Skytte- och resultatstatistik
Marcus Christiansen

Skövde Sportskytteklubb, Skövde SPSK
Direktlänk till denna statistik: http://www.vpsf.se/REA/?s=76

Gäller perioden: -
I sammanfattningen visas endast vapengrupp, ej enskild klass, eftersom en skytt kan klassas om under periodens gång. Observera att en skytt kan deltaga på samma tävling i upp till 4 vapengrupper!

Tävlingar & Deltagande
MätetalFältBanaTotalt
Antal tävlingar:22123
Antal starter:44145
Antal olika klasser:718
Antal banor byggda/tävlingar arrangerade:000

Klasser & Vapengrupper
MätetalFältBanaTotalt
Antal olika vapengrupper:414
Antal starter i grupp A:909
Antal starter i grupp B:101
Antal starter i grupp C:21122
Antal starter i grupp R:13013
Antal starter i grupp IPSC:000
Antal starter i grupp Pistol (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Revolver (Svartkrut):000
Antal starter i grupp Gevär (Svartkrut):000

Avlossade skott & Prestationer
MätetalFältBanaTotalt
Avlossade skott:2112252137
  ...varav i grupp A:4320432
  ...varav i grupp B:48048
  ...varav i grupp C:1008251033
  ...varav i grupp R:6240624
  ...varav i grupp IPSC:000
  ...varav i grupp Pistol (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Revolver (Svartkrut):000
  ...varav i grupp Gevär (Svartkrut):000
Guldserier grupp A:--*00
Silverserier grupp A:--*00
Bronsserier grupp A:--*00
Guldserier grupp B:--*00
Silverserier grupp B:--*00
Bronsserier grupp B:--*00
Guldserier grupp C:--*00
Silverserier grupp C:--*00
Bronsserier grupp C:--*00
Guldserier grupp R:--*00
Silverserier grupp R:--*00
Bronsserier grupp R:--*00
*Fordringar kan ej beräknas på fältskytteresultat, då detta kräver särskilda förutsättningar för banans konstruktion. Se bestämmelser i SHB kapitel 5 avsnitt 5.1.1.1 för närmare beskrivning av hur guld/silver/brons -serier) kan tilldelas i tillämpningsserier. Observerar att Vapengrupp R har samma krav som för vapengrupp A. För vapengrupp IPSC beräknas aldrig fordringar då denna grupp inte ingår i nationella grenar.

Deltagarlista
TävlingDatumStartade i klassArrangör
 3an CUP 32023-02-11A3, C3, R3Valle PSF
 3an CUP 22023-02-04A3, C3, R3Valle PSF
 3an CUP 12023-01-28A3, C3, R3Valle PSF
 Pokalen 12022-03-26A3, C3, R3Valle PSF
 Fältpokalen 22020-03-21C3*Valle PSF
 Fältpokalen 12020-03-07C3*Valle PSF
 Kretsmästerskap C-B Fält2019-05-04B3, C3Valle PSF
 Skaraborgspokalen 22019-04-06C3Valle PSF
 3an CUP 32017-02-11C3, R3Valle PSF
 3an CUP 22017-02-04C3, R3Valle PSF
 3an CUP 12016-02-06A3, C3Valle PSF
 Tranknallen2015-04-26A3, C3, R3Valle PSF
 Februaricup 42015-02-28C3, R3Valle PSF
 Februaricup 32015-02-21C3, R3Valle PSF
 Februaricup 22015-02-14C3Valle PSF
 Februaricup 12015-02-07C3, R3Valle PSF
 Skaraborgspokalen 42014-10-04C3Valle PSF
 Kretsmästerskap A2014-10-04A3Valle PSF
 Farfars Precision2014-08-16C1Valle PSF
 KM Fält C-B2014-05-24C3*Valle PSF
 Tranknallen2014-04-06A3, C3, R3Valle PSF
 Mörkret2013-10-26C2, R2Valle PSF
 Tranknallen 20132013-04-07A2, C2, R2Valle PSF
Till början av sidan!
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF



3an CUP 3 2023-02-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tredje och sista deltävlingen 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
58 st skyttar från 13 föreningar deltog och sköt tillsammans 112 st starter.
Dessa fördelades på 33st A-, 3st B-, 52st C-, 21st R- och 3st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5376st skott fördelat på 1584st A-, 144st B-, 2496st C-, 1008st R- och 144st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=413

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 15p S
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/32 12p S
3 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/32 17p S
4 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/32 14p S
5 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 17p S
6 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/31 15p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/31 15p S
7**
8 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 47/31 14p S
9 C3 Klas Svensson P4IF 47/31 11p S
10 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/31 8p S
11 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/31 17p B
12 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/31 15p B
13 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 46/30 14p B
14 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 46/30 11p B
15 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 46/30 10p B
16 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/30 9p B
17 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/30 7p B
18 C2 Sondre Stölen Vedum PSK 46/29 10p B
19 C2 Martin Sohlberg P4IF 45/31 19p
20 C3 Fredrik Andersson Mariestad PK 45/31 14p
21 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 45/31 12p
22 C1 Niklas Ekstrand Habo PK 45/30 15p
23 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 44/32 13p
24 C2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/30 13p
25 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/30 11p
26 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/30 9p
27 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 44/29 11p
28 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/30 13p
28 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 43/30 13p
29**
30 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 43/29 17p
31 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/29 16p
32 VetY Leif Johansson Mariestad PK 43/28 6p
33 C3 Greger Meeks Mariestad PK 42/30 15p
34 C2 Marcus Färén Mariestad PK 42/29 8p
35 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 42/29 6p
36 C2 Jakob Dahl Skövde SPSK 42/28 13p
37 C2 Johan Strand P4IF 42/26 7p
38 C1 Mattias Holmberg P4IF 42/24 6p
39 C2 Sebastian Strid Mariestad PK 41/29 6p
40 C2 Johan Josefsson P4IF 40/24 16p
41 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/25 7p
42 C1 Eino Toivainen Valle PSF 38/27 12p
43 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 37/27 16p
44 C1 Stefan Suto Valle PSF 36/26 11p
45 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 36/26 8p
46 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 32/23 4p
47 D2 Marina Rask Mariestad PK 32/21 5p
48 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 30/21 6p
49 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 27/17 2p
50 VetY Tommy Svahn P4IF 26/20 3p
51 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 19/18 3p
52 D1 Heidi Nilsson Falköpings SSK 11/9 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/31 8p S
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 44/30 12p S
3 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/27 11p S
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/29 9p B
5 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 42/29 7p B
6 A2 Jakob Dahl Skövde SPSK 41/29 9p B
7 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 41/26 14p B
8 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/25 5p B
9 A2 Johan Josefsson P4IF 41/24 8p B
10 A3 Fredrik Andersson Mariestad PK 40/25 8p B
11 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 40/25 6p B
12 A2 Martin Sohlberg P4IF 39/26 14p
13 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 38/27 11p
14 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 38/26 10p
15 A3 Stefan Östman Mariestad PK 38/26 4p
16 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 37/27 17p
17 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 37/27 9p
18 A2 Sebastian Strid Mariestad PK 36/27 7p
19 A3 JH Valle PSF 36/25 5p
20 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 35/28 8p
21 A1 Mattias Holmberg P4IF 35/24 8p
22 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 30/20 7p
23 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 29/25 2p
24 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 29/19 4p
25 A3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 29/18 4p
26 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 27/20 3p
27 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 25/24 2p
28 A2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 25/18 9p
29 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 21/17 0p
30 A2 Marcus Färén Mariestad PK 20/17 0p
31 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 17/15 1p
32 A2 Tommy Svahn P4IF 16/14 0p
33 A2 Börje Wester P4IF 7/6 1p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 9p S
2 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 47/32 8p S
3 R3 Klas Svensson Valle PSF 46/32 17p B
4 R1 Anton Fräs Lidköpings PSF 46/31 13p B
5 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 45/29 12p B
6 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/31 8p B
7 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 43/30 13p B
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/28 17p
9 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/28 15p
10 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/25 9p
11 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/29 2p
12 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 41/28 12p
13 R2 Martin Sohlberg P4IF 39/31 12p
14 R3 Greger Meeks Mariestad PK 35/25 2p
15 R1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 35/23 6p
16 R1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 34/25 1p
17 R3 Daniel Bergman P4IF 34/21 2p
18 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 33/25 11p
19 R2 Gunnar Svensson P4IF 33/23 6p
20 R1 Niklas Ekstrand Habo PK 31/22 7p
21 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 19/14 1p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 48/32 14p B
2 B2 Marthin Andersson Valle PSF 46/32 14p
3 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 32/22 2p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/26 7p
2 Optics Klas Svensson Valle PSF 41/22 15p
3 Optics Gunnar Svensson P4IF 11/7 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2023-02-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Andra av tre deltävlingar 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
58 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 110 st starter.
Dessa fördelades på 34st A-, 3st B-, 52st C-, 18st R- och 3st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5280st skott fördelat på 1632st A-, 144st B-, 2496st C-, 864st R- och 144st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=410

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 17p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/32 16p S
2 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 16p S
3**
4 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 15p S
5 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 14p S
5 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 48/32 14p S
5 C3 Daniel Bergman P4IF 48/32 14p S
6**
7**
8 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/32 13p S
8 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 48/32 13p S
9**
10 C1 Mattias Holmberg P4IF 48/25 7p S
11 C3 Stefan Östman Mariestad PK 47/32 15p B
12 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 47/32 9p B
13 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/31 16p B
14 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/32 11p B
15 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 46/32 9p B
16 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 46/30 10p B
17 C3 JH Valle PSF 46/29 11p B
18 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/30 14p
19 C1 Rickard Johansson Valle PSF 45/29 9p
20 C3 Åsa Dahlstedt Valle PSF 44/31 9p
21 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 44/30 19p
22 C3 Emil Bergman P4IF 44/30 15p
22 C2 Tommi Lund P4IF 44/30 15p
23**
24 C2 Per Karlsson Finspångs PSK 44/30 9p
25 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/29 11p
26 VetY Leif Johansson Mariestad PK 44/29 8p
27 C2 Jakob Dahl Skövde SPSK 44/25 14p
28 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 44/25 13p
29 C2 Johan Strand P4IF 43/29 17p
30 C3 Greger Meeks Mariestad PK 43/29 16p
31 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 43/29 9p
32 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/27 16p
33 C2 Marcus Färén Mariestad PK 43/27 12p
34 C3 Tomas Monsén Valle PSF 43/27 10p
35 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 42/28 11p
36 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 42/28 9p
37 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 41/30 10p
38 C2 Johan Josefsson P4IF 41/29 13p
39 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 41/28 9p
40 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 41/26 11p
41 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 40/29 13p
42 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 40/27 6p
43 C1 Eino Toivainen Valle PSF 39/28 4p
44 C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 39/26 15p
45 C2 Anders Blom Mariestad PK 39/26 12p
46 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 37/27 11p
47 C2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 35/25 12p
48 D1 Camilla Blom Mariestad PK 35/23 13p
49 C1 Stefan Suto Valle PSF 30/23 3p
50 VetY Stefan Svensson Tidaholm PSK 26/20 5p
51 VetY Tommy Svahn P4IF 21/17 3p
52 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 18/15 1p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 47/32 12p S
2 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 46/30 16p S
3 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 45/31 13p S
4 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 45/31 7p S
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/30 14p S
6 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 45/30 13p S
7 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/30 12p S
8 A3 Daniel Bergman P4IF 45/27 13p S
9 A2 Jakob Dahl Skövde SPSK 45/25 12p S
10 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/30 13p B
11 A3 Stefan Östman Mariestad PK 43/29 12p B
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/28 13p B
13 A2 Johan Josefsson P4IF 43/28 7p B
14 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/27 7p
15 A1 Mattias Holmberg P4IF 39/25 7p
16 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 38/28 6p
17 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/28 11p
18 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 36/25 8p
19 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 36/24 12p
20 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 35/27 11p
21 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 35/25 8p
22 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 35/25 4p
23 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 34/22 6p
24 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 32/24 16p
25 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 31/23 6p
26 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 30/22 4p
27 A1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 27/20 0p
28 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 24/18 0p
29 A2 Marcus Färén Mariestad PK 24/17 0p
30 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 19/15 4p
31 A2 Tommy Svahn P4IF 19/15 1p
32 A2 Tommi Lund P4IF 18/14 0p
33 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 15/14 3p
34 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 2/1 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/32 13p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 48/32 12p S
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/31 15p B
4 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/32 15p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 46/31 10p B
6 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 45/31 17p B
7 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 44/31 15p
8 R1 Anton Fräs Lidköpings PSF 44/30 12p
9 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 42/27 5p
10 R2 Tommi Lund P4IF 40/30 9p
11 R3 JH Valle PSF 38/25 7p
12 R3 Greger Meeks Mariestad PK 37/26 8p
13 R1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/28 11p
14 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 36/24 6p
15 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 28/22 7p
16 R2 Gunnar Svensson P4IF 25/19 2p
17 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 20/14 4p
18 R2 Magnus Fredriksson Lidköpings PSF 13/11 0p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Jakob Dahl Skövde SPSK 47/25 9p B
2 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/30 13p
3 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 35/28 9p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Klas Svensson Valle PSF 37/22 3p
2 Optics Fredrik Gustafsson Valle PSF 33/22 10p
3 Optics Gunnar Svensson P4IF 25/20 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2023-01-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Första av tre deltävlingar 2023
Banan bestod av 32 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/32
 
