/31 12p
14 R3 Greger Meeks Mariestad PK 35/25 2p
15 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 35/23 6p
16 R1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 34/25 1p
17 R3 Daniel Bergman P4IF 34/21 2p
18 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 33/25 11p
19 R2 Gunnar Svensson P4IF 33/23 6p
20 R1 Niklas Ekstrand Habo PK 31/22 7p
21 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 19/14 1p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 48/32 14p B
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 46/32 14p
3 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 32/22 2p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/26 7p
2 Optics Klas Svensson Valle PSF 41/22 15p
3 Optics Gunnar Svensson P4IF 11/7 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2023-02-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Andra av tre deltävlingar 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
58 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 110 st starter.
Dessa fördelades på 34st A-, 3st B-, 52st C-, 18st R- och 3st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5280st skott fördelat på 1632st A-, 144st B-, 2496st C-, 864st R- och 144st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=410

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 17p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/32 16p S
2 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 16p S
3**
4 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 15p S
5 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 14p S
5 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 48/32 14p S
5 C3 Daniel Bergman P4IF 48/32 14p S
6**
7**
8 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/32 13p S
8 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/32 13p S
9**
10 C1 Mattias Holmberg P4IF 48/25 7p S
11 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/32 15p B
12 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 47/32 9p B
13 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/31 16p B
14 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/32 11p B
15 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/32 9p B
16 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/30 10p B
17 C3 JH Valle PSF 46/29 11p B
18 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/30 14p
19 C1 Rickard Johansson Valle PSF 45/29 9p
20 C3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/31 9p
21 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 44/30 19p
22 C3 Emil Bergman P4IF 44/30 15p
22 C2 Tommi Lund P4IF 44/30 15p
23**
24 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 44/30 9p
25 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/29 11p
26 VetY Leif Johansson Mariestad PK 44/29 8p
27 C2 Jakob Dahl Skövde SPSK 44/25 14p
28 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/25 13p
29 C2 Johan Strand P4IF 43/29 17p
30 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/29 16p
31 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 43/29 9p
32 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/27 16p
33 C2 Marcus Färén Mariestad PK 43/27 12p
34 C3 Tomas Monsén Valle PSF 43/27 10p
35 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 42/28 11p
36 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 42/28 9p
37 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 41/30 10p
38 C2 Johan Josefsson P4IF 41/29 13p
39 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 41/28 9p
40 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/26 11p
41 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 40/29 13p
42 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 40/27 6p
43 C1 Eino Toivainen Valle PSF 39/28 4p
44 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/26 15p
45 C2 Anders Blom Mariestad PK 39/26 12p
46 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 37/27 11p
47 C2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 35/25 12p
48 D1 Camilla Blom Mariestad PK 35/23 13p
49 C1 Stefan Suto Valle PSF 30/23 3p
50 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 5p
51 VetY Tommy Svahn P4IF 21/17 3p
52 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 18/15 1p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 47/32 12p S
2 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/30 16p S
3 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/31 13p S
4 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 45/31 7p S
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/30 14p S
6 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/30 13p S
7 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/30 12p S
8 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 13p S
9 A2 Jakob Dahl Skövde SPSK 45/25 12p S
10 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/30 13p B
11 A3 Stefan Östman Mariestad PK 43/29 12p B
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/28 13p B
13 A2 Johan Josefsson P4IF 43/28 7p B
14 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 7p
15 A1 Mattias Holmberg P4IF 39/25 7p
16 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 38/28 6p
17 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/28 11p
18 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 36/25 8p
19 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 36/24 12p
20 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 35/27 11p
21 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 35/25 8p
22 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 35/25 4p
23 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 34/22 6p
24 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 32/24 16p
25 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 6p
26 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 30/22 4p
27 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 27/20 0p
28 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 24/18 0p
29 A2 Marcus Färén Mariestad PK 24/17 0p
30 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 19/15 4p
31 A2 Tommy Svahn P4IF 19/15 1p
32 A2 Tommi Lund P4IF 18/14 0p
33 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 15/14 3p
34 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 2/1 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/32 13p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 48/32 12p S
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/31 15p B
4 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/32 15p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/31 10p B
6 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 45/31 17p B
7 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/31 15p
8 R1 Anton Fräs Lidköpings PSF 44/30 12p
9 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/27 5p
10 R2 Tommi Lund P4IF 40/30 9p
11 R3 JH Valle PSF 38/25 7p
12 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 8p
13 R1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/28 11p
14 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 36/24 6p
15 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 28/22 7p
16 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/19 2p
17 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 20/14 4p
18 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 13/11 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Jakob Dahl Skövde SPSK 47/25 9p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/30 13p
3 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 35/28 9p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Klas Svensson Valle PSF 37/22 3p
2 Optics Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/22 10p
3 Optics Gunnar Svensson P4IF 25/20 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2023-01-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Första av tre deltävlingar 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
61 st skyttar från 15 föreningar deltog och sköt tillsammans 117 st starter.
Dessa fördelades på 34st A-, 5st B-, 56st C-, 20st R- och 2st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5616st skott fördelat på 1632st A-, 240st B-, 2688st C-, 960st R- och 96st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=408

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/32 0p S
1 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/32 0p S
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 0p S
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 0p S
1 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 48/32 0p S
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/32 0p S
2**
3**
4**
5**
6**
7 C3 Klas Svensson P4IF 48/31 0p S
8 C3 Daniel Bergman P4IF 48/26 0p S
9 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/32 0p B
9 C3 Mikael Larsson F16 PK 47/32 0p B
10**
11 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 47/31 0p B
11 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 0p B
11 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/31 0p B
12**
13**
14 C3 JH Valle PSF 46/32 0p B
15 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 46/31 0p B
15 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 46/31 0p B
15 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/31 0p B
16**
17**
18 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 46/28 0p B
19 (1)* C2 Martin Sohlberg P4IF 45/30 0p
20 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 45/31 0p
20 VetY Leif Johansson Mariestad PK 45/31 0p
21**
22 C3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 45/30 0p
23 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/29 0p
24 C3 Tomas Monsén Valle PSF 45/25 0p
25 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 44/31 0p
25 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/31 0p
26**
27 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/30 0p
28 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/29 0p
29 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 44/26 0p
30 (2)* C2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/30 0p
31 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/31 0p
32 C3 Stefan Östman Mariestad PK 43/30 0p
33 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/29 0p
33 C3 Jan Rask Mariestad PK 43/29 0p
34**
35 C1 Mattias Holmberg P4IF 42/24 0p
36 (3)* C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 41/28 0p
37 (4)* C2 Sondre Stölen Vedum PSK 41/28 0p
38 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 41/30 0p
39 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 41/27 0p
40 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 41/25 0p
40 C2 Marcus Färén Mariestad PK 41/25 0p
41**
42 C2 Tommi Lund P4IF 40/30 0p
43 C1 Niklas Ekstrand Habo PK 40/28 0p
44 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/27 0p
45 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 38/27 0p
46 C2 Tomas Johansson Södra Dals PSF 36/22 0p
47 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 35/28 0p
48 C1 Eino Toivainen Valle PSF 35/25 0p
49 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 34/24 0p
50 C1 Stefan Suto Valle PSF 34/23 0p
51 C1 Thomas Karlström Valle PSF 33/24 0p
52 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 33/20 0p
53 C2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 28/22 0p
54 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 24/20 0p
55 VetY Tommy Svahn P4IF 14/13 0p
56 D1 Heidi Nilsson Falköpings SSK 6/5 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Mikael Larsson F16 PK 48/32 0p S
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 0p S
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 0p S
1 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/32 0p S
2**
3**
4**
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/31 0p B
6 A3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 45/28 0p B
7 A3 Daniel Bergman P4IF 45/26 0p B
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/28 0p B
9 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 44/27 0p B
10 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/29 0p B
11 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 42/30 0p B
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/26 0p B
13 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/24 0p B
13 A3 JH Valle PSF 42/24 0p B
14**
15 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 41/31 0p
16 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/29 0p
17 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/28 0p
18 A1 Mattias Holmberg P4IF 40/24 0p
19 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 39/27 0p
20 A2 Martin Sohlberg P4IF 39/25 0p
21 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 38/30 0p
22 A3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 37/26 0p
22 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 37/26 0p
23**
24 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 35/25 0p
25 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 31/23 0p
26 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 30/22 0p
27 A2 Tommi Lund P4IF 30/21 0p
28 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 29/24 0p
29 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 29/23 0p
29 A2 Marcus Färén Mariestad PK 29/23 0p
30**
31 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 25/22 0p
32 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 21/19 0p
33 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 20/18 0p
34 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 20/16 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 0p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 47/32 0p S
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/29 0p S
4 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 47/26 0p S
5 R3 Mikael Larsson F16 PK 46/31 0p B
5 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 46/31 0p B
6**
7 R3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 46/30 0p B
8 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/28 0p
9 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 43/30 0p
10 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/31 0p
11 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 41/29 0p
12 R2 Tommi Lund P4IF 41/26 0p
13 R1 Niklas Ekstrand Habo PK 39/30 0p
14 R2 Martin Sohlberg P4IF 38/28 0p
15 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/27 0p
16 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 37/26 0p
17 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/24 0p
18 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 31/21 0p
19 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 27/21 0p
20 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/17 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/32 0p B
2 B3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/31 0p
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 35/25 0p
4 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/21 0p
5 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 25/21 0p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Martin Nilsson P4IF 36/26 0p
2 Optics Gunnar Svensson P4IF 23/18 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 4 2022-10-08
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
Banan bestod av 40 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/40
 
9 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 13 st starter.
Dessa fördelades på 7st A-, 2st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 624st skott fördelat på 336st A-, 96st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=405

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Christoffer Andersson Valle PSF 26/22 13p
2 C1 Elin Ajnestål Valle PSF 19/14 6p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 48/39 45p
2 A2 Tony Martinovic Valle PSF 43/35 41p
3 A2 RJ Valle PSF 36/31 33p
4 A3 JH Valle PSF 36/28 42p
5 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/27 8p
6 A1 Niklas Örtendahl Valle PSF 27/21 14p
7 A2 Gunnar Svensson P4IF 16/11 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/38 43p
2 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/38 38p
3 R3 JH Valle PSF 42/32 37p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 21/19 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 3 2022-09-10
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/34
 
8 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 12 st starter varav 11 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 4st C- och 5st R-starter.
Det avlossades totalt 576st skott fördelat på 144st A-, 192st C- och 240st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=403

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/33 3p
2 C2 Jonas Karlsson Valle PSF 28/19 3p
3 C2 Gunnar Svensson P4IF 26/19 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 46/31 1p
2 A3 JH Valle PSF 39/26 4p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 33/25 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/34 4p
2 R3 JH Valle PSF 40/24 0p
3 R3 Tomas Monsén Valle PSF 39/25 3p
4 R2 Johnny Ericsson Valle PSF 35/27 0p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 22/15 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Jonas Karlsson Valle PSF 27/17 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A R 2022-09-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Andreas Lundgren
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 23 st starter varav 22 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 9st A-, 8st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 1104st skott fördelat på 432st A-, 384st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=401

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Rickard Johansson Valle PSF 47/28 19p
2 C1 Eino Toivainen Valle PSF 44/26 22p
3 C1 Stefan Suto Valle PSF 42/28 7p
4 C1 Aron Landenmark Valle PSF 41/26 14p
5 C1 William Brickell Valle PSF 37/26 14p
6 VetÄ Hans Hallbäck Valle PSF 37/23 15p
7 C2 Gunnar Svensson P4IF 34/24 11p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 47/29 24p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/27 10p
3 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 42/27 14p
4 A3 JH Valle PSF 40/26 17p
5 A2 Tony Martinovic Valle PSF 39/26 10p
6 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 37/25 12p
7 A2 Marthin Andersson Valle PSF 37/25 4p
8 A2 Jesper Jennerholm P4IF 34/23 16p
9 A2 Daniel Johansson Valle PSF 28/21 10p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* R3 Klas Svensson Valle PSF 48/29 24p
2 (2)* R3 JH Valle PSF 45/27 16p
3 (3)* R2 Marthin Andersson Valle PSF 42/26 14p
4 (4)* R2 Daniel Johansson Valle PSF 42/26 13p
5 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/23 2p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 19/15 2p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 William Brickell Valle PSF 43/25 14p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 3 2022-08-27
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 14 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 10st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 672st skott fördelat på 96st A-, 480st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=400

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48/32 27p
2 C3 Klas Svensson P4IF 47/31 32p
3 C3 JH Valle PSF 46/31 27p
4 C3 Tomas Monsén Valle PSF 45/31 28p
5 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/31 21p
6 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/31 22p
7 C1 Eino Toivainen Valle PSF 34/24 12p
8 VetÄ Hans Hallbäck Valle PSF 30/25 10p
9 C2 Gunnar Svensson P4IF 26/18 11p
10 C1 Jonas Karlsson Valle PSF 23/19 6p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 48/32 31p
2 A2 Tony Martinovic Valle PSF 42/29 17p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/29 27p
2 R2 Gunnar Svensson P4IF 34/26 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 2 2022-06-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Åsa Dahlstedt
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 80 för tävlingen.
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 18 st starter.
Dessa fördelades på 7st A-, 1st B-, 4st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 336st A-, 48st B-, 192st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=398

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 74 (45/29) 25p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 73 (44/29) 26p
3 C1 Aron Landenmark Valle PSF 63 (38/25) 12p
4 VetY Gunnar Svensson P4IF 53 (30/23) 11p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 78 (47/31) 29p
2 A3 JH Valle PSF 76 (45/31) 30p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 73 (43/30) 23p
4 A2 Marthin Andersson Valle PSF 70 (41/29) 18p
5 A2 Mats Dahlstedt Valle PSF 67 (40/27) 20p
6 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 62 (37/25) 17p
7 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 54 (34/20) 15p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 78 (47/31) 30p
2 R3 Tomas Monsén Valle PSF 76 (46/30) 26p
3 R3 JH Valle PSF 74 (43/31) 24p
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 72 (43/29) 26p
5 R2 Mats Dahlstedt Valle PSF 69 (41/28) 19p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 56 (34/22) 22p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marthin Andersson Valle PSF 77 (45/32) 27p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C B 2022-04-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
Banan bestod av 40 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/40
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 16 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 6st B-, 12st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 288st B-, 576st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=393

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 47/32 45p
2 C3 JH Valle PSF 46/36 42p
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/31 33p
4 C2 Marthin Andersson Valle PSF 43/32 35p
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 41/31 36p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 29/24 32p
7 Jun Johan Andersson Valle PSF 21/16 12p
8 C1 Aron Landenmark Valle PSF 19/17 6p
9 C2 Gunnar Svensson P4IF 13/11 9p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Jesper Jennerholm P4IF 36/32 39p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson Valle PSF 47/32 48p
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 45/38 37p
3 B3 JH Valle PSF 32/26 26p
4 B2 Jesper Jennerholm P4IF 30/29 17p
5 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 26/19 6p
6 B2 Gunnar Svensson P4IF 19/18 16p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 35/29 35p
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 35/28 41p
3 Jun Johan Andersson Valle PSF 28/25 33p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Pokalen 1 2022-03-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 35 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/35
 
71 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 113 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 4st B-, 69st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 5424st skott fördelat på 1200st A-, 192st B-, 3312st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=392

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 45/32 49p B
2 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 42/31 55p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 37/24 46p
4 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 29/23 36p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Henrik Wirén Vedum PSK 48/35 56p S
2 C2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/34 56p S
3 C2 Johan Josefsson P4IF 44/34 55p
4 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 44/31 56p
5 C2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 43/33 40p
6 C2 Mattias Karlsson Sandhems PSK 41/32 24p
7 C2 Marthin Andersson Valle PSF 40/29 46p
8 C2 Martin Sohlberg P4IF 39/32 48p
9 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 38/29 38p
10 C2 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 38/28 29p
11 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/27 57p
12 C2 Jerker Lindström Valle PSF 37/26 2p
13 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 36/29 35p
14 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 35/30 37p
15 C2 Johan Strand P4IF 35/28 34p
16 C2 Alf Engström Sandhems PSK 32/27 36p
17 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/23 23p
18 C2 Tommy Svahn P4IF 25/21 50p
19 C2 Gunnar Svensson P4IF 19/18 9p
20 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 17/12 40p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/35 61p S
2 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 48/35 54p S
3 C3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
4 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/35 49p S
5 C3 Emil Bergman P4IF 47/34 58p S
6 C3 JH Valle PSF 46/35 54p B
7 C3 Daniel Bergman P4IF 46/34 56p B
8 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/34 45p B
9 C3 Greger Meeks Mariestad PK 45/34 53p B
10 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 45/34 45p B
11 C3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 45/32 59p B
12 C3 Crister Larsson Mariestad PK 45/32 51p B
13 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/35 59p
14 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/34 55p
15 C3 Mikael Fredin Mariestad PK 44/32 56p
16 C3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 43/32 55p
17 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/31 47p
18 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 42/30 53p
19 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/29 54p
20 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/29 31p
21 C3 Tomas Monsén Valle PSF 39/29 19p
22 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/28 50p
23 C3 Stefan Östman Mariestad PK 38/30 50p
24 C3 Tommi Lund P4IF 35/28 21p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Anna Pettersson Mariestad PK 45/33 47p B
2 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 45/32 55p B
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 42/32 41p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/32 48p
5 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 35/29 48p
6 D2 Marina Rask Mariestad PK 13/11 14p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Märta Pettersson Mariestad PK 43/33 51p
2 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 31/23 29p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 48/34 55p S
2 (2)* VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 46/35 55p B
3 (3)* VetÄ Ove Holmberg Tidaholm PSK 46/31 56p B
4 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/34 52p B
5 (4)* VetÄ Christer Björnberg Sandhems PSK 39/29 37p
6 (5)* VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/27 37p
7 (6)* VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 35/26 34p
8 (7)* VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 33/26 36p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 46/35 50p B
2 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 46/34 37p B
3 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 42/32 55p
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 32/29 30p
5 VetY Stefan Storm Tidaholm PSK 27/25 13p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 38/25 53p B
2 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 37/28 23p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/30 34p
4 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 20/15 43p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Strand P4IF 39/30 51p B
2 A2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 37/29 45p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 32/29 27p
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 32/24 45p
5 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 31/27 16p
6 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 31/21 37p
7 A2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 29/22 58p
8 A2 Martin Sohlberg P4IF 25/21 27p
9 A2 Alen Bandic Mariestad PK 22/17 9p
10 A2 Tommy Svahn P4IF 15/12 1p
11 A2 Börje Wester P4IF 14/13 11p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 45/34 47p S
2 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 45/33 55p S
3 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 41/28 45p B
4 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/31 48p B
4 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/31 48p B
5**
6 A3 Stefan Östman Mariestad PK 38/29 45p B
7 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 37/26 50p
8 A3 Jan Rask Mariestad PK 31/26 4p
9 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 25/20 32p
10 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 24/21 40p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 40/31 53p
2 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 37/28 51p
3 R2 Martin Sohlberg P4IF 35/29 50p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 34/26 32p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/21 42p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
2 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/34 57p B
3 R3 Anders Lindell P4IF 44/31 55p B
4 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 56p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 42/32 55p B
6 R3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 42/31 57p B
7 R3 Tommi Lund P4IF 38/29 52p
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/28 45p
9 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 35/27 31p
10 R3 Daniel Bergman P4IF 32/24 47p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/21 50p
2 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 26/24 2p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 62p B
2 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 40/30 51p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 2 2022-03-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
Banan bestod av 44 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/44
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 23 st starter varav 22 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 5st A-, 15st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 1104st skott fördelat på 240st A-, 720st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=391

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/43 37p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 46/42 36p
3 C3 Tomas Monsén Valle PSF 46/39 39p
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/30 42p
5 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 45/34 42p
6 C2 Jerker Lindström Valle PSF 44/37 25p
7 C3 JH Valle PSF 43/33 39p
8 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 43/31 25p
9 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/35 24p
10 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 39/29 13p
11 Jun Johan Andersson Valle PSF 37/20 16p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 36/21 9p
13 C1 Aron Landenmark Valle PSF 31/17 6p
14 C1 Eino Toivainen Valle PSF 30/21 26p
15 C2 Gunnar Svensson P4IF 26/22 7p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 48/44 39p
2 A1 Rickard Johansson Valle PSF 44/26 23p
3 A3 JH Valle PSF 43/29 31p
4 A2 RJ Valle PSF 37/27 19p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Tomas Monsén Valle PSF 44/35 32p
2 R2 Daniel Johansson Valle PSF 42/22 14p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 36/20 16p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 RJ Valle PSF 36/18 16p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Annorlundafälten 2022-03-12
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 28 figurer fördelat på 7 stationer. Detta ger ett maxresultat av 42/28
 
17 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 29 st starter varav 26 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 8st A-, 15st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 1392st skott fördelat på 384st A-, 720st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=390

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/28 0p
1 C3 JH Valle PSF 48/28 0p
2**
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/27 0p
4 C1 Eino Toivainen Valle PSF 46/27 0p
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 45/27 0p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 45/26 0p
7 C3 Tomas Monsén Valle PSF 44/27 0p
8 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 42/24 0p
9 C2 Johan Strand P4IF 42/23 0p
10 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 38/22 0p
11 C2 Tommy Svahn P4IF 37/21 0p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 35/21 0p
13 C1 William Brickell Valle PSF 24/15 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 45/25 0p
2 A2 RJ Valle PSF 40/23 0p
3 A2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 31/18 0p
4 A1 Morgan Malmros Valle PSF 31/16 0p
5 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 30/15 0p
6 A1 Per Bergman Valle PSF 26/14 0p
7 A1 Patrik Bergqvist Valle PSF 23/12 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/28 0p
2 R1 Morgan Malmros Valle PSF 43/22 0p
3 R3 Tomas Monsén Valle PSF 40/21 0p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 30/15 0p
5 R1 Per Bergman Valle PSF 26/17 0p
6 R1 Patrik Bergqvist Valle PSF 25/14 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Eino Toivainen Valle PSF 37/22 0p
2 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 36/20 0p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 RJ Valle PSF 33/18 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 1 2022-03-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 22 st starter varav 18 var tävlingsvarv och 4st träningsvarv
Dessa fördelades på 1st A-, 17st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 1056st skott fördelat på 48st A-, 816st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=389

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/36 0p
2 C3 JH Valle PSF 47/33 0p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 47/31 0p
4 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 43/32 0p
5 C1 Rickard Johansson Valle PSF 43/31 0p
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/30 0p
7 C2 Daniel Johansson Valle PSF 38/27 0p
8 C1 Thomas Karlström Valle PSF 33/20 0p
9 C1 William Brickell Valle PSF 25/22 0p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 25/16 0p
11 C1 Eino Toivainen Valle PSF 24/19 0p
12 C2 Thomas Hellman Valle PSF 21/16 0p
13 VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 1/1 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/25 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/36 0p
2 R3 JH Valle PSF 45/31 0p
3 R2 Daniel Johansson Valle PSF 34/25 0p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/20 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Rickard Johansson Valle PSF 43/30 0p
2 C1 Thomas Karlström Valle PSF 41/24 0p
3 C1 Eino Toivainen Valle PSF 37/26 0p
4 C1 William Brickell Valle PSF 27/19 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 2 2022-02-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 36 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/36
 
51 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt tillsammans 91 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 2st B-, 47st C- och 17st R-starter.
Det avlossades totalt 4368st skott fördelat på 1200st A-, 96st B-, 2256st C- och 816st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=387

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/31 8p B
2 C1 Rickard Johansson Valle PSF 42/33 12p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 40/32 6p
4 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 39/31 13p
5 C1 Elias Berggren Mariestad PK 39/26 7p
6 C1 Eino Toivainen Valle PSF 36/24 11p
7 C1 Göran Adamsson Mariestad PK 35/26 2p
8 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 31/22 3p
9 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 30/24 0p
10 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 30/23 0p
11 C1 Martin Sohlberg P4IF 30/22 9p
12 C1 Thomas Karlström Valle PSF 28/16 0p
13 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 20/17 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 48/36 19p S
2 C2 Jens Johansson P4IF 46/35 13p S
3 C2 Björn Arvidsson Laxå SKF 46/35 11p S
4 C2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/35 11p B
5 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/35 13p B
6 C2 Johan Josefsson P4IF 43/33 7p B
7 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 41/31 13p
8 C2 Johan Strand P4IF 39/30 9p
9 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/29 5p
10 C2 Tommy Svahn P4IF 31/25 3p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/21 1p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 47/36 16p S
2 C3 Klas Svensson P4IF 47/36 14p S
3 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/36 20p S
4 C3 Daniel Bergman P4IF 46/35 15p S
5 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/35 7p S
6 C3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 46/34 15p S
7 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 45/34 13p B
8 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/33 12p B
9 C3 JH Valle PSF 44/33 7p B
10 C3 Emil Bergman P4IF 43/36 14p B
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/32 16p B
12 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/32 10p B
13 C3 Jan Rask Mariestad PK 41/30 7p
14 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/28 17p
15 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/32 10p
16 C3 Stefan Östman Mariestad PK 37/27 11p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 43/33 10p B
2 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 41/32 6p
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 39/32 10p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 29/23 13p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 40/30 7p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/29 7p
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/22 4p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 34/27 9p
2 A1 Martin Sohlberg P4IF 33/26 8p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 30/25 6p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 46/34 11p B
2 A2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 44/35 5p B
3 A2 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/33 13p B
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 42/32 9p
5 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 38/32 8p
6 A2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 37/28 6p
7 A2 Johan Strand P4IF 34/29 3p
8 A2 Tommy Svahn P4IF 25/18 2p
9 A2 Johan Josefsson P4IF 21/18 2p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 48/36 19p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 A3 Daniel Bergman P4IF 47/34 8p S
4 A3 Klas Svensson P4IF 46/32 15p B
5 A3 Crister Larsson Mariestad PK 45/35 16p B
6 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/32 12p
7 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 7p
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 41/32 6p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/29 3p
10 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 39/31 4p
11 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/29 10p
12 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 35/29 6p
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 18/16 0p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Martin Sohlberg P4IF 41/30 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Björn Arvidsson Laxå SKF 45/36 12p B
2 R2 Pether Gustafsson P4IF 45/35 10p B
3 R2 Anders Jakobsson Skövde SPSK 41/31 13p
4 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/31 7p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/25 3p
6 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 25/19 6p
7 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 24/22 5p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/35 12p S
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/34 12p S
3 R3 Klas Svensson P4IF 46/34 18p B
4 R3 Tommi Lund P4IF 40/33 9p
5 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 38/29 6p
6 R3 Jan Rask Mariestad PK 37/31 2p
7 R3 JH Valle PSF 36/30 8p
8 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 34/30 7p
9 R3 Greger Meeks Mariestad PK 33/28 6p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/36 18p
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/33 15p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 1 2022-01-29
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 37 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/37
 
39 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 65 st starter varav 64 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 3st B-, 36st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3120st skott fördelat på 720st A-, 144st B-, 1728st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=386

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Thomas Karlström Valle PSF 41/32 0p
2 C1 Mattias Holmberg P4IF 40/30 0p
3 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 37/27 0p
4 C1 Iréne Ulama Mariestad PK 33/27 0p
5 C1 Niklas Engebretsen Mariestad PK 33/26 0p
6 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 32/25 0p
7 C1 Eino Toivainen Valle PSF 28/24 0p
8 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 26/18 0p
9 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 24/17 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommy Susi Tidaholm PSK 46/36 0p B
2 C2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 45/35 0p B
3 C2 Jens Johansson P4IF 43/33 0p
4 C2 Johan Strand P4IF 37/28 0p
5 C2 Johan Josefsson P4IF 35/28 0p
6 C2 Gunnar Svensson P4IF 26/20 0p
7 C2 Tommy Svahn P4IF 22/19 0p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Emil Bergman P4IF 48/37 0p S
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/37 0p S
2**
3 C3 Daniel Bergman P4IF 47/36 0p S
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 47/35 0p S
5 C3 Klas Svensson P4IF 46/36 0p B
6 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/35 0p B
7 C3 JH Valle PSF 45/35 0p B
8 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/34 0p B
8 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/34 0p B
9**
10 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/32 0p
11 C3 Leif Johansson Mariestad PK 42/32 0p
11 C3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 0p
12**
13 C3 Tommi Lund P4IF 40/33 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/33 0p
2 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 36/28 0p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 35/26 0p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 30/23 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 41/31 0p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/20 0p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 36/27 0p
2 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 25/24 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/33 0p B
2 A2 Johan Josefsson P4IF 31/25 0p
3 A2 Johan Strand P4IF 30/22 0p
4 A2 Tommy Svahn P4IF 14/12 0p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Daniel Bergman P4IF 45/34 0p S
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/34 0p S
2**
3 A3 Emil Bergman P4IF 44/34 0p B
4 A3 Crister Larsson Mariestad PK 43/33 0p B
5 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 40/34 0p
6 A3 JH Valle PSF 40/31 0p
7 A3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 36/27 0p
8 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 35/28 0p
9 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 27/21 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Johan Sundkler Lidköpings PSF 40/30 0p
2 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 33/24 0p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/20 0p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/35 0p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 46/36 0p B
3 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/32 0p B
4 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 43/33 0p
5 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/32 0p
6 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/33 0p
7 R3 Jan Rask Mariestad PK 38/33 0p
8 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 22/18 0p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 23/19 0p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/37 0p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/35 0p
 

Klass D2 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Karin Elofsson Laxå SKF 38/29 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2021-12-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
18 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 18 st starter.
Dessa fördelades på 18st C-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 864st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=385