61 st skyttar från 15 föreningar deltog och sköt tillsammans 117 st starter.
Dessa fördelades på 34st A-, 5st B-, 56st C-, 20st R- och 2st IPSC-starter.
Det avlossades totalt 5616st skott fördelat på 1632st A-, 240st B-, 2688st C-, 960st R- och 96st IPSC-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=408

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 48/32 0p S
1 VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 48/32 0p S
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/32 0p S
1 D3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 48/32 0p S
1 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 0p S
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 0p S
2**
3**
4**
5**
6**
7 C3 Klas Svensson P4IF 48/31 0p S
8 C3 Daniel Bergman P4IF 48/26 0p S
9 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 47/32 0p B
9 C3 Mikael Larsson F16 PK 47/32 0p B
10**
11 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 0p B
11 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/31 0p B
11 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 47/31 0p B
12**
13**
14 C3 JH Valle PSF 46/32 0p B
15 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 46/31 0p B
15 C3 Henrik Wirén Vedum PSK 46/31 0p B
15 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 46/31 0p B
16**
17**
18 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 46/28 0p B
19 (1)* C2 Martin Sohlberg P4IF 45/30 0p
20 C3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 45/31 0p
20 VetY Leif Johansson Mariestad PK 45/31 0p
21**
22 C3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 45/30 0p
23 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/29 0p
24 C3 Tomas Monsén Valle PSF 45/25 0p
25 C1 Richard Goos Lidköpings PSF 44/31 0p
25 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 44/31 0p
26**
27 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/30 0p
28 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 44/29 0p
29 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 44/26 0p
30 (2)* C2 Per Karlsson Finspångs PSK 43/30 0p
31 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 43/31 0p
32 C3 Stefan Östman Mariestad PK 43/30 0p
33 C1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 43/29 0p
33 C3 Jan Rask Mariestad PK 43/29 0p
34**
35 C1 Mattias Holmberg P4IF 42/24 0p
36 (3)* C2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 41/28 0p
37 (4)* C2 Sondre Stölen Vedum PSK 41/28 0p
38 C1 Jan Vidarsson Lidköpings PSF 41/30 0p
39 C1 Anton Fräs Lidköpings PSF 41/27 0p
40 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 41/25 0p
40 C2 Marcus Färén Mariestad PK 41/25 0p
41**
42 C2 Tommi Lund P4IF 40/30 0p
43 C1 Niklas Ekstrand Habo PK 40/28 0p
44 C2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/27 0p
45 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 38/27 0p
46 C2 Tomas Johansson Södra Dals PSF 36/22 0p
47 C1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 35/28 0p
48 C1 Eino Toivainen Valle PSF 35/25 0p
49 C1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 34/24 0p
50 C1 Stefan Suto Valle PSF 34/23 0p
51 C1 Thomas Karlström Valle PSF 33/24 0p
52 C2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 33/20 0p
53 C2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 28/22 0p
54 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 24/20 0p
55 VetY Tommy Svahn P4IF 14/13 0p
56 D1 Heidi Nilsson Falköpings SSK 6/5 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/32 0p S
1 A3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/32 0p S
1 A3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/32 0p S
1 A3 Mikael Larsson F16 PK 48/32 0p S
2**
3**
4**
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/31 0p B
6 A3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 45/28 0p B
7 A3 Daniel Bergman P4IF 45/26 0p B
8 A3 Stefan Östman Mariestad PK 44/28 0p B
9 A1 Anton Fräs Lidköpings PSF 44/27 0p B
10 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 43/29 0p B
11 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 42/30 0p B
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/26 0p B
13 A3 JH Valle PSF 42/24 0p B
13 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 42/24 0p B
14**
15 A1 Richard Goos Lidköpings PSF 41/31 0p
16 A3 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 41/29 0p
17 A3 Jan Rask Mariestad PK 40/28 0p
18 A1 Mattias Holmberg P4IF 40/24 0p
19 A2 Sondre Stölen Vedum PSK 39/27 0p
20 A2 Martin Sohlberg P4IF 39/25 0p
21 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 38/30 0p
22 A1 Lars-Ove Knutsson Mariestad PK 37/26 0p
22 A3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 37/26 0p
23**
24 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 35/25 0p
25 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 31/23 0p
26 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 30/22 0p
27 A2 Tommi Lund P4IF 30/21 0p
28 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 29/24 0p
29 A2 Marcus Färén Mariestad PK 29/23 0p
29 A1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 29/23 0p
30**
31 A1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 25/22 0p
32 A2 Stefan Svensson Tidaholm PSK 21/19 0p
33 A2 Ulf Alteg Tidaholm PSK 20/18 0p
34 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 20/16 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/32 0p S
2 R3 Klas Svensson P4IF 47/32 0p S
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/29 0p S
4 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 47/26 0p S
5 R3 Mikael Larsson F16 PK 46/31 0p B
5 R3 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 46/31 0p B
6**
7 R3 Eric Svanberg Södra Dals PSF 46/30 0p B
8 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 44/28 0p
9 R2 Mathias Carlsson Sandhems PSK 43/30 0p
10 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/31 0p
11 R2 Per Karlsson Finspångs PSK 41/29 0p
12 R2 Tommi Lund P4IF 41/26 0p
13 R1 Niklas Ekstrand Habo PK 39/30 0p
14 R2 Martin Sohlberg P4IF 38/28 0p
15 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 37/27 0p
16 R3 Henrik Wirén Vedum PSK 37/26 0p
17 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/24 0p
18 R3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 31/21 0p
19 R1 Jimmy Zetterberg Skövde SPSK 27/21 0p
20 R2 Simoné Meeks Mariestad PK 20/17 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Anders Lindell P4IF 48/32 0p B
2 B3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/31 0p
3 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 35/25 0p
4 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/21 0p
5 B1 Mattias Arvidsson Grästorps PSK 25/21 0p

Grupp IPSC
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Optics Martin Nilsson P4IF 36/26 0p
2 Optics Gunnar Svensson P4IF 23/18 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Pokalen 1 2022-03-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Banan bestod av 35 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/35
 
71 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 113 st starter.
Dessa fördelades på 25st A-, 4st B-, 69st C- och 15st R-starter.
Det avlossades totalt 5424st skott fördelat på 1200st A-, 192st B-, 3312st C- och 720st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=392

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 David Wallberg Tidaholm PSK 45/32 49p B
2 C1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 42/31 55p
3 C1 Mattias Holmberg P4IF 37/24 46p
4 C1 Martin Carlson Tidaholm PSK 29/23 36p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Henrik Wirén Vedum PSK 48/35 56p S
2 C2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 47/34 56p S
3 C2 Johan Josefsson P4IF 44/34 55p
4 C2 Mats Lindgren Mariestad PK 44/31 56p
5 C2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 43/33 40p
6 C2 Mattias Karlsson Sandhems PSK 41/32 24p
7 C2 Marthin Andersson Valle PSF 40/29 46p
8 C2 Martin Sohlberg P4IF 39/32 48p
9 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 38/29 38p
10 C2 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 38/28 29p
11 C2 Alen Bandic Mariestad PK 37/27 57p
12 C2 Jerker Lindström Valle PSF 37/26 2p
13 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 36/29 35p
14 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 35/30 37p
15 C2 Johan Strand P4IF 35/28 34p
16 C2 Alf Engström Sandhems PSK 32/27 36p
17 C2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/23 23p
18 C2 Tommy Svahn P4IF 25/21 50p
19 C2 Gunnar Svensson P4IF 19/18 9p
20 C2 Fredrik Andersson Mariestad PK 17/12 40p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Lindell P4IF 48/35 61p S
2 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 48/35 54p S
3 C3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
4 C3 Morgan Andersson Mariestad PK 48/35 49p S
5 C3 Emil Bergman P4IF 47/34 58p S
6 C3 JH Valle PSF 46/35 54p B
7 C3 Daniel Bergman P4IF 46/34 56p B
8 C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 46/34 45p B
9 C3 Greger Meeks Mariestad PK 45/34 53p B
10 C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 45/34 45p B
11 C3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 45/32 59p B
12 C3 Christer Larsson Mariestad PK 45/32 51p B
13 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 44/35 59p
14 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/34 55p
15 C3 Mikael Fredin Mariestad PK 44/32 56p
16 C3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 43/32 55p
17 C3 Leif Johansson Mariestad PK 43/31 47p
18 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 42/30 53p
19 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 42/29 54p
20 C3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/29 31p
21 C3 Tomas Monsén Valle PSF 39/29 19p
22 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/28 50p
23 C3 Stefan Östman Mariestad PK 38/30 50p
24 C3 Tommi Lund P4IF 35/28 21p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Anna Pettersson Mariestad PK 45/33 47p B
2 D2 Åsa Dahlstedt Valle PSF 45/32 55p B
3 D2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 42/32 41p
4 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 39/32 48p
5 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 35/29 48p
6 D2 Marina Rask Mariestad PK 13/11 14p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Märta Pettersson Mariestad PK 43/33 51p
2 Jun Arvid Axelsson Tidaholm PSK 31/23 29p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 48/34 55p S
2 (2)* VetÄ Kenneth Eriksson Sandhems PSK 46/35 55p B
3 (3)* VetÄ Ove Holmberg Tidaholm PSK 46/31 56p B
4 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 46/34 52p B
5 (4)* VetÄ Christer Björnberg Sandhems PSK 39/29 37p
6 (5)* VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 35/27 37p
7 (6)* VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 35/26 34p
8 (7)* VetÄ Johnny Ericsson Valle PSF 33/26 36p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 46/35 50p B
2 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 46/34 37p B
3 VetY Kauko Räisänen Tidaholm PSK 42/32 55p
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 32/29 30p
5 VetY Stefan Storm Tidaholm PSK 27/25 13p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Mattias Holmberg P4IF 38/25 53p B
2 A1 Johan Sahlström Tidaholm PSK 37/28 23p
3 A1 David Wallberg Tidaholm PSK 36/30 34p
4 A1 Martin Carlson Tidaholm PSK 20/15 43p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Johan Strand P4IF 39/30 51p B
2 A2 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 37/29 45p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 32/29 27p
4 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 32/24 45p
5 A2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 31/27 16p
6 A2 Fredrik Andersson Mariestad PK 31/21 37p
7 A2 Fredrik Gustafsson Mariestad PK 29/22 58p
8 A2 Martin Sohlberg P4IF 25/21 27p
9 A2 Alen Bandic Mariestad PK 22/17 9p
10 A2 Tommy Svahn P4IF 15/12 1p
11 A2 Börje Wester P4IF 14/13 11p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Emil Bergman P4IF 45/34 47p S
2 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 45/33 55p S
3 A3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 41/28 45p B
4 A3 Tommy Susi Tidaholm PSK 39/31 48p B
4 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 39/31 48p B
5**
6 A3 Stefan Östman Mariestad PK 38/29 45p B
7 A3 Morgan Andersson Mariestad PK 37/26 50p
8 A3 Jan Rask Mariestad PK 31/26 4p
9 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 25/20 32p
10 A3 Philip Stöckel Mariestad PK 24/21 40p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Malin W-Jonsson Grästorps PSK 40/31 53p
2 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 37/28 51p
3 R2 Martin Sohlberg P4IF 35/29 50p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 34/26 32p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 29/21 42p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/35 53p S
2 R3 Anders Jakobsson Skövde SPSK 45/34 57p B
3 R3 Anders Lindell P4IF 44/31 55p B
4 R3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 42/33 56p B
5 R3 Morgan Andersson Mariestad PK 42/32 55p B
6 R3 Johan Sundkler Lidköpings PSF 42/31 57p B
7 R3 Tommi Lund P4IF 38/29 52p
8 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/28 45p
9 R3 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 35/27 31p
10 R3 Daniel Bergman P4IF 32/24 47p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Leif-Åke Lövgren Mariestad PK 29/21 50p
2 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 26/24 2p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 43/31 62p B
2 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 40/30 51p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 2 2020-03-21
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Marthin Andersson
Banan bestod av 30 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/30
 
13 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 17 st starter varav 15 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 2st A-, 1st B-, 13st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 816st skott fördelat på 96st A-, 48st B-, 624st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=359

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 47/29 25p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/29 19p
3 C3 JH Valle PSF 46/30 22p
4 C3 Marthin Andersson Valle PSF 45/28 19p
5 C2 Tomas Monsén Valle PSF 43/26 17p
6 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 42/27 15p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 41/27 10p
8 C1 Stefan Suto Valle PSF 41/23 17p
9 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/25 14p
10 C1 Lars Edgren Valle PSF 30/20 13p
11 C1 William Brickell Valle PSF 27/20 8p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Klas Svensson Valle PSF 47/29 24p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 38/24 9p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 42/28 21p