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 20p
2 C3 JH Valle PSF 45/30 11p
3 C2 Mats Dahlstedt Valle PSF 45/27 22p
4 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/28 13p
5 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/27 7p
6 C2 Jack Wedebrand Valle PSF 42/31 18p
7 C2 Marthin Andersson Valle PSF 42/27 11p
8 D1 Anette Wedebrand Valle PSF 41/28 9p
9 C2 Tomas Monsén Valle PSF 41/28 7p
10 C1 Eino Toivainen Valle PSF 40/24 12p
11 C1 Bill Wedebrand Valle PSF 39/25 8p
12 C1 Thomas Karlström Valle PSF 38/27 13p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 36/25 3p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/25 4p
15 C1 Jesper Wedebrand Valle PSF 34/24 9p
16 C2 Gunnar Svensson P4IF 31/18 4p
17 C1 William Brickell Valle PSF 30/21 3p
18 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 19/14 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Höstfält 3 2021-11-13
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
16 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt sammanlagt 30 st starter varav 28 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 7st A-, 3st B-, 13st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 1440st skott fördelat på 336st A-, 144st B-, 624st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=384

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 48/32 18p
2 C3 Jan Rask Mariestad PK 48/32 14p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 47/31 9p
4 C3 JH Valle PSF 47/28 16p
5 C3 Greger Meeks Mariestad PK 46/31 13p
6 D2 Marina Rask Mariestad PK 46/24 17p
7 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 40/25 16p
8 C1 Eino Toivainen Valle PSF 39/22 7p
9 C1 Thomas Karlström Valle PSF 37/19 13p
10 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 37/18 10p
11 VetY Gunnar Svensson P4IF 36/19 7p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/28 17p
2 A3 Jan Rask Mariestad PK 43/28 11p
3 A3 JH Valle PSF 42/20 16p
4 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/17 0p
5 A2 RJ Valle PSF 33/16 5p
6 A1 Patrik Bergqvist Valle PSF 21/13 1p
7 A1 Per Bergman Valle PSF 18/14 1p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 48/32 11p
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 43/28 8p
3 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/27 7p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/17 7p
5 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 27/21 9p
6 R1 Per Bergman Valle PSF 18/9 0p
7 R1 Patrik Bergqvist Valle PSF 16/9 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marthin Andersson Valle PSF 46/31 11p
2 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 30/18 5p
3 B2 RJ Valle PSF 18/11 3p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Thomas Karlström Valle PSF 42/24 0p
2 C1 Mikael Rosengren Valle PSF 35/18 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 4 2020-09-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 38 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/38
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 19 st starter.
Dessa fördelades på 4st A-, 1st B-, 13st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 192st A-, 48st B-, 624st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=372

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 47/36 46p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/30 38p
3 C3 JH Valle PSF 47/29 37p
4 C2 Martin Algervik Valle PSF 44/32 40p
5 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/26 38p
6 C2 Tomas Monsén Valle PSF 43/28 37p
7 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 43/27 33p
8 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 41/29 24p
9 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 40/27 30p
10 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 39/30 31p
11 C2 Daniel Johansson Valle PSF 36/26 22p
12 C1 Andreas Linde Valle PSF 33/25 19p
13 C1 William Brickell Valle PSF 30/21 19p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 46/27 46p
2 A2 RJ Valle PSF 41/24 28p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 40/23 36p
4 A2 Gunnar Svensson P4IF 34/24 28p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 47/29 37p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Svensson P4IF 34/22 25p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A R 2020-08-29
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Andreas Lundgren
Banan bestod av 28 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/28
 
18 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 28 st starter varav 26 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 13st A-, 1st B-, 6st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 1344st skott fördelat på 624st A-, 48st B-, 288st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=370

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Stefan Suto Valle PSF 48/28 24p
2 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 48/28 19p
3 C1 Andreas Ewaldsson Valle PSF 44/27 10p
4 C1 William Brickell Valle PSF 35/24 12p
5 C1 Andreas Linde Valle PSF 33/21 17p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Marthin Andersson Valle PSF 47/28 19p
2 A3 Klas Svensson Valle PSF 45/26 14p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 43/26 19p
4 A3 JH Valle PSF 42/26 16p
5 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 42/25 17p
6 A2 Jimmy Mård Valle PSF 41/25 14p
7 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 40/22 18p
8 A1 Mats Dahlstedt Valle PSF 36/23 0p
9 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/23 10p
10 A2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 12p
11 A2 RJ Valle PSF 31/21 5p
12 A2 Daniel Johansson Valle PSF 29/19 6p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* R3 Klas Svensson Valle PSF 48/28 25p
2 (2)* R2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/26 19p
3 (3)* R3 Marthin Andersson Valle PSF 46/27 17p
4 R3 JH Valle PSF 45/27 16p
5 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/27 12p
6 R2 Johnny Ericsson Valle PSF 39/24 17p
7 R2 Daniel Johansson Valle PSF 35/24 11p
8 R2 RJ Valle PSF 33/19 1p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Svensson P4IF 28/19 3p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 William Brickell Valle PSF 30/18 10p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/28 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 2 2020-05-23
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jerker Lindström
Banan bestod av 30 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/30
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 20 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 1st B-, 3st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 960st skott fördelat på 432st A-, 48st B-, 144st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=366

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 46/24 29p
2 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 46/21 28p
3 C1 William Brickell Valle PSF 40/24 26p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tomas Monsén Valle PSF 45/23 32p
2 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 45/23 18p
3 A3 Klas Svensson Valle PSF 45/21 25p
4 A1 Mats Dahlstedt Valle PSF 41/24 35p
5 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 40/21 17p
6 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/17 16p
7 A2 Jerker Lindström Valle PSF 38/20 21p
8 A2 Daniel Johansson Valle PSF 31/19 9p
9 A1 William Brickell Valle PSF 10/5 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 48/25 34p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 47/25 36p
3 R3 JH Valle PSF 45/21 25p
4 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/24 28p
5 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 42/22 25p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/16 8p
7 R2 Daniel Johansson Valle PSF 24/15 13p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Svensson P4IF 28/19 10p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an Cup 2 2020-02-01
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
52 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 98 st starter varav 97 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 26st A-, 6st B-, 49st C- och 17st R-starter.
Det avlossades totalt 4704st skott fördelat på 1248st A-, 288st B-, 2352st C- och 816st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=354

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 46/32 33p B
2 C1 Anton Tropp Mariestad PK 45/27 29p B
3 C1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 44/31 24p
4 C1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 40/26 28p
5 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 36/26 27p
6 C1 Ulf Alteg Tidaholm PSK 36/25 15p
7 C1 Alen Bandic Mariestad PK 36/25 10p
8 C1 Johan Strand P4IF 36/23 15p
9 C1 Tommy Svahn P4IF 34/26 21p
10 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 34/23 14p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 45/31 30p B
2 C2 Johan Josefsson P4IF 44/32 25p
3 C2 Greger Meeks Mariestad PK 42/31 13p
4 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 42/29 27p
5 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 42/29 23p
6 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 42/28 22p
7 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 39/28 27p
8 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 38/28 18p
9 C2 Petri Rajala Laxå SKF 38/27 21p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 35/26 22p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 33/27 17p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 31/23 10p
13 C2 Björn Olsson Mariestad PK 31/21 20p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Daniel Bergman P4IF 47/33 30p S
2 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 28p S
3 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 47/33 26p S
4 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 47/33 25p S
4 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 25p S
5**
6 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 47/32 29p S
7 C3 Emil Bergman P4IF 47/32 26p S
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/32 26p B
9 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 46/32 20p B
10 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 46/31 27p B
11 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/31 22p B
12 C3 Simon Folke Tidaholm PSK 45/30 28p B
13 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/28 22p B
14 C3 Leif Johansson Mariestad PK 44/31 20p
15 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/29 29p
16 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 42/28 29p
17 C3 JH Valle PSF 40/31 21p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 42/29 24p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 32/23 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 42/30 27p
2 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/26 33p
3 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/25 19p
4 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 34/22 22p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 45/30 21p B
2 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/22 11p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 19p B
2 A1 Johan Strand P4IF 33/24 12p
3 A1 Tommy Susi Tidaholm PSK 29/22 11p
4 A1 Alen Bandic Mariestad PK 25/20 17p
5 A1 Jimi Arwidsson Mariestad PK 19/17 9p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Petri Rajala Laxå SKF 34/22 8p
2 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 33/22 24p
3 A2 Björn Olsson Mariestad PK 33/22 7p
4 A2 Johan Josefsson P4IF 32/21 16p
5 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 30/25 8p
6 A2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 29/22 9p
7 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 24/18 14p
8 A2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 23/14 11p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Stefan Johansson Falköpings SSK 48/33 26p S
2 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/28 21p S
3 A3 Crister Larsson Mariestad PK 47/32 31p B
4 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/31 30p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 45/31 17p B
6 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 44/30 13p B
7 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/32 16p B
8 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 41/29 12p
9 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 40/27 24p
10 A3 Simon Folke Tidaholm PSK 39/27 11p
11 A3 Emil Bergman P4IF 38/26 18p
12 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 31/21 15p
13 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 20/13 15p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Anton Tropp Mariestad PK 41/24 16p
2 R1 Rickard Eriksson Häll Tidaholm PSK 25/20 8p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Greger Meeks Mariestad PK 45/31 23p B
2 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 43/26 30p B
3 R2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 39/31 17p
4 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 38/30 21p
5 R2 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 38/26 15p
6 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 36/24 18p
7 R2 Gunnar Svensson P4IF 31/26 14p
8 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 29/20 7p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Simon Folke Tidaholm PSK 48/33 28p S
2 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 47/32 24p B
3 R3 Crister Larsson Mariestad PK 47/31 31p B
4 R3 Jan Rask Mariestad PK 43/30 25p B
5 R3 JH Valle PSF 43/26 23p B
6 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 39/27 19p
7 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 37/26 19p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 39/27 18p
2 B2 Marina Rask Mariestad PK 38/28 15p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 28p B
2 B3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/32 24p B
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/31 34p
4 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 45/30 33p
 

Klass C1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 37/27 18p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2019-12-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Hans Hallbäck
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 12 st starter.
Dessa fördelades på 12st C-starter.
Det avlossades totalt 576st skott fördelat på 576st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=351

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 46/31 11p
2 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/30 17p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 44/31 24p
4 C3 Klas Svensson P4IF 44/31 23p
5 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 44/30 13p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 43/28 16p
7 C2 RJ Valle PSF 41/28 18p
8 C2 Martin Algervik Valle PSF 41/26 14p
9 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41/26 11p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 37/28 14p
11 C1 William Brickell Valle PSF 27/19 12p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 23/18 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C-B 2019-10-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Johan Albertsson
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
15 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 21 st starter varav 18 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 7st B- och 14st C-starter.
Det avlossades totalt 1008st skott fördelat på 336st B- och 672st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=350

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Klas Svensson Valle PSF 47/21 9p
2 (2)* C2 Hans Hallbäck Valle PSF 47/21 9p
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/22 6p
4 C2 Jerker Lindström Valle PSF 45/20 5p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 44/23 6p
6 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/23 2p
7 C1 Johan Albertsson Valle PSF 43/19 5p
8 C3 JH Valle PSF 41/24 8p
9 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 41/24 4p
10 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 39/18 5p
11 C1 Andreas Linde Valle PSF 36/23 3p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 33/20 2p
13 C1 William Brickell Valle PSF 23/14 3p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson Valle PSF 47/21 9p
2 B2 Tomas Monsén Valle PSF 40/22 3p
3 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/18 4p
4 B2 RJ Valle PSF 31/18 3p
5 B2 Daniel Johansson Valle PSF 31/17 1p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Gunnar Svensson P4IF 36/18 3p
 

Grupp B (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 32/18 7p
2 B2 Gunnar Svensson P4IF 29/17 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 4 2019-10-12
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 18 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 1st B-, 12st C- och 6st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 48st B-, 576st C- och 288st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=348

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/30 35p
2 C3 Klas Svensson P4IF 46/30 24p
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/28 16p
4 C3 JH Valle PSF 44/27 35p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 43/28 35p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 40/27 25p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 40/24 34p
8 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 40/24 26p
9 C1 Stefan Suto Valle PSF 37/27 32p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/23 16p
11 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 31/23 0p
12 C1 William Brickell Valle PSF 21/12 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 34p
2 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 34p
3 R2 Tomas Monsén Valle PSF 44/28 36p
4 R3 JH Valle PSF 41/26 26p
5 R2 RJ Valle PSF 34/26 8p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/22 7p
 

Grupp B (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 39/19 24p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A-R 2019-09-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Andreas Lundgren
Banan bestod av 33 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/33
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 27 st starter varav 22 var tävlingsvarv och 5st träningsvarv
Dessa fördelades på 12st A-, 3st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 1296st skott fördelat på 576st A-, 144st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=343

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 44/29 11p
2 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 43/30 11p
3 A3 Klas Svensson P4IF 42/31 15p
4 A2 Jerker Lindström Valle PSF 40/30 15p
5 A2 Tomas Monsén Valle PSF 38/27 12p
6 A3 JH Valle PSF 36/26 11p
7 A2 Daniel Johansson Valle PSF 35/28 14p
8 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 35/28 11p
9 A2 RJ Valle PSF 33/25 12p
10 A3 Marthin Andersson Valle PSF 33/25 7p
11 A1 Stefan Suto Valle PSF 18/13 4p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/33 18p
2 R2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/32 20p
3 R3 Marthin Andersson Valle PSF 45/32 21p
4 R2 Tomas Monsén Valle PSF 43/34 24p
5 R3 JH Valle PSF 43/32 12p
6 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 41/30 6p
7 R2 Jimmy Mård Valle PSF 38/27 12p
8 R2 RJ Valle PSF 37/28 15p
9 R2 Daniel Johansson Valle PSF 32/26 11p
10 R2 Johnny Ericsson Valle PSF 32/26 10p
11 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 32/24 6p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 48/33 24p
2 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/31 19p
3 C1 Stefan Suto Valle PSF 41/29 9p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Gunnar Svensson P4IF 23/16 6p
 

Grupp R (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Gunnar Svensson P4IF 22/19 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grefvepoängen 1 2019-06-08
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Banan bestod av 47 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 95 för tävlingen.
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 21 st starter varav 20 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 1st B-, 13st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 1008st skott fördelat på 144st A-, 48st B-, 624st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=332

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 95 (48/47) 41p
2 C3 JH Valle PSF 93 (47/46) 46p
3 C3 Klas Svensson P4IF 91 (46/45) 42p
4 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 91 (46/45) 30p
5 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 87 (44/43) 27p
6 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 87 (44/43) 23p
7 C1 Stefan Suto Valle PSF 83 (42/41) 41p
8 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 80 (40/40) 17p
9 C2 Gunnar Svensson P4IF 70 (36/34) 33p
10 C2 Daniel Johansson Valle PSF 54 (30/24) 34p
11 C1 Andreas Linde Valle PSF 52 (26/26) 31p
12 C1 William Brickell Valle PSF 37 (19/18) 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 81 (41/40) 22p
2 A2 RJ Valle PSF 63 (37/26) 8p
3 A2 Daniel Johansson Valle PSF 45 (26/19) 13p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 95 (48/47) 43p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 81 (41/40) 40p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 51 (28/23) 16p
4 R1 William Brickell Valle PSF 17 (10/7) 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 55 (36/19) 13p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Linde Valle PSF 64 (32/32) 32p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 2 2019-05-25
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 29 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/29
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 17 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 13st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 144st A-, 624st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=329

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Jerker Lindström Valle PSF 48/29 22p
2 C3 Klas Svensson P4IF 46/27 36p
3 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 29p
4 C3 Marthin Andersson Valle PSF 45/29 28p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 45/29 27p
6 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 44/28 26p
7 C3 JH Valle PSF 44/25 32p
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 39/24 25p
9 C2 Gunnar Svensson P4IF 29/20 16p
10 C1 Andreas Linde Valle PSF 26/20 7p
11 C1 William Brickell Valle PSF 18/13 17p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/25 12p
2 A3 JH Valle PSF 41/24 20p
3 A2 Daniel Johansson Valle PSF 28/22 14p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 32p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 45/28 30p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 24/15 24p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 William Brickell Valle PSF 29/20 6p
2 C1 Andreas Linde Valle PSF 25/19 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 1 2019-03-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare JH
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 16 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 1st B-, 10st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 96st A-, 48st B-, 480st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=309

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 JH Valle PSF 46/30 9p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/27 18p
3 C3 Klas Svensson P4IF 43/29 14p
4 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 41/27 5p
5 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/24 12p
6 C2 Jerker Lindström Valle PSF 39/25 7p
7 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 33/21 6p
8 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/18 7p
9 C1 Ronny Börjesson Valle PSF 23/13 0p
10 C1 Jenny Danhage Valle PSF 15/11 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 JH Valle PSF 39/25 3p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/27 10p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 45/29 12p
2 R2 RJ Valle PSF 33/25 7p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 18/15 1p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 RJ Valle PSF 30/21 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2019-02-02
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
34 st skyttar från 6 föreningar deltog och sköt sammanlagt 63 st starter varav 62 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 19st A-, 3st B-, 30st C- och 11st R-starter.
Det avlossades totalt 3024st skott fördelat på 912st A-, 144st B-, 1440st C- och 528st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=303

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/34 13p S
2 C1 Anton Tropp Mariestad PK 48/28 2p S
3 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 47/33 12p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 9p S
5 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/33 6p B
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 15p B
7 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/30 12p B
8 C3 Stefan Östman Mariestad PK 45/32 14p B
9 C3 JH Valle PSF 44/32 6p B
10 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 12p B
11 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 44/30 6p B
12 C1 Tim Trygg P4IF 44/25 15p B
13 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 9p
14 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/29 5p
15 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 42/31 10p
16 C3 Jonas Lakhall P4IF 42/29 16p
17 VetY Johnny Ericsson Valle PSF 42/27 0p
18 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 41/28 10p
19 C3 Jan Rask Mariestad PK 40/32 11p
20 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/30 10p
21 C3 Björn Arvidsson Laxå SKF 40/28 7p
22 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 7p
23 C3 Greger Meeks Mariestad PK 39/27 10p
24 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/27 5p
25 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 36/25 8p
26 C1 Tommy Svahn P4IF 34/21 7p
27 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 33/24 6p
28 C2 Gunnar Svensson P4IF 31/21 0p
29 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 25/17 2p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/33 12p S
2 A3 Klas Svensson P4IF 47/26 10p S
3 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/27 7p B
4 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/33 13p B
5 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 3p B
6 A3 Björn Arvidsson Laxå SKF 44/29 11p B
7 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 44/26 3p B
8 A3 Tommi Lund P4IF 41/30 8p
8 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 41/30 8p
9**
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 41/27 5p
11 A1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/27 0p
12 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/26 9p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 40/24 4p
14 A1 Simon Folke Tidaholm PSK 38/28 11p
15 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 37/26 11p
16 A3 JH Valle PSF 33/19 0p
17 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/22 0p
18 A1 Tommy Svahn P4IF 26/17 3p
19 A2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 18/14 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/34 8p S
2 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 45/32 10p B
3 R2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 45/32 5p B
4 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/26 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/28 9p
6 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 39/23 5p
7 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 4p
8 R2 Gunnar Svensson P4IF 26/16 3p
9 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/15 1p
10 R3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 12/7 0p
11 R3 Daniel Bergman P4IF 11/7 4p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Jonas Lakhall P4IF 46/29 13p B
2 B3 Tommi Lund P4IF 39/30 6p
3 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 30/23 2p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 45/31 13p B

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2019-01-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
28 st skyttar från 4 föreningar deltog och sköt tillsammans 49 st starter.
Dessa fördelades på 13st A-, 2st B-, 26st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 2352st skott fördelat på 624st A-, 96st B-, 1248st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=301

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/33 18p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 47/33 15p S
3 C3 JH Valle PSF 47/33 14p S
4 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 47/33 11p S
5 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 47/32 4p S
6 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 16p B
7 C3 Klas Svensson P4IF 46/32 13p B
8 C3 Jonas Lakhall P4IF 45/31 19p B
9 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 45/31 10p B
10 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/30 16p
11 C1 Tim Trygg P4IF 43/27 7p
12 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/30 7p
13 VetÄ Hans Hallbäck Valle PSF 42/29 11p
14 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 41/31 7p
15 C3 Tommi Lund P4IF 41/29 6p
15 C3 Stefan Östman Mariestad PK 41/29 6p
16**
17 C2 Fredrik Westermark Mariestad PK 39/29 16p
18 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/28 13p
19 C1 Anton Tropp Mariestad PK 39/26 11p
20 C2 Björn Olsson Mariestad PK 37/28 10p
21 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/26 7p
22 C1 Tommy Svahn P4IF 34/25 5p
23 Jun Josefine Möller Mariestad PK 34/20 0p
24 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/19 2p
25 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 26/18 1p
26 C1 Johan Strand P4IF 4/2 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 47/31 12p S
2 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/32 11p B
3 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 44/27 12p B
4 A3 Daniel Bergman P4IF 41/29 7p B
5 A3 JH Valle PSF 40/27 9p
6 A3 Stefan Östman Mariestad PK 40/27 8p
7 A3 Anders Lindell P4IF 39/25 16p
8 A1 Fredrik Andersson P4IF 34/24 9p
9 A2 Björn Olsson Mariestad PK 32/21 2p
10 A1 Anton Tropp Mariestad PK 32/20 13p
11 A2 Fredrik Westermark Mariestad PK 27/19 9p
12 A1 Tommy Svahn P4IF 26/19 0p
13 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 20/16 2p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 12p B
2 R3 Jonas Lakhall P4IF 44/29 12p B
3 R1 Morgan Andersson Mariestad PK 42/26 10p
4 R3 Greger Meeks Mariestad PK 40/30 8p
5 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 37/25 8p
6 R2 Gunnar Svensson P4IF 23/14 3p
7 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 18/13 3p
8 R3 Daniel Bergman P4IF 12/8 3p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 47/30 12p
2 B3 Jonas Lakhall P4IF 45/31 17p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2018-12-08
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 10st C-starter.
Det avlossades totalt 480st skott fördelat på 480st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=300

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 54/33 11p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 50/32 5p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 49/31 15p
4 C2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/26 16p
5 C1 JH Valle PSF 45/29 11p
6 C2 Gunnar Svensson P4IF 41/27 12p
7 C2 RJ Valle PSF 40/23 11p
8 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 39/26 7p
9 C1 Johan Albertsson Valle PSF 38/28 9p
10 C1 Eino Toivainen Valle PSF 31/20 9p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 4 2018-10-27
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
9 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 16 st starter varav 13 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 6st A-, 2st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 288st A-, 96st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=298

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 47/30 0p
2 A3 Marthin Andersson Valle PSF 45/30 0p
3 A1 JH Valle PSF 45/29 0p
4 A2 Jimmy Mård Valle PSF 43/28 0p
5 A2 Tomas Monsén Valle PSF 42/23 0p
6 A2 RJ Valle PSF 40/26 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/31 0p
2 R1 JH Valle PSF 46/30 0p
3 R2 Tomas Monsén Valle PSF 45/26 0p
4 R2 RJ Valle PSF 37/25 0p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/22 0p
5 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 32/22 0p
6**
7 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 30/21 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 46/31 0p
2 C2 Gunnar Svensson P4IF 36/22 0p
 

Grupp R (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/23 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält A-R 2018-04-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jerker Lindström
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 26 st starter varav 23 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 14st A-, 2st C- och 10st R-starter.
Det avlossades totalt 1248st skott fördelat på 672st A-, 96st C- och 480st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=275

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* A3 Marthin Andersson Valle PSF 47/27 22p
2 (2)* A2 JG Valle PSF 47/26 13p
3 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 13p
4 A2 Jimmy Mård Valle PSF 45/24 15p
5 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 44/27 14p
6 A3 Klas Svensson P4IF 44/26 15p
7 A2 Jerker Lindström Valle PSF 44/24 8p
8 A2 Tony Martinovic Valle PSF 43/24 10p
9 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 41/24 12p
10 A2 PM Valle PSF 40/25 19p
11 A1 JH Valle PSF 40/24 15p
12 A2 Daniel Johansson Valle PSF 38/24 13p
13 A2 Martin Algervik Valle PSF 33/23 10p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/27 20p
2 R3 Marthin Andersson Valle PSF 47/27 16p
3 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/27 18p
4 R2 Tomas Monsén Valle PSF 45/25 10p
5 R2 PM Valle PSF 43/24 13p
6 R2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 40/23 16p
7 R2 Martin Algervik Valle PSF 38/24 15p
8 R2 Daniel Johansson Valle PSF 36/25 16p
9 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 35/24 12p
10 R2 Gunnar Svensson P4IF 31/20 9p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 19p
2 C2 Gunnar Svensson P4IF 40/24 7p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JH Valle PSF 45/26 14p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Poängfält 2 2018-04-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Alf-Ole Engesvik
 
13 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt tillsammans 16 st starter.
Dessa fördelades på 3st A-, 10st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 144st A-, 480st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=272

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marthin Andersson Valle PSF 87 (48/39) 20p
2 C3 Klas Svensson P4IF 83 (46/37) 22p
3 C1 JH Valle PSF 79 (44/35) 22p
4 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 78 (43/35) 19p
5 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 77 (43/34) 19p
6 C2 JG Valle PSF 73 (41/32) 18p
7 C1 Johan Albertsson Valle PSF 69 (38/31) 13p
8 C2 Arne Jogesäter Valle PSF 64 (38/26) 16p
9 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 63 (36/27) 17p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 55 (33/22) 17p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 80 (45/35) 15p
2 A1 JH Valle PSF 75 (42/33) 16p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 65 (39/26) 15p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 87 (48/39) 24p
2 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 81 (46/35) 20p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 46 (27/19) 12p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Poängfält 1 2018-03-03
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Jimmy Mård
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 16 st starter varav 15 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 3st A-, 1st B-, 9st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 144st A-, 48st B-, 432st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=267

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 79 (48/31) 66p
2 C1 JH Valle PSF 74 (45/29) 64p
3 C1 Marco Krans Valle PSF 69 (42/27) 44p
4 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 67 (41/26) 37p
5 C2 Daniel Johansson Valle PSF 60 (38/22) 39p
6 C1 Pertti Terho Valle PSF 59 (36/23) 27p
7 C2 Gunnar Svensson P4IF 57 (36/21) 40p
8 C1 Mika Heikka Valle PSF 36 (26/10) 36p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JH Valle PSF 68 (42/26) 47p
2 A2 Jimmy Mård Valle PSF 67 (40/27) 49p
3 A2 JG Valle PSF 57 (38/19) 42p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 79 (48/31) 65p
2 R2 Gunnar Svensson P4IF 47 (32/15) 33p
3 R2 Daniel Johansson Valle PSF 16 (11/5) 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Jimmy Mård Valle PSF 64 (40/24) 35p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Pertti Terho Valle PSF 62 (39/23) 47p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grefvepoängen 1 2018-01-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
 
12 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt tillsammans 16 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 12st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 96st A-, 576st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=261

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 92 (48/44) 184p
2 C1 Stefan Östman Mariestad PK 92 (48/44) 172p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 90 (47/43) 157p
4 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 88 (46/42) 168p
5 C1 JH Valle PSF 84 (44/40) 145p
6 C1 Greger Meeks Mariestad PK 84 (44/40) 134p
7 C1 Fredrik Westermark Mariestad PK 81 (42/39) 154p
8 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 80 (41/39) 129p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 70 (38/32) 130p
10 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 63 (33/30) 102p
11 C1 Magnus Karlsson Valle PSF 62 (34/28) 79p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 58 (33/25) 94p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JH Valle PSF 83 (43/40) 146p
2 A2 Daniel Johansson Valle PSF 67 (38/29) 118p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 92 (48/44) 174p
2 R1 Gunnar Svensson P4IF 62 (32/30) 86p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Julklappen 2017-12-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Alf-Ole Engesvik
 
15 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 15 st starter.
Dessa fördelades på 15st C-starter.
Det avlossades totalt 720st skott fördelat på 720st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=260

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Klas Svensson P4IF 79 (46/33) 18p
2 (2)* C1 JH Valle PSF 76 (45/31) 13p
3 (4)* C2 Andreas Lundgren Valle PSF 75 (44/31) 13p
4 (5)* C2 Tomas Monsén Valle PSF 74 (44/30) 14p
5 (3)* C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 72 (43/29) 16p
6 (6)* C1 Johan Albertsson Valle PSF 69 (42/27) 11p
7 (7)* C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 69 (41/28) 9p
8 (8)* C1 Magnus Hessel Valle PSF 68 (39/29) 9p
9 (9)* VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 67 (38/29) 10p
10 (10)* C2 PM Valle PSF 59 (35/24) 8p
11 (12)* C2 Daniel Johansson Valle PSF 58 (35/23) 7p
12 (11)* C2 Hans Hallbäck Valle PSF 56 (35/21) 10p
13 (13)* C1 Pertti Terho Valle PSF 52 (31/21) 10p
14 (14)* C2 Gunnar Svensson P4IF 49 (29/20) 4p
15 (15)* C1 Lars Edgren Valle PSF 43 (26/17) 5p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 3 2017-09-16
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare JG
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 17 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 11st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 816st skott fördelat på 96st A-, 528st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=249