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Marthin Andersson Valle PSF 44/28 14p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 47/28 21p
2 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 43/27 13p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Fältpokalen 1 2020-03-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Jimmy Mård
Banan bestod av 31 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/31
 
16 st skyttar från 2 föreningar deltog och sköt sammanlagt 19 st starter varav 17 var tävlingsvarv och 2st träningsvarv
Dessa fördelades på 2st A-, 16st C- och 1st R-starter.
Det avlossades totalt 912st skott fördelat på 96st A-, 768st C- och 48st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=358

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson Valle PSF 47/29 22p
2 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 46/26 15p
3 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 45/26 2p
4 C3 JH Valle PSF 45/22 0p
5 C3 Marthin Andersson Valle PSF 44/29 7p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 44/28 17p
7 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 43/29 17p
8 C2 Jerker Lindström Valle PSF 43/24 1p
9 C2 Jimmy Mård Valle PSF 38/20 0p
10 C2 Tony Martinovic Valle PSF 35/19 3p
11 C1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 34/20 3p
12 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/19 13p
13 C1 Anna Ernius Ferraz Valle PSF 22/17 9p
14 C1 Tommy Carlsson Valle PSF 7/6 0p

Grupp A
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 39/22 19p
2 A3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/19 0p

Grupp R
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson Valle PSF 45/28 10p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/25 7p
2 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 33/24 7p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /customers/6/8/2/vpsf.se/httpd.www/REA/_func_lag.php on line 157 Warning: Undefined variable $LagResultat in /customers/6/8/2/vpsf.se/httpd.www/REA/_func_lag.php on line 166
Kretsmästerskap C-B Fält 2019-05-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Tomas Monsén
Kretsmästerskap C+B Fält, Skaraborgs Pistolskyttekrets
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger ett maxresultat av 48/34
 
41 st skyttar från 9 föreningar deltog och sköt tillsammans 63 st starter.
Dessa fördelades på 23st B- och 40st C-starter.
Det avlossades totalt 3024st skott fördelat på 1104st B- och 1920st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=324

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 44/30 20p
2 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 42/30 16p
3 C1 Simon Folke Tidaholm PSK 40/27 15p
4 C1 Marcus Alsing Grästorps PSK 31/20 9p
5 C1 Tommy Susi Tidaholm PSK 20/15 7p
6 C1 Jari-Pekka Jaatinen Mariestad PK 15/11 18p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Jerker Lindström Valle PSF 45/31 22p
2 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 36/26 13p
3 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 19/14 3p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 48/34 23p S
2 (2)* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 21p S
3 (3)* C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/32 16p S
4 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 47/34 15p S
5 C3 Anders Lindell P4IF 47/33 27p S
6 C3 Emil Bergman P4IF 47/32 21p S
7 C3 Marthin Andersson Valle PSF 47/31 23p S
8 C3 Klas Svensson P4IF 47/29 24p S
9 C3 Daniel Bergman P4IF 46/30 20p B
10 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 46/28 21p B
11 C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 45/32 16p
12 C3 Leif Johansson Mariestad PK 45/30 28p
13 C3 JH Valle PSF 45/30 19p
14 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/30 17p
15 C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 45/29 22p
16 C3 Gary Wade P4IF 44/32 15p
17 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 44/31 19p
18 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 42/30 20p
19 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 41/30 19p
20 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 41/25 18p
21 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/26 16p
22 C3 Tommi Lund P4IF 1/1 0p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marina Rask Mariestad PK 44/29 19p
2 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 34/24 17p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 47/33 20p S

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 47/32 20p S
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 42/30 14p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 6/2 0p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 47/33 20p S
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/29 18p
3 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 36/27 13p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Marcus Alsing Grästorps PSK 32/25 4p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Henrik Vang Tidaholm PSK 43/29 10p
2 B2 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 41/31 17p
3 B2 Marina Rask Mariestad PK 33/24 11p
4 B2 RJ Valle PSF 32/22 6p
5 B2 Stefan Storm Tidaholm PSK 24/18 7p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/33 13p S
2 (2)* B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 48/30 25p S
3 (3)* B3 Anders Lindell P4IF 48/33 24p S
4 B3 Klas Svensson P4IF 47/29 25p B
5 B3 Anders Grimling Lidköpings PSF 46/33 17p B
6 B3 Gary Wade P4IF 46/32 17p B
7 B3 Tommi Lund P4IF 45/32 18p B
8 B3 Jan Rask Mariestad PK 45/32 13p B
9 B3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 44/29 8p
10 B3 Emil Bergman P4IF 43/31 16p
11 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 41/31 17p
12 B3 Philip Stöckel Mariestad PK 40/27 20p
12 B3 Daniel Bergman P4IF 40/27 20p
13**
14 B3 JH Valle PSF 38/26 10p
15 B3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/26 15p
16 B3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 33/22 0p
17 B3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 30/23 7p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^

Lagresultat Grupp C
Finkalibrig pistol/revolver (.22)
# Lagnamn/Skytt Klubb Resultat Poäng
1 P4IF Lag 1 C P4IF 141/94 72p
(C3) Anders LindellP4IF47/3327p
(C3) Emil BergmanP4IF47/3221p
(C3) Klas SvenssonP4IF47/2924p
2 Valle PSF C Valle PSF 137/90 64p
(C3) Marthin AnderssonValle PSF47/3123p
(C3) JHValle PSF45/3019p
(C3) Fredrik GustafssonValle PSF45/2922p
3 Grästorp C Grästorps PSK 130/93 49p
(C3) Henrik SärehagGrästorps PSK47/3415p
(C3) Anders NorgrenGrästorps PSK47/3221p
(VetY) Lennart NilssonGrästorps PSK36/2713p
4 P4IF Lag 2 C P4IF 91/63 35p
(C3) Daniel BergmanP4IF46/3020p
(C3) Gary WadeP4IF44/3215p
(C3) Tommi LundP4IF1/10p

Lagresultat Grupp B
Grovkalibrig pistol, övriga
# Lagnamn/Skytt Klubb Resultat Poäng
1 P4IF Lag 1 B P4IF 140/94 67p
(B3) Anders LindellP4IF48/3324p
(B3) Klas SvenssonP4IF47/2925p
(B3) Tommi LundP4IF45/3218p
2 P4IF Lag 2 B P4IF 129/90 53p
(B3) Gary WadeP4IF46/3217p
(B3) Emil BergmanP4IF43/3116p
(B3) Daniel BergmanP4IF40/2720p
3 Grästorp B Grästorps PSK 121/89 34p
(B3) Anders NorgrenGrästorps PSK48/3313p
(B3) Henrik SärehagGrästorps PSK41/3117p
(B1) Marcus AlsingGrästorps PSK32/254p
4 Valle PSF B Valle PSF 100/71 23p
(B3) JHValle PSF38/2610p
(B2) RJValle PSF32/226p
(B3) Fredrik GustafssonValle PSF30/237p
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Skaraborgspokalen 2 2019-04-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Poängfältskjutning med tävlingsledare Fredrik Gustafsson
Tävlingen är en deltävling i Skaraborgspokalen som avgörs i 4 deltävlingar arrangerade av olika av kretsens medlemsklubbar under året.
Banan bestod av 34 figurer fördelat på 8 stationer. Detta ger en maxpoäng av 82 för tävlingen.
 
56 st skyttar från 10 föreningar deltog och sköt tillsammans 74 st starter.
Dessa fördelades på 9st A-, 2st B-, 55st C- och 8st R-starter.
Det avlossades totalt 3552st skott fördelat på 432st A-, 96st B-, 2640st C- och 384st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=311

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Carl Jansson Mariestad PK 78 (46/32) 51p B
2 C1 Mattias Wallander Falköpings SSK 78 (46/32) 46p B
3 C1 Anton Tropp Mariestad PK 77 (45/32) 30p
4 C1 Morgan Andersson Mariestad PK 76 (44/32) 38p
5 C1 Fredrik Andersson Mariestad PK 74 (43/31) 46p
6 C1 Mats Dahlstedt Valle PSF 59 (35/24) 17p
7 C1 Tommy Svahn P4IF 53 (33/20) 37p
8 C1 Johan Strand P4IF 40 (25/15) 26p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 77 (45/32) 47p
2 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 77 (46/31) 33p
3 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 76 (45/31) 34p
4 C2 Kauko Räisänen Tidaholm PSK 73 (43/30) 39p
5 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 70 (41/29) 39p
6 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 70 (41/29) 27p
7 C2 Jerker Lindström Valle PSF 66 (39/27) 7p
8 C2 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 65 (38/27) 43p
9 C2 Alen Ovcina Tidaholm PSK 59 (35/24) 45p
10 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 59 (33/26) 29p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 42 (25/17) 20p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Stefan Johansson Falköpings SSK 82 (48/34) 50p S
2 (2)* C3 Klas Svensson P4IF 82 (48/34) 49p S
3 (2)* C3 Anders Lindell P4IF 82 (48/34) 49p S
4 (4)* C3 Janne Räisänen Tidaholm PSK 82 (48/34) 48p S
5 (5)* C3 Stefan Östman Mariestad PK 80 (47/33) 52p S
6 (6)* C3 Jan Rask Mariestad PK 80 (47/33) 51p S
7 (7)* C3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 80 (47/33) 48p S
8 (8)* C3 Daniel Bergman P4IF 80 (47/33) 47p S
9 (9)* C3 Leif Johansson Mariestad PK 79 (46/33) 37p B
10 (10)* C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 79 (46/33) 34p B
11 (11)* C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 79 (46/33) 31p B
12 (12)* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 78 (45/33) 40p B
13 (13)* C3 Tommi Lund P4IF 78 (46/32) 40p B
14 (14)* C3 Fredrik Gustafsson Valle PSF 78 (46/32) 38p B
15 (15)* C3 Marthin Andersson Valle PSF 78 (45/33) 42p B
16 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 76 (44/32) 33p
17 C3 Greger Meeks Mariestad PK 76 (44/32) 30p
18 C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 75 (44/31) 39p
19 C3 Olof Paulsson Tidaholm PSK 74 (43/31) 47p
20 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 73 (43/30) 32p
21 C3 Philip Stöckel Mariestad PK 61 (35/26) 24p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Åsa Dahlstedt Valle PSF 41 (25/16) 7p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Oddfors Skövde SPSK 64 (36/28) 22p
2 D2 Simoné Meeks Mariestad PK 62 (35/27) 35p
3 D2 Marina Rask Mariestad PK 62 (40/22) 23p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 79 (46/33) 47p B

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Josefine Möller Mariestad PK 61 (39/22) 38p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 82 (48/34) 48p S
2 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 76 (45/31) 39p
3 VetÄ Lennart Lindberg Grästorps PSK 75 (44/31) 42p
4 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 72 (43/29) 34p
5 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 59 (36/23) 28p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 74 (43/31) 40p
2 VetY Hans Hallbäck Valle PSF 73 (43/30) 24p
3 VetY Lennart Nilsson Grästorps PSK 72 (43/29) 47p
4 VetY Jan Gustavsson Sandhems PSK 60 (34/26) 13p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Carl Jansson Mariestad PK 69 (40/29) 31p
2 A1 Morgan Andersson Mariestad PK 68 (40/28) 33p
3 A1 Tommy Svahn P4IF 49 (29/20) 23p
4 A1 Johan Strand P4IF 47 (29/18) 14p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Henrik Vang Tidaholm PSK 78 (46/32) 49p S
2 A2 RJ Valle PSF 46 (27/19) 9p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 77 (45/32) 45p B
2 A3 Rasmus Storm Tidaholm PSK 72 (42/30) 26p B
3 A3 Daniel Bergman P4IF 63 (37/26) 39p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Alen Ovcina Tidaholm PSK 65 (36/29) 22p
2 R2 Lennart Lindberg Grästorps PSK 61 (36/25) 22p
3 R2 Stefan Storm Tidaholm PSK 60 (35/25) 20p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 57 (34/23) 31p
5 R2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 57 (35/22) 17p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 79 (46/33) 27p B
2 R3 Anders Lindell P4IF 77 (45/32) 31p B
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 60 (36/24) 53p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 78 (45/33) 42p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 80 (47/33) 45p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 3 2017-02-11
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
46 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt sammanlagt 77 st starter varav 76 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 16st A-, 6st B-, 39st C- och 16st R-starter.
Det avlossades totalt 3696st skott fördelat på 768st A-, 288st B-, 1872st C- och 768st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=221

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 45/26 24p
2 C1 Greger Meeks Mariestad PK 43/26 18p
3 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 42/21 18p
4 C1 Stefan Östman Mariestad PK 41/21 9p
5 C1 JH Valle PSF 39/18 2p
6 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 38/25 23p
7 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 35/18 12p
8 C1 Fredrik Westermark Mariestad PK 30/20 11p
9 C1 Pertti Terho Valle PSF 26/19 11p
10 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 26/17 17p
11 C1 Albin Arvidsson Valle PSF 14/11 5p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/26 21p
2 C2 PM Valle PSF 47/26 17p
3 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 47/26 16p
4 C2 Marthin Andersson Valle PSF 46/26 21p
5 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/26 12p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 45/23 23p
7 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 44/26 17p
8 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 42/25 8p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 41/19 7p
10 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 14p
11 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 40/23 4p
12 C2 Martin Algervik Valle PSF 40/22 8p
13 C2 Lars Andersson Vedum PSK 39/21 9p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Morgan Wahlström Laxå SKF 48/26 18p
2 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/26 11p
3 C3 Daniel Bergman P4IF 47/26 23p
4 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/26 21p
5 C3 Klas Svensson P4IF 46/26 24p
6 C3 Emil Bergman P4IF 45/26 20p
7 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/26 10p
8 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 42/23 15p