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 83 (48/35) 8p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 78 (46/32) 4p
3 C2 PM Valle PSF 78 (46/32) 0p
4 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 75 (44/31) 5p
5 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 75 (43/32) 0p
6 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 73 (43/30) 0p
7 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 71 (42/29) 5p
8 C1 Lars Edgren Valle PSF 66 (37/29) 3p
9 C1 Pertti Terho Valle PSF 66 (38/28) 0p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 62 (40/22) 9p
11 C1 Hans Deldin Valle PSF 60 (34/26) 2p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 67 (39/28) 6p
2 A1 Hans Deldin Valle PSF 19 (11/8) 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 82 (48/34) 0p
2 R2 Fredrik Gustafsson Valle PSF 60 (39/21) 0p
3 R2 Gunnar Svensson P4IF 58 (37/21) 0p
4 R2 Tomas Monsén Valle PSF 16 (11/5) 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Poängfält 1 2017-03-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
 
17 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 22 st starter varav 20 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 2st A-, 16st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 1056st skott fördelat på 96st A-, 768st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=223

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 93 (48/45) 42p
2 C1 JG Valle PSF 89 (46/43) 38p
3 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 89 (46/43) 27p
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 88 (46/42) 25p
5 C2 PM Valle PSF 87 (45/42) 34p
6 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 83 (43/40) 27p
7 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 81 (43/38) 41p
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 73 (38/35) 13p
9 C1 Bengt Nilsson P4IF 69 (37/32) 14p
10 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 63 (32/31) 23p
11 C1 JH Valle PSF 62 (32/30) 14p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 61 (32/29) 19p
13 C1 RJ Valle PSF 59 (37/22) 25p
14 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 56 (30/26) 14p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 76 (41/35) 16p
2 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 50 (29/21) 18p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 89 (46/43) 42p
2 R2 PM Valle PSF 84 (43/41) 27p
3 R2 Tomas Monsén Valle PSF 76 (42/34) 34p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 53 (33/20) 23p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 David Nyberg Valle PSF 59 (30/29) 20p
2 C1 Niclas Johansson Valle PSF 56 (29/27) 14p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2017-02-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
41 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 68 st starter varav 65 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 3st B-, 37st C- och 13st R-starter.
Det avlossades totalt 3264st skott fördelat på 720st A-, 144st B-, 1776st C- och 624st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=220

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 47/29 8p
2 C1 Greger Meeks Mariestad PK 45/29 7p
3 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 45/28 7p
4 C1 Stefan Östman Mariestad PK 45/27 3p
5 C1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 40/26 9p
6 C1 JH Valle PSF 39/21 0p
7 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 37/29 6p
8 C1 Christian Söderberg P4IF 32/23 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommi Lund P4IF 48/29 9p
1 C2 PM Valle PSF 48/29 9p
1 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 48/29 9p
2**
3**
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/29 6p
5 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/28 10p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 46/29 11p
7 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/29 7p
8 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 45/26 1p
9 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 44/25 8p
10 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 42/29 9p
11 C2 Martin Algervik Valle PSF 42/27 7p
12 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/25 4p
13 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 41/23 5p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/21 11p
15 C2 Lars Andersson Vedum PSK 33/19 2p
16 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/22 3p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/29 8p
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/29 8p
2**
3 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/29 6p
4 C3 Daniel Bergman P4IF 47/28 6p
5 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 45/25 9p
6 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 40/22 8p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 24/18 8p
2 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 23/11 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 37/24 2p
2 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 30/24 8p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JG Valle PSF 47/29 10p
2 A1 Greger Meeks Mariestad PK 45/28 10p
3 A1 Sebastian Strid Mariestad PK 38/25 6p
4 A1 Christian Söderberg P4IF 36/27 3p
5 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 29/13 5p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 23/18 3p
7 A1 Sofia Lindgren Mariestad PK 16/7 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommi Lund P4IF 44/27 8p
2 A2 PM Valle PSF 43/29 0p
3 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 43/26 5p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 38/27 3p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 37/21 0p
6 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 34/17 1p
7 A2 Philip Stöckel Mariestad PK 27/23 0p
8 A2 Johan Josefsson P4IF 25/13 0p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 34/22 1p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 3p
2 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 42/23 7p
3 R2 Daniel Johansson Valle PSF 41/28 6p
4 R2 Magnus Boman Mariestad PK 40/23 6p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 1p
6 R2 Lars Andersson Vedum PSK 28/18 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 8p
2 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 47/29 5p
3 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/28 4p
4 R3 Daniel Bergman P4IF 44/26 0p
5 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/26 7p
6 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/25 7p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 34/17 1p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 33/18 0p
2 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 30/19 6p
 

Klass C1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 48/29 6p
2 C1 JH Valle PSF 42/22 8p
 

Klass C2 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/28 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Algervikspuffen 2016-11-12
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Martin Algervik
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 16 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 9st C- och 5st R-starter.
Det avlossades totalt 768st skott fördelat på 96st A-, 432st C- och 240st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=214

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/35 73p
2 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/34 61p
3 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/29 49p
4 C2 Daniel Johansson Valle PSF 45/28 55p
5 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 44/33 58p
6 C2 Martin Algervik Valle PSF 44/30 61p
7 C1 RJ Valle PSF 42/30 49p
8 C2 Gunnar Svensson P4IF 38/20 36p
9 C1 JH Valle PSF 36/23 49p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tony Martinovic Valle PSF 37/29 52p
2 A1 JH Valle PSF 27/14 35p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/36 70p
2 R2 Daniel Johansson Valle PSF 45/27 65p
3 R2 Martin Algervik Valle PSF 41/32 51p
4 R1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/25 31p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 30/17 8p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 4 2016-10-15
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
 
14 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 20 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 1st B-, 3st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 960st skott fördelat på 432st A-, 48st B-, 144st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=138

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 75 (46/29) 51p
2 C1 JG Valle PSF 69 (46/23) 43p
3 C2 Gunnar Svensson P4IF 52 (33/19) 35p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 77 (48/29) 43p
2 A2 PM Valle PSF 64 (40/24) 46p
3 A2 Jerker Lindström Valle PSF 62 (40/22) 41p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 54 (35/19) 28p
5 A1 RJ Valle PSF 48 (36/12) 52p
6 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 48 (35/13) 39p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 35 (22/13) 32p
8 A1 Henrik Arvidsson Valle PSF 34 (23/11) 25p
9 A1 JH Valle PSF 22 (15/7) 16p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 PM Valle PSF 67 (42/25) 43p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 65 (42/23) 40p
3 R1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 58 (39/19) 36p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 57 (37/20) 32p
5 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 54 (33/21) 15p
6 R2 Daniel Johansson Valle PSF 48 (31/17) 38p
7 R2 Göran Hallbäck Valle PSF 34 (21/13) 21p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 41 (33/8) 41p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C-B 2016-09-17
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Andreas Lundgren
 
17 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 25 st starter varav 24 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 9st B- och 16st C-starter.
Det avlossades totalt 1200st skott fördelat på 432st B- och 768st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=134

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C2 PM Valle PSF 48/33 23p
2 (2)* C2 Tomas Monsén Valle PSF 48/33 17p
3 (3)* C3 Klas Svensson P4IF 48/33 25p
4 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 47/32 24p
5 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 46/33 17p
6 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/32 27p
7 C2 Jerker Lindström Valle PSF 45/32 13p
8 C2 Marthin Andersson Valle PSF 44/31 13p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 42/29 16p
10 C2 Tony Martinovic Valle PSF 40/29 16p
11 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/27 15p
12 C2 Jimmy Mård Valle PSF 38/27 10p
13 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 35/25 20p
14 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/22 11p
15 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 32/21 21p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Klas Svensson P4IF 48/33 28p
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 47/33 24p
3 B1 Andreas Lundgren Valle PSF 44/31 20p
4 B2 PM Valle PSF 43/29 20p
5 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 41/29 24p
6 B2 Tomas Monsén Valle PSF 41/28 27p
7 B2 Gunnar Svensson P4IF 30/21 9p
8 B1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 28/24 11p
9 B1 Robert Ålerud Valle PSF 11/6 6p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Robert Ålerud Valle PSF 21/13 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 1 2016-04-30
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
17 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 23 st starter varav 19 var tävlingsvarv och 4st träningsvarv
Dessa fördelades på 10st A-, 2st B-, 2st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 1104st skott fördelat på 480st A-, 96st B-, 96st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=123

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 46/28 8p
2 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 44/28 6p
3 A2 PM Valle PSF 44/27 9p
4 A2 Tony Martinovic Valle PSF 42/27 6p
5 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 42/26 7p
6 A2 Jerker Lindström Valle PSF 40/28 8p
7 A2 Jimmy Mård Valle PSF 38/26 9p
8 A1 JG Valle PSF 34/22 5p
9 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 32/17 5p
10 A2 Gunnar Svensson P4IF 15/11 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/31 8p
2 R2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 44/29 3p
3 R2 PM Valle PSF 42/28 9p
4 R1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 40/27 9p
5 R2 Daniel Johansson Valle PSF 36/27 5p
6 R2 Jimmy Mård Valle PSF 36/26 4p
7 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 35/22 4p
8 R2 Martin Algervik Valle PSF 32/21 5p
9 R2 Gunnar Svensson P4IF 30/18 5p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 37/24 3p
2 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 35/22 6p
 

Grupp B (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Andreas Lundgren Valle PSF 42/29 8p
2 B1 RJ Valle PSF 35/21 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Påskasmällen 2016 2016-03-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Jimmy Mård
 
15 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 15 var tävlingsvarv och 4st träningsvarv
Dessa fördelades på 2st A- och 17st C-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 96st A- och 816st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=83

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 PM Valle PSF 58 (43/15) 0p
2 C3 Klas Svensson P4IF 54 (39/15) 0p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 53 (38/15) 0p
4 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 51 (37/14) 0p
5 C2 Martin Algervik Valle PSF 46 (32/14) 0p
6 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 43 (29/14) 0p
6 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 43 (29/14) 0p
7**
8 C1 RJ Valle PSF 41 (28/13) 0p
9 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 35 (23/12) 0p
10 C1 Marco Krans Valle PSF 31 (20/11) 0p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 27 (16/11) 0p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 23 (13/10) 0p
13 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 22 (11/11) 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 36 (24/12) 0p
2 A2 Tony Martinovic Valle PSF 22 (13/9) 0p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 56 (41/15) 0p
2 C1 RJ Valle PSF 45 (31/14) 0p
3 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37 (25/12) 0p
4 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 22 (11/11) 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Poängfält 1 2016-03-05
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Magnus Kihlström
 
14 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 19 st starter.
Dessa fördelades på 5st A-, 1st B-, 11st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 240st A-, 48st B-, 528st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=81

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 86 (48/38) 86p
2 C2 PM Valle PSF 82 (46/36) 82p
3 C2 Martin Algervik Valle PSF 80 (47/33) 80p
4 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 78 (44/34) 78p
5 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 70 (41/29) 70p
6 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 65 (38/27) 65p
7 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 58 (37/21) 58p
7 C1 Lars Edgren Valle PSF 58 (35/23) 58p
8**
9 C2 Gunnar Svensson P4IF 57 (33/24) 54p
10 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 55 (31/24) 55p
11 C2 Daniel Johansson Valle PSF 50 (33/17) 50p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 PM Valle PSF 74 (43/31) 74p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 71 (41/30) 71p
3 A2 Tony Martinovic Valle PSF 69 (40/29) 69p
4 A2 Daniel Johansson Valle PSF 38 (23/15) 38p
4 A2 Jimmy Mård Valle PSF 38 (22/16) 38p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 84 (47/37) 84p
2 R2 Gunnar Svensson P4IF 44 (27/17) 44p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Jimmy Mård Valle PSF 50 (29/21) 50p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2016-02-20
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
50 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt sammanlagt 82 st starter varav 80 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 21st A-, 4st B-, 45st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 3936st skott fördelat på 1008st A-, 192st B-, 2160st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=80

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 51/25 58p
2 C1 JG Valle PSF 49/18 49p
3 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 48/27 54p
4 C1 Greger Meeks Mariestad PK 47/25 51p
5 C1 Adam Larsson Falköpings SSK 47/17 52p
6 C1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 46/29 52p
7 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/16 58p
8 C1 Maria Lundin Skövde SPSK 42/25 58p
9 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 42/19 44p
10 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/24 54p
11 C1 Carl-Henric Bergqvist Mariestad PK 28/15 55p
12 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 27/19 25p
13 C1 Martin Olsson Vedum PSK 23/17 35p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 53/28 58p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 52/28 56p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 52/26 57p
4 C2 PM Valle PSF 51/30 59p
5 C2 Martin Algervik Valle PSF 49/26 50p
6 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 48/24 55p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 48/21 50p
8 C2 Lars Andersson Vedum PSK 44/23 49p
9 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 43/27 50p
10 C2 Henrik Lundin Skövde SPSK 41/21 57p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 39/19 54p
12 C2 Daniel Johansson Valle PSF 33/15 43p
13 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 32/13 43p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Crister Larsson Mariestad PK 54/32 60p
2 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 52/30 56p
3 C3 Tommi Lund P4IF 51/31 58p
4 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 51/29 57p
5 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 51/27 59p
6 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 50/32 59p
7 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 50/29 56p
8 C3 Daniel Bergman P4IF 50/28 58p
9 C3 Morgan Lindgren Mariestad PK 49/27 52p
10 C3 Klas Svensson P4IF 49/25 58p
11 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/29 56p
12 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 47/28 52p
13 C3 Emil Bergman P4IF 46/26 57p
14 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 45/26 59p

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 47/16 53p
2 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 28/13 49p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 48/22 55p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 51/24 51p
2 A1 JG Valle PSF 36/18 36p
3 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/15 34p
4 A1 Martin Olsson Vedum PSK 31/16 46p
5 A1 Maria Lundin Skövde SPSK 27/15 51p
6 A1 Gordon Ahlberg Mariestad PK 27/14 42p
7 A1 Philip Stöckel Mariestad PK 24/17 50p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Josefsson P4IF 42/19 48p
2 A2 Mats Lindgren Mariestad PK 29/18 36p
3 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 23/15 29p
4 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 23/12 32p
5 A2 Bengt Thiger Lidköpings PSF 15/12 7p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 51/28 55p
2 A3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 47/29 48p
3 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/28 52p
4 A3 Klas Svensson P4IF 46/21 54p
5 A3 Tommi Lund P4IF 43/27 51p
6 A3 Emil Bergman P4IF 38/24 27p
7 A3 Urban Johansson Töreboda PSK 37/23 41p
8 A3 Morgan Lindgren Mariestad PK 34/19 54p
9 A3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 33/17 44p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Sebastian Strid Mariestad PK 27/16 31p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 41/20 56p
2 R2 Magnus Boman Mariestad PK 41/18 48p
3 R2 Henrik Lundin Skövde SPSK 39/22 47p
4 R2 Lars Andersson Vedum PSK 31/18 36p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 27/13 47p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 53/29 56p
2 R3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 51/30 56p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/22 43p
4 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 43/25 52p
5 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 42/23 52p
6 R3 Daniel Bergman P4IF 40/24 41p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 41/21 41p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 34/18 41p
2 B2 Gunnar Svensson P4IF 33/17 39p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/27 48p
 