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 40/20 13p
2 D1 Marina Rask Mariestad PK 35/19 7p
3 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 34/22 12p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Theng Vedum PSK 46/25 7p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 40/23 5p
2 VetÄ Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 39/22 15p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Sebastian Strid Mariestad PK 43/25 16p
2 A1 JG Valle PSF 43/25 14p
3 A1 Greger Meeks Mariestad PK 40/23 9p
4 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 27/13 13p
5 A1 Sofia Lindgren Mariestad PK 17/11 6p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 13/8 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Martin Algervik Valle PSF 44/24 7p
2 A2 PM Valle PSF 39/23 5p
3 A2 Jimmy Mård Valle PSF 38/19 14p
4 A2 Johan Josefsson P4IF 35/20 18p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 34/20 1p
6 A2 Martin Olsson Vedum PSK 33/20 7p
7 A2 Magnus Boman Mariestad PK 30/20 1p
8 A2 Henrik Häggander Falköpings SSK 29/21 10p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jan Rask Mariestad PK 36/22 4p
2 A3 Emil Bergman P4IF 29/21 13p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 35/18 11p
2 R1 Sven-Olof Olofsson Laxå SKF 30/20 14p
3 R1 Pertti Terho Valle PSF 30/18 12p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/26 12p
2 R2 Tomas Monsén Valle PSF 44/25 18p
3 R2 Magnus Boman Mariestad PK 43/25 7p
4 R2 Daniel Johansson Valle PSF 42/19 0p
5 R2 Agneta Theng Vedum PSK 40/24 13p
6 R2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 37/23 15p
7 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 35/21 2p
8 R2 Lars Andersson Vedum PSK 34/24 15p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 48/26 19p
2 R3 Klas Svensson P4IF 46/26 19p
3 R3 Daniel Bergman P4IF 46/25 17p
4 R3 Morgan Wahlström Laxå SKF 40/23 17p
5 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 36/20 12p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 44/22 20p
2 B1 Marina Rask Mariestad PK 32/20 8p
3 B1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 31/20 12p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 38/22 4p
2 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 38/18 9p
3 B2 Martin Olsson Vedum PSK 19/11 15p
 

Klass C1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 JH Valle PSF 43/20 1p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 2 2017-02-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
41 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 68 st starter varav 65 var tävlingsvarv och 3st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 3st B-, 37st C- och 13st R-starter.
Det avlossades totalt 3264st skott fördelat på 720st A-, 144st B-, 1776st C- och 624st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=220

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Sebastian Strid Mariestad PK 47/29 8p
2 C1 Greger Meeks Mariestad PK 45/29 7p
3 C1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 45/28 7p
4 C1 Stefan Östman Mariestad PK 45/27 3p
5 C1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 40/26 9p
6 C1 JH Valle PSF 39/21 0p
7 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 37/29 6p
8 C1 Christian Söderberg P4IF 32/23 0p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommi Lund P4IF 48/29 9p
1 C2 Andreas Lundgren Valle PSF 48/29 9p
1 C2 PM Valle PSF 48/29 9p
2**
3**
4 C2 Tomas Monsén Valle PSF 47/29 6p
5 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/28 10p
6 C2 Johan Josefsson P4IF 46/29 11p
7 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 46/29 7p
8 C2 Philip Stöckel Mariestad PK 45/26 1p
9 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 44/25 8p
10 C2 Gordon Ahlberg Mariestad PK 42/29 9p
11 C2 Martin Algervik Valle PSF 42/27 7p
12 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/25 4p
13 C2 Adam Larsson Falköpings SSK 41/23 5p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/21 11p
15 C2 Lars Andersson Vedum PSK 33/19 2p
16 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/22 3p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Jimmy Ågesjö P4IF 48/29 8p
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/29 8p
2**
3 C3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/29 6p
4 C3 Daniel Bergman P4IF 47/28 6p
5 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 45/25 9p
6 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 40/22 8p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 24/18 8p
2 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 23/11 0p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 37/24 2p
2 VetÄ Göran Hallbäck Valle PSF 30/24 8p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 JG Valle PSF 47/29 10p
2 A1 Greger Meeks Mariestad PK 45/28 10p
3 A1 Sebastian Strid Mariestad PK 38/25 6p
4 A1 Christian Söderberg P4IF 36/27 3p
5 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 29/13 5p
6 A1 Simoné Meeks Mariestad PK 23/18 3p
7 A1 Sofia Lindgren Mariestad PK 16/7 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommi Lund P4IF 44/27 8p
2 A2 PM Valle PSF 43/29 0p
3 A2 Andreas Lundgren Valle PSF 43/26 5p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 38/27 3p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 37/21 0p
6 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 34/17 1p
7 A2 Philip Stöckel Mariestad PK 27/23 0p
8 A2 Johan Josefsson P4IF 25/13 0p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Nisse Karlsson Skövde SPSK 34/22 1p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Tomas Monsén Valle PSF 46/27 3p
2 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 42/23 7p
3 R2 Daniel Johansson Valle PSF 41/28 6p
4 R2 Magnus Boman Mariestad PK 40/23 6p
5 R2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 1p
6 R2 Lars Andersson Vedum PSK 28/18 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/29 8p
2 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 47/29 5p
3 R3 Jimmy Ågesjö P4IF 46/28 4p
4 R3 Daniel Bergman P4IF 44/26 0p
5 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/26 7p
6 R3 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 40/25 7p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 RJ Valle PSF 34/17 1p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Joakim Honkanen Valle PSF 33/18 0p
2 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 30/19 6p
 

Klass C1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Cajsa Fredriksson Mariestad PK 48/29 6p
2 C1 JH Valle PSF 42/22 8p
 

Klass C2 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/28 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

3an CUP 1 2016-02-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare RJ
 
52 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt sammanlagt 70 st starter varav 69 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 15st A-, 1st B-, 42st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 3360st skott fördelat på 720st A-, 48st B-, 2016st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=78

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 JG Valle PSF 50/22 57p
2 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 48/26 60p
3 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 48/20 58p
4 C1 Maria Lundin Skövde SPSK 46/26 55p
5 C1 Oskar Lindblom Valle PSF 42/19 51p
6 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/23 56p
7 C1 Adam Larsson Falköpings SSK 38/15 47p
8 C1 RJ Valle PSF 37/17 38p
9 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 37/15 53p
10 C1 Patric Olovsson Vargöns PK 36/19 40p
11 C1 Carl-Henric Bergqvist Mariestad PK 35/20 50p
12 C1 Greger Meeks Mariestad PK 27/25 57p
13 C1 Thomas Persson Vargöns PK 23/16 28p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 52/23 59p
2 C2 Marthin Andersson Valle PSF 51/29 52p
3 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 48/25 56p
4 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 47/20 52p
5 C2 Lars Andersson Vedum PSK 46/22 54p
6 C2 Henrik Lundin Skövde SPSK 45/22 56p
7 C2 Johan Josefsson P4IF 45/19 58p
8 C2 Jimmy Mård Valle PSF 43/18 58p
9 C2 Jan Ellström Vedum PSK 38/27 59p
10 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 34/14 45p
11 C2 Gunnar Svensson P4IF 30/13 47p
12 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 29/14 57p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Thomas Davidsson Vedum PSK 52/31 57p
2 C3 Mattias Axelsson Tidaholm PSK 51/30 56p
3 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 50/29 56p
3 C3 Anders Lindell P4IF 50/29 56p
4**
5 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 50/26 58p
6 C3 Klas Svensson P4IF 49/28 59p
7 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 49/28 57p
8 C3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 45/22 57p
9 C3 Tommi Lund P4IF 44/30 57p
10 C3 Jan Rask Mariestad PK 44/29 58p
11 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 43/21 58p
12 C3 Urban Johansson Töreboda PSK 40/28 14p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 45/20 59p
2 D1 Lisa Enqvist Falköpings SSK 39/16 48p
3 D1 Simoné Meeks Mariestad PK 9/8 35p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 40/20 48p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 37/19 43p
2 A1 Maria Lundin Skövde SPSK 28/16 44p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 41/21 46p
2 A2 Mats Lindgren Mariestad PK 40/20 54p
3 A2 Johan Josefsson P4IF 38/20 56p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 37/16 55p
5 A2 Daniel Johansson Valle PSF 31/15 45p
6 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 22/12 53p
7 A2 Bengt Thiger Lidköpings PSF 10/7 8p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Jan Rask Mariestad PK 47/30 55p
2 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 47/26 54p
3 A3 Johan Feldtmann Vargöns PK 42/28 50p
4 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 40/23 51p
5 A3 Morgan Lindgren Mariestad PK 35/18 51p
6 A3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 32/20 35p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Clas-Göran Persson Vargöns PK 25/19 39p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Lars Andersson Vedum PSK 43/21 51p
2 R2 Magnus Boman Mariestad PK 40/15 57p
3 R2 Henrik Lundin Skövde SPSK 37/19 54p
4 R2 Gunnar Svensson P4IF 36/18 54p
5 R2 Jan Ellström Vedum PSK 35/19 51p
6 R2 Jimmy Mård Valle PSF 32/15 54p
7 R2 Mats Lindgren Mariestad PK 29/19 45p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 52/23 56p
2 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 49/28 44p
3 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 40/24 49p
4 R3 Morgan Lindgren Mariestad PK 39/19 51p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 31/19 40p
 

Klass D1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Sofia Lindgren Mariestad PK 27/13 0p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Tranknallen 2015-04-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
83 st skyttar från 23 föreningar deltog och sköt tillsammans 161 st starter.
Dessa fördelades på 32st A-, 13st B-, 76st C- och 40st R-starter.
Det avlossades totalt 7728st skott fördelat på 1536st A-, 624st B-, 3648st C- och 1920st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=120

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 42/27 36p
2 C1 Morgan Lindgren Mariestad PK 41/28 24p
3 C1 Mattias Henrysson Mölndals SF 41/26 38p
4 C1 Simon Jander Örebro PSSK 40/29 31p
5 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 39/28 19p
6 C1 Martin Nilsson P4IF 36/26 25p
7 C1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 36/25 27p
8 C1 Björn Olsson Mariestad PK 33/20 24p
9 C1 Mark Frost Lidköpings PSF 30/22 14p
9 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 30/22 14p
10**
11 C1 Daniel Berggren Örgryte PK 29/20 14p
12 C1 Magnus Sundblad P4IF 27/22 11p
13 C1 Elina Andersson Skövde SPSK 25/21 12p
14 C1 Henrik Lundin Skövde SPSK 25/20 8p
15 C1 Alen Ovcina Tidaholm PSK 19/17 6p
16 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 3/2 0p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Torbjörn Johansson Arvika PK 46/31 35p B
2 C2 Leif Johansson Mariestad PK 44/28 35p
3 C2 Erik Johansson P4IF 43/28 40p
4 C2 Henrik Vang Tidaholm PSK 39/28 34p
5 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 38/29 18p
6 C2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 38/26 24p
7 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 38/25 29p
8 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 35/26 31p
9 C2 Stefan Storm Tidaholm PSK 32/24 18p
10 C2 Roland Nordin Göteborgs PSSK 32/21 25p
11 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 30/22 15p
12 C2 Johan Josefsson P4IF 29/21 21p
13 C2 Allan Jepsen Töreboda PSK 29/19 8p
14 C2 Lars Karlberg Töreboda PSK 22/17 12p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Åke Nordin Borås FOK 48/32 46p S
2 C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/32 42p S
3 C3 Klas Svensson P4IF 48/32 41p S
4 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/32 47p S
5 C3 Rikard Alvén Mölndals SF 47/32 40p S
6 C3 Daniel Bergman P4IF 47/32 39p S
7 C3 Christer Larsson Mariestad PK 47/31 45p S
8 C3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 43p S
9 C3 Morgan Hielm Nyköpings PK 46/32 31p B
10 C3 Michael Thersthol Skövde SPSK 46/31 38p B
11 C3 Jan Rask Mariestad PK 46/31 37p B
12 C3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 46/31 35p B
13 C3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 46/30 42p B
14 C3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 46/30 35p B
15 C3 Claes Nilsson Mölndals SF 45/31 39p B
16 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/31 30p B
17 C3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 45/30 40p B
18 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/30 38p B
19 C3 Daniel Jander Örebro PSSK 45/29 46p B
20 C3 Michael Holm Örebro PSSK 44/30 36p
21 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 44/30 33p
22 C3 Karl Hansson Sollebrunns PK 43/32 43p
23 C3 Jan Lövgren Hallsbergs PK 43/29 36p
24 C3 Emil Bergman P4IF 43/28 46p
25 C3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 42/27 41p
26 C3 Per Wikman Lidköpings PSF 41/29 34p
27 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/28 25p
28 C3 Per-Inge Berggren Örgryte PK 40/27 28p
29 C3 Jonas Olsson Sollebrunns PK 39/29 30p
30 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/23 35p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Helena Linell Vårgårda PSK 44/29 34p
2 D2 Tara Merdini Mölndals SF 43/30 33p
3 D2 Nina Smidefors Mölndals SF 40/28 43p
4 D2 Åsa Grip Göteborgs PSSK 40/26 33p
5 D2 Agneta Theng Vedum PSK 32/26 13p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Marie Brunsson Örgryte PK 47/32 36p S
2 D3 Linda Gåård Trollhättans PK 46/31 38p B
3 D3 Marie Björk Mölndals SF 45/31 26p B