Klass C1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Greger Meeks Mariestad PK 40/24 57p
 

Klass D1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 21/12 50p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2016-02-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
52 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt sammanlagt 70 st starter varav 69 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 1st B-, 42st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 3360st skott fördelat på 720st A-, 48st B-, 2016st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=78

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 JG Valle PSF 50/22 57p
2 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 48/26 60p
3 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 48/20 58p
4 C1 Maria Lundin Skövde SPSK 46/26 55p
5 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 42/19 51p
6 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/23 56p
7 C1 Adam Larsson Falköpings SSK 38/15 47p
8 C1 RJ Valle PSF 37/17 38p
9 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 37/15 53p
10 C1 Patric Olovsson Vargöns PK 36/19 40p
11 C1 Carl-Henric Bergqvist Mariestad PK 35/20 50p
12 C1 Greger Meeks Mariestad PK 27/25 57p
13 C1 Thomas Persson Vargöns PK 23/16 28p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 52/23 59p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 51/29 52p
3 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 48/25 56p
4 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/20 52p
5 C2 Lars Andersson Vedum PSK 46/22 54p
6 C2 Henrik Lundin Skövde SPSK 45/22 56p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 45/19 58p
8 C2 Jimmy Mård Valle PSF 43/18 58p
9 C2 Jan Ellström Vedum PSK 38/27 59p
10 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 34/14 45p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 30/13 47p
12 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 29/14 57p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 52/31 57p
2 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 51/30 56p
3 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 50/29 56p
3 C3 Anders Lindell P4IF 50/29 56p
4**
5 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 50/26 58p
6 C3 Klas Svensson P4IF 49/28 59p
7 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 49/28 57p
8 C3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 45/22 57p
9 C3 Tommi Lund P4IF 44/30 57p
10 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/29 58p
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/21 58p
12 C3 Urban Johansson Töreboda PSK 40/28 14p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 45/20 59p
2 D1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 39/16 48p
3 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 9/8 35p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 40/20 48p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/19 43p
2 A1 Maria Lundin Skövde SPSK 28/16 44p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 41/21 46p
2 A2 Mats Lindgren Mariestad PK 40/20 54p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 38/20 56p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 37/16 55p
5 A2 Daniel Johansson Valle PSF 31/15 45p
6 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 22/12 53p
7 A2 Bengt Thiger Lidköpings PSF 10/7 8p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jan Rask Mariestad PK 47/30 55p
2 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/26 54p
3 A3 Johan Feldtmann Vargöns PK 42/28 50p
4 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 40/23 51p
5 A3 Morgan Lindgren Mariestad PK 35/18 51p
6 A3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 32/20 35p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Clas-Göran Persson Vargöns PK 25/19 39p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Lars Andersson Vedum PSK 43/21 51p
2 R2 Magnus Boman Mariestad PK 40/15 57p
3 R2 Henrik Lundin Skövde SPSK 37/19 54p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 36/18 54p
5 R2 Jan Ellström Vedum PSK 35/19 51p
6 R2 Jimmy Mård Valle PSF 32/15 54p
7 R2 Mats Lindgren Mariestad PK 29/19 45p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 52/23 56p
2 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 49/28 44p
3 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 40/24 49p
4 R3 Morgan Lindgren Mariestad PK 39/19 51p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 31/19 40p
 

Klass D1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 27/13 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Januaricup 2 2016-01-23
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
 
12 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 17 st starter.
Dessa fördelades på 5st A- och 12st C-starter.
Det avlossades totalt 816st skott fördelat på 240st A- och 576st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=76

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/34 106p
2 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 47/34 97p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 45/33 75p
4 C1 JG Valle PSF 42/28 97p
5 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 41/29 59p
6 C1 Marco Krans Valle PSF 40/26 90p
7 C2 Martin Algervik Valle PSF 38/27 53p
8 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/24 31p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 33/22 49p
10 C2 Gunnar Svensson P4IF 31/21 49p
11 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 30/17 35p
12 C1 Albin Arvidsson Valle PSF 16/14 38p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 45/26 103p
2 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 43/31 79p
3 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/28 49p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 34/25 71p
5 A2 Daniel Johansson Valle PSF 22/16 22p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Novembercup 1 2015-11-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jimmy Mård
 
9 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 14 st starter.
Dessa fördelades på 5st A-, 6st C- och 3st R-starter.
Det avlossades totalt 672st skott fördelat på 240st A-, 288st C- och 144st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=46

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/23 78p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 46/22 77p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 45/21 67p
4 C2 Gunnar Svensson P4IF 40/21 44p
5 C2 Martin Algervik Valle PSF 40/19 63p
6 C1 Dennis Andersson Valle PSF 36/17 68p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tony Martinovic Valle PSF 43/20 75p
2 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 41/20 70p
3 A1 Dennis Johansson Valle PSF 37/16 60p
4 A1 Gunnar Svensson P4IF 20/9 22p
5 A2 Daniel Johansson Valle PSF 12/5 25p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/23 75p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 39/18 58p
3 R2 Martin Algervik Valle PSF 36/19 59p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 4 2015-10-17
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jimmy Mård
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 11 st starter.
Dessa fördelades på 11st C-starter.
Det avlossades totalt 528st skott fördelat på 528st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=44

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/26 0p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 48/25 0p
3 C2 Tony Martinovic Valle PSF 43/24 0p
4 C2 Martin Algervik Valle PSF 41/20 0p
5 VetÄ Lars Persson Valle PSF 40/23 0p
6 C1 Marco Krans Valle PSF 40/21 0p
7 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 39/16 0p
8 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 36/23 0p
9 C1 Dennis Andersson Valle PSF 32/19 0p
10 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 31/16 0p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 28/15 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 3 2015-09-19
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Magnus Kihlström
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 15 st starter varav 12 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 7st A-, 1st B-, 3st C- och 4st R-starter.
Det avlossades totalt 720st skott fördelat på 336st A-, 48st B-, 144st C- och 192st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=48

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson P4IF 45/23 39p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 44/22 52p
3 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 42/23 32p
4 A2 Jerker Lindström Valle PSF 40/23 24p
5 A1 RJ Valle PSF 35/20 16p
6 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 25/15 17p
7 A2 Gunnar Svensson P4IF 16/10 18p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/25 0p
2 R2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 43/23 40p
3 R2 Marthin Andersson Valle PSF 43/23 38p
4 R2 Martin Algervik Valle PSF 32/19 17p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marthin Andersson Valle PSF 44/24 10p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 36/22 21p
2 C2 Gunnar Svensson P4IF 27/16 9p
3 C1 Stefan Olausson Valle PSF 26/13 42p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 2 2015-05-30
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Alf-Ole Engesvik
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 18 st starter varav 12 var tävlingsvarv och 6st träningsvarv
Dessa fördelades på 4st A-, 12st C- och 2st R-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 192st A-, 576st C- och 96st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=41

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/30 10p
2 C2 Daniel Johansson Valle PSF 47/26 15p
3 C3 Klas Svensson P4IF 46/30 11p
4 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 44/29 11p
5 C1 RJ Valle PSF 42/23 8p
6 C2 Magnus Kihlström Valle PSF 41/24 9p
7 VetÄ Lars Persson Valle PSF 40/24 11p
8 C2 Martin Algervik Valle PSF 39/24 8p
9 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/21 4p
10 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 36/21 6p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 34/20 1p
12 VetÄ Sayla Persson Valle PSF 30/17 7p
 

Grupp A (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Daniel Johansson Valle PSF 29/19 5p
2 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 29/18 0p
3 A1 Jimmy Mård Valle PSF 26/18 0p
4 A2 Gunnar Svensson P4IF 21/16 3p
 

Grupp R (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/30 13p
2 R1 Jimmy Mård Valle PSF 33/22 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Grovcup 1 2015-04-18
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Andreas Lundgren
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 21 st starter varav 20 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 12st A-, 1st B-, 1st C- och 7st R-starter.
Det avlossades totalt 1008st skott fördelat på 576st A-, 48st B-, 48st C- och 336st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=50

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 45/23 15p
2 A2 Jerker Lindström Valle PSF 44/21 22p
3 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 42/23 15p
4 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 41/23 18p
5 A3 Klas Svensson P4IF 40/22 17p
6 A2 Johnny Ericsson Valle PSF 38/22 21p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 34/22 14p
8 A1 Jimmy Mård Valle PSF 30/19 7p
9 A2 Martin Algervik Valle PSF 28/18 17p
10 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 26/16 8p
11 A2 Gunnar Svensson P4IF 20/16 4p
12 A1 Albin Arvidsson Valle PSF 4/2 2p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/23 25p
2 R2 Martin Algervik Valle PSF 42/23 21p
3 R2 Tomas Monsén Valle PSF 38/20 17p
4 R2 Hans Hallbäck Valle PSF 38/20 16p
5 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 35/17 3p
6 R2 Daniel Johansson Valle PSF 31/18 12p
7 R1 Henrik Arvidsson Valle PSF 26/19 11p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 27/16 16p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Gunnar Svensson P4IF 33/19 9p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Påskasmällen 2015-04-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
24 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 24 st starter.
Dessa fördelades på 24st C-starter.
Det avlossades totalt 1152st skott fördelat på 1152st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=75

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 PM Valle PSF 48/19 90p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/19 89p
3 C2 Jonas Lakhall P4IF 48/19 86p
4 C3 Klas Svensson P4IF 47/17 96p
5 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/17 82p
6 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 46/19 87p
7 C2 Jerker Lindström Valle PSF 46/19 84p
8 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/18 89p
9 C1 RJ Valle PSF 45/18 64p
10 VetÄ Lars Persson Valle PSF 44/15 70p
11 C2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/18 68p
12 C2 Johnny Ericsson Valle PSF 41/17 58p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 41/16 74p
14 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 40/16 88p
15 C2 Tomas Monsén Valle PSF 40/13 75p
16 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 39/16 67p
17 C1 Leif Karlsson Valle PSF 38/17 56p
18 C2 Jimmy Mård Valle PSF 37/16 68p
19 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 34/15 50p
20 C2 Daniel Johansson Valle PSF 33/13 67p
21 C1 Gunnar Svensson P4IF 31/15 48p
22 C2 Martin Algervik Valle PSF 31/14 41p
23 VetY Sayla Persson Valle PSF 29/10 59p
24 Jun Albin Arvidsson Valle PSF 21/12 24p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Poängfält 1 2015-03-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
25 st skyttar från 5 föreningar deltog och sköt tillsammans 38 st starter.
Dessa fördelades på 10st A-, 23st C- och 5st R-starter.
Det avlossades totalt 1824st skott fördelat på 480st A-, 1104st C- och 240st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=55

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 67 (44/23) 13p
2 C1 RJ Valle PSF 65 (44/21) 13p
3 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 62 (39/23) 22p
4 C1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 60 (38/22) 19p
5 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 57 (36/21) 12p
6 C1 Robert Ålerud Valle PSF 40 (24/16) 8p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommi Lund P4IF 73 (46/27) 17p
1 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 73 (46/27) 17p
2**
3 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 71 (45/26) 20p
4 C2 Martin Algervik Valle PSF 69 (44/25) 17p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 67 (43/24) 22p
6 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 67 (42/25) 13p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 61 (40/21) 16p
8 C2 Daniel Johansson Valle PSF 59 (39/20) 13p
9 C2 Leif Karlsson Valle PSF 55 (35/20) 17p
10 C2 Lars Andersson Vedum PSK 55 (37/18) 6p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 47 (28/19) 3p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 74 (47/27) 24p
2 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 71 (46/25) 20p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 69 (45/24) 20p
2 VetÄ Lars Persson Valle PSF 61 (39/22) 10p
3 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 60 (40/20) 14p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 57 (38/19) 12p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 67 (42/25) 14p
2 A1 Robert Ålerud Valle PSF 34 (20/14) 11p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Martin Algervik Valle PSF 63 (40/23) 13p
2 A2 Thomas Davidsson Vedum PSK 59 (38/21) 6p
3 A2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 57 (37/20) 17p
4 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 52 (35/17) 17p
5 A2 Daniel Johansson Valle PSF 48 (33/15) 8p
6 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 34 (19/15) 1p
7 A2 Tommi Lund P4IF 25 (17/8) 18p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 66 (48/18) 15p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 59 (39/20) 9p
2 R2 Daniel Johansson Valle PSF 55 (36/19) 12p
3 R2 Lars Andersson Vedum PSK 50 (33/17) 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 74 (47/27) 25p
2 R3 Marcus Nohlberg P4IF 65 (41/24) 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Februaricup 3 2015-02-21
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
30 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 53 st starter varav 52 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 17st A-, 27st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 2544st skott fördelat på 816st A-, 1296st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=64

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 37/28 17p
2 C1 RJ Valle PSF 37/26 19p
3 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/19 9p
4 C1 Mikael Börjesson Valle PSF 24/20 11p
5 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 21/16 5p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 47/37 21p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 45/35 21p
3 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 45/34 22p
4 C2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 44/34 17p
5 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 44/33 19p
6 C2 Tommi Lund P4IF 42/31 16p
7 C2 Urban Johansson Töreboda PSK 40/30 15p
8 C2 Magnus Kihlström Valle PSF 38/25 8p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/25 13p
10 C2 Martin Algervik Valle PSF 33/26 9p
11 C2 Lars Andersson Vedum PSK 30/22 0p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 23/16 6p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/37 24p
2 C3 Klas Svensson P4IF 46/33 23p
3 C3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/33 15p
4 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/33 14p
5 C3 Tobias Bohm P4IF 42/32 14p

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Lisa Axvik Vedum PSK 37/29 15p
2 D1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 29/24 5p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Lars Persson Valle PSF 44/29 13p
2 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 32/24 14p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 28/24 4p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 40/31 17p
2 A1 Jimmy Mård Valle PSF 37/30 13p
3 A1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 10/8 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 44/34 18p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/27 17p
3 A2 Martin Algervik Valle PSF 39/27 9p
4 A2 Rickard Svensson Töreboda PSK 31/27 10p
5 A2 Urban Johansson Töreboda PSK 31/24 1p
6 A2 Lars Andersson Vedum PSK 28/20 4p
7 A2 Tommi Lund P4IF 28/19 14p
8 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 26/17 6p
9 A2 Daniel Johansson Valle PSF 22/15 3p
10 A2 Gunnar Svensson P4IF 14/12 2p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 44/35 21p
2 A3 Klas Svensson P4IF 39/24 18p
3 A3 Tobias Bohm P4IF 37/28 12p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Lisa Axvik Vedum PSK 25/19 0p
2 R1 Arne Jogesäter Valle PSF 19/13 0p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Daniel Johansson Valle PSF 36/23 12p
2 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 35/25 13p
3 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 33/26 6p
4 R2 Tomas Monsén Valle PSF 25/17 0p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 43/26 21p
2 R3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 40/27 3p
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 25/20 5p
 

Klass A1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Jimmy Mård Valle PSF 25/17 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Februaricup 1 2015-02-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
39 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt tillsammans 60 st starter.
Dessa fördelades på 17st A-, 34st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 2880st skott fördelat på 816st A-, 1632st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=62

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/27 18p
2 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 43/25 8p
3 C1 Jimmy Mård Valle PSF 38/25 10p
4 C1 Henrik Lundin Skövde SPSK 37/23 19p
5 C1 Lars Edgren Valle PSF 37/20 23p
6 C1 Björn Olsson Mariestad PK 30/19 10p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 48/27 23p
2 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/26 24p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 47/26 23p
4 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 46/27 19p
5 C2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 45/25 18p
6 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 44/27 12p
7 C2 Urban Johansson Töreboda PSK 44/23 19p
8 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 43/26 21p
9 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 41/26 20p
10 C2 Daniel Johansson Valle PSF 40/23 18p
11 C2 Lars Andersson Vedum PSK 36/23 9p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 5p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/27 26p
2 C3 Crister Larsson Mariestad PK 48/27 25p
3 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 48/27 20p
4 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/26 0p
5 C3 Klas Svensson P4IF 47/27 24p
6 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 47/27 23p
7 C3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 47/27 16p
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/27 17p
9 C3 Tobias Bohm P4IF 45/25 20p

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 42/25 16p
2 D1 Elina Andersson Skövde SPSK 28/20 15p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/27 24p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 42/23 13p
2 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 40/25 13p
3 VetÄ Lars Persson Valle PSF 40/23 24p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 40/24 7p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 RJ Valle PSF 42/23 22p
2 A1 Henrik Lundin Skövde SPSK 39/23 9p
3 A1 Urban Johansson Töreboda PSK 35/23 12p
4 A1 Tom Krall Skövde SPSK 21/14 4p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 46/26 22p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/23 9p
3 A2 Rickard Svensson Töreboda PSK 42/23 23p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 41/25 18p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 39/23 10p
6 A2 Lars Andersson Vedum PSK 38/29 11p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 30/18 17p
8 A2 Daniel Johansson Valle PSF 27/16 5p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/27 18p
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/27 14p
3 A3 Crister Larsson Mariestad PK 43/26 24p
4 A3 Tobias Bohm P4IF 43/25 19p
5 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/23 17p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 36/22 4p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 48/27 16p
2 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 46/27 15p
3 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 40/24 17p
4 R2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 38/24 15p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/26 16p
2 R3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/24 13p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/24 21p
4 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/23 19p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 4 2014-10-18
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
 
9 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 9 st starter.
Dessa fördelades på 9st C-starter.
Det avlossades totalt 432st skott fördelat på 432st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=114

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/31 55p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/31 45p
3 C1 Jimmy Mård Valle PSF 45/29 42p
4 VetÄ Lars Persson Valle PSF 44/30 29p
5 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 42/28 37p
6 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 38/24 49p
7 C1 RJ Valle PSF 37/26 27p
8 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/23 38p
9 C2 Gunnar Svensson P4IF 25/19 24p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Skaraborgspokalen 4 2014-10-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
61 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 61 st starter.
Dessa fördelades på 61st C-starter.
Det avlossades totalt 2928st skott fördelat på 2928st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=105

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Morgan Lindgren Mariestad PK 45/28 30p
2 C1 Mikael Arnerwik P4IF 43/29 29p
3 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 43/29 26p
4 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 27p
5 C1 Alf Engström Sandhems PSK 38/25 23p
6 C1 Johan Josefsson P4IF 38/24 31p
7 C1 Henrik Vang Tidaholm PSK 37/25 30p
8 C1 Stefan Storm Tidaholm PSK 37/24 29p
9 C1 Martin Nilsson P4IF 37/24 21p
10 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 33/19 31p
11 C1 Stefan Heberlein P4IF 30/21 20p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Johan Modigh P4IF 48/31 47p S
2 C2 Kent Eriksson Sandhems PSK 48/31 45p S
3 C2 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/31 40p S
4 C2 Jerker Lindström Valle PSF 47/31 39p B
5 C2 Per Wikman Lidköpings PSF 47/30 44p B
6 C2 Marthin Andersson Valle PSF 45/30 39p
7 C2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/29 32p
8 C2 Leif Johansson Mariestad PK 45/28 32p
9 C2 Andreas Granander Skövde SPSK 45/28 31p
10 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 44/28 35p
11 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 43/29 33p
12 C2 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/27 24p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/27 26p
14 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 41/26 31p
15 C2 Bengt Larsson Falköpings SSK 39/27 30p
16 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 39/26 28p
17 C2 Lars Fredell Lidköpings PSF 37/25 24p
18 C2 Thomas Farrell P4IF 34/24 19p
19 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 31/21 29p
20 C2 Gunnar Svensson P4IF 23/17 21p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/31 51p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/31 46p S
3 C3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 48/31 45p S
4 C3 Crister Larsson Mariestad PK 48/31 43p S
5 C3 Joakim Nilsson Töreboda PSK 47/31 40p B
6 C3 Carl-Johan Runström Sandhems PSK 47/30 41p B
7 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 47/30 40p B
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/31 39p B
9 C3 Gary Wade P4IF 46/30 40p B
10 C3 Marcus Nohlberg P4IF 46/30 39p B
11 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/30 42p
12 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/28 36p
13 C3 Martin Rehn Tidaholm PSK 44/27 33p
14 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 40/26 30p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Viktoria Eriksson Sandhems PSK 45/30 36p
2 D2 Agneta Theng Vedum PSK 44/29 31p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 47/30 38p B

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/31 49p S
2 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 46/30 50p B

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/30 34p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 44/27 37p
3 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 42/27 23p
4 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 34/21 14p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Ove Holmberg Tidaholm PSK 47/30 40p B
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/30 39p B
3 VetY Lars Carlsson P4IF 46/31 39p B
4 VetY Christer Björnberg Falköpings SSK 41/27 35p
5 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 39/26 26p
6 VetY Börje Wester P4IF 28/20 19p
7 VetY Kenneth Persson Mariestad PK 19/11 2p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Tranknallen 2014-04-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
67 st skyttar från 18 föreningar deltog och sköt tillsammans 131 st starter.
Dessa fördelades på 23st A-, 20st B-, 62st C- och 26st R-starter.
Det avlossades totalt 6288st skott fördelat på 1104st A-, 960st B-, 2976st C- och 1248st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=121

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Johansson Lidköpings PSF 45/33 34p B
2 C1 Emil Bergman P4IF 45/31 37p B
3 C1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 42/31 27p
4 C1 Stefan Högfeldt Skövde SPSK 42/30 36p
5 C1 Johan Josefsson P4IF 41/31 29p
6 C1 Johan Ligardh P4IF 32/24 23p
7 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 29/21 21p
8 C1 Martin Nilsson P4IF 28/20 21p
9 C1 Fredrik Andersson P4IF 21/18 10p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Nicklas Fransson Örebro PSSK 47/33 35p B
2 C2 Karl Hansson Sollebrunns PK 45/32 36p B
3 C2 Jonas Olsson Sollebrunns PK 41/30 35p
4 C2 Sebastian Edenholm Hallsbergs PK 40/30 32p
5 C2 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 40/27 37p
6 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 37/29 20p
7 C2 Ingemar Persson Mariestad PK 37/24 25p
8 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 36/26 18p
9 C2 Johan Ljungné P4IF 30/20 23p
10 C2 Håkan Borvall Mölndals SF 29/28 21p
11 C2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 29/26 20p
12 C2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 29/23 18p
13 C2 Lars Fredell Lidköpings PSF 28/22 13p
14 C2 Gunnar Svensson P4IF 24/20 16p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Jens Carlsson Örebro PSSK 48/34 45p S
2 (2)* C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/34 46p S
3 (3)* C3 Lennart Eriksson Sandhems PSK 48/34 36p S
4 (4)* C3 Thomas Engman Örebro PSSK 48/34 45p S
5 C3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 47/34 44p B
6 C3 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 47/34 27p B
7 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 42p B
8 C3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/33 36p B
9 C3 Klas Svensson P4IF 47/33 34p B
10 C3 Crister Larsson Mariestad PK 46/34 41p B
11 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 44/33 29p
12 C3 P-O Andersson Örebro PSSK 44/32 52p
13 C3 Daniel Bergman P4IF 44/31 28p
14 C3 Claes Nilsson Mölndals SF 43/31 36p
15 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/32 44p
16 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/31 23p
17 C3 Johan Samuelsson Vårgårda PSK 42/30 42p
18 C3 Amie Blomér Örebro PSSK 41/30 24p
18 C3 Rolf Haglund Landskrona PK 41/30 24p
19**
20 C3 Marcus Nohlberg P4IF 39/28 30p
21 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 38/30 23p
22 C3 Jan Rask Mariestad PK 38/29 32p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marie Björk Mölndals SF 42/31 29p
2 D2 Nina Smidefors Mölndals SF 35/23 26p
3 D2 Elza Kisic Vårgårda PSK 34/25 24p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Helena Linell Vårgårda PSK 47/34 45p B
2 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 46/33 35p B
3 D3 Linda Gåård Trollhättans PK 44/32 35p
4 D3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 43/31 43p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven Samuelsson Vårgårda PSK 47/33 39p B
2 VetÄ Ragnar Olsson Fjugesta PSK 46/33 48p B
3 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/32 40p B
4 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 39/31 32p
5 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 38/30 32p
6 VetÄ S-O Billing Lidköpings PSF 37/29 37p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Gunnar Samuelsson Vårgårda PSK 47/33 39p B
2 VetY Wollrath Ivarsson Fjugesta PSK 45/32 30p B
3 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 43/32 40p
4 VetY Staffan Dahlin Skövde SPSK 1/1 0p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Per Wikman Lidköpings PSF 30/22 20p
2 A1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 23/19 12p
3 A1 Andreas Johansson Lidköpings PSF 18/15 6p
4 A1 Staffan Dahlin Skövde SPSK 17/15 9p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 41/32 27p B
2 A2 Håkan Borvall Mölndals SF 36/26 27p
3 A2 Marie Björk Mölndals SF 34/26 22p
4 A2 Sebastian Edenholm Hallsbergs PK 30/25 27p
5 A2 Lars Karlsson Tysslinge SK 30/22 12p
6 A2 Jörgen Karlsson P4IF 15/13 5p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Crister Larsson Mariestad PK 48/34 41p S
2 A3 Jens Carlsson Örebro PSSK 47/33 46p S
3 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/33 30p S
4 A3 Thomas Engman Örebro PSSK 44/30 38p B
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 43/30 37p B
6 A3 Erik Lindvall Tysslinge SK 39/28 27p B
7 A3 Klas Svensson P4IF 39/27 28p B
8 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 37/29 21p
9 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 36/28 25p
10 A3 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 36/27 19p
11 A3 Jan Rask Mariestad PK 36/26 27p
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 34/25 32p
13 A3 Claes Nilsson Mölndals SF 17/15 4p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Per Wikman Lidköpings PSF 38/29 24p B
2 R1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 28/24 11p
3 R1 Stefan Högfeldt Skövde SPSK 14/11 5p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Nicklas Fransson Örebro PSSK 42/29 38p B
2 R2 Jonas Olsson Sollebrunns PK 36/29 29p
3 R2 Marie Björk Mölndals SF 35/29 14p
4 R2 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 33/24 28p
5 R2 S-O Billing Lidköpings PSF 32/26 21p
6 R2 Ingemar Persson Mariestad PK 32/24 14p
7 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 31/26 21p
8 R2 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 30/24 13p
9 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 28/23 18p
10 R2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 28/21 13p
11 R2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 26/22 13p
12 R2 Nina Smidefors Mölndals SF 24/20 19p
13 R2 Karl Hansson Sollebrunns PK 22/18 14p
14 R2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 15/14 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/33 41p S
2 R3 Rolf Haglund Landskrona PK 44/33 28p S
3 R3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 44/32 26p S
4 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 43/31 34p B
5 R3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 41/30 34p B
6 R3 Erik Lindvall Tysslinge SK 39/30 31p B
7 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/29 16p B
8 R3 Linda Gåård Trollhättans PK 33/25 17p
9 R3 Jari Koivusari Skövde SPSK 19/16 22p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Johan Ljungné P4IF 36/24 43p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Jens Carlsson Örebro PSSK 47/34 47p S
2 (2)* B3 P-O Andersson Örebro PSSK 47/29 44p S
3 (3)* B3 Ragnar Olsson Fjugesta PSK 47/33 50p S
4 (3)* B3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/33 45p S
5 (4)* B3 Linda Gåård Trollhättans PK 47/33 37p S
6 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/34 45p B
7 B3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 46/32 48p B
8 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/31 39p B
9 B3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 46/30 48p B
10 B3 Gunnar Samuelsson Vårgårda PSK 44/31 41p
11 B3 Johan Samuelsson Vårgårda PSK 43/30 46p
12 B3 Sven Samuelsson Vårgårda PSK 43/30 37p
13 B3 Lennart Eriksson Sandhems PSK 42/31 31p
14 B3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 42/30 41p
15 B3 Wollrath Ivarsson Fjugesta PSK 41/30 35p
16 B3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 41/29 38p
17 B3 Amie Blomér Örebro PSSK 41/27 38p
18 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/30 38p
19 B3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 40/27 27p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Poängfält 4 2014-03-22
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
14 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 18 st starter.
Dessa fördelades på 1st A-, 12st C- och 5st R-starter.
Det avlossades totalt 864st skott fördelat på 48st A-, 576st C- och 240st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=96

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Nohlberg P4IF 73 (48/25) 15p
2 C3 Klas Svensson P4IF 73 (48/25) 13p
3 VetÄ Lars Persson Valle PSF 70 (46/24) 13p
4 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 70 (46/24) 11p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 69 (46/23) 18p
6 C1 Jimmy Mård Valle PSF 68 (45/23) 11p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 66 (43/23) 18p
8 C2 Jerker Lindström Valle PSF 66 (42/24) 15p
9 C2 Martin Algervik Valle PSF 61 (39/22) 11p
10 C2 Daniel Johansson Valle PSF 53 (34/19) 11p
11 C2 Jonas Johansson Valle PSF 45 (30/15) 5p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 42 (29/13) 11p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Gunnar Svensson P4IF 39 (29/10) 12p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 74 (48/26) 17p
2 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 60 (40/20) 13p
3 R2 Tomas Monsén Valle PSF 49 (30/19) 15p
4 R2 Jonas Johansson Valle PSF 44 (29/15) 8p
5 R1 RJ Valle PSF 33 (20/13) 5p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Poängfält 2 2013-11-16
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
10 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 1st A-, 8st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 480st skott fördelat på 48st A-, 384st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=182