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/32 43p S
2 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 47/31 36p S

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/32 46p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 38/26 34p
3 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 27/18 16p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Sören Rehn Tidaholm PSK 48/32 50p S
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 46/31 34p B
3 VetY Åke Samuelsson Örgryte PK 34/24 30p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 40/27 28p
2 A1 Mikael Arnerwik P4IF 37/24 28p
3 A1 Martin Nilsson P4IF 33/25 23p
4 A1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 21/17 12p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Tommi Lund P4IF 43/29 31p B
2 A2 Erik Johansson P4IF 42/28 30p B
3 A2 Torbjörn Johansson Arvika PK 35/24 20p
4 A2 Urban Johansson Töreboda PSK 30/24 18p
5 A2 Johan Josefsson P4IF 30/20 9p
6 A2 Tara Merdini Mölndals SF 29/22 18p
7 A2 Stefan Hellberg Falköpings SSK 26/24 6p
8 A2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 25/19 21p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Åke Nordin Borås FOK 48/32 43p S
2 A3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 47/31 39p S
3 A3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 46/31 41p S
3 A3 Martin Rehn Tidaholm PSK 46/31 41p S
4**
5 A3 Christer Larsson Mariestad PK 45/31 32p B
6 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/29 42p B
7 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/27 40p B
8 A3 Gary Wade P4IF 42/29 35p B
9 A3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 42/28 29p B
10 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 40/26 39p
11 A3 Jan Rask Mariestad PK 39/25 25p
12 A3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 38/26 28p
13 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 37/20 27p
14 A3 Michael Thersthol Skövde SPSK 36/20 15p
15 A3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 33/22 15p
16 A3 Jan Lövgren Hallsbergs PK 32/24 23p
17 A3 Claes Nilsson Mölndals SF 32/22 8p
18 A3 Emil Bergman P4IF 31/22 25p
19 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 25/18 18p
20 A3 Marie Björk Mölndals SF 25/17 23p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Mark Frost Lidköpings PSF 29/22 13p
2 R1 Henrik Lundin Skövde SPSK 24/17 24p
3 R1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 20/16 16p
4 R1 Philip Stöckel Mariestad PK 12/10 11p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Torbjörn Andersson Arvika PK 42/29 32p
2 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 38/25 24p
3 R2 Rasmus Storm Tidaholm PSK 37/26 27p
4 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 36/24 29p
5 R2 Roland Nordin Göteborgs PSSK 35/22 35p
6 R2 Agneta Theng Vedum PSK 32/22 27p
7 R2 Tara Merdini Mölndals SF 30/22 34p
8 R2 Henrik Vang Tidaholm PSK 28/17 16p
9 R2 Nina Smidefors Mölndals SF 27/21 9p
10 R2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 27/20 21p
11 R2 Stefan Storm Tidaholm PSK 26/17 15p
12 R2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 20/16 3p
13 R2 Åsa Grip Göteborgs PSSK 19/15 9p
14 R2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 18/15 9p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Martin Rehn Tidaholm PSK 48/32 40p S
2 R3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 48/32 32p S
3 R3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 45p S
4 R3 Klas Svensson P4IF 47/28 44p S
5 R3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 47/27 33p S
6 R3 Per-Inge Berggren Örgryte PK 46/30 43p B
7 R3 Michael Holm Örebro PSSK 46/30 36p B
8 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/30 43p B
9 R3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 45/29 32p B
10 R3 Rikard Alvén Mölndals SF 44/30 39p B
11 R3 Linda Gåård Trollhättans PK 44/26 35p B
12 R3 Per Wikman Lidköpings PSF 43/29 38p B
13 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 43/28 32p B
14 R3 Marie Brunsson Örgryte PK 39/26 22p
15 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 38/26 29p
16 R3 Daniel Bergman P4IF 37/30 22p
17 R3 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 37/27 21p
18 R3 Åke Samuelsson Örgryte PK 37/26 25p
19 R3 Jonas Olsson Sollebrunns PK 36/26 30p
20 R3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/25 22p
21 R3 Marie Björk Mölndals SF 31/23 14p
22 R3 Karl Hansson Sollebrunns PK 25/23 16p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Erik Johansson P4IF 46/30 42p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 48/32 43p S
2 B3 Daniel Jander Örebro PSSK 48/32 39p S
3 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/31 55p B
4 B3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/31 42p B
5 B3 Christer Larsson Mariestad PK 47/31 40p B
6 B3 Rikard Alvén Mölndals SF 46/30 45p
7 B3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/29 44p
8 B3 Michael Holm Örebro PSSK 44/29 42p
9 B3 Linda Gåård Trollhättans PK 43/28 32p
10 B3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/27 39p
11 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/25 38p
12 B3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 36/25 40p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Februaricup 4 2015-02-28
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
32 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 55 st starter varav 54 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 17st A-, 2st B-, 27st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 2640st skott fördelat på 816st A-, 96st B-, 1296st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=65

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/37 25p
2 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 35/27 10p
3 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 32/25 10p
4 C1 Lars Edgren Valle PSF 26/21 12p
5 C1 Mikael Börjesson Valle PSF 21/18 7p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 47/39 12p
2 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 46/38 16p
3 C2 Tommi Lund P4IF 46/37 17p
4 C2 Urban Johansson Töreboda PSK 46/36 17p
5 C2 Marthin Andersson Valle PSF 46/35 20p
6 C2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 45/38 13p
7 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 39/32 10p
8 C2 Lars Andersson Vedum PSK 33/29 7p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Christer Larsson Mariestad PK 48/39 23p
2 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/39 17p
3 C3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 47/38 18p
3 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/38 18p
4**
5 C3 Klas Svensson P4IF 46/38 27p
6 C3 Tobias Bohm P4IF 46/37 23p
6 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 46/37 23p
7**
8 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 46/37 14p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 38/32 11p
2 D1 Elina Andersson Skövde SPSK 30/21 7p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Agneta Theng Vedum PSK 41/31 15p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Albin Arvidsson Valle PSF 10/10 4p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 41/34 15p
2 VetÄ Lars Persson Valle PSF 36/28 8p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Jimmy Mård Valle PSF 41/30 9p
2 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 36/29 6p
3 A1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 23/21 7p
4 A1 Elina Andersson Skövde SPSK 13/9 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 44/35 19p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 41/31 16p
3 A2 Urban Johansson Töreboda PSK 39/32 8p
4 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 38/29 3p
5 A2 Tommi Lund P4IF 37/29 5p
6 A2 Martin Algervik Valle PSF 34/22 8p
7 A2 Lars Andersson Vedum PSK 31/23 0p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 48/39 21p
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/38 24p
3 A3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 46/30 22p
4 A3 Klas Svensson P4IF 45/31 16p
5 A3 Tobias Bohm P4IF 37/33 4p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Magnus Kihlström Valle PSF 43/34 13p
2 R1 Urban Johansson Töreboda PSK 39/33 9p
3 R1 Thomas Davidsson Vedum PSK 38/30 16p
4 R1 Agneta Theng Vedum PSK 38/30 13p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/38 21p
2 R3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/38 13p
3 R3 Marcus Nohlberg P4IF 36/31 6p
4 R3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 34/24 4p
5 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 28/23 5p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Tommi Lund P4IF 47/39 16p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 43/35 18p
 

Klass A2 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Jimmy Mård Valle PSF 31/30 9p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Februaricup 3 2015-02-21
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
30 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt sammanlagt 53 st starter varav 52 var tävlingsvarv och 1st träningsvarv
Dessa fördelades på 17st A-, 27st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 2544st skott fördelat på 816st A-, 1296st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=64

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 37/28 17p
2 C1 RJ Valle PSF 37/26 19p
3 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 34/19 9p
4 C1 Mikael Börjesson Valle PSF 24/20 11p
5 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 21/16 5p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 47/37 21p
2 C2 Tomas Monsén Valle PSF 45/35 21p
3 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 45/34 22p
4 C2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 44/34 17p
5 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 44/33 19p
6 C2 Tommi Lund P4IF 42/31 16p
7 C2 Urban Johansson Töreboda PSK 40/30 15p
8 C2 Magnus Kihlström Valle PSF 38/25 8p
9 C2 Daniel Johansson Valle PSF 35/25 13p
10 C2 Martin Algervik Valle PSF 33/26 9p
11 C2 Lars Andersson Vedum PSK 30/22 0p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 23/16 6p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/37 24p
2 C3 Klas Svensson P4IF 46/33 23p
3 C3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/33 15p
4 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 43/33 14p
5 C3 Tobias Bohm P4IF 42/32 14p

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Lisa Axvik Vedum PSK 37/29 15p
2 D1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 29/24 5p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Lars Persson Valle PSF 44/29 13p
2 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 32/24 14p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 28/24 4p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 40/31 17p
2 A1 Jimmy Mård Valle PSF 37/30 13p
3 A1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 10/8 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 44/34 18p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/27 17p
3 A2 Martin Algervik Valle PSF 39/27 9p
4 A2 Rickard Svensson Töreboda PSK 31/27 10p
5 A2 Urban Johansson Töreboda PSK 31/24 1p
6 A2 Lars Andersson Vedum PSK 28/20 4p
7 A2 Tommi Lund P4IF 28/19 14p
8 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 26/17 6p
9 A2 Daniel Johansson Valle PSF 22/15 3p
10 A2 Gunnar Svensson P4IF 14/12 2p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 44/35 21p
2 A3 Klas Svensson P4IF 39/24 18p
3 A3 Tobias Bohm P4IF 37/28 12p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Lisa Axvik Vedum PSK 25/19 0p
2 R1 Arne Jogesäter Valle PSF 19/13 0p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Daniel Johansson Valle PSF 36/23 12p
2 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 35/25 13p
3 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 33/26 6p
4 R2 Tomas Monsén Valle PSF 25/17 0p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 43/26 21p
2 R3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 40/27 3p
3 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 25/20 5p
 

Klass A1 (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Jimmy Mård Valle PSF 25/17 3p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Februaricup 2 2015-02-14
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
32 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt tillsammans 45 st starter.
Dessa fördelades på 15st A-, 25st C- och 5st R-starter.
Det avlossades totalt 2160st skott fördelat på 720st A-, 1200st C- och 240st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=63

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 47/28 31p
2 C1 Jimmy Mård Valle PSF 37/22 6p
3 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 36/22 11p
4 C1 Bengt Nilsson P4IF 36/21 8p
5 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 31/22 11p
6 C1 Håkan Ståhl Skövde SPSK 29/20 3p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/29 28p
2 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/28 29p
3 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 47/28 26p
4 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 45/29 27p
5 C2 Tommi Lund P4IF 40/25 25p
6 C2 Martin Algervik Valle PSF 38/24 10p
7 C2 Daniel Johansson Valle PSF 36/25 20p
8 C2 Lars Andersson Vedum PSK 33/24 4p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Klas Svensson P4IF 48/29 29p
2 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 48/29 24p
3 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 45/28 23p
4 C3 Tobias Bohm P4IF 45/27 26p
5 C3 Marcus Nohlberg P4IF 44/29 21p

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 34/23 11p
2 D1 Elina Andersson Skövde SPSK 31/21 13p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Albin Arvidsson Valle PSF 10/9 1p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Lars Persson Valle PSF 42/27 24p
2 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 42/26 16p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 28/19 7p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/27 21p
2 A1 Jimmy Mård Valle PSF 40/23 25p
3 A1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 29/17 8p
4 A1 RJ Valle PSF 19/14 25p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 42/23 23p
2 A2 Martin Algervik Valle PSF 40/27 19p
3 A2 Tommi Lund P4IF 39/24 29p
4 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 39/24 6p
5 A2 Lars Andersson Vedum PSK 30/20 1p
6 A2 Rickard Svensson Töreboda PSK 30/17 22p
7 A2 Daniel Johansson Valle PSF 20/16 10p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 48/29 28p
2 A3 Klas Svensson P4IF 46/23 37p
3 A3 Tobias Bohm P4IF 43/26 23p
4 A3 Jan Rask Mariestad PK 42/25 23p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 RJ Valle PSF 24/17 8p
2 R1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 18/13 15p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 46/26 22p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/28 29p
2 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 45/28 26p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Februaricup 1 2015-02-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
39 st skyttar från 7 föreningar deltog och sköt tillsammans 60 st starter.
Dessa fördelades på 17st A-, 34st C- och 9st R-starter.
Det avlossades totalt 2880st skott fördelat på 816st A-, 1632st C- och 432st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=62

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/27 18p
2 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 43/25 8p
3 C1 Jimmy Mård Valle PSF 38/25 10p
4 C1 Henrik Lundin Skövde SPSK 37/23 19p
5 C1 Lars Edgren Valle PSF 37/20 23p
6 C1 Björn Olsson Mariestad PK 30/19 10p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tomas Monsén Valle PSF 48/27 23p
2 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 47/26 24p
3 C2 Marthin Andersson Valle PSF 47/26 23p
4 C2 Thomas Davidsson Vedum PSK 46/27 19p
5 C2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 45/25 18p
6 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 44/27 12p
7 C2 Urban Johansson Töreboda PSK 44/23 19p
8 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 43/26 21p
9 C2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 41/26 20p
10 C2 Daniel Johansson Valle PSF 40/23 18p
11 C2 Lars Andersson Vedum PSK 36/23 9p
12 C2 Gunnar Svensson P4IF 32/19 5p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/27 26p
2 C3 Christer Larsson Mariestad PK 48/27 25p
3 C3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 48/27 20p
4 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/26 0p
5 C3 Klas Svensson P4IF 47/27 24p
6 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 47/27 23p
7 C3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 47/27 16p
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/27 17p
9 C3 Tobias Bohm P4IF 45/25 20p

Klass D1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D1 Agneta Oddfors Skövde SPSK 42/25 16p
2 D1 Elina Andersson Skövde SPSK 28/20 15p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/27 24p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 42/23 13p
2 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 40/25 13p
3 VetÄ Lars Persson Valle PSF 40/23 24p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 40/24 7p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 RJ Valle PSF 42/23 22p
2 A1 Henrik Lundin Skövde SPSK 39/23 9p
3 A1 Urban Johansson Töreboda PSK 35/23 12p
4 A1 Tom Krall Skövde SPSK 21/14 4p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Thomas Carlsson Töreboda PSK 46/26 22p
2 A2 Magnus Kihlström Valle PSF 43/23 9p
3 A2 Rickard Svensson Töreboda PSK 42/23 23p
4 A2 Martin Algervik Valle PSF 41/25 18p
5 A2 Joakim Honkanen Valle PSF 39/23 10p
6 A2 Lars Andersson Vedum PSK 38/29 11p
7 A2 Tomas Monsén Valle PSF 30/18 17p
8 A2 Daniel Johansson Valle PSF 27/16 5p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Kenneth Nolberger Mariestad PK 47/27 18p
2 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 45/27 14p
3 A3 Christer Larsson Mariestad PK 43/26 24p
4 A3 Tobias Bohm P4IF 43/25 19p
5 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 41/23 17p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 36/22 4p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Urban Johansson Töreboda PSK 48/27 16p
2 R2 Thomas Davidsson Vedum PSK 46/27 15p
3 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 40/24 17p
4 R2 Thomas Samuelsson Skövde SPSK 38/24 15p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 48/26 16p
2 R3 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/24 13p
3 R3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/24 21p
4 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/23 19p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Skaraborgspokalen 4 2014-10-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
61 st skyttar från 11 föreningar deltog och sköt tillsammans 61 st starter.
Dessa fördelades på 61st C-starter.
Det avlossades totalt 2928st skott fördelat på 2928st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=105

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Morgan Lindgren Mariestad PK 45/28 30p
2 C1 Mikael Arnerwik P4IF 43/29 29p
3 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 43/29 26p
4 C1 Philip Stöckel Mariestad PK 40/25 27p
5 C1 Alf Engström Sandhems PSK 38/25 23p
6 C1 Johan Josefsson P4IF 38/24 31p
7 C1 Henrik Vang Tidaholm PSK 37/25 30p
8 C1 Stefan Storm Tidaholm PSK 37/24 29p
9 C1 Martin Nilsson P4IF 37/24 21p
10 C1 Björn Fransson Falköpings SSK 33/19 31p
11 C1 Stefan Heberlein P4IF 30/21 20p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Johan Modigh P4IF 48/31 47p S
2 C2 Kent Eriksson Sandhems PSK 48/31 45p S
3 C2 Michael Thersthol Skövde SPSK 48/31 40p S
4 C2 Jerker Lindström Valle PSF 47/31 39p B
5 C2 Per Wikman Lidköpings PSF 47/30 44p B
6 C2 Marthin Andersson Valle PSF 45/30 39p
7 C2 Lennart Nilsson Grästorps PSK 45/29 32p
8 C2 Leif Johansson Mariestad PK 45/28 32p
9 C2 Andreas Granander Skövde SPSK 45/28 31p
10 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 44/28 35p
11 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 43/29 33p
12 C2 Olof Paulsson Tidaholm PSK 43/27 24p
13 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 42/27 26p
14 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 41/26 31p
15 C2 Bengt Larsson Falköpings SSK 39/27 30p
16 C2 Morgan Thorsberg Falköpings SSK 39/26 28p
17 C2 Lars Fredell Lidköpings PSF 37/25 24p
18 C2 Thomas Farrell P4IF 34/24 19p
19 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 31/21 29p
20 C2 Gunnar Svensson P4IF 23/17 21p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/31 51p S
2 C3 Anders Lindell P4IF 48/31 46p S
3 C3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 48/31 45p S
4 C3 Christer Larsson Mariestad PK 48/31 43p S
5 C3 Joakim Nilsson Töreboda PSK 47/31 40p B
6 C3 Carl-Johan Runström Sandhems PSK 47/30 41p B
7 C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 47/30 40p B
8 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 46/31 39p B
9 C3 Gary Wade P4IF 46/30 40p B
10 C3 Marcus Nohlberg P4IF 46/30 39p B
11 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 45/30 42p
12 C3 Jan Rask Mariestad PK 45/28 36p
13 C3 Martin Rehn Tidaholm PSK 44/27 33p
14 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 40/26 30p

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Viktoria Eriksson Sandhems PSK 45/30 36p
2 D2 Agneta Theng Vedum PSK 44/29 31p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 47/30 38p B

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Pelle Falk-Hedberg Mariestad PK 48/31 49p S
2 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 46/30 50p B

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/30 34p B
2 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 44/27 37p
3 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 42/27 23p
4 VetÄ Leif Pettersson Falköpings SSK 34/21 14p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Ove Holmberg Tidaholm PSK 47/30 40p B
2 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 47/30 39p B
3 VetY Lars Carlsson P4IF 46/31 39p B
4 VetY Christer Björnberg Falköpings SSK 41/27 35p
5 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 39/26 26p
6 VetY Börje Wester P4IF 28/20 19p
7 VetY Kenneth Persson Mariestad PK 19/11 2p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Kretsmästerskap A 2014-10-04
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
27 st skyttar från 8 föreningar deltog och sköt tillsammans 27 st starter.
Dessa fördelades på 27st A-starter.
Det avlossades totalt 1296st skott fördelat på 1296st A-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=104

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Andreas Lundgren Valle PSF 39/24 8p
2 A1 Martin Nilsson P4IF 38/26 16p
3 A1 Alf Engström Sandhems PSK 33/22 11p
4 A1 Henrik Vang Tidaholm PSK 15/12 7p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Martin Algervik Valle PSF 42/27 6p B
2 A2 Per Wikman Lidköpings PSF 40/27 29p B
3 A2 Johan Modigh P4IF 39/24 5p
4 A2 Jerker Lindström Valle PSF 35/24 18p
5 A2 Michael Thersthol Skövde SPSK 33/22 1p
6 A2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 31/21 7p
7 A2 Tommi Lund P4IF 29/22 14p
8 A2 Lars Fredell Lidköpings PSF 26/21 12p
9 A2 Börje Wester P4IF 21/16 12p
10 A2 Thomas Farrell P4IF 21/16 3p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 47/30 16p S
2 A3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 46/31 14p S
3 A3 Gary Wade P4IF 45/29 16p S
4 A3 Martin Rehn Tidaholm PSK 44/29 16p B
5 A3 Jan Rask Mariestad PK 43/27 8p B
6 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/30 19p B
7 A3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 41/27 7p B
8 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 39/25 12p
9 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 38/25 7p
10 A3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 38/23 9p
11 A3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 37/25 34p
12 A3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 35/22 5p
13 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 31/21 4p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Farfars Precision 2014-08-16
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Banskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
11 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt tillsammans 11 st starter.
Dessa fördelades på 11st C-starter.
Det avlossades totalt 275st skott fördelat på 275st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=88

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Stm
1 C2 Marthin Andersson Valle PSF 235 (47, 50, 43, 48, 47)
2 C3 Klas Svensson P4IF 232 (46, 45, 46, 49, 46)
3 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 216 (41, 45, 45, 46, 39)
4 C1 RJ Valle PSF 198 (41, 43, 44, 30, 40)
5 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 194 (39, 36, 40, 37, 42)
6 C1 Henrik Arvidsson Valle PSF 179 (35, 37, 36, 39, 32)
7 C2 Magnus Kihlström Valle PSF 162 (21, 33, 34, 41, 33)
8 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 157 (38, 30, 34, 32, 23)
9 C2 Martin Algervik Valle PSF 155 (24, 24, 36, 41, 30)
10 C1 Marcus Christiansen Skövde SPSK 137 (19, 33, 29, 26, 30)
11 Jun Albin Arvidsson Valle PSF 63 (19, 7, 23, 14, 0)

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

KM Fält C-B 2014-05-24
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
19 st skyttar från 3 föreningar deltog och sköt sammanlagt 25 st starter varav 21 var tävlingsvarv och 4st träningsvarv
Dessa fördelades på 5st B- och 20st C-starter.
Det avlossades totalt 1200st skott fördelat på 240st B- och 960st C-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=119

Grupp C
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Marthin Andersson Valle PSF 48/27 32p
2 C3 Klas Svensson P4IF 48/25 34p
3 C1 Andreas Lundgren Valle PSF 46/28 33p
3 C2 Tomas Monsén Valle PSF 46/28 33p
4**
5 VetÄ Lars Persson Valle PSF 46/28 30p
6 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 46/28 0p
7 C3 Marcus Nohlberg P4IF 45/27 0p
8 C2 Jerker Lindström Valle PSF 45/26 33p
9 VetY Göran Hallbäck Valle PSF 43/28 30p
10 C2 Hans Hallbäck Valle PSF 43/27 30p
11 C2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 43/27 21p
11 C1 Jimmy Mård Valle PSF 43/27 21p
12**
13 C1 Fredrik Gustafsson Valle PSF 41/24 26p
14 C2 Daniel Johansson Valle PSF 38/25 24p
15 C1 RJ Valle PSF 36/23 23p
16 VetÄ Sayla Persson Valle PSF 34/20 1p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Grupp B
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Marthin Andersson Valle PSF 47/26 21p
2 B3 Klas Svensson P4IF 47/25 38p
3 B2 Lars Persson Valle PSF 42/26 19p
4 B2 Alf-Ole Engesvik Valle PSF 41/24 22p
5 B2 Sayla Persson Valle PSF 34/22 25p
 

Grupp C (Träningsvarv - Utom Tävlan!)
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 48/26 33p
2 C1 Jonas Nilsson Skövde SPSK 41/19 4p
3 C1 Jimmy Mård Valle PSF 37/24 36p
4 C1 Håkan Ståhl Skövde SPSK 34/20 6p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Tranknallen 2014-04-06
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
67 st skyttar från 18 föreningar deltog och sköt tillsammans 131 st starter.
Dessa fördelades på 23st A-, 20st B-, 62st C- och 26st R-starter.
Det avlossades totalt 6288st skott fördelat på 1104st A-, 960st B-, 2976st C- och 1248st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=121