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 108 (60/48) 0p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 101 (57/44) 0p
3 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 97 (54/43) 0p
4 C1 Martin Algervik Valle PSF 94 (51/43) 0p
5 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 93 (52/41) 0p
6 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 84 (44/40) 0p
7 C1 RJ Valle PSF 75 (48/27) 0p
8 C1 Gunnar Svensson P4IF 67 (43/24) 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tony Martinovic Valle PSF 75 (46/29) 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Marcus Nohlberg P4IF 86 (49/37) 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Tranknallen 2013 2013-04-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
99 st skyttar från 29 föreningar deltog och sköt tillsammans 197 st starter.
Dessa fördelades på 45st A-, 21st B-, 90st C- och 41st R-starter.
Det avlossades totalt 9456st skott fördelat på 2160st A-, 1008st B-, 4320st C- och 1968st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=197

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Emil Bergman P4IF 47/34 38p S
2 C1 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 45/33 33p B
3 C1 Gustav Bergenstråle Lidköpings PSF 42/31 24p
4 C1 Per Wikman Lidköpings PSF 39/30 31p
5 C1 Andreas Hellqvist P4IF 39/30 24p
6 C1 Mikael Holm Örebro PSSK 39/29 27p
7 C1 Magnus Larsson Kristinehamn PK 38/28 17p
8 C1 Stefan Högfeldt Skövde SPSK 37/29 18p
9 C1 Erik Joutsen Vårgårda PSK 37/26 23p
10 C1 Johan Ligardh P4IF 37/24 28p
11 C1 Caj Wessand Borås FOK 35/27 25p
12 C1 Henrik Vang Tidaholm PSK 35/23 22p
13 C1 Bertil Prelog Vårgårda PSK 33/25 25p
14 C1 Gunnar Svensson P4IF 31/20 21p
15 C1 Per Nilsson P4IF 29/22 9p
16 C1 Fredrik Andersson P4IF 28/22 5p
17 C1 Martin Nilsson P4IF 26/21 13p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommy Nässén Kristinehamn PK 47/34 35p S
2 C2 Per-Erik Söderberg Kristinehamn PK 46/33 38p B
3 C2 Tommy Pehrson Mariestad PK 46/33 35p B
4 C2 Johan Kjellström Lidköpings PSF 45/33 34p B
5 C2 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 45/32 38p B
6 C2 Daniel Bergman P4IF 44/32 32p
7 C2 Karl Hansson Sollebrunns PK 44/32 29p
7 C2 Markku Glans Sollebrunns PK 44/32 29p
8**
9 C2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/32 19p
10 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 41/33 33p
11 C2 Ingemar Persson Mariestad PK 40/29 21p
12 C2 Tomas Svensson P4IF 38/27 25p
13 C2 Roger Wiklund Örgryte PK 38/27 23p
14 C2 Robert Lorentsson Skepplanda SF 37/26 31p
15 C2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 36/27 28p
16 C2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 36/25 27p
17 C2 Tommy Ottosson Mariestad PK 35/23 20p
18 C2 Lars Fredell Lidköpings PSF 34/26 14p
19 C2 Jörgen Karlsson P4IF 33/22 18p
20 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 32/25 21p
21 C2 Alfred Klingvall P4IF 31/26 22p
22 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 30/22 11p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/35 40p S
2 (2)* C3 Tommy Alvar Mariestad PK 48/35 36p S
3 (3)* C3 Martin Ludvigsson Vårgårda PSK 48/35 39p S
4 (4)* C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/35 40p S
5 (5)* C3 Crister Larsson Mariestad PK 47/35 36p S
6 (6)* C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/35 35p S
7 (7)* C3 Krister Persson Borås PS 47/35 32p S
8 (8)* C3 Martin Rehn Tidaholm PSK 47/34 42p S
9 (9)* C3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 47/34 38p S
10 (10)* C3 Rikard Alvén Mölndals SF 47/34 34p S
11 (11)* C3 Andreas Åhman Mölndals SF 47/34 32p S
12 (12)* C3 Kalle Dahlbom Karlstad PKoSSK 47/34 27p S
13 (13)* C3 Klas Svensson P4IF 47/32 35p S
14 (14)* C3 Daniel Jander Örebro PSSK 46/34 39p B
15 (15)* C3 Jens Carlsson Örebro PSSK 46/34 36p B
16 (16)* C3 Jonas Landin Skepplanda SF 46/34 32p B
17 (17)* C3 Michael Gustafsson Trollhättans PK 46/33 35p B
18 (18)* C3 P-O Andersson Örebro PSSK 46/33 33p B
19 (19)* C3 Björn Rutgersson Södra Dals PSF 46/33 32p B
20 (20)* C3 Rolf Haglund Landskrona PK 45/33 28p B
21 (21)* C3 Jan Nilsson Starrkärr SKF 45/32 38p B
22 (22)* C3 Claes Nilsson Mölndals SF 45/32 36p B
23 (23)* C3 Mikael Persson Tidaholm PSK 44/33 32p
24 (24)* C3 Tomas Dahl Grästorps PSK 44/32 29p
25 (25)* C3 Mikael Norberg Karlstad PKoSSK 44/32 27p
26 (26)* C3 Jan Rask Mariestad PK 44/32 27p
27 (27)* C3 Kevin Sebastian Österlind Lilla Edet PK 43/31 26p
28 (28)* C3 Per Hansson Borås FOK 42/30 28p
29 (29)* C3 Jimmy Ivarsson Lidköpings PSF 42/30 15p
30 (30)* C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 42/29 22p
31 (31)* C3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 40/30 35p
32 (32)* C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 39/27 29p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* D2 Yvonne Prelog Vårgårda PSK 43/32 22p
2 (2)* D2 Marie Björk Mölndals SF 36/27 17p
3 (3)* D2 Nina Smidefors Mölndals SF 36/26 26p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 46/33 34p B
2 D3 Marie Brunsson Örgryte PK 45/33 33p B
3 D3 Linda Gåård Trollhättans PK 42/31 28p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 43/31 29p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Rikard Westling Örebro PSSK 45/32 29p B
2 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 45/29 39p B
3 VetÄ Åke Samuelsson Örgryte PK 42/30 27p
4 VetÄ Bengt-Olov Nord Örebro PSSK 41/28 20p
5 VetÄ Bengt-Olof Stenberg Uddevalla PSF 39/28 35p
6 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 36/27 15p
7 VetÄ Börje Wester P4IF 24/19 27p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 48/35 35p S
2 VetY Albin Prelog Vårgårda PSK 46/34 24p B
3 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/33 33p B
4 VetY Ove Holmberg Tidaholm PSK 43/31 27p
5 VetY Hans Skog P4IF 34/25 17p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 43/25 26p B
2 A1 Per Wikman Lidköpings PSF 36/29 26p
3 A1 Mikael Holm Örebro PSSK 34/25 23p
4 A1 Patrik Pedersen Hallsbergs PK 33/25 22p
5 A1 Caj Wessand Borås FOK 28/22 17p
6 A1 Gustav Bergenstråle Lidköpings PSF 28/20 21p
7 A1 Johan Ligardh P4IF 17/14 4p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Per-Erik Söderberg Kristinehamn PK 44/34 22p S
2 A2 Hans-Ove Gustafsson Vargöns PK 43/33 27p B
3 A2 Tomas Svensson P4IF 39/28 27p B
4 A2 Tommy Ottosson Mariestad PK 36/23 19p
5 A2 Denny Gustafsson Vargöns PK 35/27 17p
6 A2 Alfred Klingvall P4IF 35/25 12p
7 A2 Reijo Hänninen Lilla Edet PK 32/23 13p
8 A2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 30/24 9p
9 A2 Karl Hansson Sollebrunns PK 28/21 19p
10 A2 Jörgen Karlsson P4IF 27/18 18p
11 A2 Börje Wester P4IF 26/19 15p
12 A2 Roger Wiklund Örgryte PK 26/18 17p
13 A2 Sive Gunnarsson Stockaryds PK 21/16 4p
14 A2 Hans Skog P4IF 16/13 3p
15 A2 Nina Smidefors Mölndals SF 13/11 2p
16 A2 Marie Björk Mölndals SF 10/8 5p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Krister Persson Borås PS 46/34 21p S
2 A3 Crister Larsson Mariestad PK 45/33 33p S
3 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/32 31p S
4 A3 Tomas Dahl Grästorps PSK 44/33 25p S
5 A3 Jens Carlsson Örebro PSSK 44/32 27p S
6 A3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 43/32 28p B
7 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 43/32 27p B
8 A3 Björn Gunnarsson Stockaryds PK 43/31 24p B
9 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 42/32 23p B
10 A3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 42/29 26p B
11 A3 Kalle Dahlbom Karlstad PKoSSK 40/29 27p B
12 A3 Jonas Landin Skepplanda SF 39/29 21p B
13 A3 Andreas Åhman Mölndals SF 39/28 17p B
14 A3 Mikael Norberg Karlstad PKoSSK 39/27 20p B
15 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 37/25 19p
16 A3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 36/27 23p
17 A3 Kevin Sebastian Österlind Lilla Edet PK 36/27 18p
18 A3 Jan Rask Mariestad PK 36/26 18p
19 A3 Per Hansson Borås FOK 35/26 20p
20 A3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 35/23 28p
21 A3 Bengt-Olof Stenberg Uddevalla PSF 33/24 19p
22 A3 Johan Modigh P4IF 24/20 10p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Patrik Pedersen Hallsbergs PK 39/31 26p
2 R1 Erik Joutsen Vårgårda PSK 32/22 13p
3 R1 Magnus Larsson Kristinehamn PK 31/25 10p
4 R1 Per Wikman Lidköpings PSF 31/24 21p
5 R1 Bertil Prelog Vårgårda PSK 25/19 4p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Yvonne Prelog Vårgårda PSK 41/31 26p B
2 R2 Robert Lorentsson Skepplanda SF 39/27 18p
3 R2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/23 20p
4 R2 Reijo Hänninen Lilla Edet PK 36/27 17p
5 R2 Marie Björk Mölndals SF 33/25 20p
6 R2 Tommy Ottosson Mariestad PK 33/23 22p
7 R2 Ingemar Persson Mariestad PK 32/24 14p
8 R2 Daniel Bergman P4IF 31/24 7p
9 R2 Hans-Ove Gustafsson Vargöns PK 29/21 20p
10 R2 Denny Gustafsson Vargöns PK 27/23 12p
11 R2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 26/19 19p
12 R2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 23/19 10p
13 R2 Sive Gunnarsson Stockaryds PK 23/15 12p
14 R2 Markku Glans Sollebrunns PK 20/16 10p
15 R2 Nina Smidefors Mölndals SF 9/5 0p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/35 29p S
2 R3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 47/33 30p S
3 R3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 46/34 30p S
4 R3 Klas Svensson P4IF 46/32 30p S
5 R3 Rolf Haglund Landskrona PK 45/34 31p B
6 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 44/30 23p B
7 R3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 43/32 19p B
8 R3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 43/31 24p B
9 R3 Rikard Alvén Mölndals SF 42/31 29p B
10 R3 Mikael Norberg Karlstad PKoSSK 41/28 29p B
11 R3 Kalle Dahlbom Karlstad PKoSSK 41/28 22p B
12 R3 Albin Prelog Vårgårda PSK 40/30 18p B
13 R3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 40/28 18p B
14 R3 Jan Nilsson Starrkärr SKF 39/31 24p
15 R3 Tommy Alvar Mariestad PK 37/31 12p
16 R3 Björn Gunnarsson Stockaryds PK 37/29 14p
17 R3 Åke Samuelsson Örgryte PK 37/24 29p
18 R3 Marie Brunsson Örgryte PK 35/26 26p
19 R3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/23 22p
20 R3 Johan Modigh P4IF 32/23 15p
21 R3 Claes Nilsson Mölndals SF 30/26 14p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Mikael Holm Örebro PSSK 44/32 32p
2 B1 Gustav Bergenstråle Lidköpings PSF 32/20 18p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Tommy Nässén Kristinehamn PK 44/32 32p
2 B2 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 43/32 36p
3 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 27/21 8p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/35 36p S
2 (2)* B3 Jimmy Ivarsson Lidköpings PSF 48/35 41p S
3 B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/35 40p B
4 B3 Daniel Jander Örebro PSSK 47/35 31p B
5 B3 Martin Ludvigsson Vårgårda PSK 47/34 39p B
5 B3 Jan Nilsson Starrkärr SKF 47/34 39p B
6**
7 B3 Michael Gustafsson Trollhättans PK 47/34 38p B
8 B3 P-O Andersson Örebro PSSK 47/29 34p B
9 B3 Mikael Persson Tidaholm PSK 46/34 35p
10 B3 Rikard Alvén Mölndals SF 46/33 31p
11 B3 Björn Rutgersson Södra Dals PSF 45/33 41p
12 B3 Linda Gåård Trollhättans PK 43/32 31p
13 B3 Tomas Dahl Grästorps PSK 41/31 34p
14 B3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 40/30 32p
15 B3 Rikard Westling Örebro PSSK 37/26 17p
16 B3 Bengt-Olov Nord Örebro PSSK 31/23 22p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Marspoängen 2 2013-03-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
11 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 11 st starter.
Dessa fördelades på 11st C-starter.
Det avlossades totalt 528st skott fördelat på 528st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=186

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 87 (48/39) 0p
2 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 83 (45/38) 0p
2 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 83 (45/38) 0p
3**
4 C2 Arne Jogesäter Valle PSF 73 (42/31) 0p
4 C1 Jimmy Mård Valle PSF 73 (40/33) 0p
5**
6 C1 Martin Algervik Valle PSF 67 (38/29) 0p
7 C2 Daniel Johansson Valle PSF 62 (37/25) 0p
8 C2 Tony Martinovic Valle PSF 58 (35/23) 0p
8 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 58 (32/26) 0p
9**
10 VetÄ Lars Persson Valle PSF 57 (31/26) 0p
11 C1 Gunnar Svensson P4IF 35 (21/14) 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Februaricupen 2 2013-02-09
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
8 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt tillsammans 10 st starter.
Dessa fördelades på 2st A-, 7st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 480st skott fördelat på 96st A-, 336st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=189

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Klas Svensson P4IF 48/34 0p
2 (2)* VetY Hans Hallbäck Valle PSF 45/31 0p
3 (3)* C1 Martin Algervik Valle PSF 45/31 0p
2 C2 PM Valle PSF 45/31 0p
4**
5 C1 Jimmy Mård Valle PSF 44/30 0p
6 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 39/30 0p
7 C1 Gunnar Svensson P4IF 25/20 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 PM Valle PSF 44/31 0p
2 A2 Tony Martinovic Valle PSF 40/31 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/34 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF


REA Resultatportal - Utvecklas av Grefven Heavy Industries för VPSF