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Andreas Johansson Lidköpings PSF 45/33 34p B
2 C1 Emil Bergman P4IF 45/31 37p B
3 C1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 42/31 27p
4 C1 Stefan Högfeldt Skövde SPSK 42/30 36p
5 C1 Johan Josefsson P4IF 41/31 29p
6 C1 Johan Ligardh P4IF 32/24 23p
7 C1 Mats Lindgren Mariestad PK 29/21 21p
8 C1 Martin Nilsson P4IF 28/20 21p
9 C1 Fredrik Andersson P4IF 21/18 10p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Nicklas Fransson Örebro PSSK 47/33 35p B
2 C2 Karl Hansson Sollebrunns PK 45/32 36p B
3 C2 Jonas Olsson Sollebrunns PK 41/30 35p
4 C2 Sebastian Edenholm Hallsbergs PK 40/30 32p
5 C2 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 40/27 37p
6 C2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 37/29 20p
7 C2 Ingemar Persson Mariestad PK 37/24 25p
8 C2 Kenneth Karlsson Lidköpings PSF 36/26 18p
9 C2 Johan Ljungné P4IF 30/20 23p
10 C2 Håkan Borvall Mölndals SF 29/28 21p
11 C2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 29/26 20p
12 C2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 29/23 18p
13 C2 Lars Fredell Lidköpings PSF 28/22 13p
14 C2 Gunnar Svensson P4IF 24/20 16p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Jens Carlsson Örebro PSSK 48/34 45p S
2 (2)* C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 48/34 46p S
3 (3)* C3 Lennart Eriksson Sandhems PSK 48/34 36p S
4 (4)* C3 Thomas Engman Örebro PSSK 48/34 45p S
5 C3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 47/34 44p B
6 C3 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 47/34 27p B
7 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/33 42p B
8 C3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 47/33 36p B
9 C3 Klas Svensson P4IF 47/33 34p B
10 C3 Christer Larsson Mariestad PK 46/34 41p B
11 C3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 44/33 29p
12 C3 P-O Andersson Örebro PSSK 44/32 52p
13 C3 Daniel Bergman P4IF 44/31 28p
14 C3 Claes Nilsson Mölndals SF 43/31 36p
15 C3 Henrik Särehag Grästorps PSK 42/32 44p
16 C3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/31 23p
17 C3 Johan Samuelsson Vårgårda PSK 42/30 42p
18 C3 Amie Blomér Örebro PSSK 41/30 24p
18 C3 Rolf Haglund Landskrona PK 41/30 24p
19**
20 C3 Marcus Nohlberg P4IF 39/28 30p
21 C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 38/30 23p
22 C3 Jan Rask Mariestad PK 38/29 32p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D2 Marie Björk Mölndals SF 42/31 29p
2 D2 Nina Smidefors Mölndals SF 35/23 26p
3 D2 Elza Kisic Vårgårda PSK 34/25 24p

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Helena Linell Vårgårda PSK 47/34 45p B
2 D3 Kristina Andersson Lidköpings PSF 46/33 35p B
3 D3 Linda Gåård Trollhättans PK 44/32 35p
4 D3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 43/31 43p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Sven Samuelsson Vårgårda PSK 47/33 39p B
2 VetÄ Ragnar Olsson Fjugesta PSK 46/33 48p B
3 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/32 40p B
4 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 39/31 32p
5 VetÄ Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 38/30 32p
6 VetÄ S-O Billing Lidköpings PSF 37/29 37p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Gunnar Samuelsson Vårgårda PSK 47/33 39p B
2 VetY Wollrath Ivarsson Fjugesta PSK 45/32 30p B
3 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 43/32 40p
4 VetY Staffan Dahlin Skövde SPSK 1/1 0p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Per Wikman Lidköpings PSF 30/22 20p
2 A1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 23/19 12p
3 A1 Andreas Johansson Lidköpings PSF 18/15 6p
4 A1 Staffan Dahlin Skövde SPSK 17/15 9p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 41/32 27p B
2 A2 Håkan Borvall Mölndals SF 36/26 27p
3 A2 Marie Björk Mölndals SF 34/26 22p
4 A2 Sebastian Edenholm Hallsbergs PK 30/25 27p
5 A2 Lars Karlsson Tysslinge SK 30/22 12p
6 A2 Jörgen Karlsson P4IF 15/13 5p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Christer Larsson Mariestad PK 48/34 41p S
2 A3 Jens Carlsson Örebro PSSK 47/33 46p S
3 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/33 30p S
4 A3 Thomas Engman Örebro PSSK 44/30 38p B
5 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 43/30 37p B
6 A3 Erik Lindvall Tysslinge SK 39/28 27p B
7 A3 Klas Svensson P4IF 39/27 28p B
8 A3 Henrik Särehag Grästorps PSK 37/29 21p
9 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 36/28 25p
10 A3 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 36/27 19p
11 A3 Jan Rask Mariestad PK 36/26 27p
12 A3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 34/25 32p
13 A3 Claes Nilsson Mölndals SF 17/15 4p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Per Wikman Lidköpings PSF 38/29 24p B
2 R1 Magnus Zetterberg Fryksdalen PSKS 28/24 11p
3 R1 Stefan Högfeldt Skövde SPSK 14/11 5p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Nicklas Fransson Örebro PSSK 42/29 38p B
2 R2 Jonas Olsson Sollebrunns PK 36/29 29p
3 R2 Marie Björk Mölndals SF 35/29 14p
4 R2 Andreas Ågren Fryksdalen PSKS 33/24 28p
5 R2 S-O Billing Lidköpings PSF 32/26 21p
6 R2 Ingemar Persson Mariestad PK 32/24 14p
7 R2 Bengt-Göran Gustavsson Mariestad PK 31/26 21p
8 R2 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 30/24 13p
9 R2 Lars Fredell Lidköpings PSF 28/23 18p
10 R2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 28/21 13p
11 R2 Christer Karlsson Lidköpings PSF 26/22 13p
12 R2 Nina Smidefors Mölndals SF 24/20 19p
13 R2 Karl Hansson Sollebrunns PK 22/18 14p
14 R2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 15/14 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Klas Svensson P4IF 47/33 41p S
2 R3 Rolf Haglund Landskrona PK 44/33 28p S
3 R3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 44/32 26p S
4 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 43/31 34p B
5 R3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 41/30 34p B
6 R3 Erik Lindvall Tysslinge SK 39/30 31p B
7 R3 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/29 16p B
8 R3 Linda Gåård Trollhättans PK 33/25 17p
9 R3 Jari Koivusari Skövde SPSK 19/16 22p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Johan Ljungné P4IF 36/24 43p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Jens Carlsson Örebro PSSK 47/34 47p S
2 (2)* B3 P-O Andersson Örebro PSSK 47/29 44p S
3 (3)* B3 Ragnar Olsson Fjugesta PSK 47/33 50p S
4 (3)* B3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/33 45p S
5 (4)* B3 Linda Gåård Trollhättans PK 47/33 37p S
6 B3 Anders Norgren Grästorps PSK 46/34 45p B
7 B3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 46/32 48p B
8 B3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 46/31 39p B
9 B3 Mikael Gustafsson Trollhättans PK 46/30 48p B
10 B3 Gunnar Samuelsson Vårgårda PSK 44/31 41p
11 B3 Johan Samuelsson Vårgårda PSK 43/30 46p
12 B3 Sven Samuelsson Vårgårda PSK 43/30 37p
13 B3 Lennart Eriksson Sandhems PSK 42/31 31p
14 B3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 42/30 41p
15 B3 Wollrath Ivarsson Fjugesta PSK 41/30 35p
16 B3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 41/29 38p
17 B3 Amie Blomér Örebro PSSK 41/27 38p
18 B3 Henrik Särehag Grästorps PSK 40/30 38p
19 B3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 40/27 27p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Mörkret 2013-10-26
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
35 st skyttar från 16 föreningar deltog och sköt tillsammans 64 st starter.
Dessa fördelades på 19st A-, 6st B-, 27st C- och 12st R-starter.
Det avlossades totalt 3072st skott fördelat på 912st A-, 288st B-, 1296st C- och 576st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=213

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Michael Holm Örebro PSSK 47/29 33p B
2 C1 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 47/29 27p B
3 C1 Morgan Hielm Nyköpings PK 44/28 33p
4 C1 Andreas Börjesson Lilla Edet PK 44/28 21p
5 C1 Stefan Högfeldt Skövde SPSK 42/28 31p
6 C1 Mikael Ecocson Västbo PK 40/28 23p
7 C1 Martin Nilsson P4IF 40/24 27p
8 C1 Johan Bengtsson Göteborgs PSSK 36/26 10p
9 C1 Tobias Erlingsson P4IF 35/24 26p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Henrik Wirén Vedum PSK 48/29 37p S
2 C2 Björn Södermark P4IF 47/29 32p B
3 C2 Kevin Sebastian Österlind Lilla Edet PK 47/29 29p B
4 C2 Daniel Bergman P4IF 46/29 31p
5 C2 Jerker Lindström Valle PSF 46/29 26p
6 C2 Per Gustafsson P4IF 46/28 28p
7 C2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 46/28 26p
8 C2 Mikael Johannessen Västbo PK 42/26 28p

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C3 P-O Andersson Örebro PSSK 48/29 37p S
2 C3 Rikard Alvén Mölndals SF 48/29 36p S
3 C3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/28 36p B
3 C3 Christer Emanuelsson Västbo PK 47/28 36p B
4**
5 C3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 45/28 34p
6 C3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 45/28 27p
7 C3 Stefan Rosander Västbo PK 44/28 28p
8 C3 Tomas Dahl Grästorps PSK 39/23 28p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Adam Enocson Västbo PK 39/25 22p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Göran Hansson Sjuntorps PSK 40/25 12p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 42/26 23p B
2 A1 Morgan Hielm Nyköpings PK 37/25 24p
3 A1 Martin Algervik Valle PSF 37/24 10p
4 A1 Andreas Börjesson Lilla Edet PK 33/21 26p
5 A1 Mikael Ecocson Västbo PK 26/19 15p
6 A1 Stefan Högfeldt Skövde SPSK 2/2 0p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Per Gustafsson P4IF 44/29 25p S
2 A2 Kevin Sebastian Österlind Lilla Edet PK 44/28 32p S
3 A2 Jori Selin Lilla Edet PK 36/25 20p
4 A2 Jerker Lindström Valle PSF 29/21 14p
5 A2 Mikael Johannessen Västbo PK 28/19 5p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 47/29 31p S
2 A3 Christer Emanuelsson Västbo PK 42/27 26p B
3 A3 Gullmar Sjöqvist Lilla Edet PK 42/27 25p B
4 A3 Albin Prelog Vårgårda PSK 41/26 25p
5 A3 Tomas Dahl Grästorps PSK 41/26 23p
6 A3 Urban Johansson Töreboda PSK 40/25 20p
7 A3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 39/24 26p
8 A3 Thomas Davidsson Vedum PSK 35/24 11p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Adam Enocson Västbo PK 30/19 17p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Henrik Wirén Vedum PSK 43/29 26p B
2 R2 Daniel Bergman P4IF 43/29 24p B
3 R2 Jori Selin Lilla Edet PK 41/26 24p
4 R2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 41/26 23p
5 R2 Magnus Kihlström Valle PSF 37/22 10p
6 R2 Tommy Ottosson Mariestad PK 24/18 8p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Gullmar Sjöqvist Lilla Edet PK 45/28 24p S
2 R3 Stefan Rosander Västbo PK 44/28 30p B
3 R3 Urban Johansson Töreboda PSK 44/27 32p B
4 R3 Thomas Davidsson Vedum PSK 43/27 29p B
5 R3 Albin Prelog Vårgårda PSK 37/25 18p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Michael Holm Örebro PSSK 47/28 36p
2 B1 Johan Bengtsson Göteborgs PSSK 35/22 14p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Björn Södermark P4IF 44/28 31p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B3 Rikard Alvén Mölndals SF 48/29 37p B
2 B3 P-O Andersson Örebro PSSK 48/29 33p B
3 B3 Fredrik Tjepljak Örebro PSSK 44/27 29p

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF

Tranknallen 2013 2013-04-07
Vallebygdens Pistolskytteförening (Valle PSF)

Tävlingsinfo
Tävlingen var en Fältskjutning med tävlingsledare Lars Persson
 
99 st skyttar från 29 föreningar deltog och sköt tillsammans 197 st starter.
Dessa fördelades på 45st A-, 21st B-, 90st C- och 41st R-starter.
Det avlossades totalt 9456st skott fördelat på 2160st A-, 1008st B-, 4320st C- och 1968st R-skott.
Direktlänk till detta resultat: http://www.vpsf.se/REA/?t=197

Klass C1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C1 Emil Bergman P4IF 47/34 38p S
2 C1 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 45/33 33p B
3 C1 Gustav Bergenstråle Lidköpings PSF 42/31 24p
4 C1 Per Wikman Lidköpings PSF 39/30 31p
5 C1 Andreas Hellqvist P4IF 39/30 24p
6 C1 Mikael Holm Örebro PSSK 39/29 27p
7 C1 Magnus Larsson Kristinehamn PK 38/28 17p
8 C1 Stefan Högfeldt Skövde SPSK 37/29 18p
9 C1 Erik Joutsen Vårgårda PSK 37/26 23p
10 C1 Johan Ligardh P4IF 37/24 28p
11 C1 Caj Wessand Borås FOK 35/27 25p
12 C1 Henrik Vang Tidaholm PSK 35/23 22p
13 C1 Bertil Prelog Vårgårda PSK 33/25 25p
14 C1 Gunnar Svensson P4IF 31/20 21p
15 C1 Per Nilsson P4IF 29/22 9p
16 C1 Fredrik Andersson P4IF 28/22 5p
17 C1 Martin Nilsson P4IF 26/21 13p

Klass C2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 C2 Tommy Nässén Kristinehamn PK 47/34 35p S
2 C2 Per-Erik Söderberg Kristinehamn PK 46/33 38p B
3 C2 Tommy Pehrson Mariestad PK 46/33 35p B
4 C2 Johan Kjellström Lidköpings PSF 45/33 34p B
5 C2 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 45/32 38p B
6 C2 Daniel Bergman P4IF 44/32 32p
7 C2 Karl Hansson Sollebrunns PK 44/32 29p
7 C2 Markku Glans Sollebrunns PK 44/32 29p
8**
9 C2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 42/32 19p
10 C2 Rickard Svensson Töreboda PSK 41/33 33p
11 C2 Ingemar Persson Mariestad PK 40/29 21p
12 C2 Tomas Svensson P4IF 38/27 25p
13 C2 Roger Wiklund Örgryte PK 38/27 23p
14 C2 Robert Lorentsson Skepplanda SF 37/26 31p
15 C2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 36/27 28p
16 C2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 36/25 27p
17 C2 Tommy Ottosson Mariestad PK 35/23 20p
18 C2 Lars Fredell Lidköpings PSF 34/26 14p
19 C2 Jörgen Karlsson P4IF 33/22 18p
20 C2 Fredrik Keltermyr Falköpings SSK 32/25 21p
21 C2 Alfred Klingvall P4IF 31/26 22p
22 C2 Henrik Häggander Falköpings SSK 30/22 11p

** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass C3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* C3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/35 40p S
2 (2)* C3 Tommy Alvar Mariestad PK 48/35 36p S
3 (3)* C3 Martin Ludvigsson Vårgårda PSK 48/35 39p S
4 (4)* C3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/35 40p S
5 (5)* C3 Christer Larsson Mariestad PK 47/35 36p S
6 (6)* C3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/35 35p S
7 (7)* C3 Krister Persson Borås PS 47/35 32p S
8 (8)* C3 Martin Rehn Tidaholm PSK 47/34 42p S
9 (9)* C3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 47/34 38p S
10 (10)* C3 Rikard Alvén Mölndals SF 47/34 34p S
11 (11)* C3 Andreas Åhman Mölndals SF 47/34 32p S
12 (12)* C3 Kalle Dahlbom Karlstad PKoSSK 47/34 27p S
13 (13)* C3 Klas Svensson P4IF 47/32 35p S
14 (14)* C3 Daniel Jander Örebro PSSK 46/34 39p B
15 (15)* C3 Jens Carlsson Örebro PSSK 46/34 36p B
16 (16)* C3 Jonas Landin Skepplanda SF 46/34 32p B
17 (17)* C3 Michael Gustafsson Trollhättans PK 46/33 35p B
18 (18)* C3 P-O Andersson Örebro PSSK 46/33 33p B
19 (19)* C3 Björn Rutgersson Södra Dals PSF 46/33 32p B
20 (20)* C3 Rolf Haglund Landskrona PK 45/33 28p B
21 (21)* C3 Jan Nilsson Starrkärr SKF 45/32 38p B
22 (22)* C3 Claes Nilsson Mölndals SF 45/32 36p B
23 (23)* C3 Mikael Persson Tidaholm PSK 44/33 32p
24 (24)* C3 Tomas Dahl Grästorps PSK 44/32 29p
25 (25)* C3 Mikael Norberg Karlstad PKoSSK 44/32 27p
26 (26)* C3 Jan Rask Mariestad PK 44/32 27p
27 (27)* C3 Kevin Sebastian Österlind Lilla Edet PK 43/31 26p
28 (28)* C3 Per Hansson Borås FOK 42/30 28p
29 (29)* C3 Jimmy Ivarsson Lidköpings PSF 42/30 15p
30 (30)* C3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 42/29 22p
31 (31)* C3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 40/30 35p
32 (32)* C3 Jari Koivusari Skövde SPSK 39/27 29p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

Klass D2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* D2 Yvonne Prelog Vårgårda PSK 43/32 22p
2 (2)* D2 Marie Björk Mölndals SF 36/27 17p
3 (3)* D2 Nina Smidefors Mölndals SF 36/26 26p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.

Klass D3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 D3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 46/33 34p B
2 D3 Marie Brunsson Örgryte PK 45/33 33p B
3 D3 Linda Gåård Trollhättans PK 42/31 28p

Klass Jun
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 Jun Rasmus Storm Tidaholm PSK 43/31 29p

Klass VetÄ
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetÄ Rikard Westling Örebro PSSK 45/32 29p B
2 VetÄ Gunnar Nyman Lidköpings PSF 45/29 39p B
3 VetÄ Åke Samuelsson Örgryte PK 42/30 27p
4 VetÄ Bengt-Olov Nord Örebro PSSK 41/28 20p
5 VetÄ Bengt-Olof Stenberg Uddevalla PSF 39/28 35p
6 VetÄ Arne Nohlberg Valle PSF 36/27 15p
7 VetÄ Börje Wester P4IF 24/19 27p

Klass VetY
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 VetY Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 48/35 35p S
2 VetY Albin Prelog Vårgårda PSK 46/34 24p B
3 VetY Kenneth Eriksson Sandhems PSK 45/33 33p B
4 VetY Ove Holmberg Tidaholm PSK 43/31 27p
5 VetY Hans Skog P4IF 34/25 17p

Klass A1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A1 Fredrik Rosevall Örebro PSSK 43/25 26p B
2 A1 Per Wikman Lidköpings PSF 36/29 26p
3 A1 Mikael Holm Örebro PSSK 34/25 23p
4 A1 Patrik Pedersen Hallsbergs PK 33/25 22p
5 A1 Caj Wessand Borås FOK 28/22 17p
6 A1 Gustav Bergenstråle Lidköpings PSF 28/20 21p
7 A1 Johan Ligardh P4IF 17/14 4p

Klass A2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A2 Per-Erik Söderberg Kristinehamn PK 44/34 22p S
2 A2 Hans-Ove Gustafsson Vargöns PK 43/33 27p B
3 A2 Tomas Svensson P4IF 39/28 27p B
4 A2 Tommy Ottosson Mariestad PK 36/23 19p
5 A2 Denny Gustafsson Vargöns PK 35/27 17p
6 A2 Alfred Klingvall P4IF 35/25 12p
7 A2 Reijo Hänninen Lilla Edet PK 32/23 13p
8 A2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 30/24 9p
9 A2 Karl Hansson Sollebrunns PK 28/21 19p
10 A2 Jörgen Karlsson P4IF 27/18 18p
11 A2 Börje Wester P4IF 26/19 15p
12 A2 Roger Wiklund Örgryte PK 26/18 17p
13 A2 Sive Gunnarsson Stockaryds PK 21/16 4p
14 A2 Hans Skog P4IF 16/13 3p
15 A2 Nina Smidefors Mölndals SF 13/11 2p
16 A2 Marie Björk Mölndals SF 10/8 5p

Klass A3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 A3 Krister Persson Borås PS 46/34 21p S
2 A3 Christer Larsson Mariestad PK 45/33 33p S
3 A3 Anders Grimling Lidköpings PSF 45/32 31p S
4 A3 Tomas Dahl Grästorps PSK 44/33 25p S
5 A3 Jens Carlsson Örebro PSSK 44/32 27p S
6 A3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 43/32 28p B
7 A3 Jari Koivusari Skövde SPSK 43/32 27p B
8 A3 Björn Gunnarsson Stockaryds PK 43/31 24p B
9 A3 Anders Norgren Grästorps PSK 42/32 23p B
10 A3 Thomas Carlsson Töreboda PSK 42/29 26p B
11 A3 Kalle Dahlbom Karlstad PKoSSK 40/29 27p B
12 A3 Jonas Landin Skepplanda SF 39/29 21p B
13 A3 Andreas Åhman Mölndals SF 39/28 17p B
14 A3 Mikael Norberg Karlstad PKoSSK 39/27 20p B
15 A3 Lars-Göran Berggren Mariestad PK 37/25 19p
16 A3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 36/27 23p
17 A3 Kevin Sebastian Österlind Lilla Edet PK 36/27 18p
18 A3 Jan Rask Mariestad PK 36/26 18p
19 A3 Per Hansson Borås FOK 35/26 20p
20 A3 Gunnar Nyman Lidköpings PSF 35/23 28p
21 A3 Bengt-Olof Stenberg Uddevalla PSF 33/24 19p
22 A3 Johan Modigh P4IF 24/20 10p

Klass R1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R1 Patrik Pedersen Hallsbergs PK 39/31 26p
2 R1 Erik Joutsen Vårgårda PSK 32/22 13p
3 R1 Magnus Larsson Kristinehamn PK 31/25 10p
4 R1 Per Wikman Lidköpings PSF 31/24 21p
5 R1 Bertil Prelog Vårgårda PSK 25/19 4p

Klass R2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R2 Yvonne Prelog Vårgårda PSK 41/31 26p B
2 R2 Robert Lorentsson Skepplanda SF 39/27 18p
3 R2 Marcus Christiansen Skövde SPSK 37/23 20p
4 R2 Reijo Hänninen Lilla Edet PK 36/27 17p
5 R2 Marie Björk Mölndals SF 33/25 20p
6 R2 Tommy Ottosson Mariestad PK 33/23 22p
7 R2 Ingemar Persson Mariestad PK 32/24 14p
8 R2 Daniel Bergman P4IF 31/24 7p
9 R2 Hans-Ove Gustafsson Vargöns PK 29/21 20p
10 R2 Denny Gustafsson Vargöns PK 27/23 12p
11 R2 Håkan Svärd Sollebrunns PK 26/19 19p
12 R2 Mikael Klingzell Sollebrunns PK 23/19 10p
13 R2 Sive Gunnarsson Stockaryds PK 23/15 12p
14 R2 Markku Glans Sollebrunns PK 20/16 10p
15 R2 Nina Smidefors Mölndals SF 9/5 0p

Klass R3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 R3 Anders Grimling Lidköpings PSF 47/35 29p S
2 R3 Ove Holmberg Tidaholm PSK 47/33 30p S
3 R3 Lennart Gustafsson Lidköpings PSF 46/34 30p S
4 R3 Klas Svensson P4IF 46/32 30p S
5 R3 Rolf Haglund Landskrona PK 45/34 31p B
6 R3 Kenneth Eriksson Sandhems PSK 44/30 23p B
7 R3 Jan-Erik Nordin Lidköpings PSF 43/32 19p B
8 R3 Erik Svanberg Södra Dals PSF 43/31 24p B
9 R3 Rikard Alvén Mölndals SF 42/31 29p B
10 R3 Mikael Norberg Karlstad PKoSSK 41/28 29p B
11 R3 Kalle Dahlbom Karlstad PKoSSK 41/28 22p B
12 R3 Albin Prelog Vårgårda PSK 40/30 18p B
13 R3 Mona Rundqvist Lidköpings PSF 40/28 18p B
14 R3 Jan Nilsson Starrkärr SKF 39/31 24p
15 R3 Tommy Alvar Mariestad PK 37/31 12p
16 R3 Björn Gunnarsson Stockaryds PK 37/29 14p
17 R3 Åke Samuelsson Örgryte PK 37/24 29p
18 R3 Marie Brunsson Örgryte PK 35/26 26p
19 R3 Jari Koivusari Skövde SPSK 34/23 22p
20 R3 Johan Modigh P4IF 32/23 15p
21 R3 Claes Nilsson Mölndals SF 30/26 14p

Klass B1
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B1 Mikael Holm Örebro PSSK 44/32 32p
2 B1 Gustav Bergenstråle Lidköpings PSF 32/20 18p

Klass B2
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 B2 Tommy Nässén Kristinehamn PK 44/32 32p
2 B2 Pierre Löfqvist Hallsbergs PK 43/32 36p
3 B2 Lars Fredell Lidköpings PSF 27/21 8p

Klass B3
# Klass Skytt Klubb Resultat Poäng Stm
1 (1)* B3 Anders Norgren Grästorps PSK 48/35 36p S
2 (2)* B3 Jimmy Ivarsson Lidköpings PSF 48/35 41p S
3 B3 Sören Rehn Tidaholm PSK 47/35 40p B
4 B3 Daniel Jander Örebro PSSK 47/35 31p B
5 B3 Jan Nilsson Starrkärr SKF 47/34 39p B
5 B3 Martin Ludvigsson Vårgårda PSK 47/34 39p B
6**
7 B3 Michael Gustafsson Trollhättans PK 47/34 38p B
8 B3 P-O Andersson Örebro PSSK 47/29 34p B
9 B3 Mikael Persson Tidaholm PSK 46/34 35p
10 B3 Rikard Alvén Mölndals SF 46/33 31p
11 B3 Björn Rutgersson Södra Dals PSF 45/33 41p
12 B3 Linda Gåård Trollhättans PK 43/32 31p
13 B3 Tomas Dahl Grästorps PSK 41/31 34p
14 B3 Ingemar Lindqvist Lidköpings PSF 40/30 32p
15 B3 Rikard Westling Örebro PSSK 37/26 17p
16 B3 Bengt-Olov Nord Örebro PSSK 31/23 22p

* Avgjort genom särskjutning, stationsräkning eller annan särskiljningsform enligt tävlingens eller SHBs förutsättningar.
** Placeringen utgår då två eller flera skyttar delar en tidigare position på grund av samma skytteresultat.

^^Upp^^
Print Friendly Version of this pageSkriv ut Get a PDF version of this webpageSpara som PDF


REA Resultatportal - Utvecklas av Grefven Heavy Industries för VPSF